kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ал?аш?ы ?стаз

Нажмите, чтобы узнать подробности

  Сыныпта о?ушылар бір-біріні? т?жырымдарын талдап шы?ады. Сіз ?зі?із де соншама к?п т?жырым бай?а?ан, жаз?ан балалар?а риза боласыз. М?тіндегі с?здіктер мен о?ан арнал?ан ма?ал-м?телдер бойынша ж?не сергіту с?ті м??алімні? ?алауы бойынша ж?ргізіледі. Б?л саба?та м??алім бір ?ана кестені тірек ретінде алып, сол кестені саба?ты? ?ш кезе?іне де пайдалана отырып, балаларды? м?тін мазм?нын толы? игеруіне ?ол жеткізді ж?не со?ынан о?ушылар Ыбырай Алтынсарин заманында?ы ?аза? даласында?ы ал?аш?ы мектептерді? ашылуы, о?у?а ?абылдау туралы ма?л?маттар алады. Саба?ты б?гінгі ?мірмен байланыстыру?а да м?мкіндік бар.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ал?аш?ы ?стаз »

Сабақтың тақырыбы: Алғашқы ұстаз. Ғ. Жұмабаев.

Сабақтың мақсаты:

Білімдік: мәтін мазмұны арқылы қазақ халқының ертерек замандардағы өмірін білуге мүмкіндік беру.

Дамытушылық: мәтінді өз бетімен талдау жасату арқылы оқушы біліктілігін арттыруға, ойлануға, жүйелі жұмыс жасауға үйренуге жағдай туғызу.

Тәрбиелік: адамгершілікке, еңбек етуге, басқаның пікіріне де құрметпен қарауға, өзіне-өзі сын көзбен қарау керектігін байқауға икемдеу.

Сабақтың әдісі: «Дұрыс - бұрыс тұжырымдар» кестесін толтыру.

Сабақтың көрнекілігі және қажетті құралдар: «Дұрыс - бұрыс тұжырымдар» кестесі, интерактивті немесе кәдімгі тақта, бор, маркер, Ы. Алтынсарин, С. Көбеев портреттері.

Сабақтың барысы:

1. Қызығушылығын ояту.

Өтілетін тақырыптан оқушылардың өздері білмейтін жағдайлары бойынша сабақтағы жұмысты қалай ұйымдастыруға болады?

«Алғашқы ұстаз» мәтініне мынандай тұжырымдар алынады:

1. Өте ертеректе мектептерді:

- бай адамдар салып берген;

- халық өздері салған.

2. Мектепте оқығысы келгендердің бәрі оқыған.

3. Ата-аналар балаларын мектепке жібергісі келмеген. Осы тұжырымдармен

№1 «Дұрыс - бұрыс тұжырымдар» кестесі арқылы жұмыс жасалады.

№1 кесте.



Тұжырымдар



Дейін

Кейін

Мәтінді оқу

Өте ертеректе мектепті бай адамдар салдырған.

Өте ертеректе мектепті халың салдырған.



Мектептерде оқығысы келгендердің барлығы оқыған.



Ата-аналар балаларын мектепке жібергісі келмеген.



Осы тұжырымдардың дұрыстығын сұрау. Егер оқушы тұжырымды дұрыс деп тапса, «Дейін» бөліміне «+» таңбасын, ал егер келіспесе, «-» таңбасын қояды (оқушының алдында және тақтада дайын сызылған кесте болу керек).

2. Мағынаны тану.

Оқушылар іштей оқып, мәтінмен танысуды бастар алдында мұғалім кестедегі тұжырымдарға мәтін мазмұны бойынша баға беруді (бұл жерде пікірін айту) және кестенің «Кейін» деген бөлігін толтыруды сұрайды. Қалай ойлайсыз, осы жұмыстан мұғалім не ұтты? Оқушы не ұтты?

Бұл тапсырманың орындалуы оқушылардың үзінділер оқып не мазмұнын айтып беруі арқылы дәлелдейді. Бала өз пікірінің дұрыс-бұрыстығын дәлелдейді.

3. Ойтолғау.

Оқушылардан мұғалім рөлінде болып, олардан тағы да кестені тұжырымдармен толықтыру сұралады. Осы тапсырманы бере отырып, біз оқушыны мәтінмен жұмыс істеуге қайта әкелеміз де, өз бетімен ынталана оқуға жағдай туғызамыз.

Мысалы:

- балалар үлкендердің жұмысын жасаған;

- бала құқығы қорғалмаған;

- ұлы ұстаздарды халық сыйлаған, құрметтеген, т.б. сияқты тұжырымдар жазылуы мүмкін.

Сіз оқушыға: «Сен «Бала құқығы неге қорғалмаған?» деген тұжырымды не себептен айттың?» деген сұрақ қоясыз.

Сыныпта оқушылар бір-бірінің тұжырымдарын талдап шығады. Сіз өзіңіз де соншама көп тұжырым байқаған, жазған балаларға риза боласыз. Мәтіндегі сөздіктер мен оған арналған мақал-мәтелдер бойынша және сергіту сәті мұғалімнің қалауы бойынша жүргізіледі. Бұл сабақта мұғалім бір ғана кестені тірек ретінде алып, сол кестені сабақтың үш кезеңіне де пайдалана отырып, балалардың мәтін мазмұнын толық игеруіне қол жеткізді және соңынан оқушылар Ыбырай Алтынсарин заманындағы қазақ даласындағы алғашқы мектептердің ашылуы, оқуға қабылдау туралы мағлұматтар алады. Сабақты бүгінгі өмірмен байланыстыруға да мүмкіндік бар.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Ал?аш?ы ?стаз

Автор: Нурдаулетова Мерует Турсынжановна

Дата: 08.02.2015

Номер свидетельства: 169345
