kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Ақжайық"А.Құдайбергенов

Нажмите, чтобы узнать подробности

БатысҚазақстан облысы Бөкей Ордасы ауданы Бисен Жаникешев атындағы Жоббм бастауыш сынып мұғалімі

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Әдебиеттік оқу»

Батыс Қазақстан облысы

Бөкей ордасы ауданы

Бисен ауылы

«Бисен Жаникешев атындағы жалпы орта білім беретін мектебі» КММ

Пәні: әдебиеттік оқу

Сынып: 4 «ә»

Пән мұғалімі:Мендешева Актоты Салахатдиновна

Тақырыбы:Ақжайық А.Құдайбергенов

Мақсаты:Мазмұнымен танысады, идеясын ашады.

Сабақ мақсаттары:

а) Барлық оқушылар

Оқушы мазмұнын айта алады

В)Оқушылардың басым бөлігі

Мазмұнын айта алады, сөздік жұмыс жүргізе алады

С)Кейбір оқушылар

Мазмұнымен танысады,сөздік жұмыс жүргізе алады, идеясын анықтай алады

Сабақтың түрі; жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: топтық,жұппен,СТО,АКТ, семантикалық карта, топтастыру

Көрнекілігі: Интерактивті тақта,слайд,топшамалар, кестелер, карта, сандықша

Дереккөздер:Оқулық,үлестірмелі материалдар,ресурстар



Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Кіріспе.




Үй тапсырмасын тексеру

Шаттық шеңбері




«Сұрақ лақтырамын»

Қос «батыр» мәтіні

Қазақ батырларынан кімдерді білесіңдер?

Самат кімге ұқсағысы келді?

Сайлау кімге ұқсағысы келді?

Самат пен Сайлауды анасы қайда жұмсады?

Мәтін әрі қарай қалай болды?

Анасының тапсырмасын балалар орындады ма?

Мәтін немен аяқталды?

Мәтінге байланысты қандай мақал-мәтелдерді білесіңдер?

Шеңбер болып тұрып, бір-біріне амандасу




Оқушылар сұрақтарға жауап береді

Тұсаукесер.

«Миға шабуыл»

Қалай ойлайсыңдар Жайық өзені деп неге аталды?

Картадан Жайық өзенін тауып беру. Қазір сабақта Ақжайық атты аңызбен танысамыз


Ақжайық

А.Құдайбергенов

Ойланады.

Сұрақтарға жауап береді.


Картамен жұмыс

Негізгі бөлім.

Мағынаны тану.

Оқушылар назарын тақтада аудару.

Слайд

Тіркес сөздер

Өзен, Өзен, баласы Өсер, әкесі, бала, әже, әңгіме, балық аулау, маңдай тер, өзеннің ағаруы

Мына сөз тіркестерін пайдалана отырып, әрі қарай аңыз қалай болуы мүмкін

Оқулықпен жұмыс.

Ақжайық мәтінін іштей оқу



Сөздік жұмысы

Өзек- өзен ағатын арна

Тұнығында-тереңінде

Елеусіз-байқалмайтын

Қалжырайды-шаршау

Сергіту сәті

Ақжайық әні




Назар аударады.


Ойланады,тұжырымдама жасайды.

Жаңа ақпарат туралы өз ойларын ортаға салу





.





Оқушылар қимыл жасау арқылы сергіту сәтін жүргізу









Қорытынды

Шығармашылық жұмыс

1.Осы мәтіннен өзіңнің өміріңе үлгі ететін үш қасиетті тап?












Семантикалық картамен жұмыс


Балық

А.Құдайбергенов

БҚО

Бөкей ордасы ауданы

Бисен ауылы

Ақжайық мәтінінің авторы




Туып өскен жерің қалай аталады?




Өзенде не болады?











Жұппен жұмыс

Жұбыңмен ақылдас



Бағалау

Рефлексия

Бүгінгі сабақты қандай мақал –мәтелмен аяқтар едің?

Оқушы жауабын тыңдау











Ашық сабақ сәтінен көрініс



Мендешева Актоты Салахатдиновна

Әдебиеттік оқу пәні





































































































Тақырыбы:Киелі жеті саны



Мақсаты:Қазақ отбасындағы тәрбиенің ерекшелігі туралы қысқаша мағлұмат алу арқылы, жеті ата, жеті байлық ұлағатты ұғымдарды, ұлттық салт-дәстүрде сөйлеу, сөздік қорын молайтуға үйренеді.

Күтілетін нәтиже: Қазақ отбасындағы тәрбиенің ерекшелігі туралы. Жеті ата, жеті байлық туралы, ұлттық салт-дәстүрі туралы біледі

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Кіріспе.




Үй тапсырмасын тексеру

Сергіту сәті.

1.Белсенді болу.

2.Мысалдарды дұрыс келтіре білу

3.Өмірмен байланыстыра білу

«Сұрақтар шеңбері»

Ақиық сұңқар мәтіні

Ақиық сұңқар деп кімге айтты?

Құбыла сөзінің мағынасын қалай түсінесіңдер?

Киелі деген сөзді қалай түсінесіңдер?

Мәтіндегі үлгі болар кейіпкерді ата?

Балалар топқа бөлінеді.




Оқушылар сұрақтарға жауап береді

Тұсаукесер.

Психологиялық дайындық.

-1 аптада неше күн бар?

-7 атаны ата.

-7 қазынаны ата.

Ойланады.

Сұрақтарға жауап береді.

Негізгі бөлім.

Мағынаны тану.

Оқушылар назарын тақтада плакатқа жазылған киелі сандарға аудару.


Киелі сандар:3,4,5,7,9.

3,4,5,7,9 сандары туралы мәліметтер беру.

Мысалы: 3 байлық, 3 би, 3 жұрт,3 қуат, т.б.;

4 санына байланысты: 4 тұлға, 4 мұрат,4 қорлық, 4 қылыш, т.б.;

5 санына байланысты: 5жаратылыс,

5 қатер, 5 қару, 5 борыш,т.б.;

7 санына байланысты:7 жетекші, 7 жоқ,7 жұт,7 ата,7 күн,7 жарғы, 7 ғалам,әлемнің 7 кереметі,жетісудың 7 өзені.т.б.

7 күнді санау




Оқулықпен жұмыс.

Жеті байлық өлеңін оқу талқылау

Жеті ата өлеңін оқу



1 топқа

Сенің ойыңша ,байлық деген не?

2 топқа

Денсаулықты неліктен бірінші байлық дейді?

3 топқа

Жеті ата кім?

А)Жеті ата-үйге келген жеті қонақ

Ә)Жеті ата-өзіңе дейінгі ата-бабаң

Жеті санына байланысты қандай ауыл, қала атаулары бар ?

Басбармақ арқылы бағалау

Назар аударады.

Ойланады,тұжырымдама жасайды.Аталған сандарға байланысты жаңа ақпараттар алады.





.





Бүгін,Ертең,Бүрсігүні, Арғы күн,Қасиетті күн,

Соңғы күн,Азына.


Өлеңді жеке оқиды, жұптасып ой бөліседі,топта талқылап,ізденеді.



Әр топтың жауабын тыңдау









Жетібай, Жетісу


Басбармақ арқылы бағалау

Қорытынды

Ойын. «Кім жылдам?»

Сандықша ішіндегі сұрақтарға оқушылар тез,жылдам жауап беруі керек.

Сұрақтар:

1.1 аптада неше күн бар?

2.7 атаны ата?

3.3 биді ата?

4.4 түлікті ата?



Мақал-мәтелдер:

1.Жеті атасын білмеген-.... .....

2.Жылайын деген баланың-..... .....

3.Жетімге жеті ......

Жеті байлық

Сәйкестендіру тесті

Әуелгі байлық-

Екінші байлық-

Үшінші байлық-

Төртінші байлық-

Бесінші байлық-

Алтыншы байлық-

Жетінші байлық-

Жеті ата өлеңінен сан есімдерді тап?

«Тілек ағашы» ағашқа әр оқушы жеті атасын жазу





Жауаптары:

1.7 күн бар.

2.Бала,әке,ата,немере,шөбере, шөпшек,немене.

3.Төле би,Қазыбек би,Әйтеке би

4.Түйе,жылқы,сиыр,қой,ешкі.


Жалғасы:

1.жетімдіктің белгісі

2.үш күн бұрын көзі қышиды

3.бидай да тамақ


Еркіндік

Денсаулық

Қайрат-күш

Тіл байлық

Балаңыз

Ақ жаулық

Жүз саулық

Жеті,бесінші,алтыншы,жетінші

Оқушылар стикерге өз жеті атасын жазу.


Бағалау

Рефлексия

Бүгінгі сабақ ұнады ма?

Қандай жұмыс қиындық туғызды?

Бүгінгі сабақтан не алдың?






















Ақиық сұңқар деп кімге айтты?

Құбыла сөзінің мағынасын қалай түсінесіңдер?

Киелі деген сөзді қалай түсінесіңдер?

Мәтіндегі үлгі болар кейіпкерді ата?







1 топқа

Сенің ойыңша ,байлық деген не?



2 топқа

Денсаулықты неліктен бірінші байлық дейді?



3 топқа

Жеті ата кім?

А)Жеті ата-үйге келген жеті қонақ

Ә)Жеті ата-өзіңе дейінгі ата-бабаң



Жеті санына байланысты қандай ауыл, қала атаулары бар ?





    1. аптада неше күн бар?



2.7 атаны ата?



3.3 биді ата?



4.4 түлікті ата?

1.Жеті атасын білмеген-.... .....





2.Жылайын деген баланың-..... .....





3.Жетімге жеті ......

















Сәйкестендіру тесті

Әуелгі байлық- еркіндік



Екінші байлық- денсаулық



Үшінші байлық- қайрат-күш



Төртінші байлық- тіл байлық



Бесінші байлық- ақ жаулық



Алтыншы байлық- жүз саулық



Жетінші байлық- балаңыз


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"Ақжайық"А.Құдайбергенов

Автор: Мендешева Актоты Салахатдиновна

Дата: 16.02.2017

Номер свидетельства: 392529
