kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Адамның дене мүшелерінің қызметі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Адамның дене мүшелерімен танысады, қызметтерін анықтайды

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Адамның дене мүшелерінің қызметі»

Бөлім

Жанды табиғат/ 2.3 Адам







Педагогтың аты-жөні

Алексеева Жазира Сергейқызы



Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны



Сабақтың тақырыбы


Адамның дене мүшелерінің қызметі



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.2.3.1 адам денесінің негізгі мүшелерін және олардың қызметтерін атау



Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар:

адам дене мүшелерін және олардың қызметтерін атайды, анықтайды.

Оқушылардың көпшілігі:

дене мүшелерін және қызметтерін ажырата алады.

Кейбір оқушылар:

дене мүшелерін айтады және соған сәйкес қызметтерді дәлелдей алады.





Бағалау критерииі

Адам денесінің негізгі мүшелерін атайды. Адам денесінің негізгі мүшелерінің қызметін ажыратады және дәлелдейді.



Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

«Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды шеңберге жинау.

1 Шаттық шеңбері

Қайырлы таң, көздерім!

-Ояндыңдар ма? (қабақтарын сипайды).

-Қайырлы таң, құлақтарым!

-Ояндыңдар ма? (құлақтарын сипайды).

-Қайырлы таң, қолдарым!

-Ояндыңдар ма? (қолдарымен шапалақтайды).

-Қайырлы таң, аяқтарым!

-Ояндыңдар ма? (аяқпен жерді тебу).

-Қайырлы таң, ұстазым!

-Мен ояндым!. (Күлімсіреп, күнге қолдарын созады)


Келесі кезекте оқушыларды топқа бөлемін.

Топқа бөлу үшін дене мүшелерін қолданамын:

І- топ бас мүшелері,

ІІ- аяқ –жамбас белдеулері,

ІІІ – қол – иық белдеуі.

Оқушыларды орналастырамын, содан кейін суреттер арқылы “БІР МИНУТ” әдісі арқылы бір минуттың ішінде дене мүшелерін атайды.

Дұрыстығын тексеру үшін видео көрсетіледі.

Дескриптор. Өтілген тақырып бойынша дене мүшелерін көрсетіп, атайды.


Ал енді оқушылар “Допты қағып ал” әдісі арқылы ойын ойнап жіберейік.

- Неше қолың бар? (Екі қолым бар.)

- Неше аяғың бар? (Екі аяғым бар.)

- Мұрын не үшін керек? (Мұрын тыныс алу үшін керек)

- Сауасағың нешеу? (Он саусағым бар.)

- Башпайларың нешеу? (Он башпайым бар.)

- Қол не үшін керек? (Қол заттарды ұстау үшін, жұмыс жасау үшін керек.)

- Аяқ не үшін керек? (Аяқ жүру үшін керек.)

Дескриптор: Дене мүшелерінің қызметін анықтайды.



Шаттық шеңберіне жинау арқылы оқушыларды сабаққа дайындаймын









Топқа бөлемін, орналастырамын.





Сурет арқылы дене мүшелерін атайды.






Ойын ойналады, бағаланады.




















ҚБ. “Бас бармақ арқылы” бағалайды.










ҚБ: «Шапалақтау”

















Қима -қағаздар











Доп

Ортасы

«Қозғалыс түрлерін қайтала» ойыны

Төмендегі қозғалыс түрлерін қандай дене мүшелерінің көмегімен атқардың?

• Көкқұтан сияқты бір аяқпен тұру.

• Құлынша шапқылау.

• Жауынгерше жүру.

• Кенгуруше секіру.

• Жұлдызқұрт, жылан тәрізді ирелеңдеу.


Балалар біздер дене мүшелерімізді қозғалту арқылы не істедік?

Қимылдар жасадық.

Дұрыс айтасыңдар, адамның әр дене мүшесінің өз қызметі бар екен. Мысалы, аяқпен жүреді, қолмен ұстайды, көзбен көреді т.б.

Ендіше біздің тақырыбымыз “Адамның дене мүшелерінің қызметі” деп аталады. Яғни біздер қозғаламыз, бұрыламыз, иілеміз.

Мақсат қою

Оқушыларға бүгінгі сабақтың мақсатын анықтау үшін сұрақтар қойылады.

Адамға дене қозғалысын жасау маңызды ма?

Қозғалыс арқылы қандай қызметтер жасауға болады?

Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: адам денесінің негізгі мүшелерін және олардың қызметтерін атау

Бағалау критерийімен таныстырады

Адам денесінің негізгі мүшелерін атайды. Адам денесінің негізгі мүшелерінің қызметін ажыратады және дәлелдейді.

Суреттер арқылы сабақты түсіндіру.


Жеке жұмыс. Дәптермен жұмыс.

22-23 беттер

  1. Тапсырма.

критерий

дискриптор

Мамандық иелерін, қимылдарды ненің көмегімен жасайтынын анықтайды.

Спорттық ойындарда қозғалатын дене мүшелерін анықтайды.


  • Мамандық иелерін атай алады;

  • Қимылдарды ненің көмегімен жасайтының біледі.

  • Дене мүшелерінің қозғалысын сызық арқылы қосады.

Қызықты мәлімет

Дененің өз интернет жүйесі болады. Бұл жүйе ақпаратты миға жеткізіп тұрады. Ми кез келген дене мүшелерін қозғалысқа бағыттап отырады.



Тірек сөздермен жұмыс

Қозғалу, бұрылу, иілу, икемді, епті.

– Сенің денең қандай қозғалысқа икемді?

– Епті қозғалу үшін не істеу керек?






«Бақылайық»

Сыныпта кімнің епті, икемді қозғалатынын бақылауды тапсырады.

• Оңға иіл.

• Солға иіл.

• Екі тізеңді бүгіп, алға жүр.

• Орныңда тұрып, аяқ ұшымен секір.




Сергіту сәті

Оқушыларға шеңбер жасап тұруды ұсынады. Шартын түсіндіреді: ортаға топтан бір оқушы шығып, текшені лақтырады. Текшеде бейнеленген дене мүшесін атайды, топтағы қалған оқушылар сол дене мүшесін атап, өз денелерінен ұстап көрсетеді.

– Сендер ойын барысында өз білетіндеріңді жақсы айтып бердіңдер. Өте жақсы, тамаша!




І –топ. Зерттеу жұмысы.

Оқушыға қозғалыссыз жатуы керектігін түсіндірдіріп, қалған оқушылар оқушы басынан бастап оның дене кескінін сызады. Оқушылар дайын болған сұлбаға жанына дене мүшелерінің атауы жазылған сөздерді қояды .

Дескриптор

Сұлба жасау арқылы берілген тапсырманы ретімен орналастырып өздері орындай алады.







ІІ-топ. Дене мүшелерін киілетін киімдермен сәйкестендір

Дескриптор

Дене мүшелеріне киілетін киімдерді сәйкестендіреді. Атауын жазады











ІІІ-топ. Сезім мүшелерінің қызметін тап.


Дескриптор

Сезім мүшелерінің қызметін пазлдарды құрастыру арқылы табады, атауын жазады.




Жұппен жұмыс.

Семантикалық карта.

Адам қолмен және аяқпен жұмыс істей алатын әрекеттерді + таңбасымен белгілейді.


Қол

Аяқ

Жүгіру




Шапалақтау




Жүру




Құшақтау




Айналдыру





Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды. І әрекеттерді қайталайды.






















Тапсырмаларды жеке орындайды.











Қызықты мәліметпен танысады.


– Біздің денеміз барлық қимылдарға икемді.

– Белгілі спорттық қимылды қайталау үшін жаттығу керек.


Ойынның екінші жартысында кімнің епті қозғалғанын байқайды, айтады.

Тірек сөздер: икемді, епті.



Қорытынды:

– Балалар, қалай ойлайсыңдар, адамға қай дене мүшесі ең маңызды, ең керекті? (Оқушы жауабын тыңдау).


Оқушылар топпен жұмыстанады, білетіндерін ортаға салады.











Сәйкестендіреді, жазады

















Сезім мүшелерінің қызметін табады, жазады












Семантикалық картамен жұмыс жасайды.











Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау
























ҚБ. Жұлдызшалармен бағалау.




































“Бас бармақ” әдісімен бағалау





















Қима суреттер























Дәптерлері


































Текше









Маркер, ақ қағаз































желім

Сабақтың соңы


Сабақты қорытындылау. Сабақта оқушылар тапсырмаларды орындау арқылы бүгінгі тақырыпты қандай денгейде түсінгенін анықтау үшін рефлексия жасау.

Рефлексия. Бағдаршам


Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.


Рефлексия парағы


Қосымша ақпарат

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы



  1. .

Мұғалімнің ауызша кері байланысы

Ақпарат іздестіру кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Адамның дене мүшелерінің қызметі

Автор: Алексеева Жазира Сергейқызы

Дата: 18.11.2021

Номер свидетельства: 591780
