kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Адам қайдан, қалай пайда болған?

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пәннің аты

Уақыты:

Кабинет:

Мұғалім

Сабақтың атауы

Адам қайдан, қалай пайда болған?

   

МақсатыКүтілетін нәтиже

Адам мен маймылдың шыққан тегі бір деген тұжырымды айғақты мағлұматтарға сүйеніп дәлелдеуге үйрету; қоршаған орта туралы түсініктері туралы білім жүйесін қалыптастыру.1. Білімділік: Аданың шыққан тегі туралы ғылыми түсінік ұғымдарын білім алуға деген талпыныстарын қалыптастыру.2. Дамытушылық: Әңгімелеу, сипаттау, талдау қабілеттерін дамыту; белсенділіктерін дамыту;3. Тәрбиелік: Адамгершілікке тәрбиелеу, табиғатты қорғауға тәрбиелеу:Сабақ түрі: Жаңа тақырыпты таныстыру сабағыКөрнекіліктер: Адам жасаған заттардың суреттері.Әдіс - тәсілдер: жұптық, талдау,

   

Психологиялық ахуал

Адам мен маймыл түрі мен іс - әрекетерін салыстырАдамға қатысты сөздерді қорша:Көз, үстел, нан, қарындаш, жер, құлақ, жел,Шаш, жануар, ойыншық, көйлек, өсімдік

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

 

Қызығушылықты ояту

     

Мағынаны тану

Мұғалемнің түсіндірмесі:Бұл сұрақ адамдарды бұрынғы заманнан бері ойландырып келе жатыр. Ғылым әлі дамымаған кезеңдерде адамның қалай пайда болғандығы туралы көптеген аңыздар бар. Мысалы, ертедегі Құдай тағала алғашқы адамды балшықтан мүсіндеп, пеште қыздырып, одан кейін оған жан салып жаратқан деген аңыз тараған. Мұндай аңыздар ежелгі гректер мен басқа елдере де болған. Адамның жаралуы айындағы аңыз әңгімелер қасиетті діни кітаптардан да тиісінше орын алды. Ол кітаптарда Алла тағала өз құдіретімен әуелі жер – дүние, жан – жануарларды одан кейін барып, топырақтан ең алғашқы адамды, яғни АдамАтаны жаратқаны айтылады. 

   

Сергіту сәті

Ұшқандай боп кекiлiк,Биiк-биiк секiрiп,Ойнап-ойнап, тез өсiп,Кетемiз бiз жетiлiп.

   

Ой толғаныс

Жаңа білімді бекіту:1. Алла әуелі нені жаратқан?2. Адам - қайдан, қалай пайда болған?3. Адамның жаралуы туралы ғылым не дейді?4. Ағылшын зерттеуші кім?

   

Үйге тапсырма

Мазмұндау .

Күнделіктеріне жазып беремін

 

Бағалау


 

Бағалау парақшасын толтырады.

 

Кері байланыс

 

Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады

 


 

Пәннің аты

Уақыты:

Кабинет:

Мұғалім

Сабақтың атауы

Алғашқы адам

   

МақсатыКүтілетін нәтиже

Ата-бабаларымыздың қалай өмір сүргенін және біздің заманымыздың ерекшеліктерін айқындауСабақтың нәтежиесі: Ежелгі адамдардың өмірі мен қазіргі адам трішілігінің едәуір айырмашылығын салыстырады.Сабақта қолданылатын әдістер: «Топтастыру» Блум таксономиясы  «Көрме» әдісі.

   

Психологиялық ахуал

Жұп жазбастан жүреміз,     Біздің сынып – мақтаулы.     Біздің сынып -өнерлі.Өйтені біз сүйеміз            

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

 

Қызығушылықты ояту

     

Мағынаны тану

Мұғалемнің түсіндірмесі: Ертедегі адамдарды ғылыми тілде палеоантроптар, кейде неандерталь адамдары деп те атайды. Палеоантроптар қазіргі адамдардың тікелей арғы тегі болып саналады. Жалпы алғанда, ертедегі адамдардың тікелей арғы тегі болып саналады. Жалпы алғанда, ертедегі адамдардың тіршілік әрекеті, ақыл – ойы және әлеуметтік өмір сүру жағдайлары қазіргі адамдарға ұқсас болған. Олардың сүйектерінің қалдығы алғаш рет 1848 жылы Еуропада табылған. 1856 жылы Батыс Германия жеріндегі Неандерталь өзенінің аңғарынан ертедегі адамдардың қаңқа қалдықтары табылды. Ертедегі адамдардың қоныс мекендері, кейіннен Ресейдің көрнекті антрополог ғалымы М. М. Герасимов ертедегі адамдардың бас сүйегінің құрылыс ерекшелігіне қарап, олардың бейнесін жасап, ғылымға зор үлес қосты.Палеоантроптар бұдан 1, 5 - 250 мың жыл бұрын өмір сүрген. Ертедегі адамдардың бойының ұзындығы 155 - 165 см, ал миының көлемі 1400 см2 болған. Архантроптармен салыстырғанда палеоантроптардың сөйлеуге байланысты алдыңғы ми сыңарларының маңдай бөлігі жақсы дамыған және астыңғы жақ сүйегі кішірейген. Ертедегі адамдардың қоныстарынан табылған түрлі құралдардың жасалуы да едәуір күрделенген. Олар жануарлардың терісін өңдейтін құралдар да жасай білген. Ірі жануарлардың сүйектерін жинап, өздеріне баспана салғандығы да анықталып отыр. Палеоантроптардың ойлау қабілеті жақсы дамыған. Бұл кезде түрлі қолөнер салалары пайда болған. Қоғамдық сана қалыптасып, түрлі наным – сенімдер, тасқа, сүйекке ойып сурет салу және өлген адамдарды жерлеу салты болған.Ертедегі адамдар ауа райы қолайсыз ауыр жағдайларда үңгірлерде тұрып, үнемі отты пайдаланған. Олар топтасып аң аулаған және Жер шарының көп аймақтарында өмір сүрген. Африканың солтүстік өңірінен табылған ертедегі адамдардың қаңқа қалдықтарына өте ұқсас. Сондықтанда ертедегі адамдар көптеген аймақтарда бір мезгілде өмір сүрген деген пікірлер бар. 1938 жылы орыс ғалымы А. П. Окладников (1908 - 1981 жж) Өзбекстандағы Тесіктас үңгірінен ертедегі адамдардың сүйек қалдықтарын тапты. Бұл ғылымда дүниежүзілік мәні бар үлкен жаңалық болды. Ертедегі адамдардың мекенжайлары, пайдаланған тас құралдары және аулаған жануарларының сүйек қалдықтары Қазақстан жерінен де көптеп табылды. Қазақстандық ғалым Х. А. Алпысбаев 1958 - 1962 жылдары Оңтүстік Қазақстандағы Қаратау өңірінен ертедегі адамдардың қоныстарын тауып зерттеп, ғылымға көп жаңалық болды. Ертедегі адамдардың пайдаланған тас құралдары Орталық Қазақстан, Бетпақдала өңірінен де табылды.Көрнекті ғұлама ғалым Ә. Х. Марғұланның бұл салада сіңірген еңбегі орасан зор. Ғылымда бұл дәуірді тас дәуірі тас дәуірі (немесе тас ғасыры ) деп аталады.

   

Сергіту сәті

Ал балалар тұрмайық,Алақанды ұрайық.Бір отырып, бр тұрыпБіз тынығып алайық.

   

Ой толғаныс

Табыс критериі:- Өткен өмірді тану;-Тарихшы ғалымдардың дәлелдемелері;-Археологтардың қазба жұмыстарындағы жетістіктері-Адамдардың жаралуы туралы ғылым не дейді? Табыс критериі бойынша «Көрме» ұйымдастырады А4 қағаз5мин 2.Түсіну.  Т-кестесіАдам мен маймылдың ұқсастығы бар ма? Салыстыр.

   

Үйге тапсырма

Мазмұндау.

Күнделіктеріне жазып беремін

 

Бағалау


 

Бағалау парақшасын толтырады.

 

Кері байланыс

 

Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады

 


 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Адам қайдан, қалай пайда болған?»

Пәннің аты

Уақыты:

Кабинет:

Мұғалім

Сабақтың атауы

Адам қайдан , қалай пайда болған?



МақсатыКүтілетін нәтиже

Адам мен маймылдың шыққан тегі бір деген тұжырымды айғақты мағлұматтарға сүйеніп дәлелдеуге үйрету; қоршаған орта туралы түсініктері туралы білім жүйесін қалыптастыру.1. Білімділік: Аданың шыққан тегі туралы ғылыми түсінік ұғымдарын білім алуға деген талпыныстарын қалыптастыру.2. Дамытушылық: Әңгімелеу, сипаттау, талдау қабілеттерін дамыту; белсенділіктерін дамыту;3. Тәрбиелік: Адамгершілікке тәрбиелеу, табиғатты қорғауға тәрбиелеу:Сабақ түрі: Жаңа тақырыпты таныстыру сабағыКөрнекіліктер: Адам жасаған заттардың суреттері.Әдіс - тәсілдер: жұптық, талдау,



Психологиялық ахуал

Адам мен маймыл түрі мен іс - әрекетерін салыстырАдамға қатысты сөздерді қорша:Көз, үстел, нан, қарындаш, жер, құлақ, жел,Шаш, жануар, ойыншық, көйлек, өсімдік

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.


Қызығушылықты ояту




Мағынаны тану

Мұғалемнің түсіндірмесі:Бұл сұрақ адамдарды бұрынғы заманнан бері ойландырып келе жатыр . Ғылым әлі дамымаған кезеңдерде адамның қалай пайда болғандығы туралы көптеген аңыздар бар . Мысалы , ертедегі Құдай тағала алғашқы адамды балшықтан мүсіндеп, пеште қыздырып , одан кейін оған жан салып жаратқан деген аңыз тараған . Мұндай аңыздар ежелгі гректер мен басқа елдере де болған . Адамның жаралуы айындағы аңыз әңгімелер қасиетті діни кітаптардан да тиісінше орын алды . Ол кітаптарда Алла тағала өз құдіретімен әуелі жер – дүние , жан – жануарларды одан кейін барып , топырақтан ең алғашқы адамды , яғни АдамАтаны жаратқаны айтылады . 



Сергіту сәті

Ұшқандай боп кекiлiк,Биiк-биiк секiрiп,Ойнап-ойнап, тез өсiп,Кетемiз бiз жетiлiп.



Ой толғаныс

Жаңа білімді бекіту:1. Алла әуелі нені жаратқан?2. Адам - қайдан, қалай пайда болған?3. Адамның жаралуы туралы ғылым не дейді?4. Ағылшын зерттеуші кім?



Үйге тапсырма

Мазмұндау .

Күнделіктеріне жазып беремін


Бағалау



Бағалау парақшасын толтырады.


Кері байланыс


Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады




Пәннің аты

Уақыты:

Кабинет:

Мұғалім

Сабақтың атауы

Алғашқы адам



МақсатыКүтілетін нәтиже

Ата-бабаларымыздың қалай өмір сүргенін және біздің заманымыздың ерекшеліктерін айқындауСабақтың нәтежиесі: Ежелгі адамдардың өмірі мен қазіргі адам трішілігінің едәуір айырмашылығын салыстырады.Сабақта қолданылатын әдістер: «Топтастыру» Блум таксономиясы  «Көрме» әдісі.



Психологиялық ахуал

Жұп жазбастан жүреміз,     Біздің сынып – мақтаулы.     Біздің сынып -өнерлі.Өйтені біз сүйеміз            

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.


Қызығушылықты ояту




Мағынаны тану

Мұғалемнің түсіндірмесі: Ертедегі адамдарды ғылыми тілде палеоантроптар, кейде неандерталь адамдары деп те атайды. Палеоантроптар қазіргі адамдардың тікелей арғы тегі болып саналады. Жалпы алғанда, ертедегі адамдардың тікелей арғы тегі болып саналады. Жалпы алғанда, ертедегі адамдардың тіршілік әрекеті, ақыл – ойы және әлеуметтік өмір сүру жағдайлары қазіргі адамдарға ұқсас болған. Олардың сүйектерінің қалдығы алғаш рет 1848 жылы Еуропада табылған. 1856 жылы Батыс Германия жеріндегі Неандерталь өзенінің аңғарынан ертедегі адамдардың қаңқа қалдықтары табылды. Ертедегі адамдардың қоныс мекендері, кейіннен Ресейдің көрнекті антрополог ғалымы М. М. Герасимов ертедегі адамдардың бас сүйегінің құрылыс ерекшелігіне қарап, олардың бейнесін жасап, ғылымға зор үлес қосты.Палеоантроптар бұдан 1, 5 - 250 мың жыл бұрын өмір сүрген. Ертедегі адамдардың бойының ұзындығы 155 - 165 см, ал миының көлемі 1400 см2 болған. Архантроптармен салыстырғанда палеоантроптардың сөйлеуге байланысты алдыңғы ми сыңарларының маңдай бөлігі жақсы дамыған және астыңғы жақ сүйегі кішірейген. Ертедегі адамдардың қоныстарынан табылған түрлі құралдардың жасалуы да едәуір күрделенген. Олар жануарлардың терісін өңдейтін құралдар да жасай білген. Ірі жануарлардың сүйектерін жинап, өздеріне баспана салғандығы да анықталып отыр. Палеоантроптардың ойлау қабілеті жақсы дамыған. Бұл кезде түрлі қолөнер салалары пайда болған. Қоғамдық сана қалыптасып, түрлі наным – сенімдер, тасқа, сүйекке ойып сурет салу және өлген адамдарды жерлеу салты болған.Ертедегі адамдар ауа райы қолайсыз ауыр жағдайларда үңгірлерде тұрып, үнемі отты пайдаланған. Олар топтасып аң аулаған және Жер шарының көп аймақтарында өмір сүрген. Африканың солтүстік өңірінен табылған ертедегі адамдардың қаңқа қалдықтарына өте ұқсас. Сондықтанда ертедегі адамдар көптеген аймақтарда бір мезгілде өмір сүрген деген пікірлер бар. 1938 жылы орыс ғалымы А. П. Окладников (1908 - 1981 жж) Өзбекстандағы Тесіктас үңгірінен ертедегі адамдардың сүйек қалдықтарын тапты. Бұл ғылымда дүниежүзілік мәні бар үлкен жаңалық болды. Ертедегі адамдардың мекенжайлары, пайдаланған тас құралдары және аулаған жануарларының сүйек қалдықтары Қазақстан жерінен де көптеп табылды. Қазақстандық ғалым Х. А. Алпысбаев 1958 - 1962 жылдары Оңтүстік Қазақстандағы Қаратау өңірінен ертедегі адамдардың қоныстарын тауып зерттеп, ғылымға көп жаңалық болды. Ертедегі адамдардың пайдаланған тас құралдары Орталық Қазақстан, Бетпақдала өңірінен де табылды.Көрнекті ғұлама ғалым Ә. Х. Марғұланның бұл салада сіңірген еңбегі орасан зор. Ғылымда бұл дәуірді тас дәуірі тас дәуірі (немесе тас ғасыры ) деп аталады.



Сергіту сәті

Ал балалар тұрмайық,Алақанды ұрайық.Бір отырып, бр тұрыпБіз тынығып алайық.



Ой толғаныс

Табыс критериі:- Өткен өмірді тану;-Тарихшы ғалымдардың дәлелдемелері;-Археологтардың қазба жұмыстарындағы жетістіктері-Адамдардың жаралуы туралы ғылым не дейді? Табыс критериі бойынша «Көрме» ұйымдастырады А4 қағаз5мин 2.Түсіну.  Т-кестесіАдам мен маймылдың ұқсастығы бар ма? Салыстыр.



Үйге тапсырма

Мазмұндау.

Күнделіктеріне жазып беремін


Бағалау



Бағалау парақшасын толтырады.


Кері байланыс


Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады






Пәннің аты

Уақыты:

Кабинет:

Мұғалім

Сабақтың атауы

Адамды адам еткен – еңбек



МақсатыКүтілетін нәтиже

«Адамды адам еткен еңбек»деген ұғымның мағынасын ашу.Сабақ міндеттері:1. Оқушыларға жануарлардың тіршілігі бақылауды үйрету. «Адам - табиғаттың бір бөлігі»деген тұжырымды дәлелдеу.2. Адамның іс – әрекетін жануарлардан ажырата білу дағдысын дамыту, есте сақтау, шыдамдылық, жіті бақылау, логикалық ойлау сияқты қабілеттерін жетілдіру.3. Сабақ барысында еңбекқорлыққа, қоршаған ортаға қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу.Көрнекілігі: «Жануарлар әлемі» бейнетаспасы, суреттер, «Тарихи деректеме» кестесі»



Психологиялық ахуал

Гүл өсірсең, терлеп,Мұның аты ― еңбек.Кесте тіксең зерлеп,Мұның аты ― еңбек.

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.


Қызығушылықты ояту




Мағынаны тану

Мұғалемнің түсіндірмесі:1. «Адамды адам еткен еңбек» мәтінін оқытып, негізгі мағынасын белгілету.2. Мәтін бойынша қазіргі заман адамының ерекшелігін көрсететін салыстырмалы саралау жұмысын жүргізу. Тірек сызба құрастырылады.Қазіргі заман адамы --------------------------- ЖануарларҮй, қабырға, қоршаулар соғады ----------- Аралар, құстардың ұясыАспанға ұшу -------------------------------------- Құстардың ұшуыОқушылар салыстыруды жалғастырады. «Адамды адам еткен еңбек екенін білу үшін қандай тарихи деректемелер пайдаланады?» деген сұраққа жауап алу.Жалпа адам баласы өмірге келген күннен бастап еңбекпен тығыз байланыста болады. Себебі, шыр етіп өмір есігін ашқан сәттен бастап ана сүтін емудің өзі еңбекке жатады емес пе?      Еңбек дегенміз бойымыздағы күшімізді пайдалану.     «Еңбек – адамның екінші анасы», «Еңбек мұратқа жеткізер», «Жалқаулық аздырады, еңбек оздырады»,- деген мақалдар да еңбектенудің адамдарға қажетті нағыз байлық екендігін көрсетеді. Ал іс-әрекетсіз бос жүру, еріншектік, жалқаулық – жаман әдет болса керек. Адамдар еңбек ету арқылы көптеген жетістіктерге қол жеткізеді. Күнделікті ішіп- жейтін тамағының, киетін киімінің өзі еңбекпен келеді. Қысқасы қоғамдағы байлықтың бәрі еңбектен тұрады. Мысалы: Бамбук ағашының қалай өсетініне назар аударайық. Алдымен топыраққа бамбук ағашының тұқымы егіліп, бес жылға дейін суарылып, ықыласпен күтіледі. Алайда алтыншы жылға қараған кезде ғана сабағы өсе бастайды. Бір қызығы, бұл сабақтың алты аптаның ішінде 27 метрге дейін өсіп, бес жылдың ішінде өскен ағаштармен теңесуі.

Сонда бамбук ағашы бес жылдың ішінде өседі ме, әлде алты аптаның ішінде өседі ме?- деген сұраққа өсірген адамдар «Алты аптаның ішінде»,- десе, ал сырт көзбен қарайтындар үшін бес жылдың ішінде өсіп жетілетіні айдан анық. Дегенмен топыраққа тұқым егіліп, оны ықыласпен суарып тұру, күн көзінен, жаңбыр және желден қорғау сияқты ұзақ уақытқа созылған қажырлы еңбек пен үлкен сабырлылықтың арқасында ғана бамбук ағашы өсіп жетілуде. Міне, сондықтан да жұмсалған еңбектің бостан-босқа кетпейтініне және сабыр түбі – сары алтын екендігіне сенуіміз керек. Ал сенімсіздікпен жасалған іс ешқашан да алға баспайды.



Сергіту сәті

Тік ұста бойыңдыЖоғары соз қолыңды.Соз қолыңды тағы да,Жеткіз жираф мойнына.



Ой толғаныс

Заттық дереккөз – Еңбек құралдары, үй шаруашылығындағы ұстайтын аспаптар, қару жарақ, әшекейлер, қираған ғимараттар.Жазбаша дереккөз - Шежіре, хаттар, хандардың жарлығы, іс - қағаздары, әңгімелер т. б.Ауызекі дереккөз - Ертегі, мысал, жыр, өлең, жұмбақ, жаңылтпаш, аңыздар.



Үйге тапсырма

Еңбек жайында тақпақтар жаттап келу .

Күнделіктеріне жазып беремін


Бағалау



Бағалау парақшасын толтырады.


Кері байланыс


Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады






Пәннің аты

Уақыты:

Кабинет:

Мұғалім

Сабақтың атауы

Техника , құрылыс – ой мен еңбектің жемісі .



МақсатыКүтілетін нәтиже

Оқушыларға адам еңбегі жайлы айтып , техника м құрылыс жайында түсіндіру .



Психологиялық ахуал

Денсаулық - бар байлығың басыңдағы,Жайнаған өміріңнің жасыл бағы.Қастерлеп мәпелесең, аяласаң,Бойыңнан кетпес қуат жасыңдағы.Денсаулық қашаннан да алтынға тең,

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.


Қызығушылықты ояту




Мағынаны тану

Мұғалемнің түсіндірмесі: Адам-табиғат перзенті .Ол табиғат ортасында өмір сүріп , тіршілік етеді . Саналы ойлаудың арқасына ол өзінің адам ретінде алғашқы пайда болған дәуірінен бастады . Табиғаттың , оның ішінде әсіресе тірі табиғаттың алуан түрлі құбылыстарына таңданады . Оған қызыға қарап , өзі де сондай дегенді қиялдап , ойланатын болды Мысалы , адам құс тәрізді аспанда ұшуды , балық сияқты аспанда жүзуді армандады . Әрине , ол кезде бұл қиял ғана еді .Бірақ ойланудың , армандаудың , ынталанудың нәтижесінде «адам да оны жасай алады ғой» деген пікірге келеді .Сөйтіп , адам табиғат сырын , құпиясын зерделеді . Оның»техникасын» меңгерді . Құс пен инеліктің ұшуын бақылап – ұшақ , тікұшақ жасады . Бал арасының ұясын , ағаш жапырақтарының діңі , бұтақтарының оналасуын , құрылымын , т. б. зерделеп , алуан түрлі ғимараттар салды , құмырысқа илеуіне негзделген қалалар тұрғызды . Әрине , адам аса терең ойдың иесі болғандықтан , тірі табиғатты дәлме- дәл сол күйінде қайталамайды . Ғимараттарды , техниканы өз жағдайына икемді , өз қажетіне неғұрлым қолайлы , күнделікті тіршілігіне ыңғайлы етіп , жетілдіреді . Демек , тіршілігіміздің барлық саласындағы әр жаңалықтың басты себепшісі - Алдымен адамдадың ақыл – ойы . Ал , адамға ой салушы , жетелеуші табиғаттың өзі .



Сергіту сәті

Сол аяқ, оң аяқ,Кезек оны тебеді.Ол тынымсыз домалап,Зыр жүгіре береді.



Ой толғаныс

Зиянды әдеттердің адам өміріне тигізетін залалы қандай?Қиындықтар кездескенде оларды қалай жеңуге болады?Зиянды әдеттер денсаулыққа қалай әсер етеді? Мысал келтіріңдер



Үйге тапсырма

Мазмұндау .

Күнделіктеріне жазып беремін


Бағалау



Бағалау парақшасын толтырады.


Кері байланыс


Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Адам қайдан, қалай пайда болған?

Автор: Досжанова Тасбике

Дата: 29.11.2019

Номер свидетельства: 529396
