kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

5 саны және цифры

Нажмите, чтобы узнать подробности

1сынып мұғалімдеріне,студенттерге  практика өту барысында қолдануға арналған математика пәнінен ҚМЖ 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«5 саны және цифры»

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: математика Мектеп: Оралхан Бөкей атындағы №44 лицей тақырып:

Өзім туралы

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мұғалімнің аты-жөні: Кошербаева К.С.

Сандар және цифрлар.

Күні :

Сынып: 1 Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы:


5 саны және цифры

Оқу мақсаттары:







1.1.1.2** бір таңбалы сандарды оқу,жазу және салыстыру;

1.1.1.3**бір таңбалы сандардың құрамын анықтау;

1.1.1.1** натурал сандардың және нөл санының құрылуын түсіну;10 көлеміндегі сандарды тура және кері санау; олардың натурал сандар қатарындағы орнын анықтау;


Сабақтың мақсаты:



Барлық оқушылар:

5 санын оқиды,жазады ;

бір таңбалы сандардың құрамын анықтайды;

10 көлеміндегі сандарды тура және кері санайды;


Көптеген оқушылар:

5 санын салыстырады, 5 санының құрамын анықтайды; натурал сандардың және нөл санының құрылуын анықтайды;

Кейбір оқушылар:

бір таңбалы сандарды сандық сәуледе әртүрлі тәсілдермен ұсынады және сандық сәуледе белгілейді;5 санын өмірмен байланыстыратын проблемалық тапсырмаларды талдайды.

Бағалау критерийлері


- Бір таңбалы сандарды оқиды, жазады, салыстырады.

-5 санының құрамын анықтайды.

- Натурал және нөл санның құрылуын түсінеді.

-10 көлеміндегі сандарды тура және кері санайды.



Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады:

1-10-ға дейін тура, кері санайды;

5 санының құрамын анықтайды, артық,кем екенін салыстырады;

Пәнге тән лексика мен терминология:

Сандық сәуле, натурал сандар қатары;

Сандық сәуле -бұл нүктелер табиғи сандарды белгілейтін сәуле.Ұпайлардың арасындағы қашықтық шартты түрде берілген өлшем бірлігіне (бірлік интервалына) тең.

Натурал сандар қатары 1 санынан басталады; әрбір натурал саннан кейін одан 1-ге артық натурал сан бар; натурал сандар қатары шексіз. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

-Сәуле дегеніміз не?

-Сандық сәуле дегеніміз не?

-Натурал сандар қатарына қандай сандар жатады?

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік ел» идеясының 5 қадамы «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын» еңбек ету.Өзара сыйластыққа тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Сауат ашу

Жаратылыстану

Дене шынықтыру


Акт қолдану дағдылары

Слайд,. https://yandex.kz/,интербелсенді тақта

Бастапқы білім:

1-10-ға дейін тура және кері санайды. 1-10-ға дейінгі цифрларды таниды. 1-4-ке дейінгі сандарды сандық сәуледе көрсете алады.



Сабақтың барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңі

Сабақта жоспарланған

іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

4 минут










































Сабақтың ортасы

2 минут


(М)- Сәлеметсіңдер ме балалар?

-бүгінгі сабаққа керекті заттарымыз түгендеп алайық;

Оқушыларды шеңберге тұрғыу.

(Ұ)Психологиялық ахуал:
Қайырлы күн достар,

Қайырлы күн болсын.

Бүгінгі күн сәттілікке толып,

Алар бағамыз,кілең бестік болсын!

(М)- Балалар бүгін сабақта қандай баға алуға тырысуымыз керек екен?

(Б)-бес алуға тырысуымыз керек.


Топқа бөлу:Оқушыларды 1,2,3,4,5 сан қатарына санатып бөлемін.


«Ой қозғау »тәсілі Санауға арналған материалдар: моншақтар, асықтар, таяқшалар, тастар, түймелер,


(Ұ) Оқушыларға өзі ұнататын заттардың топтарын санату, оқушылар өзінің тобына немесе сыныпқа ұнататын түсі және сол түсті заттың қаншасын анықтағанын айтады.



Ширату:


(Ұ)1-ден 4-ке дейінгі сандар жазылған парақшаларды ілген төрт оқушы тақтаға шығады.

Сандарды өсу ретімен,кему ретімен хормен санатамын.

-Тақтада барлығы неше оқушы тұр?(4)

Тағы бір оқушыны тақтаға шақырамын.

-Енді неше оқушы болды?(5)

  1. -Қай сандар 5-тен кіші?

-Әр санның көршісін ата? (сандардың орны ауысады,яғни оқушылар орындарымен ауысады; оқушылар дұрыс орналастырады)


(Ұ)Сүйекшенің бетіндегі санға сәйкес цифрды көрсету.



5 саны және цифрымен таныстыру.

Оқушылардың зейінін шоғырландыру; оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын /ОМ анықтап алу.

Бағалау критерийі

Дескриптор

1.Сүйекшенің бетіндегі көрсетілген санды анықтайды.

2.5 санының цифрын көрсетіп дәлелдейді.

1.Сүйекшенің бетіндегі көрсетілген санды атайды.

2. Сол санға байланыс цифрды көрсетеді.



Бағалау (Қб) «Жылы лебіз» әдісі

Жазған жазудың әдемілігіне қарай оқушыларды мадақтама сөздер арқылы бағалаймын.«Жарайсың» «Жақсы»« Талаптан»















Сандар

(1-ден-5-ке дейінгі)
















3-минут


























5-минут














































Сергіту сәті


2-минут








9-минут








































5-минут










































5-минут























































Сабақтың

соңы

5 минут

























Қорытынды

рефлексия










1 тапсырма (Ө)


Дәптермен жұмыс. 5 цифрын ауада жазу


5 цифрының  жазылуын көрсету

Бес цифрының жазылу үлгісін дәптерлеріне жазады.


Бағалау (Қб) «Жылы лебіз» әдісі

Жазған жазудың әдемілігіне қарай оқушыларды мадақтама сөздер арқылы бағалаймын.«Жарайсың» «Жақсы»« Талаптан»


Бағалау критерийі

Дескриптор

1.Ауада дұрыс жазады.

2.Үлгі бойынша дәптерге жазады.

Бес цифрын каллиграфияға сай дәптерлеріне жазады.



2 тапсырма

«Ойлан,жұптас,бөліс»әдісі (Ж) Оқушылар шардағы сандарды оқиды. Шарды қажетті сандармен толықтырып,санның құрамын анықтайды. Білу, түсіну, қолдану дағдыларын дамытамын




1

4

0

5

3

2



5

5

5






Бағалау критерийі

Дескриптор

1.Қажетті сандарды табады.

2.Санның құрамын анықтайды.

1.Шардағы сандарды оқиды

2.Шарды қажетті сандармен толықтырады.





Бағалау (Қб) «Смайлик» әдісі.Жұпта бірін -бірі бағалайды



Қолды жайып ұшайық,

Қыран құсқа ұқсайық.

Сол қанатты тербейік,

Оң қанатты сермейік.

Бір,екі,үш,төрт,бес деп,

Биіктерге өрлейік.


3 тапсырма

«Бірге ойлаймыз» әдісі (Тж)

Сандық сәуле арқылы 5-тен кіші сандарды,сандар қатарынын көрсетеді. 5санының натурал сандар қатарындағы орнын анықтайды.


Сандарды сандық сәуленің көмегімен салыстырады.(,


Сандық сәулені пайдаланып қосу және азайту амалдарымен өрнектер құрып, мәнін табады..(+, - таңбаларын көрсетемін)


Бұл тапсырмада кейбір оқушылар бірнеше сандарды салыстырады,қосу,азайту амалдарына бірнеше өрнектер құрастырады.Осы кезде балалардың деңгейін тағы анықтауға болады

Білу, түсіну, қолдану дағдыларын дамытамын


Бағалау критерийі

Дескриптор

1.5 санының натурал сандар қатарындағы орнын анықтайды.

2.Сандарды салыстыра біледі.

3.Өрнектер құрып, мәнін табады.

1.Сандық сәуленің көмегімен 5-тен кіші сандарды көрсетеді. 5санының натурал сандар қатарындағы орнын анықтайды.

2.Cандық сәулеге қарап сандарды салыстырады.

3.Сандық сәулеге қарап өрнектер құрады,өрнектердің мәнін табады.





Бағалау (Қб)

«Бес шапалақ»әдісі арқылы бағалайды.Топта бағалайды.


4 тапсырма

«Тез есепте» әдісі (Жж)

Оқушылар шапшаң ,

жауабы 5 болу үшін,торкөздегі белгісіз санды табады? Әр оқушыға (үй) парақша беріледі



Бағалау(Қб) «Бес теңге » әдісі .Өзін-өзі бағалау.


5 теңге- толық түсіндім

2 теңге- сұрақтарым бар

1 теңге-түсінбедім


Бағалау критерийі

Дескриптор

1.Белгісіз санды шапшаң анықтайды.

2.Тиісті орнына шапшаң жазады.

1.Жауабы 5 болатын өрнектерді дұрыс табады.

2. 5 санының құрамын есіне сақтайды.




5 тапсырма

(Тж) «Көршісін тап» ойыны

(ойынның шартын түсіндіру)Кестедегі тұрған санның көрші санын шапшаң атап берген оқушы жеңіске жетеді.

Бағалау критерийі

Дескриптор

1.Берілген санның оң жағындағы және сол жағындағы сандарды табады.

2.10 көлеміндегі сандарды тура және кері санай біледі.

1.Белгісіз сандарды дұрыс табады.

2.10 көлеміндегі сандарды тура және кері санайды.







Бағалау (Қб) Бес саусақ әдісі бойынша бағалайды.





(Ө)Әр оқушының қажеттілігіне байланысты тапсырмалар беріледі.


  1. 5*2 2) 2 3) +4=5

4*1 3 4- =2

3*5 =4 5- =2

3+ =4


2) проблема тудыру мақсатында тапсырмалар беріледі.

-Осы берілген заттар туралы бүгінгі тақырыпқа байланысты не айтуға болады?

1) сағат 2) жұлдызша 3) апта күндері

4) 1+1+1+1+1 5(парақша)

5) 1,2,5,10 теңгеліктер


-5 саны туралы не білеміз?

(алдын ала оқушыларға тапсырмалар берілген; 5 қару,5парыз,5арыс,5дұшпан, 5 асыл іс)


Бағалау критерийі

Дескриптор

1.Өзінің көзқарасын білдіреді.

1.5 санын өмірмен байланыстыратын проблемалық тапсырмаларды талдайды.


Кері байланыс:

(М)-жұлдызшаның бүгінгі сабақпен қандай байланысы бар ?

(Б)-жұлдызшаның бес бұрышы бар.

Жұлдызшаның келесі бетіне оқушылар «+, -» таңбаларын қояды.

«+» таңбасы барлық тапсырма түсінікті, сабақ ұнады.

«-» таңбасы түсініксіз тапсырмалар бар, сұрағым бар.

«Жетістік баспалдағына» жұлдызшаларын жапсырады.


-Сабағымыздың міндеті қандай еді?

-Сабақтың оқу мақсатына жете алдық па?

-Қай тапсырмаларды орындауда қиналдық?

-Алдағы уақыттағы мақсатымыз қандай?

-Бүгінгі сабақтың сендердің өмірлеріңе қандай пайдасы бар? деген сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылау.









Интербелсенді тақта5санының баспа,жазба түрі

















Әр жұпқа(шар) парақша беріледі
























































Кітап,сандық сәуле




































Әр оқушыға (үй) парақша беріледі


































10


8

6



3


1



1


3


6


8


10






























































Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылардың жеке қабілетін ескере отырып,саралау әдісінде тапсырмалар,ресурстар(де-реккөздер),қарқын, диалог және қолдау көрсету,жіктеу, бағалау, қорытынды нәтиже тәсілдерін пайдалануды жоспарлап отырмын.Мысалы:№1 тапсырмада 5 цифрын ауада жазу,


5 цифрының үлгі бойынша жазуда:

Қарқын тәсілін пайдалануда ,Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейтіндігін байқауға болады . Сонымен қатар тапсырмаларды орындауда көп күш жұмсауды талап ететін оқушыларды байқауға болады. Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет болауына байланысты диалог және қолдау көрсету тәсілін қолданамын .

2 тапсырманы орындау барысында

оқушылар шардағы сандарды оқиды және шарды қажетті сандармен толықтырып,санның құрамын анықтайды. Саралаудың қорытынды тәсілін пайдалану арқылы

барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері әртүрлі болатындығына көз жеткізуге болады. Себебі :оқушылар өздерінің мықты және әлсіз тұстарына қарай жауап береді. Барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізуге болады Мысалы: №3 тапсырмада сандық сәулемен жұмыс істеу кезінде, білім деңгейі әртүрлі оқушыларға арналған саралау әдісі бойынша тапсырмалар бердім. Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай көмек көрсетемін. Сонымен қатар осы тапсырмада жіктеу тәсілін қолдануда,топтардың ұйымшыл болуына әсері барын анықтадым.Оқушылардан осы саралау тәсілдерінің пайдалану нәтижесінде сандық сәуле арқылы 5-тен кіші сандарды,сандар қатарынын көрсете алатындығы, 5санының натурал сандар қатарындағы орнын анықтайтындығы күтіледі. №4 тапсырмада

оқушылар шапшаң ,

жауабы 5 болу үшін,торкөздегі белгісіз санды табады ,бұл тапсырманы орындату барысында қарқын тәсілін пайдаланып негізгі тапсырмаларды түсіндіруде көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт берілетініне көз жеткізуге болады..сандық сәулені пайдаланып қосу және азайту амалдарымен өрнектер құрып, мәнін таба алатындығы күтіледі.Әр оқушының қажеттілігіне байланысты берілетін тапсырмаларда оқушылардан салыстыру,белгісіз санды табу,бес санының құрамына байланысты амалдарды дұрыс орындай алатындықтары күтіледі. №5 тапсырма

5 санын өмірмен байланыстыратын проблемалық тапсырмаларды орындауда кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алатындықтарын және анағұрлым қиын сөздерді және күрделі идеяларды түсіндіре алатындықтарын байқауға болады.Сабақтың өн бойында жіктеу тәсілінің тиімді болғанын әр топтың ұйымшылдығынан байқауға болады.



Бағалау (Қб) «Жылы лебіз» әдісі

Жазған жазудың әдемілігіне қарай оқушыларды мадақтама сөздер арқылы бағалаймын.«Жарайсың» «Жақсы»« Талаптан»


Бағалау (Қб) «Смайлик» әдісі.Жұпта бірін -бірі бағалайды


Бағалау (Қб)

«Бес шапалақ»әдісі арқылы бағалайды.Топта бағалайды.


Бағалау(Қб) «Бес теңге » әдісі .Өзін-өзі бағалайды.


Бағалау (Қб) Бес саусақ әдісі бойынша бағалайды.


Кері байланыс:

(М)-жұлдызшаның бүгінгі сабақпен қандай байланысы бар ?

(Б)-жұлдызшаның бес бұрышы бар.

Жұлдызшаның келесі бетіне оқушылар «+, -» таңбаларын қояды.

«+» таңбасы барлық тапсырма түсінікті, сабақ ұнады.

«-» таңбасы түсініксіз тапсырмалар бар, сұрағым бар.

«Жетістік баспалдағына» жұлдызшаларын жапсырады.


Қорытынды

рефлексия


-Сабағымыздың міндеті қандай еді?

-Сабақтың оқу мақсатына жете алдық па?

-Қай тапсырмаларды орындауда қиналдық?

-Алдағы уақыттағы мақсатымыз қандай?

-Бүгінгі сабақтың сендердің өмірлеріңе қандай пайдасы бар? деген сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылау.

  1. Топпен жұмыс жасағанда, партада дұрыс отыруларын қадағалау.

  2. Сергіту сәтін жасау кезіндегі оқушылар бір-біріне кедергі жасамау,қауіпсіздікті сақтау ұсынылады.














































































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
5 саны және цифры

Автор: Кошербаева Куралай Салеметхановна

Дата: 05.11.2018

Номер свидетельства: 483676
