Білім беру ұйымының атауы | « № 6 жалпы білім беретін мектеп» КММ | |
Пәні: | математика | |
Бөлім | Көбейту және бөлу. Есептер | |
Мұғалімнің аты-жөні | Серикбаева Анар Қожаназарқызы | |
Күні: | ||
Сынып: 2 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | 4 санына бөлу және көбейту кестесін құрастыру | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 2.1.2.2 - көбейту және бөлу - өзара кері амалдар екенін түсіну, көбейту және бөлу амалдарының компоненттері арасындағы байланысты анықтау | |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: 4-ке көбейту және бөлу кестесін құрастырып, көбейту және бөлу амалдарының компоненттері арасындағы байланысты анықтай алады. Көптеген оқушылар: санау материалдарын пайдаланып есептеуді орындау жолын түсіндіре алады. Кейбір оқушылар: көбейту мен бөлуге өзара байланысты теңдіктер құрастыра алады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин | Психологиялық ахуал қалыптастыру Көңіл күйлеріңіз қандай? Сабаққа дайындықтарыңыз қандай? Ынталарыңыз қандай? Топқа бөлу Геометриялық фигуралар арқылы 3 топқа бөлу І топ «Зеректер» ІІ топ «Ойшылдар» ІІІ топ «Білгіштер» Оқу материалын жариялау «Ыстық орындық» әдісі арқылы өткен сабаққа шолу Жаңа тақырыпты ашу - Бүгінгі сабағымызда 4 санын көбейту және бөлу кестесін құруды үйренетін боламыз. Көбейтуге арналған бейнеролик | Іс-әрекет арқылы сұрақтарға жауап береді Фигуралар бойынша 3 топқа бөлініп отырады Ыстық орындыққа бір оқушы отырады қалған оқушылар сұрақтар береді Тақырыпты ашады. Суреттерде не бейнеленгенін және барлық сурет қандай санмен байланысып тұрғанын айтады | «От шашу» әдісі | Қима қағаздар Топ атаулары суреттер |
Сабақтың ортасы 15 мин 2 мин 13 мин | 1- тапсырма «Орындап көр» әдісі арқылы жүзеге асады. 1) Мысалдарды шығаруға көмектес және ең биік тауды анықта. Жауабын өсу ретімен анықта. 18:6=3 10:2=5 18:3=6 27:3=7 24:3=8 3*4=12 2*7=14 2*8=16 3*6=18 3*7=21 3*8=24 3*9=27 А) Саяхатшының жолының бір бөлігінде 4 бірлік бар. Екі, үш бөлікте неше бірлік бар? 2) Кестеге қара. 4 санына көбейту, бөлу кестесін құруды жалғастырып, әр бағанды толықтыр. Неліктен 4*4 өрнегінен бастап жазылған? Дескриптор: - Мысалдарды шығарады. - Ең биік тауды анықтайды. - Жауабын өсу ретімен анықтайды. - Жолдың екі, үш бөлігінде неше бірлік бар екенін анықтайды. - 4 санына көбейту, бөлу кестесін құруды жалғастырып, әр бағанды толықтырады. Сергіту сәті «Нейрогимнастикалықжаттығу» Қосымша тапсырма «Банка әдісі» Сандар жазылған қима қағаздар, және банкалар топтарға бөлініп беріледі 3- тапсырма «Есептеп көр» әдісі 3 топқа бөліп тастау А) Есептеп шығар. Әр топта-6 адам 4 топта-? адам Ш: 6*4=24 Ж: 24 адам жиналды. Ә) 20 қалбыр- 4 қапшық 1 қапшықта-? қалбыр Ш: 20:4=5 Ж: әр қапшықта 5 қалбыр. Б) әрқайсысы-4 фотосурет 9 бала-? фотосурет Ш: 4*9=36 Ж: Барлығы 36 фотосурет әкелді. В) Әр шатырға-4 адам 28 адам-? шатыр Ш: 28:4=7 Ж: 7 шатыр қажет болды. 4) Салыстыр. 2*3=2*2+2 9:3>6:3 3*4<3+3+3+3+3 14:2<16:2 Дескриптор: - Есептердің шешуін, жауабын табады. -Өрнектің мәнін тауып салыстырады. | - Мысалдарды шығарады. - Ең биік тауды анықтайды. - Жауабын өсу ретімен анықтайды. - Жолдың екі, үш бөлігінде неше бірлік бар екенін анықтайды. - 4 санына көбейту, бөлу кестесін құруды жалғастырып, әр бағанды толықтырады. Сергіту жаттығуын жасайды. Қима қағаздарда жазылған сандардан 2,3,4 ке бөлінетін сандарды табады - Есептердің шешуін, жауабын табады. -Өрнектің мәнін тауып салыстырады. | ҚБ: 1-10 балдық жүйе. «От шашу» әдісі ҚБ: 1-10 балдық жүйе. | Оқулық, дәптер қалам Оқулық А4 қағаз, маркер лер |
Сабақтың соңы 5 мин | Кері байланыс: Не үйрендім? Не білдім? Не түсіндім? Рефлексия: «Көңіл күй» әдісі бойынша өтеді.
Оқу тапсырмасы: 5-тапсырма. | Ауызша жауап береді Рефлексия жасайды. |