Просмотр содержимого документа
«27+36; 63-27 қосу және азайту»
Күні: 31.01.2017
24. Сабақтың тақырыбы: Қосу және азайту (27 + 36; 63 - 27)
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларды қосу азайту және ондықтан аттап жазбаша қосу мен азайту амалдарымен таныстыра отырып, өрнектердің мәнін табу сияқты берілген тапсырмаларды орындату;
2. Жазбаша есептеу дағдыларын кеңейте отырып, жазбаша қосып азайту қабілеттерін қалыптастыру, ой-өрістерін, алған білімдерін одан әрі дамыту;
3. Алған білімдерін тиімді пайдалана білу жолдарын үйрете отырып, тез әрі дұрыс есептеуге, ұқыптылыққа, алғырлыққа тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндірмелі, талдау-жинақтау, көрнекіліктік, сұрақ-жауап, т.б.
Көрнекілігі: суреттер
Қосымша материалдар: дидактикалық материалдар
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі:
Балаларды сабаққа дайындау.
2. Үй тапсырмасын тексеру: 3-4 оқушыға оқыта отырып тексеру
3. Өткенді пысықтау: «КЕЛ, ОЙНАЙЫҚ» Көкөніс жинау ойынын арқылы өткен сабақты пысықтап алу:
Алманың суреттерінің артына әр түрлі мысалдаржазып, орындату;
4. Жаңа сабақ: - Осы кестеден не байқадыңдар? Сандардың жазылу ретінен не байқадыңдар? Жоқ сандарды қалай таптық? Екі таңбалы сандарды қалай жазбаш қосып, азайтамыз? (ережелер пысықталады)
- Екі таңбалы сандарды кестеде көрсетілгендей бағандап қосып азайтқан ыңғайлы. Ол үшін берілген сандардың бірлігін бірлікті астына, ондығын ондықтың астына жазып аламыз да, бірінші соңынан, яғни бірліктерден бастап, қосып азайтамыз. Мысалы: 37 бірнеше мысалдар келтіру;
+ 43
№1 есеп: Берілген қосындылардың мәндерін табу: 80 көрсетілген үлгі бойынша түсіндіре отырып шығарту: а) 20 +30 7 + 6 50 + 13
ә) Берілген жазуларды пайдаланып қосудың тәсілдерін пысықтату;
№ 2 есеп: Берілген қосынды мен айырмасның мәнін алдыңғы түсіндірілген мысалдар алгоритмі бойынша шығарып, қосымша үлестірме карточкалар арқылы бірнеше мысалдар шығату;
№ 4 есеп: есептің берілгені бойынша қосынды мен айырмалардың мәнін түсіндіре отырып шығару:
27 + 36 73 + 17 35 + 47 84 – 25 43 + 29
Осы мысалдарды бағандап шығарту;
Сергіту сәті: «Соқыр теке» ойынын ойнату
№ 5 есеп: есепті оқып, талдау жасау, шығару, салыстыру: (бұлар кері есептер)
Ұлы – 5 Ш: (5 – 2) + 5 = 8
Немересі – 13 Ж:, немересі – 13, баласы - 8
Қызы - ? 2 кем
Сызба нұсқалар арқылы оқушылардың өздеріне кері есептер құратып, шығару;
? артық
13
3
2
?
3
13
1) 2)
№ 6 есепті өзіндік жұмыс ретінде орындату
7. Қорытынды:
- Сонымен екі таңбалы сандарды қалай қосамыз? Ал, екі таңбалы сандарды қалай азайтамыз?
- Бүгінгі сабақта қандай тапсырма ұнады? Бүгінгі сабақ туралы пікірлері қандай?
Балапанға көмектес: (13 5 ) = 8
8. Үйге тапсырма: № 7есеп
9. Бағалау: Сабаққа жақсы қатысқан балаларды бағалау