Сабақтың тақырыбы: 10 санынан азайту
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушылардың оқу пәндері бойынша білім – білік қабілетін байқау
2. Еркін сөйлеу дағдысын, тілін, ойлау қабілетін дамыту.Білуге, үйренуге деген
қызығушылығын арттыру
3. Білімді, дарынды, озық ойлы болуға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Математикалық тапсырмалар, жұмбақтар, қима –қағаздар
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Жарыстыра есептер шығару, сұрақ – жауап, ой қозғау
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
Балаларға бүгінгі математика сабаға ерекше сабақ екенін айтып өту. Интерактивті тақтамен жұмыс істейтіндерін айтып өту.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
Үйге берілген 9 санын қосу және азайту сабағындағы № 4 мысал 2 оқушыға оқыту
ІІІ Сұрақ қою арқылы өткен сабақты қайталау.
А) 9 санының құрамын айт?
Ә) мана өрнектің компанентерін айтып шық 4 – 5 = 1 6 + 4 = 10
ІV Сергіту Сәті
Жұмбақтар шешу
.
V Жаңа сабақ « 10 санынан азайту»
Балаларға 10 санының құрамын айтқызамын
№ 1 мысыалмен сабақты түсіндіремін.
№ 2 өрнектер құрастыру
№ 3 мысал есепті дәпретлеріне орындатамын
№ 4 өрнектерді жаз және есепте дәптерлеріне орындатамын
Математикалақ ойындар беремін
№ 5 мысалды салыстыру тақтаға шығарамыз
№ 6 Тиісті фигураны таңда
Сабақты қорытындылау:
Қима – қағаздар арқылы сабақты қорытындылау
Балаларды мадақтап, бағалау
Үйге: № 5 мысалдың ( 2 ) шығарып келу
Сабақтың тақырыбы: Теңдеу шешу
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушылардың оқу пәндері бойынша білім – білік
қабілетін байқау
2. Еркін сөйлеу дағдысын, тілін, ойлау қабілетін
дамыту.Білуге, үйренуге деген
қызығушылығын арттыру
3. Білімді, дарынды, озық ойлы болуға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Математикалық тапсырмалар, жұмбақтар, қима –қағаздар
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Жарыстыра есептер шығару, сұрақ – жауап, ой қозғау
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
Балаларға бүгінгі математика сабаға ерекше сабақ екенін айтып өту.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
Үйге берілген № 4 баған түрімен жазып, есепте
ІІІ Сұрақ қою арқылы өткен сабақты қайталау.
Ауызша есептер беру арқылы есептер шығарту
ІV Сергіту Сәті
Кітапта алма ағашы,
Жемісін біздер теретін.
Тәтті алмаға балашы,
Кітабының әр бетін.
V Жаңа сабақ « Теңдеу шешу»
№ 2 Теңдеулерді шеш:
35 + 23 + Х = 100 X – [23 + 17 ] = 60 70 – a = 8 + 9 + 2
________________ ________________ ________________
________________ _________________ _________________
________________ _________________ _________________
________________ _________________ _________________
№ 3 Баған түрінде есепте.
78 + 9 80 – 57 100 – 83 17 + 9
46 + 44 98 – 35 50 – 17 37 + 19
57 + 29 100 – 89 90 – 65 77 + 8
70 + 19 50 – 38 70 – 63 57 + 18
№ 4
Барлығы - 56 м Шешуі: 56- (19 + 14 ) = 23
1 алынғаны – 19 м Жауабы: 23 м сым қалды
2 алынғаны – 14 м
Қалғаны ?
№ 5
Сабақты қорытындылау:
Қима – қағаздар арқылы сабақты қорытындылау
Балаларды мадақтап, бағалау
Үйге: № 2 ( 2,4,6) шығарып келу
Сабақтың тақырыбы: 63 + 37 100 – 37 ауызша қосу, азайту
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушылардың оқу пәндері бойынша білім – білік
қабілетін байқау
2. Еркін сөйлеу дағдысын, тілін, ойлау қабілетін
дамыту.Білуге, үйренуге деген
қызығушылығын арттыру
3. Білімді, дарынды, озық ойлы болуға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Математикалық тапсырмалар, жұмбақтар, қима –қағаздар
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Жарыстыра есептер шығару, сұрақ – жауап, ой қозғау
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
Балаларға бүгінгі математика сабаға ерекше сабақ екенін айтып өту.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
№ 6 есепті ауызша оқытып дұрыстығын тексеру
ІІІ Сұрақ қою арқылы өткен сабақты қайталау.
А) ауызша бірнеше есептерге жауып алу
ІV Сергіту сәті
Міне балалар мына алма мен бауырсақтың сендерге әкелген бірнеше тапсырма жұмбақтары бар екен соны шешіп көрелік
Көлден ұшты жеті қаз
Қайтып қонды екі қаз,
Қонбады оның нешеуі?
Кәне, кім тез шешеді? ( 5 )
Бір – бірімен жарысқан,
Төрт аю, екі арыстан.
Екі қоян, бір түлкі.
Бәрінешеу кім білді? ( 9 )
.
V Жаңа сабақ « 63 + 37 100 – 37 »
Жасағаны – 23 б және 17 б
Жібергені – 30 б
Қалғаны - ?
Шешуі: ( 23 + 17 ) – 30 = 10
Жауабы: 10 б қалды
А) 1 жұмысшы – 40 б
2 жұмысшы - ? 12 б кем ?
Шешуі: (40 – 12 ) + 40 = 28 + 40 = 68
Жауабы: 68 бөлшек
Ә) 1 жұмысшы – 40 б 12 б кем
2 жұмысшы - ?
Шешуі : ( 40 + 12 ) + 40 = 52 + 40 = 92
Жауабы: 92 бөлшек
Болғаны – 20 пальто, 16 күрте Шешуі: ( 20 + 16 ) – 10 = 26
Киілгені – 10 (20 – 10 ) + 16 = 26
Қалғаны - ? ( 16 – 10 ) + 20 = 26
Жауабы: 26 киім ілулі қалды.
№ 6
33 – а = 90 – 70 17 + х = 33 + 27 70 – в = 88 – 45
33 – а = 20 17 + х = 60 70 – в = 43
а = 33 – 20 х = 60 – 17 в = 70 – 43
а = 13 х = 43 в = 27
33 – 13 = 90 – 70 17 + 43 = 33 + 27 70 – 27 = 88 – 45
20 = 20 60 = 60 43 = 43
Сабақты қорытындылау:
Жаңа сабақты тиянақтап бекіту
Қима – қағаздар арқылы сабақты қорытындылау
Балаларды мадақтап, бағалау
Үйге: № 6 ( 1,3,5) шығарып келу
Сабақтың тақырыбы: «Өткенді пысықтау»
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушылардың оқу пәндері бойынша білім – білік
қабілетін байқау
2. Еркін сөйлеу дағдысын, тілін, ойлау қабілетін
дамыту.Білуге, үйренуге деген
қызығушылығын арттыру
3. Білімді, дарынды, озық ойлы болуға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Математикалық тапсырмалар, жұмбақтар, қима –қағаздар
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Жарыстыра есептер шығару, сұрақ – жауап, ой қозғау
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
Балаларға бүгінгі математика сабаға ерекше сабақ екенін айтып өту.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
№ 6 есепті ауызша оқытып дұрыстығын тексеру
ІІІ Сұрақ қою арқылы өткен сабақты қайталау.
А) ауызша бірнеше есептерге жауып алу
ІV Сергіту сәті
Міне балалар мына алма мен бауырсақтың сендерге әкелген бірнеше тапсырма жұмбақтары бар екен соны шешіп көрелік
Көлден ұшты жеті қаз
Қайтып қонды екі қаз,
Қонбады оның нешеуі?
Кәне, кім тез шешеді? ( 5 )
Бір – бірімен жарысқан,
Төрт аю, екі арыстан.
Екі қоян, бір түлкі.
Бәрінешеу кім білді? ( 9 )
.
V Жаңа сабақ « Өткенді пысықтау »
Сабақты қорытындылау:
Жаңа сабақты тиянақтап бекіту
Қима – қағаздар арқылы сабақты қорытындылау
Балаларды мадақтап, бағалау
Үйге: № 7 ( 1,2) шығарып келу
Сабақтың тақырыбы: «Ауызша көбейту және бөлу тәсілдері»
Сабақтың мақсаты: 1. Көп таңбалы сандарды ауызша көбейту және бөлу
тәсілдерін қалыптастыру;
2. Есептеу тәсілдерін және есеп шығару дағдыларын
жетілдіру Еркін сөйлеу дағдысын, тілін, ойлау
қабілеттерін дамыту.
3. Білімді, дарынды, озық ойлы болуға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Математикалық тапсырмалар, плакаттар, қима –
қағаздар
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Жарыстыра есептер шығару, сұрақ – жауап, ой қозғау
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
Балаларға бүгінгі математика сабаға ерекше сабақ екенін айтып өту.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
№ 6 есепті ауызша оқытып дұрыстығын тексеру
ІІІ Сұрақ қою арқылы өткен сабақты қайталау.
А) ауызша бірнеше есептерге жауып алу
ІV Қызығушылығын ояту
Біз қандаймыз, қандаймыз?
Шұғылалы таңдаймыз.
Күлімдеген күндейміз
Еш уайымды білмейміз.
V Сергіту сәті
Үш би :
Үйсін Төле би
Арғын Қаздауысты Қазыбек би
Алшын Әйтеке би
Үш қуат:
Ақыл қуат
Жүрек қуат
Тіл қуат
Төрт тұлға; 1. От 2. Су 3. Жел 4. Жер
Бес қатер: 1. От 2. Жау 3. Борыш 4. Ауру. 5. Сөз
VІ Жаңа сабақ
№4
Барлығы 135 км
1
Жаяу 5
1
Атпен 3
Автобусы - ?
Шешуі: 135 – ( 135 : 5 + 135 : 3 ) = 135 - 72 = 63
Жауабы: автобус 63 км
№ 5
а – 6 см 2 см
в – 2 см
S - ?
6 см
S = 6 х 2 = 12 см
12 : 3 = 4 см 2 см
S = 2см х 2 см = 4 см
2 см
№ 6
6 м = 60000 см = 6000000 мм
5154 кг = 5 т 10 ц 54 кг
25 км 500 м = 25500 м = 250 500 дм
25036 см = 250 м 30 дм 6 см
120 ц = 12 т 56000 г = 56 кг
10 см = 100 мм 4580 м = 4 км 580 м
32 кг 50 г = 32050 г 56000000 м = 54 км
25036 см = 250360мм 5 дм = 500см = 5000000 мм
№ 7
(1000 + 70 ) х 3 = 3210
4 х (20 + 9) = 116
(260 х 10) х 2 = 5200
3 х (1000 + 80) = 3240
(20 + 7) х 80 = 2160
№ 8
93 + 127 + 48 + 32 = 300
93 + 27 + 48 + 8 = 176
93 + 12 + 48 + 57 = 210
93 + 212 + 48 + 137 = 490
Сабақты қорыту: қима қағаздар арқылы есептер шығарту
Бағалау: оқушыларды марапаттау
Үйге: № 6 (1) 55 бет
Математика
Сабақтың тақырыбы: Белгісіз көбейткіш, бөлінгіш, бөлгіші бар теңдеулер
Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Оқушыларға белгісіз бөлінгіш, бөлгіші бар
теңдеулерді түсіндіре отырып түсіндіру
2. Дамытушылық: Тілін, ойын, қиялын, логикалық
ойлау қабілетін дамыту.
3. Тәрбиелік: Адамгершілікке, ұқыптылыққа,
алғырлыққа тәрбиелеу
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, қима – қағаздар кеспе сандар
Сабақтың әдіс – тәсілі: сұрақ – жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
Балалардың назарын сабаққа аудару
Математикалық жұмбақтар
Мұз айдында жеті бала
Асыр сап жүр сырғанап.
Сырғанамай екі бала,
Жағалауда тұр қарап.
Енді осы бар баланың
Санап айтсаң – жарадың! (9 )
Көлден ұшты жеті қаз
Қайтып қонды екі қаз,
Қонбады оның нешеуі?
Кәне, кім тез шешеді? ( 5 )
Бір – бірімен жарысқан,
Төрт аю, екі арыстан.
Екі қоян, бір түлкі.
Бәрінешеу кім білді? ( 9 )
Міне осы жұмбақтарды қай сабақта есептеп шығарамыз?
Ал балалар, балалар,
Дәптер мен қалам алыңдар
Үйге берген тапсырма
Ашып, жайып тастаңдар
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
54 беттегі № 5
Шығарып келу. Дәптерлерінен үй тапсырмасын тексеріп шығу
3 оқушыға үй тапсырмасын оқыту.
ІІІ Сергіту сәті
Балпаң – балпаң басайық
Аңдарға жем шашайық,
Сандарды санап білмеген.
Балалардан қашайық,
Жоғары төмен қарайық,
Орнамызды табайық
ІV Жаңа сабақ
№ 2
4 х в = 12 в : 6 = 3 4 : х = 2
в = 12 : 4 в = 6 х 3 х = 4 : 2
в = 3 в = 18 х = 2
4 х 3 = 12 18 : 6 = 3 4 : 2 = 2
№ 3
Қабырғалары 60 мм және 40 мм тіктөртбұрыш сыз. Периметрін есепте. Оны миллиметрмен, сантиметрмен өрнекте.
Р = ( 60 + 40 ) х 2 = 200мм Р = 60+40+60+40 = 200 мм
Р = 200 мм = 20 см
№ 4
Поштада 48 сәлемдеме болды. Түске дейін 27 сәлемдеме, ал түстен кейін 14 сәлемдеме иелеріне жеткізілді. Поштада қанша сәлемдеме қалды?
Барлығы – 48 с
Түске дейін – 27 с
Түстен кейін – 14с
Қалғаны - ?
Шешуі: 48 – ( 27 + 14 ) = 48 – 41 = 7 с
Жауабы: 7 сәлемдеме
354 + 545 = 899 оқушы оқиды
545 – 354 = 191 қыз бала артық
25 х 3 = 25 + 25 + 25 = 75
6 х 5 = 6 + 6 + 6 + 6 + 6 = 30
8 х 4 = 4 + 4 + 4 + 4 = 32
Сабақты қорыту: сабақты тиянақтау
Бағалау: марапаттау
Үйге: № 5 56 бет
212
137