Просмотр содержимого документа
«Урок чтения. 4 класс. Предание.»
Buxoro viloyat Vobkent tuman 3-umumiy o'rta ta'lim maktabining boshlang'ich sinf o'qituvchisi Bahronova Gulnozaning 4-sinf o'qish fanidan bir soatlik dars ishlanmasi taqdimoti
Mavzu: “Rivoyat” (Naim Karimov).
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: o‘quvchilarga ajdodlarimiz haqida ma’lumot berish, “Rivoyat”
matni bilan tanishtirish. O‘quvchilarda to‘g‘ri va ifodali o‘qish
ko‘nikmalarini shakllantirish.
FK 1: rivoyatni o‘qib tushunish va mazmunini qayta so‘zlab bera olish.
Tarbiyaviy: o‘quvchilarda ajdodlarimizdan faxrlanish, ularga munosib
avlod bo‘lishga intilish tuyg‘ularini tarbiyalash.
TK 4: rivoyatda go‘zallik va ezgulikdan o‘rnak olishga intilish.
Rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning mustaqil va ijodiy ishlash qobiliyatlarini,
matn ustida ishlash ko‘nikmalarini rivojlantirish.
FK 2: rivoyatning mazmunini to‘liq og‘zaki bayon qila olish.
yangi tushuncha va bilimlarni shakllantiruvchi .
savol-javob, tushuntirish, “ Topib o’qi”, “Maqollar zanjiri” ta’limiy o‘yinlari.
Dars
turi:
Dars
metodlari.
Darsning jihozi: ertak mazmuniga mos rasm
Darsning texnalogik xaritasi
1. Tashkiliy qism: 3 daqiqa
2. O`tilgan mavzuni takrorlash: 9 daqiqa
3. Yangi mavzu bayoni: 20 daqiqa
4. Darsni mustahkamlash: 10 daqiqa
5. Baholash: 2 daqiqa
6. Uyga Vazifa: 1 daqiqa
SHIORIMIZ:
Bilim olish burchimiz
Unga yetar kuchimiz
TASHKILIY QISM
O’quvchilar davomadi aniqlanadi, uyga berilgan vazifani aniqlash.
I – guruh
II – guruh
“Amir Temur”
“Muhammad Yusuf”
Buyuk sarkarda
.
Bog'lar barpo qilgan
Yurtni obod qilgan
O'zbekni jahonga tanitgan
Xalq shoiri
Doston yozgan yozgan
She'rlar yozgan
vatan kuychisi
II.O’tgan mavzuni so’rash va mustahkamlash.
“Bahor chechaklari” o’yini
1. Hindistonda barpo qilingan bog‘ga nima deb nom berildi?
A) Bog‘i Boburiy B) Hindiston bog‘i D) Mo‘jiza bog‘i
2. “Bog‘i Boburiy” da qaysi ekinlar bitmabdi?
A) piyoz, qovun B) handalak, qovun D) tarvuz, handalak
3. Bog‘bonlar qovunni qayerdan keltirishibdi?
A) Farg‘onadan B) Toshkentdan D) Andijondan
4. Boburshoh qovunni “Bog‘i Boburiy” dan emasligini qanday bildi?
A) ko‘rinishidan, uzunligidan B) hididan, kattaligidan D) hidi,
tilimi, mazasidan
.
II. Uy vazifasini so‘rash va o‘tilgan mavzuni mustahkamlash.
“ Hidi, tilimi va mazasidan” rivoyati o‘qittiriladi, mazmuni so‘zlatiladi.
Rivoyat yuzasidan savol-javob o‘tkaziladi.
– Boburshoh o‘zidan yodgorlik qoldirish uchun Hindistonda nima
ishlar qildi?
– Shoh birinchi yil qovun ektirganda nima bo‘libdi?
– Bog‘bon qovunni qayerdan keltiribdi?
“Rivoyat” (Naim Karimov).
Naim Karimov
III. Yangi mavzu bayoni.
“Sehrli daraxt” o‘yini. Ekranda daraxt ko‘rsatiladi. Uning har
bir shoxida turli xil gullar bo‘ladi. Gullarga “Rivoyat” so‘zining
harflari o‘rni almashgan holda yozilgan bo‘ladi. O‘quvchilar
harfli gullarni ketma-ket bosib, so‘z hosil qiladilar.
– Bugun biz sizlar bilan Naim Karimovning “Rivoyat” matni bilan
tanishamiz.
O‘quvchilar bilan rivoyatlar, ajdodlarimiz haqida suhbatlashib, fikrlari
tinglanadi.
– Siz qanday rivoyatlarni bilasiz?
– Rivoyatlarda nima ifoda etiladi?
Mavzu tushuntiriladi, matn muallifi haqida qisqacha ma’lumot beriladi .
Lug‘at ishi:
etagidan ushlasam – tanlasam
ochig‘ini – to‘g‘risini
chakki emas – yomon emas
Maqolar zanjiri
Yoshlikda olingan ilm
toshga o’yilgan naqshdir.
Ilmli ming yashar ,
ilmsiz bir yashar
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Darslik bilan ishlash. Yangi mavzuni mustahkamlash maqsadida
“ Rivoyat” o‘quvchilarga navbat bilan o‘qitiladi.
O‘quvchilar darslikdagi savollarni o‘qib, ularga javob berishadi:
– Usmon Nosir otasining ruhi bilan nima haqda suhbatlashadi?
– Ota ruhi bo‘lajak shoirga qanday maslahat berdi?
xulosa chiqariladi. Rivoyat mazmuni qayta hikoya qildiriladi.
Dam olish daqiqasi
“Kimning gapi?” o‘yini. O‘qituvchi rivoyatdagi Usmon Nosir yoki otasining ruhi aytgan gaplarni ketma-ket o‘qiydi. O‘quvchilar u kimning gapi ekanligini topadilar.
10
Yakunlovchi xulosa
Biz buyuk yurt osmonida go’zal kamalak,
Barkamol avlod bo’lmoq eng ezgu tilak.
Dars so`ngida o`quvchilarning ishtirokiga ko’ra baholari e`lon qilinadi va rag’batlantiriladi.
vazifa
Uyga vazifa
Rivoyat mazmuni asosida reja tuzish va reja asosida hikoya qilishga tayyorlanish .