Просмотр содержимого документа
«Презентация. Сын есім»
Топқа бөлу:
1 топ. «Бәйшешек» тобы
2 топ. «Қызғалдақ» тобы
3 топ. «Раушан» тобы
Сабақтың тақырыбы:
Сын есім
Сабақтың мақсаты.
Білімділігі:жаңа тақырыпты түсіндіру барысында сын есім заттың сапасын, сипатын, қасиетін, көлемін, салмағын, түсін және басқа сол сияқты сыр-сипаттарын білдіретін лексика-грамматикалық сөз арқылы пәнге деген қызығушылықтарын арттыра отырып, өткенді қайта жаңғырта білімдерін қалыптастырып, тақырыпты меңгерту.
Дамытушылығы:сабақ барысында орындалатын дамытушы жаттығулар негізінен оқушылардың ойлау әрекетіне, шығармашылық қабілетінің өсуіне, өзіндік ізденіске, ақыл-ой жұмысының әр түрлі жағдаятқа бейімделуіне, сөздерді оқытып,сөйлем құрастыру, сын есімге мысал келтіру арқылы білімі мен тілін, сөздік қорын, функционалдық сауаттлығын дамыту.
Тәрбиелігі:оқушыларды еңбек сүйгіштікке, шығармашылық дамыту тапсырмаларын орындауда жауапкершілікке, сауаттылық, әдемі жазуға, ұқыптылық, ұйымшылдыққа, тапқырлыққа, іздемпаздыққа тәрбиелеу.
Сын есім
Заттың түрін, түсін, сапасын, салмағын, көлемін білдіретін сөз табын сын есім дейміз.
Сұрақтары: Қандай? Қай?
Мысалы: әдемі ,тәтті, жақсы, қызыл
Наурыздың он төрті.
Сынып жұмысы.
Сын есім.
Бб
бб
Білімді бәрін біледі.
Көп нүктенің орнына сұраққа жауап болатын сын есім қойып, мақалдарды толықтырып жаз.
Әдепті бала-арлы бала,
(қандай?) ... бала сорлы бала.
Үлкен кісі бастар,
(қандай?) ... кісі қостар.
Жақсы бала-қуаныш,
(қандай?) ... бала – күйініш.
1- жаттығу. Жұмбақты оқып, шешуін тап.
« Ой қозғау»
Сырты жасыл, қап-қатты,
Іші қызыл тәп-тәтті.
Жұмбақты шешуге қандай сөздер көмектесті? Олар заттың несін білдіріп тұр?
2-жаттығу. Суретке қара.
Сурет бойынша әңгіме құрастыр.
3-жаттығу. Шығармашылық тапсырма.
«Кім тапқыр?» ойыны
Қияр туралы жұмбақ құрастыр .
Ол үшін қиярдың белгілерін
( түсі, түрі, дәмі) ата .
4- жаттығу. Өлеңді мәнерлеп оқы.
Барқыт тау, жасыл дала, зеңгір аспан,
Күміс көл, ерке өзен алып қашқан.
Құмартып келем саған бала жастан,
Дариға, жер бар ма сенен асқан!
Қ.Аманжолов
Өлеңнен сын есімдерді тап.
Олар қай заттың сынын білдіріп тұрғанын айт.
Қасым Аманжолов–
Қазақтың аса ірі ақындарының бірі.
Қасым Аманжолов қазіргі Қарағанды
облысының Қарқаралы ауданындағы
Қызыл деген жерде 1911 жылы
дүниеге келеді. Көркем аударма
өнерінің де үздік шебері. Ол орыс,
Батыс пен Шығыс поэзиясының
классикалық туындыларын: лирикалық
өлеңдер мен поэма-дастандарын
қазақ тіліне зор шабытпен аударды.
Қ.Аманжолов – өзінің батыл ойлы,
шыншыл да терең сырлы, дауылды поэзиясымен әр буын оқырмандар сүйіспеншілігіне ие болып, жас таланттарға өте күшті әсер етіп келе жатқан біртуар дарын.
Жаңылтпашты жаңылмай жатқа айт
Жасыл көктем,
Жасыл жіппен.
Жақсы тіккен,
Жібек көрпе жамылдырды,
Жасыл өңге малындырды.
Сын есімдерді ата.
6-жаттығу.
Суреттегі жидектерді сипаттап айт. Оларға қатысты қандай сын есімдерді айта аласың?
1-топ. Қарақат
2-топ. Құлпынай
3-топ. Таңқурай
Тапсырма
Төмендегі сөздердің қасына заттың атын білдіретін сөздер тауып жаз.
Сын есімдерді тап, сұрақ қой.
Қызыл, өткір, аласа,
қызық, суық, жүйрік,
сұр, таза, қалың.
Үлгі:Қызыл бояу (қандай бояу?)
«Кім шапшаң?» ойын
Тапсырма.
Сын есімдерді пайдаланып,
өз сыныбыңды сипаттап жаз. Сын есімдерге сұрақ қой.
«Мен қандаймын?» ойыны
Шарты: Әр оқушы өз есімі қандай әріптен басталса, сол әріптен басталатын сын есімді өз есімінің алдына қойып айтып шығады.
Бос тор көздерге берілген сөзге әріп саны бірдей қарсы мәнді сөздер тауып
е
К
ң
к
е
с
і
с
ж
а
қ
ы
ы
д
ы
а
л
қ
ұ
ш
а
қ
қ
а
л
Қорытынды: Рефлексия.
Оқушылар өздерін бағалайды
1.Бүгінгі сабаққа белсенді қатыстым/ белсенділік танытпадым