Сабақтың мақсаты: Білімділік:оқушылардың өткен тақырыптар бойынша алған білімдерін пысықтап, ой-өрісін, білім деңгейін кеңейту. Дамытушылық:түрлі әдіс-тәсілдер арқылы оқушылардың тіл байлығын, ойлау қабілетін, тілге деген шеберліктерін жетілдіру. Тәрбиелік:оқушылардың тілге деген қызығушылығын арттыру, Отанын, туған жерін, елін сүюге, халық дәстүрін сыйлауға тәрбиелеу. Пәнаралық байланыс:ана тілі, қазақ тілі, математика, дүниетану Сабақтың түрі:сайыс сабақ. Сабақтың көрнекілігі:суреттер, интерактивті тақта, кеспе қағаздар.
Ұйымдастыру бөлімі:
Психологиялық дайындық;
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Сабақтың мақсаты: Білімділік:оқушылардың өткен тақырыптар бойынша алған білімдерін пысықтап, ой-өрісін, білім деңгейін кеңейту. Дамытушылық:түрлі әдіс-тәсілдер арқылы оқушылардың тіл байлығын, ойлау қабілетін, тілге деген шеберліктерін жетілдіру. Тәрбиелік:оқушылардың тілге деген қызығушылығын арттыру, Отанын, туған жерін, елін сүюге, халық дәстүрін сыйлауға тәрбиелеу. Пәнаралық байланыс:ана тілі, қазақ тілі, математика, дүниетану Сабақтың түрі:сайыс сабақ. Сабақтың көрнекілігі:суреттер, интерактивті тақта, кеспе қағаздар.
Ұйымдастыру бөлімі:
Психологиялық дайындық;
Жүргізуші: Қымбатты ұстаздар, оқушылар біз бүгін «Білгіштер қаласына» саяхаттымызды бастаймыз. Ақылдылығын, шеберлігін, көрсеткісі келетін балаларды ортаға шақырайық. (оқушылар шығады)
Топқа бөліну (Кітап пен даптермен) Алғырлар, Жүйріктер
Жарысу мақсатымыз Білгіштер қаласына жету. Егер біз ақша көп жинасақ Ұшақпен барамыз ақша аз жинасақ пойызбен барамыз.
Жүргізуші: Бүгінгі «Білгіштер қаласына» саяхатымыз ерекше болмақ. Білгіштер қаласына бару үшін бірнеше турлардан өтуіміз керек.
5.Дамыл таппай бір мезет, жортумен жүр сұр..... көжек 6.Құйрығы он қарыс, бұл айбатты.... жолбарыс 7.Өзінше ноян, қорқақ кім... қоян 8.Айбат шегер алыстан, Аң патшасы.... арыстан
Жүргізуші: 4-ші сайыс «Сөз мәйегі мақал» Әдебиеттік оқу пәнінен тапсырмалар мен сендерге сұрақ қоямын сендер мақалмен жауап бересіңдер Әрбір дұрыс жауапқа 250 тг беріледі. Мысалы: .Мақалмен жауап
Оттан не ыстық?(отан оттан ыстық)
Отқа түсіп күймеуге бола ма?( отан үшін отқа түс күймейсің)
Ең тәтті не?(ананың сүті тәтті)
Инемен құдық қазуға бола ма?(Білім инемен құдық қазғандай)
Адамның қай мүшесі қорқақ, қай мүшес батыр?(көз қорқақ, қол батыр)
Отан неден басталады? (отан отбасынан басталады
Жүргізуші: 5-ші сайыс «Миға шабуыл» Ағылшын пәнінен тапсырмалар Әрбір дұрыс жауапқа 300 тг беріледі.
Алғырлар тобы:
1. Қабат – қабат қаптама Ақылың болса аттама. (кітап – книга - book) 2. Үнемі ауызда бұлтыңдайды, Бірақ жұтылмайды. (тіл - язык - language) 3. Бір үйге көзсіз боп кіресің, Бұл үйден көреген боп шығасың (мектеп – школа - school) Жүйріктер тобы:
6. Қозғалмастан бір елі, күні бойы жүреді. (сағат - часы - Watch)
Сергіту сәті бейнебаян көрсетіледі.
Жүргізуші: 6-ші сайыс «Полиглот» Дүниетану пәнінен тапсырма Әрбір дұрыс жауапқа 350 тг беріледі. Алғырлар тобы
1..... қай құстар ұшып жүріп ұйықтайды екен (қарлығаш)
2...... ешқашан ұйықтамайды (құмырсқа) 3 Каспийдың тірі алтыны не? (балық)
4. «Масштаб» деген не? (белгілі бір заттың көлемін кішірейту)
5. Табиғаттағы су неше күйде болады? (3 күйі)
Жүйріктер тобы 6. Балықтар қайда өмір сүреді? 7. Көкжиектің негізгі 4 тұсы бар. ( Солтүстік, оңтүстік, батыс, шығыс) 8. Жауын-шашынның түрлерін атаңдар (жаңбыр, бұршақ, қар)
9. .... қоректенбей 3 жыл ұйықтай алады (жылан )
10. Кірпіге ұқсайтын өсімдік (кактус)
Екі топқа әр түрлі суреттер беріледі. Бірінші топқан бау бақша, екінші топқа табиғаттын суреттері. Құрастырады.
Жүргізуші: 7-ші сайыс «Ойлан тап!» жасырылған суреттерді табу.Мен сендерге суретті 3 сөзбен жасырып айтам сендер соны табып айту керексіндер.ОЛ зат, жануар, адам болуы мүмкін. Әрбір дұрыс жауапқа 400 тг беріледі.
Алғырлар тобы:
-өзі қызыл, әрі жасыл, домалақ (алма )
- ақ киімді, дәрі береді, ақылды(дәрігер)
- өзі төртбұрыш, оған жазасың, оқушыларда бар(дәптер)
-гүл, инесі бар, қызыл(раушан гүлі)
-түсі жасыл, ойыншықтар ілінеді, қыста болады (шырша)
Жүйріктер тобы:
– жасыл, іші тәтті, домалақ (қарбыз)
-үйретеді, жазады, мектепте(мұғалім)
-оқушыларда бар, оқиды, айтады, (кітап)
-үлкен, жапырақтары өзгереді, орманда көп (ағаш)
-домалақтан тұрады,қозғалмайды,қалпағы бар (аққала)
Аталған жауаптарды суреттейді.
Жүргізуші: 8-ші сайыс «Ән мен әріп» әріптер жасырамын сол әріптер бойынша ән айту . Әрбір дұрыс жауапқа 500 тг беріледі.
А Қ П Т С Ә М О Ш Ж Д
Сайысымыздың соңында ұпайларпды есептейміз. Қай топ ұшақпен қай топ пойызбен барады екен.
Рефлекция: Смаиликтер жабыстыру
Қорытынды.
Сайысымыз аяқталды ҚОШ,САУ БОЛЫҢЫЗДАР!
240 минутта неше сағат бар.
а=6см, в=3см/тік төртбұрыш S= ?
Қай кезде сағат 2-ні көріп тұрып 14 дейміз
Алманың жартысы неге ұқсайды?
Қуат 1 күнде кітаптың 5 бетін оқыды. Осы қарқынмен 3 күнде неше бетін оқиды.
Қандай сан балықтың қозғалысын білдіреді?
Қосындысы 15-ке,айырмасы 3-ке тең екі санды тап?
1м-де неше см бар
5 санына аяқталатын 216-дан артық,бірақ 235-тен кем санды тап?
Уақыт бірліктерін ата/
Жүйріктер тобы
Миллионда неше нөл бар?
Математикада неше амал бар ?
1т неше кг бар?
Алмас 1 сағ 4 км жол жүрді осы қарқынмен жүрсе 3 сағатта неше км жол жүреді.
Ұзындық бірліктерін ата
Екі нүкте арасын қосқанда не пайда болады
а= 2 см, в=4 см / тік төртбұрыш S=?
Біз күніне үш рет тамақтанамыз.Аптасына неше рет тамақтанамыз?
1ғасырда неше жыл
Тышқан аулағышты 5 әріппен басқалай қалай атауға болады
Мағыналары бір-біріне қарама-қарсы сөздер
Адамның көңіл-күйін,сезімін білдіретін сөйлем
Қандай әріптер сөз басында айтылмайды?
Батыр сөзінің синонимін ата?
Латын тілінде қанша әріп бар?
Фонетика нені зерттейді?
Қазақтың алғаш әліппесін жазған кім?
Мәтіннің неше түрі бар?
Синтаксис грек тілінен аударғанда қандай мағына береді?