Әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы: Атай. Әнуарбек Дүйсенбиев
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға атай бойындағы адамгершілік қасиеттерді түсіндіре отырып,табиғатты аялауға, үлкенді сыйлауға, еңбекқорлыққа баулу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Әдісі: ой қозғау, түсіндіру, сұрақ – жауап
Көрнекілігі: слайдтармен көрсету, тақырыпқа байланысты суреттер.
Пәнаралық байланыс: бейнелеу өнері,орыс тілі,ағылшын тілі
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру.
- Балалар бізде қазір қай сабақ?
- Қандай тарауды өтіп жатырмыз.
ІІ. Өткен тақырыпты еске түсіру.
1, 2 оқушыдан әңгіменің мазмұнын сұрау.
Кел, балалар, ойнайық,
Ойнайық та, ойлайық.
Қандай сұрақ болса да,
Таппай оны қоймайық.
Үй тапсырмасын қорыту.
-Жәнібек Кәрбозин кім? Оның қандай әңгімесімен таныстық?
-Алтайды апасы қайда жұмсады?
-Дүкенге жақындағанда қандай оқиға болды?
-Алтай Қанатқа қалай көмектесті?
-Апасы Алтайдың ісін қалай бағалады?
-Алтайға мінездеме беріп көр.
Сонымен, қорытындылай келсек, Алтай өзінің жомарттығымен, мейірімділігімен, қайырымдылығымен нағыз дос екендігін көрсете білді.
-Осы әңгімеден не түйдіңдер?
-Алтайға риза болған кім?
-Тағыда қандай туыстық атауларды білесіңдер?
ІІІ. Жаңа сабақ:
-Қазір жылдың қай мезгілі?
Жыл мезгілдеріне және әр айға жеке токталып,оны 3 тілде айтқызу.
«Көктем»ойыны
Қанеки,нелерің бар,аталарым?
Ұрпағыңа ұран ғып апарамын.
Сенімдерді сақтаймын,ақтаймын да,
Сендердің мұрагерің атанамын!
(М. Мақатаев)
Жұмбақтарды шеш.
•Гүл – гүл жайнап жер, аспан,
Гүрілдейді сайда өзен.
Гүлжазира жарасқан
Гүлдерімен қай кезең?
( Көктем )
•Қырға кілем жайылды.
( Қызғалдақ )
•Қос қанатын иіп ап,
Жарға келіп қонады.
Қара киім киіп ап,
Балшықтан үй соғады.
( Қарлығаш )
-Белгілі балалар ақыны Әнуарбек Дүйсенбиевтің «Атай» өлеңімен танысамыз.
Дәптермен жұмыс
Дәптерге күннің жадын жаздыру.
- Балалар Әнуарбек Дүйсенбиев туралы не білесіңдер?
( Әнуарбек Дүйсенбиев суреті )