kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Табиғатқа саяхат.Ә ә дыбысы мен әрпі

Нажмите, чтобы узнать подробности

1.2.9.1  Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру

1.2.5.1 Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап беру (Мұғалім көмегімен)

1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесе-тін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану.

1.3.8.1  Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Табиғатқа саяхат.Ә ә дыбысы мен әрпі»

Күні:

Сауат ашу 107- сабақ


А.Орманбетов атындағы шағын жинақты негізгі орта мектеп

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Бөлім:Табиғатқа саяхат.

Сабақтың тақырыбы

Ә ә дыбысы мен әрпі


Оқу мақсаты:

1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру

1.2.5.1 Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап беру (Мұғалім көмегімен)

1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесе-тін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану.

1.3.8.1 Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу.

Сабақтың мақсаты

Барлығы:Ә ә дыбысы және әрпімен танысады, сөздерді буынға бөліп, сөйлем құрай алады, үлгі арқылы ә әрпін жаза алады

Көбі:Буындардан сөз құрау арқылы ә дыбысынан келетін сөздер топтамасын жасай алады

Кейбірі: Ә дыбысына қатысты мысалдар келтіріп сөйлемдер құрай біледі, буынға, тұтас оқи алады

Бағалау критерйі

Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіреді

Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап береді

Әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік ел ұлттық идеясы», сыни тұрғыдан ойлау

Пән аралық байланыс

Дүниетану, көркем еңбек

АКТ қолдану дағдылары

Слайд, таныстырылым

Тілдік құзіреттілік

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері

Дыбыс, әріп, әтеш, әдемі әдепті

Талқылауға арналған сұрақтар;

-Дыбыстар нешеге бөлінеді?

-Дауысты дыбысты қалай атаймыз?

-Дауыссыз дыбысты қандай текшемен белгілейміз?

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

7мин


Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал қалыптастыру

Абай «Әсемпаз болма әрнеге»

«Қуаттандыру».

Мақсаты: Өзіндік бағалауын, сенімділігін, белсенділігін жақсарту

Жігер деген-Мен

Күш деген- Мен

Кешірім деген- мен

Құдірет деген –Мен

Жастық деген-Мен

Денсаулық деген- Мен

Адалдық деген- Мен

Әдептілік деген- Мен

Бар ғажайып деген- Мен

Бәрі мағана байланысты

Бәрі менің қолымда.

Жалпы сыныппен жұмыс. «Қолшатыр» әдісі арқылы өткенді қайталау

Топқа бөліну: «Дауысты және дауыссыз дыбыстар»

(Қызыл және көк ленталар арқылы бөліну)

-Балалар біз қандай болып тұрмыз?

-Әдемі!

-Олай болса әдемі деген сөздегі Ә дыбысымен танысамыз

АКТ

















Қолшатыр


Қызыл лента көк лента


Сабақтың ортасы

15 минут





















Сергіту сәті 2мин



8 мин

Жаңа сабақ

Ә дыбысы мен әрпі туралы электронды оқулықтан тыңдату

-Балалар, Ә дыбысындағы әтеш деген сөзге дыбыстық талдау жасап жіберейікші.


Топтық жұмыс. Әтеш сөзіне дыбыстық талдау жүргізу

Оқулықпен жұмыс

Оқылым.Тізбектей оқу

Ән, сән, дән ,әке ,Сәкен, тәтті, дәрі, дәрігер, тәулік, тәуір, дәуір, Әсет

Дескриптор: - Сөздерді буындап оқи алады

-Дыбыстық талдау жасай алады

ҚБ: Жарайсың, жақсы (мадақтау)

Мәтінмен жұмыс. Шана

Шана мәтінін оқып беремін

Айтылым: -Сұрақтарға жауап беру

  • Туған күн қандай мереке? (отбасылық)

  • Әкесі баласына не сыйлады?

  • Баласы қандай сезімде болды?

«Стоп кадр» арқылы сұрақ-жауап алмасу

-Сыйлық алғаннан кейін қандай сөзді айтуымыз керек?

Мәтінді хормен оқу, тізбектей оқу.

Дескриптор: -Мәтінді буындап оқи алады

-Сұрақтарға жауап бере алады

-Суретпен жұмыс жасайды

ҚБ: Мадақтау Шана сыйлау



Сергіту сәті

«Ә әрпін суреттер арқылы табу»

Ә әрпі бар-қол шапалақтау

Ә әрпі жоқболса ұйықтап отыру

Жазылым:

Дәптермен жұмыс

  • Ә ә дыбысының баспа және жазба түрімен танысу

  • Ауада жаздыру

  • Дәптерге жазбаша жазу

Дескриптор:

-Ә әрпін тани алады

-Ә әрпін талапқа сай жаза алады

ҚБ: жасыл қалам әдісі

Электронды оқулық және сауат ашу оқулығы

А3, түрлі-түсті қарындаш





Шана суреті






Шаналар




Суреттер

Жұмыс дәптері

АКТ экран



Жасыл қалам

Сабақтың соңы

6 минут







2 мин

«Сөз ойыны»

Мақсаты: Оқушылардың сөздік қорларын дамыту. Сөздегі әріпті, буынды пайданаланып, басқа сөз жасап шығару

Мысалы: Қар-радио-Отан-нан-намыс-сағат-тату-уық

Дескриптор: - Соңғы әріп, буыннан сөз құрай алады

-Сөздің мағынасын түсіне біледі

ҚБ: Ақылды үкі

Кері байланыс «Көңілді әтеш» әдісі

«Жасыл шелек» ойыншығы- мен бүгін бәрін жақсы орындадым, менің көңіл-күйім көтеріңкі

«Сары шелек» ойыншығы –тапсырманы жартылай орындадым, көңіл-күйім орташа

«Қызыл шелек» ойыншығы- тапсырманы орындай алмадым, көңіл- күйім жоқ

Ламинатталған парақша

Маркер




Әтеш ойыншығы, әртүрлі түсті шелектер, пакеттегі бидай

Үйге тапсырма

Ә дыбысын қайталау 89-бет


Қосымша ақпарат


Дифференциация :

Балаларға қалай көмектесесіз?

Қабілетті балаларға қандай тапсырма бересіз?








Бақылау

Сабақтың мақсатына жеттім бе?

Оқушылар не үйренді?

Ынтымақтастық атмосферасы қандай болды?

Оқушылар арасындағы диференцияциялау бойынша іс-әрекеттер ұтымды болды ма?

Жоспарланған уақытты ұстандым ба?

Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен?


Қорытынды бағалау

Сабақтың ең ұтымды кезеңдері

1:

2:

Сабақты жақсартуға септігін тигізетін екі сәт

1:

2:

Келесі сабақтың өткізілуіне септігін тигізетіндей осы сабақтан сынып және жеке оқушылар жайлы не білдім?
















































Күні: 22 01.18 109- сабақ


Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Табиғатқа саяхат. Ә әдыбысы мен әрпі.

Оқу мақсаты:

1.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату қолдану.

1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою.

1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесе-тін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану.

1.3.8.1

Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу.

1.2.2.1 Мәтінде автордың кім (не) туралы айтқысы келгенін түсіну.


Сабақтың мақсаты

Барлығы: сөздерді буынға бөліп, сөйлем құрай алады.

Көбі: сөздерді сауатты жаза алады.

Кейбірі: көркем сөз тіркестерін орынды қолднып, ойын жүйелі жеткізу.

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік ел ұлттық идеясы», сыни тұрғыдан ойлау

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

8 мин


Оқушыларды сабаққа әзірлеу.

Адасқан әріптер ойыны

Әдемі, көркем, сұлу, керемет, ғажап.

Кеспе әріптер.

Сабақтың ортасы

15 минут


Жалпы сыныппен жұмыс. Аққала мәтінін оқу. Мәтінде неше сөйлем бар?

Әр сөйлемде неше сөз бар екенін анықтаңдар.

Т: қарама-қарсы мағыналы сөздерді табу.

Ж: жұмбақты шешеді, шешуін дәлеледейді.

-таң тәуліктің қай бөлігі?

-Тәулік дегеніміз не?

Оқулық


Стақан, су, тас.

Сергіту сәті 2мин

Бізде аққала жасап көрейік.

музыка

10 минут

Дәптермен жұмыс.әәрпіне байланысты сөздер жазу

оқулық

Сабақтың соңы

10 минут

Бағалау.


Оқушылардың сабаты меңгеру деңгейін аққала тапсырмаларын орындата отырып, орындап бағалау.

1-бөлік. Сөз құрау

2-бөлік. Сөзді оқу, жазу

3-бөлік сөйлем құрау.

Қалпағын тапсырманы орындау деңгейіне байланысты бағдаршам түсіне бояйды.


Қосымша ақпарат

Сөйлемдерді құрастыруда көркем тіркестерді қолануға үйрету

Жануарлар тішілігі.

Дифференциация :

Балаларға қалай көмектесесіз?

Қабілетті балаларға қандай тапсырма бересіз?

Бағалау : оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз?


Пәнаралық байланыс жаратылыстану.

білімді шығармашылық тұрғыда қолдана білу





«Қол белгісі»

Әр тапсырманы жекелеген оқушылардан сұрау арқылы басқа оқушылардың өз тапсырмалары мен жауаптарын тексеруін қадағалау.


Бақылау

Сабақтың мақсатына жеттім бе?

Оқушылар не үйренді?

Ынтымақтастық атмосферасы қандай болды?

Оқушылар арасындағы диференцияциялау бойынша іс-әрекеттер ұтымды болды ма?

Жоспарланған уақытты ұстандым ба?

Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен?


Қорытынды бағалау

Сабақтың ең ұтымды кезеңдері

1:

2:

Сабақты жақсартуға септігін тигізетін екі сәт

1:

2:

Келесі сабақтың өткізілуіне септігін тигізетіндей осы сабақтан сынып және жеке оқушылар жайлы не білдім?














































Күні: 18. 01.17 106- сабақ


Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Табиғатқа саяхат. Зз дыбысы мен әрпі.

Оқу мақсаты:

1.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы, сөздердің мағыналарын ажырату

1.3.5.1 Тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызба, сурет, белгілер қолдана отырып, жай сөйлемдер құрастыру, жазу.

1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою. 1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесе-тін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану.1.3.8.1 Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу.

Сабақтың мақсаты

Барлығы:сөздер мен суретті байланыстырып оқи алады.

Көбі:сөз жұмбақты шешеді

Кейбірі: мақалды түсіндіріп, дәлелдейді.

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік ел ұлттық идеясы», сыни тұрғыдан ойлау

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин


Оқушыларды сабаққа әзірлеу.

«Сиқырлы дорба» дорбадан сөздерді алып оқиды, тақтаға жазады.

Таратпа қағаздар, дорба.

Сабақтың ортасы

15 минут


Жалпы сыныппен жұмыс.

1.жаңылтпашты оқиды, жаттайды.

Топтық жұмыс. 1-топ. Сөзжұмбақты шешеді.

2-топ мақалды оқып, мағынасын түсіндіріп, дәлеледейді.


Оқулық

Сергіту сәті 3 мин

Көңілді әуенге билейді

музыка

10 минут

Дәптермен жұмыс.Ззбайланысты сөздерді жазу.

оқулық

Сабақтың соңы

7 минут

Бағалау.


Қарама қарсы мғыналы сөздер. Түзу, қисық, таза-кір, аз- көп. Қисық ағаш пен түзу ағашқа қатысты әңгімелеу, табиғатта биші қайыңдар бар екенін айту, суретін көрсету.


Слайд.

Қосымша ақпарат

Дифференциация :

Балаларға қалай көмектесесіз?

Қабілетті балаларға қандай тапсырма бересіз?

Бағалау : оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз?


Пәнаралық байланыс

Денсаулық пен қауіпсіздік
АКТ
Құндылықтар



«Қол белгісі»

Әр тапсырманы жекелеген оқушылардан сұрау арқылы басқа оқушылардың өз тапсырмалары мен жауаптарын тексеруін қадағалау.


Бақылау

Сабақтың мақсатына жеттім бе?

Оқушылар не үйренді?

Ынтымақтастық атмосферасы қандай болды?

Оқушылар арасындағы диференцияциялау бойынша іс-әрекеттер ұтымды болды ма?

Жоспарланған уақытты ұстандым ба?

Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен?


Қорытынды бағалау

Сабақтың ең ұтымды кезеңдері

1:

2:

Сабақты жақсартуға септігін тигізетін екі сәт

1:

2:

Келесі сабақтың өткізілуіне септігін тигізетіндей осы сабақтан сынып және жеке оқушылар жайлы не білдім?



























































з








ы












Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Табиғатқа саяхат.Ә ә дыбысы мен әрпі

Автор: Барысова Гульназ Мамырбековна

Дата: 12.05.2020

Номер свидетельства: 549354
