Мектеп: №39 гимназия |
Сабақ тақырыбы: №52-сабақ. Күрделі сөз |
Күні:03.12.2019 ж | Мұғалімнің есімі: Батырбекова О |
Сынып: 4Б | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны |
Сабаққа негізделген оқу мақсаты | 4.1.2.1 - мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу 4.3.6.1 - каллиграфиялық нормаларды сақтау, жазу техникасын жетілдіру. |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: бөлімде сөз және оның мағыналары, сөз тіркесі, тұрақты сөз тіркестерін дұрыс қолдану практикалық тұрғыда меңгертіледі. Көптеген оқушылар: Оқушылардың сауаттылығын арттыруға, көркем жазу, дұрыс оқу дағдыларын қалыптастыруға және сөйлеу мәдениетін дамытуға мән беріледі. Кейбір оқушылар: топтық,жұптық, жеке жұмыстарды орындайды. |
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже) | Мұғалімдер тақырыпқа сәйкес оқушыларға әңгімелер мен өлеңдерді айтып, оларға мұқият тыңдатып, сол әңгімелер мен өлеңдер қалай аяқталатынын болжау үшін мүмкіндіктер беруі тиіс. Бөлімде сөз және оның мағыналары, сөз тіркесі, тұрақты сөз тіркестерін дұрыс қолдану практикалық тұрғыда меңгертіледі. Оқушылардың сауаттылығын арттыруға, көркем жазу, дұрыс оқу дағдыларын қалыптастыруға және сөйлеу мәдениетін дамытуға мән беріледі. |
Құндылықтарды дарыту | Адамгершілік, еңбекқорлық. |
Пәнаралық байланыстар | Қазақ тілі, көркем еңбек, жаратылыстану. |
АКТ қолдану дағдылары | Электронды тапсырмалар. |
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім | Оқушыларда әдеби мәтіндердің бірнеше түрін оқу және жазу тәжірибесі болуы керек және олар әрқайсысының қалай құрылымданғанын білулері керек. Олар ақпаратты таныс аудиторияға көрсете алуы тиіс. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар |
Басталуы | Сергіту жаттығуы «Мен ақылды баламын» әр бала өздерінің жақсы қасиеттерін атап, қалай өсіп келе жатқандарын айтады. Мыс: Мен Балнұр, балдай тәтті үйдің еркесімін. Мен Асқар, барлығынан біліміммен барлығынан асып түссем деймін т.б. Жаңа топ құру Топтарға бөлу. Жұмыс ережесін келісу Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз! Уақытты үнемдейміз! Нақты,дәл жауап береміз! Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз! Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз! Алдыңғы білімді еске түсіру (жеке,жұпта,топта, ұжымда) | Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер. Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары |
Ортасы | Мәтіннің тақырыбы бойынша оның мазмұнын болжа. Содан соң мәтінді мұқият тыңда. Хиуаз жасынан қағілез, бірбеткей, еркін, намысшыл қыз болып өсті. Өз құрбылары сияқты қуыршақпен ойнауға, әткеншек тебуге қызықпады. Ол әкесі айлық еңбекақысын алған сайын кітап сатып алуды әдетке айналдырды. Хиуаз оқуға өте алғыр болып, алтыншы және жетінші сыныптарды бір жылда бітіріп шықты. Ұшқыш болуды армандаған қайсар қыздың шешіміне әке-шешесі қарсы болмады. Ол Мәскеудегі Жуковский атындағы әскери әуе академиясына барып бағын сынады. Жолы болмаған жас қыз мединституттан алған білімімен тылда еңбек етті. Болашағын әуелеген бұлттар арасынан көрген «қанатты қыз» аэроклуб оқуына жазылды. Сүп-сүйкімді қазақ қызының алғырлығы мен кайсарлығына қызыққан атақты ұшқыш Марина Раскова Хиуазды ұшу өнеріне баулыды. «Айгөлек» жирналынан • Хиуаз Доспанованьщ «Халық қаhарманы» дәрежесіне жетуіне қандай қасиеттері көмектесті деп ойлайсың? • Ұшқыш болу үшін адамда қандай қасиеттер болуы керек деп есептейсің? • Дереккөздерден Хиуаз Доспанова туралы мәлімет жинап, сыныптастарына таныстыр. Дескрипторы: Оқушылардың сауаттылығын арттыруға, көркем жазу, дұрыс оқу дағдыларын қалыптастыруға және сөйлеу мәдениетін дамытуға мән беріледі. топтық,жұптық, жеке жұмыстарды орындайды. ОҚУЛЫҚТА БЕРІЛГЕН ТАПСЫРМАЛАРДЫ ОРЫНДАУ. | Тапсырма ны орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. |
Аяқталуы | Жаңа білім мен тәжірибені қолдану. Ой толғаныс кезеңі. Екі немесе одан да көп түбірден жасалған сөзді күрделі сөз дейміз: Ақтөбе, ата-ана, мединститут, әскери-әуе академиясы, еңбекақы. 22. Тіркескен сөздерді оқы. Үздік оқушы, ағаш көпір, жүйрік ат, шұбар ала, он бес, оқып жүр, самал жел, қызық кітап. Рефлексия «Жұлдыздар шеруі» әдісі. | Тапсырма ны орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре алады. |
Қосымша ақпарат |
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? | |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? | |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | |
Қорытынды бағамдау |
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |
Мектеп: №39 гимназия |
Сабақ тақырыбы: №53-сабақ. Біріккен сөздер |
Күні:03.12.2019 ж | Мұғалімнің есімі:Әділхан Д |
Сынып:4Б | Қатысқандар саны | Қатыспағандар саны |
Сабаққа негізделген оқу мақсаты | 4.4.2.1* - күрделі сөздердің түрлерін ажырата алу (біріккен сөз, қос сөз, қысқарған сөз) |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: бөлімде сөз және оның мағыналары, сөз тіркесі, тұрақты сөз тіркестерін дұрыс қолдану практикалық тұрғыда меңгертіледі. Көптеген оқушылар: Оқушылардың сауаттылығын арттыруға, көркем жазу, дұрыс оқу дағдыларын қалыптастыруға және сөйлеу мәдениетін дамытуға мән беріледі. Кейбір оқушылар: топтық,жұптық, жеке жұмыстарды орындайды. |
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже) | Мұғалімдер тақырыпқа сәйкес оқушыларға әңгімелер мен өлеңдерді айтып, оларға мұқият тыңдатып, сол әңгімелер мен өлеңдер қалай аяқталатынын болжау үшін мүмкіндіктер беруі тиіс. Бөлімде сөз және оның мағыналары, сөз тіркесі, тұрақты сөз тіркестерін дұрыс қолдану практикалық тұрғыда меңгертіледі. Оқушылардың сауаттылығын арттыруға, көркем жазу, дұрыс оқу дағдыларын қалыптастыруға және сөйлеу мәдениетін дамытуға мән беріледі. |
Құндылықтарды дарыту | Адамгершілік, еңбекқорлық. |
Пәнаралық байланыстар | Қазақ тілі, көркем еңбек, жаратылыстану. |
АКТ қолдану дағдылары | Электронды тапсырмалар. |
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім | Оқушыларда әдеби мәтіндердің бірнеше түрін оқу және жазу тәжірибесі болуы керек және олар әрқайсысының қалай құрылымданғанын білулері керек. Олар ақпаратты таныс аудиторияға көрсете алуы тиіс. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар |
Басталуы | (Ұ) «Сиқырлы қапшық» Қапшыққа салынған саны бірдей қызыл,сары,жасыл шариктер таңдап алуды ұсынамын. Осы түстер бойынша оқушыларды 3 топқа бөлемін: 1-топ: «Мергендер» (қызыл түсті) 2-топ: « Ептілер » (сары түсті) 3-топ: « Жүйріктер» (жасыл түсті) Шаттық шеңбері Дене мүшелерімен амандасу (көзбен, қол алысып, құлақпен, аяқпен амандасу) Мұғалім: — Екі көз не үшін керек? Оқушы: — Жақсыларды көру үшін. Мұғалім: — Екі құлақ не үшін керек? Оқушы: — Ақыл – кеңес тыңдау үшін. Мұғалім: — Екі қол не үшін керек? Оқушы: — Елге көмек беру үшін. Мұғалім: — Екі аяқ не үшін қажет? Оқушы: — Шетте жүрсең, Туған жерге жету үшін Мүғалім: — Ал басың не үшін керек? Окушы: — Бәрін-бәрін ойлау үшін. Дұрыс балалар, олай болса мен сендердің құлақтарың, көздерің, қолдарың мен аяқтарыңа саулық тілеймін. Жұмыс ережесін келісу Алдыңғы білімді еске түсіру (жеке,жұпта,топта, ұжымда) (Ұ) «Допты қағып ал» тәсілі бойынша сыныпқа сұрақтар қоямын. ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. Оқу мақсатын таныстыру Күтілетін нәтижені анықтау | Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер. Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары |
Ортасы | Екі не одан да көп түбірден құралған сөздерді біріккен сөздер деп атайды. Олар бірігіп жазылады: алабота, балқарағай. Берілген біріккен сөздерді қатыстырып сөйлем құрап жаз. Аққұтан, ақбөкен, Сарыкөк, қосаяк, Алакөл, Айнабұлақ, егеуқұйрық. • Бұл сөздердің біріккен сөз екенін кестені пайдаланып дәлелде. Дескрипторы: Оқушылардың сауаттылығын арттыруға, көркем жазу, дұрыс оқу дағдыларын қалыптастыруға және сөйлеу мәдениетін дамытуға мән беріледі. топтық,жұптық, жеке жұмыстарды орындайды. ОҚУЛЫҚТА БЕРІЛГЕН ТАПСЫРМАЛАРДЫ ОРЫНДАУ. | Тапсырма ны орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. |
Аяқталуы | Жаңа білім мен тәжірибені қолдану. Ой толғаныс кезеңі. 28. Диалогті жұбьщмен оқы. - Ержан, мұның не? Қағазды қоқыс жәшігіне салмайсың ба? - Айгүл, ештеңе етпейді. Еден жуушы жинап алады. Бір парақ қағазды лақтырғанда не тұр? - Ержан, бәрі де осындай кішігірім елеусіз нәрселерден басталады. Бұл - біздің білім алатын сыныбымыз. Оны таза ұстау және қорғау - біздің міндетіміз. - Жарайды. Келесі жолы қағаз тастамауға уәде беремін. • Сен Ержанның орнында болсаң, не істер едің? • Мәтінде біріккөн сөздер кездесті ме? • Парталас жұбьщмен демалыс мәдениетіне диалог құрастырьш көр. Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) «Білім сандығы» кері байланыс. | Тапсырма ны орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре алады. |
Қосымша ақпарат |
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? | |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? | |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | |
Қорытынды бағамдау |
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. |
Мектеп: №39 гимназия |
Сабақ тақырыбы: Өзіңді тексер Бөлім бойынша жиынтық бағалау. |
Күні:03.12.2019 ж | Мұғалімнің есімі: Әділхан Д |
Сынып: 4Б | Қатысқандар саны | Қатыспағандар саны |
Сабаққа негізделген оқу мақсаты | 4.1.2.12 Нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды үштаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану 4.1.2.13 Бөлінді мәнінде нөлдер болатын жағдайда көптаңбалы санды екітаңбалы/үштаңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмінқолдану 4.2.1.8 Қалдықпен бөлу формуласын (a=b•c+r) шығарып алу және қолдану |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: өрнектерді оқу мен жазу кезіндегі көбейту мен бөлу амалдары компоненттерінің атауларын қолдана алады; Оқушылардың басым бөлігі: амалдарды қолдану кезінде көбейту мен бөлу алгоритмін құрастырады және қолданады; Кейбір оқушылар: қалдық пен бөлгіш арасындағы тәуелділікті түсіндіре алады |
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже) | өрнектерді оқу мен жазу кезіндегі көбейту мен бөлу амалдары компоненттерінің атауларын қолдана алады; амалдарды қолдану кезінде көбейту мен бөлу алгоритмін құрастырады және қолданады; • қалдық пен бөлгіш арасындағы тәуелділікті түсіндіре алады |
Тілдік мақсаттар | Тілдік дағдылар: Жазбаша тапсырмалар: Өрнекті жазыңыз. Есептеулер нәтижелерін өсу/кему бойынша орналастырыңыз. Есептеу тәсілдерін жазып алыңыз. Флипчартқа өздеріңіздің есептеу тәсілдерінізді жазыңыз. |
Терминология: көбейту, бөлу, көбейткіш, бөлінгіш, бөлгіш, қалдықпен бөлу, алгоритм, формула. |
Сөз тіркестері: Талқылауға арналған сұрақтар: • Санды қосындыға қалай көбейтеміз? Өрнекке ше? Санды өрнекке қалай бөлеміз? • Шынайы өмірде санды қосындыға бөлу білімі қандай жағдайда керек болады? Санды өрнекке көбейту мен бөлу ше? • Алгоритм дегеніміз не? • Көптаңбалы санның біртаңбалы санға көбейту өрнегінде қанша таңба бола алады? Екітаңбалы санға? Үштаңбалы санға? • Екітаңбалы санға бөлу кезінде қандай қалдықтар болуы мүмкін? Үштаңбалы санға? • Екітаңбалы/үштаңбалы санға бөлу кезінде қалдық қандай жағдайда ең кіші болады? Ең үлкен? Қандай жағдайда қалдық болмайды? • Қалдықпен бөлудің дұрыстығын қалайша тексеруге болады? • Қандай жағдайда бөліндіде нөл пайда болады? Сізкелесісұрақтардыңсебептерінайтааласызба? • Көптаңбалы сандарды көбейту мен бөлу кезінде біз неліктен алгоритм қолданамыз? • Жауап осындай болатын шығар? • Неліктен нөлге аяқталатын сандарды көбейту мен бөлу кезінде нөлдер ескерілмейді? • Неліктен жақшаларды ескеру қажет? • Неліктен қалдықпен бөлуді білу керек? |
Құндылықтарды дарыту | Адамгершілік, еңбекқорлық. |
Пәнаралық байланыстар | Қазақ тілі, көркем еңбек, жаратылыстану. |
АКТ қолдану дағдылары | Электронды тапсырмалар. |
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім | Қосындыны бір таңбалы санға бөлу ережелері, екі таңбалы/ үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту және бөлу алгоритмдері, бөліндінің бір разрядында нөл бар болған кезде нөлге аяқталатын көп таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу, көбейтудің кері амалының алгоритмі. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар |
Басталуы | (Ұ) «Сиқырлы қапшық» Қапшыққа салынған саны бірдей қызыл,сары,жасыл шариктер таңдап алуды ұсынамын. Осы түстер бойынша оқушыларды 3 топқа бөлемін: 1-топ: «Мергендер» (қызыл түсті) 2-топ: « Ептілер » (сары түсті) 3-топ: « Жүйріктер» (жасыл түсті) Шаттық шеңбері Дене мүшелерімен амандасу (көзбен, қол алысып, құлақпен, аяқпен амандасу) Мұғалім: — Екі көз не үшін керек? Оқушы: — Жақсыларды көру үшін. Мұғалім: — Екі құлақ не үшін керек? Оқушы: — Ақыл – кеңес тыңдау үшін. Мұғалім: — Екі қол не үшін керек? Оқушы: — Елге көмек беру үшін. Мұғалім: — Екі аяқ не үшін қажет? Оқушы: — Шетте жүрсең, Туған жерге жету үшін Мүғалім: — Ал басың не үшін керек? Окушы: — Бәрін-бәрін ойлау үшін. Дұрыс балалар, олай болса мен сендердің құлақтарың, көздерің, қолдарың мен аяқтарыңа саулық тілеймін. Жұмыс ережесін келісу Алдыңғы білімді еске түсіру (жеке,жұпта,топта, ұжымда) (Ұ) «Допты қағып ал» тәсілі бойынша сыныпқа сұрақтар қоямын. ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. Оқу мақсатын таныстыру Күтілетін нәтижені анықтау Өзектендіру. 1 тапсырма Әрбір өрнек үшін тиімді есептеу тәсілін жаз. 720 : (9 · 10) = 4 · 28 · 25 = 25 · 29 · 4 · 3 = | Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер. Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары |
Ортасы | Дескрипторы: Санды көбейтіндіге көбейту және бөлу ережелерін үйренеді. Қандай есептеулерді жазбаша жазған және есептеген ыңғайлы? Алгоритмді қолданып, төмендегі өрнектердің мәнін тап. 123 · 200 = 123 · 26 = 693 000 : 300 = 4914 : 39 = Есептеу алгоритмін толықтыр. 245 · 24 Жазамын: бірінші көбейткіш … , оның астына екінші көбейткіш … жазамын (бірліктерді … астына, ондықтарды … астына жазамын). … санын бірлікке көбейтемін: бірліктерді бірліктердің, ондықтарды ондықтардың, жүздіктерді жүздіктердің астына жазамын. Бірінші толымсыз көбейтіндіні аламын. … санын … санына көбейтемін: … · … ондық = … ондық. … ондықты ондықтың астына жазамын. … жүздіктердің астына жазамын, … мыңдықтар разрядына жазамын. … толымсыз көбейтіндіні аламын. … көбейтінділерін қосамын. Жауабын оқимын: … . 245 · 24 = | Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Белсенді оқу тапсырмалары. |
Аяқталуы | Жаңа білім мен тәжірибені қолдану. Ойтолғаныс кезеңі. Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) «Білім сандығы» кері байланыс. | Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре алады. |
Қосымша ақпарат |
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? | |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? | |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | |
Қорытынды бағамдау |
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |
Мектеп: №39 гимназия |
Сабақ тақырыбы: Ауа қалай қозғалады? |
Күні:03.12.2019 ж | Мұғалімнің есімі:Әділхан Д |
Сынып: 4Б | Қатысқандар саны | Қатыспағандар саны |
Сабаққа негізделген оқу мақсаты | 4.3.2.5 желдің пайдасы мен зияны туралы мысал келтіру 4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: Оқушылар ауаны қолданудың тәсілдерін, желдің маңызын, пайдасы мен зиянын түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі: Ауаның ластану көздерін анықтап, ауа тазалығын сақтау жолдарын және оны тазарту шараларын ұсынады. Кейбір оқушылар: Заттың қасиеттеріне байланысты қолдану аясын анықтайды. |
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже) | -заттардың қасиеттері мен оларды қолдану аясы туралы әңгімелейді; -ауаның орын ауыстыру үдерісін сипаттайды; -желдің пайда мен зиян тигізуіне мысал келтіреді; -ауаны ластауға мысал келтіріп, оны тазарту жолдарын сипаттайды. |
Тілдік мақсаттар | Тілдік дағдылар: -заттардың қасиеттері мен оларды қолдану аясы туралы әңгімелейді; |
Терминология: ауа қозғалысы жел |
Сөз тіркестері: Талқылау сұрақтары: Адам жанды табиғатта кездеспейтін заттарды неден жасайды? Түрлі заттарды жасағанда металдың қандай қасиеттерін пайдаланады? Неліктен ауасыз тіршілік ете алмаймыз? Ауаның таза болуы неліктен маңызды? Жел қалай пайда болады? Жел шаруашылыққа қандай зиян келтіреді? Ауа тұрмыста қалай пайдаланады? |
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыстар | Математика, дүниетану, әдебиеттік оқу, көркем еңбек. |
АКТ қолдану дағдылары | Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; |
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім | Оқушылар заттарды шығу тегіне және агрегаттық күйіне қарай ажырата біледі. Ауаның қасиеттерін, кеңістікті толтырып тұратынын және жануды қолдайтынын біледі. Ауаның тіршілік үшін маңызын түсінеді. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар |
Басталуы | Жаңа топ құру Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Гүлмен тілек» (сергіту және топқа біріктіру) Тыңдау дағдыларын дамыту, сондай-ақ оқушыларды қатыстыру арқылы барлығын теңестіру, жағымды ахуал қалыптастыру. Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. Жұмыс ережесін келісу Алдыңғы білімді еске түсіру (жеке,жұпта,топта, ұжымда) «Кезектескен интервью» әдісі. (Әр топқа өткен сабақтардан сұрақтар беріледі. Микрафон қолдану. Автор орындығы әдісі. Үй тапсырмасын орындаған кез-келген оқушы. Орындыққа жайғасып, барлық сыныпқа үй тапсырмасын қалай орындағанын түсіндіріп береді. ҚБ «Бағдаршам» арқылы бағалау. Оқушылар бағдаршамның түстерін белгілеу арқылы кері байланыс береді. Оқу мақсатын таныстыру Күтілетін нәтижені анықтау Жедел жауап • Ауа деген не? • Ауаның құрамын ата. • Ауаның қандай қасиеттерін білесің? | Гүлдер. Тапсырманы орындаған оқушыны ауызша мадақтау, толықтыру жасау, бағыттау. «Сұқ саусақ» стратегиясы |
Ортасы | Ширату тапсырмасы (Жұптық, ұжымдық жұмыс) «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі Дескрипторы: жылы ауаның қалай қозғалатынын біледі; желдің қалай пайда болатынын түсінеді. Күндіз күн сәулесі түзу сызық бойымен таралып, алдымен жердің бетін қыздырады. Жер бетінің қызуы өзіне жақын ауаны жылытады. Жылынған ауа жоғары көтеріле бастайды. Ал бұл кезде су бетіндегі ауа әлі де салқын болады. Себебі құрлыққа қарағанда су баяу жылиды. Жоғары көтерілген жылы ауаның орнына су бетіндегі салқын ауа жылжиды. Осылай күндіз су бетінен құрлыққа қарай жел соғады. Түнде жер беті суға қарағанда тез салқындайды да, оның үстіндегі ауа тезірек суынады. Бұл кезде су бетіндегі ауа әлі де жылы, сондықтан ол жоғары көтеріледі. Ал оның орнын құрлық бетіндегі салқын ауа басады. Яғни түнде жел құрлықтан суға қарай соғады. Табиғатта ауаның қозғалысы осылай пайда болады. Оны жел деп атайды. | «Ойлан- жұптас- бөліс» әдісі Тақтаға ілінген суреттер. Тапсырманы орындаған оқушыны ауызша мадақтау, толықтыру жасау, бағыттау. Қосымша жұмыс дәптері. |
Аяқталуы | Жаңа білім мен тәжірибені қолдану Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) Оқушыларға «Білім пирамидасы» кері байланыс постері түсіндіріледі. Стикерлер таратылады. Оқушылар өздері қалаған шың басына жабыстырады. | Тапсырма ны орындаған оқушыны ауызша мадақтау, толықтыру жасау, бағыттау. «Білім пирамидасы» кері байланыс парағы |
Қосымша ақпарат |
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? | |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? | |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | |
Қорытынды бағамдау |
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |
Мектеп: №39 гимназия |
Сабақ тақырыбы: Желдің пайдасы мен зияны |
Күні:03.12.2019 ж | Мұғалімнің есімі: Әділхан Д |
Сынып:4 Б | Қатысқандар саны | Қатыспағандар саны |
Сабаққа негізделген оқу мақсаты | 4.3.2.1адам тіршілігінің түрлі салаларында ауаны қолдану жолдарын анықтау 4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: Оқушылар ауаны қолданудың тәсілдерін, желдің маңызын, пайдасы мен зиянын түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі: Ауаның ластану көздерін анықтап, ауа тазалығын сақтау жолдарын және оны тазарту шараларын ұсынады. Кейбір оқушылар: Заттың қасиеттеріне байланысты қолдану аясын анықтайды. |
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже) | -заттардың қасиеттері мен оларды қолдану аясы туралы әңгімелейді; -ауаның орын ауыстыру үдерісін сипаттайды; -желдің пайда мен зиян тигізуіне мысал келтіреді; -ауаны ластауға мысал келтіріп, оны тазарту жолдарын сипаттайды. |
Тілдік мақсаттар | Тілдік дағдылар: -заттардың қасиеттері мен оларды қолдану аясы туралы әңгімелейді; |
Терминология: Зат, дене, қатты, жұмсақ, мортсынғыш, иілгіш, борпылдақ, ғаламшар, ауа, тазалық; мөлдірлік, газдану; сақтау, жел, қозғалыс. |
Сөз тіркестері: Талқылау сұрақтары: Адам жанды табиғатта кездеспейтін заттарды неден жасайды? Түрлі заттарды жасағанда металдың қандай қасиеттерін пайдаланады? Неліктен ауасыз тіршілік ете алмаймыз? Ауаның таза болуы неліктен маңызды? Жел қалай пайда болады? Жел шаруашылыққа қандай зиян келтіреді? Ауа тұрмыста қалай пайдаланады? |
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыстар | Математика, дүниетану, әдебиеттік оқу, көркем еңбек. |
АКТ қолдану дағдылары | Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; |
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім | Оқушылар заттарды шығу тегіне және агрегаттық күйіне қарай ажырата біледі. Ауаның қасиеттерін, кеңістікті толтырып тұратынын және жануды қолдайтынын біледі. Ауаның тіршілік үшін маңызын түсінеді. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар |
Басталуы | (Ұ) «Сиқырлы қапшық» Қапшыққа салынған саны бірдей қызыл,сары,жасыл шариктер таңдап алуды ұсынамын. Осы түстер бойынша оқушыларды 3 топқа бөлемін: 1-топ: «Мергендер» (қызыл түсті) 2-топ: « Ептілер » (сары түсті) 3-топ: « Жүйріктер» (жасыл түсті) Шаттық шеңбері Дене мүшелерімен амандасу (көзбен, қол алысып, құлақпен, аяқпен амандасу) Мұғалім: — Екі көз не үшін керек? Оқушы: — Жақсыларды көру үшін. Мұғалім: — Екі құлақ не үшін керек? Оқушы: — Ақыл – кеңес тыңдау үшін. Мұғалім: — Екі қол не үшін керек? Оқушы: — Елге көмек беру үшін. Мұғалім: — Екі аяқ не үшін қажет? Оқушы: — Шетте жүрсең, Туған жерге жету үшін Мүғалім: — Ал басың не үшін керек? Окушы: — Бәрін-бәрін ойлау үшін. Дұрыс балалар, олай болса мен сендердің құлақтарың, көздерің, қолдарың мен аяқтарыңа саулық тілеймін. Жұмыс ережесін келісу Алдыңғы білімді еске түсіру (жеке,жұпта,топта, ұжымда) (Ұ) «Допты қағып ал» тәсілі бойынша сыныпқа сұрақтар қоямын. ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. Оқу мақсатын таныстыру Күтілетін нәтижені анықтау Ойлан Жыртқыш жануарлар неге желге қарсы жүреді? | Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер. Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары |
Ортасы | Жел пайдалы ма, зиянды ма? Суреттерді пайдаланып әңгімеле. Желдің қандай пайдасы бар? Зияны қандай? Өзің қандай мысал келтірер едің? Дескрипторы: Желдің пайдасын адамдар ерте заманнан білген. Желдің жылдамдығын пайдаланып, желкенді кемемен саяхатқа шыққан. Жел диірменінде дақылдарды ұнтақтап, ұн жасаған. Желдің табиғатта да маңызы зор. Желдің көмегімен өсімдік тұқымы таралып, көбейеді. Жел бұлтты айдап, жаңбыр жауғызады. Ауаны тазартады. Қазіргі уақытта желді қуат көзі ретінде пайдаланып отыр. Оның күшінен электр энергиясын өндіреді. Мұндай энергияның экологиялық және экономикалық артықшылықтары көп. Ол қоршаған ортаны, ауаны ластанудан сақтауға және табиғат ресурстарын үнемдеуге мүмкіндік береді. Желдің зиянды әрекеті де бар. Желдің күші электр желілерін үзіп, ағаштар мен ғимараттарды құлатып, адам өміріне қауіп төндіреді. Теңіздер мен мұхиттарда алып толқын туғызып, кемелерге, жағаға жақын елді мекендерге зиянын тигізеді, дала мен орман өртін өршітеді. | Тапсыр маны орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Оқулық Жұмыс Дәптерлері Оқулық |
Аяқталуы | Жаңа білім мен тәжірибені қолдану. Ой толғаныс кезеңі. Жер бетінде суық ауа мен жылы ауа үнемі ауысып отыратындықтан, желдің жылдамдығы мен бағыты өзгеріп отырады. Желдің бағытын көкжиектің қай тұсынан соғуына байланысты анықтайды және оны сол бағыттың атымен айтады. Мысалы, жел солтүстіктен соқса, оны солтүстік (С) желі деп атайды. Желдің бағыты мен күшін анықтай білу парашют, тау шаңғысы, желкенді қайықпен жүзу, планермен ұшу сияқты белсенді демалыс және спорт түрлері үшін маңызды. Желдің бағытын желбағардың көмегімен анықтайды. Желбағар тік білік пен оған бекітілген көлденең бағыттаушыдан құралады. Бағыттаушы еркін қозғалып тұрады. Бағыттаушының бір жағы екіншісінен ауырлау болады. Жеңіл бөлігіне орнатылған бағыттама әрдайым желдің соғу бағытын көрсетеді. Ал ауыр жағы желдің көкжиектің қай тұсынан соғып тұрғанын білдіреді. Сен білесің бе? Жер шарында тұрақты, яғни үнемі бір бағытта соғып тұратын желдер бар. Біздің елімізде тұрақты соғатын 23 жел анықталған. Олардың ішінде ең күштілері – Арыстанды-Қарабас, Мұғалжар, Ебі, Сайқан, Шілік, Атырау желдері. Олардың әрқайсысының жылдамдығы туралы ғаламтордан ақпараттар тауып, сол бойынша диаграмма жаса. Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) «Ұстазға хат» кері байланыс. | Тапсыр маны орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре алады. |
Қосымша ақпарат |
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? | |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? | |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | |
Қорытынды бағамдау |
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |