І тоқсан
18.10. 2016
2-күн
3-сабақ
Сабақтың тақырыбы
Қ. Жармағамбетов «Ормандағы оқиға»
Ресурстар
Оқулық, үлестірмелі қағаздар.
Сабақтың міндеті
Сөздік қорын, тіл байлықтарын дамыту.
Сабақтың мақсаты
Қайнекей Жармағанбетовтың «Ормандағы оқиға» атты ертегі - әңгімесін оқып танысу. Мазмұнын түсіну, ой қорыта білу. Оқушы зейінін қалыптастыра түсу. Оқушыларды бірлікке, татулыққа шақыру.
Күтілетін нәтиже
Оқушы сабақтың соңында:
- Топтасып жұмыс істей білуге үйренеді;
- Өз ойын еркін жеткізе біледі;
- Шығармашылық қабілеті дамиды;
- Логикалық ойлау қабілеті дамиды.
- Әңгіме мазмұны бойынша сурет сала біледі. Мәтін мазмұнын әңгімелей алады.
Негізгі идеялар
Сын тұрғысынан ойлауы артады. Өз бетімен білімді меңгереді.
Пән аралық байланыс
Әдебиеттік оқу, дүниетану.
Сабақта қолданыла-тын материалдар:
1.А-3, А-4 парақтары 2.Стикерлер 3.Желім 4.Оқулық 5. Маркерлер, қарындаштар.
Оқыту әдістері:
Жаңа әдістер, СТО, Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, Талантты және дарынды балаларды анықтау.
Дерек көздері:
4 - сыныпқа арналған «Әдебиеттік оқу» оқулығы
Тапсырмалар
1-тапсырма. Ертегіні түсініп оқу
2-тапсырма. Тапсырмалар орында.
Кейінгі тапсырма
Қайталау
Рефлексия
Стикер арқылы кері байланыс жүргізу
Бағалау
Жинақтаушы бағалау
Сабақтың кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Уақыты(мин)
Ұйымдастыру
Сәлемдесу үш тілде.Оқушыларды назарларын сабаққа аудару. Топ ережелерімен, бағалау критериімен таныстыру. Оқушыларды қима қағаздар мен төрт топқа бөлу.
Оқушылар ертегідегі ағаш аттарымен төрт топқа бөлінеді.
Сабақты өлең шумақтарымен бастайды.
2
Тұсаукесер
Өткенді қорыту:
Мақсат қою кезеңі
Үй тапсырмасын тексеру:Әртегі мазмұнын әңгімелеу
1)Күншуақ елін тұтқынға алған жау оларға не істемек болады
2)Ер-азаматтарды аман алып қалу үшін Әйел-Ана қандай тапқырлық жасады?
3) Ақын ертегі арқылы қандай ақыл, өнеге бермекші болып отыр?
4) Ер-азаматтарды қорғаннан алып шығудың тағы қандай жолын ұсынар едің?
«Қызығушылығын ояту» Оқушылардың жаңа тақырыпты өткен тақырыппен ұштастыруын және олардың белсенділігін арттыру.
- Аң - құстар, жан - жануарлар қандай ортада өмір сүреді? Орманда қандай ағаштар өседі? Бізге мол ауа беріп тұрған түрлі ағаштар, атап айтар болсақ: емен, аққайың, қарағаш, шынар, қарағай, көктерек, шырша, самырсын т. б. және арыстан, аю, қоян, қасқыр, түлкі барыс пен сілеусін, қаршыға, қырғи, бүркіт және бөктергі сияқты аң - құстардың аттары аталып олардың табиғатқа келтірер пайдасы туралы оқушылар өз ойларын ортаға салды.
А) «Жоғалған аңды тап!» ойынын ойнау. (Ойынның шарты: Интерактивті тақтадан көрсетілген аңдар бейнеленген слайдтардың ішінен жоғалған аңды табу. Бірінші слайдта аңдар толықтай беріледі. Оған 1 минут уақыт жұмсап, бар зейіндерін тапсырмаға шоғырландыруы тиіс, ал келесі слайд ішінен жоғалған аңның атын атап табуы керек) Бұл жерде жоғалған аң: арыстан.
Б) «Сөздерді топта!» ойынын ойнау.
( Ойынның шарты: Түстердің аттары мен бақша өнімдері оған қоса ойын ойнауға қажетті құралдар аралас берілген. Оларды 1 минут зейіндерін тоқтатып қарап алып, алдарындағы постерге үшке бөліп топтап жазу керек ) Ең көп сөздер тапқан топ жеңіске жетеді. Бұл ойын оқушылардың зейінін қалыптастыру мақсатында ойналды.
Сұрақ-жауап
Әр топ берілген тапсырманы топпен бірге орындайды.
Берілген сұрақтарға толық жауап бере біледі.
Сұрақ- жауап:
Олар сұрақтарға жауап беріп, «Ағаштар» туралы сергіту сәтін өткізеді.
1 минут уақыт жұмсап,жоғалған аңды табады, Бұл жерде жоғалған аң: арыстан.
Оларды 1 минут зейіндерін тоқтатып қарап алып, алдарындағы постерге үшке бөліп топтап жазу керек ) Ең көп сөздер тапқан топ жеңіске жетеді. Бұл ойын оқушылардың зейінін қалыптастыру мақсатында ойналды.
5
Негізгі бөлім
Жаңа сабақ. Автор туралы интербелсенді тақтадан Қ. Жармағанбетов туралы әңгімелеу. Қайнекей Жармағанбетов 1918 жылы Қостанай облысында дүниеге келген. Қазақтың Абай атындағы педагогика институтын бітірген. Жазушылар одағында «Ара» журналының бас редакторы болып қызмет атқарған. Оның «Әнші Азамат», «Мұғалима», «Қызыл тал» атты шығармалары бар. Ол 1974 жылы дүние салған.
Дарынды оқушылармен жұмыс.
Бір күн бұрын үй тапсырмасы ретінде берілген Аққайың, Қарағаш, Тобылғы және Сексеуілдің рөлдерін ортада сомдау. ( Жаңа тақырыптың мазмұнын ашу үшін талантты оқушылардың көмегіне жүгіну.) Формативті бағалау.
«Ой қозғау»
Ертегіден не түйдіңдер?
Қараағаш пен Қайыңның достығын сақтау үшін қандай ақыл айтар едіңдер?
Сендердің қай ағашқа жандарың ашыды?
«Тобылғы мұндай әрекетке не үшін барды?» - деп ойлайсыңдар
Оқулықпен жұмыс:
Ертегіні бөліктерге бөліп беру.Осы бөліктер бойынша ертегіні қысқаша әңгімелеу.
Дәптермен жұмыс: Сөздік жұмыс
Қосақ- сауу үшін ұзын арқанмен мойындарынан бір-біріне тақап қосақтай байланған қой немесе ешкілер тобы.
Сергіту сәтін өткізу.
Топтастыру. Сұрақ –жауап.
Ертегіні оқушылар іштей оқиды. А. Сейдімбектің «Әйел-Ана» әңгімесін сатылай кешенді талдау әдісі бойынша түсінік алады,
ертегі жайлы өз түсініктерін айта алады.
Оқушылар түсінік алады.Әр топ берілген сұрақтарға жауап береді.
Дәптермен жұмыс:
Сөздік жұмыс
Қосақ- сауу үшін ұзын арқанмен мойындарынан бір-біріне тақап қосақтай байланған қой немесе ешкілер тобы.
Қимыл іс әрекет арқылы жасау.
5
Тапсырма
«Ойлан, топтас, талқыла!» Постермен жұмыс.
1 - топ:
1.Достық туралы қандай мақал - мәтелдер білесіңдер?
Ертегідегі кейіпкерлерді ата, саған қай кейіпкер ұнайды?
2 - топ:
1.Қайың мен Қарағаштың қатты ашулануына не себеп болды?
2.Кейіпкерге хат.
3 - топ:
1.Шындығында ағаштар ашулана ма?
2.Жазушының негізгі ойы қандай?
4-топ:
1.Қосақ арасында шыбын өледі – дегенді қалай түсінесіңдер және ол қайсысына қатысты айтылған?
2. Олай болса автор кейіпкерлер арқылы бізге не айтқысы келді? (Оқушылар ортада постер қорғайды) Формативті бағалау.
Шығармашылық жұмыс:
Үш топқа хат тарату. (Ішінде тапсырмасы бар) Аққайың, Қарағаш, Тобылғы туралы не білетіндерін ортаға салады.
Топтық тапсырманы орындайды. Топпен бірге сұрақтарға мәтін ішінен жауапты таба біледі.
Достық туралы қандай мақал – мәтелдер жазады. Қосақ арасында шыбын өледі – деген мәтелдің мағынасын мысалдармен түсіндіреді.Ол қай ағашқа тиісті екенін біледі. Өз бастарыннан осыған ұқсас жағдай өткен болса, қысқаша айта алады.
Қайың мен Қараағаштың қатты ашулануына Тобылғы себеп болғанын түсіндіре біледі.Ертегі бойынша түйген ойларын бір біреудіжамандамау,достар арасына сыза түсірмеу, ауыз біршілікте,достықты сақтау керек екені айтылатынын біледі.
Кейіпкерге хат. Ертегідегі өзіне ұнаған бір кейіпкерге хат жазды.(Оқушылар ортада постер қорғайды) Формативті бағалау.
Қорытынды
«Ой қозғау»
І топ:Ертегі бойынша сұрақтар құрастыр.
ІІ топ: Қайың мен Қараағаштың қатты ашулануына Тобылғының қандай сөздері әсер етті деп ойлайсың?Бұл ертегіден ойыңа не түйдің?
ІІІ топ: Кешенді талдау үлгісімен шығармаға талдау жаса.1. Авторы. 2. Тақырыбы 3. Жанр түрі (ертегі,аңыз, мысал, т.б) 4.Идеясы (автордың айтайын деген ойы).
4-топ: Мына әріптер кестесінен ертегідегі ағаш аттарын тауып жаз.
Сұрақ- жауап:
Топтарға бір сұрақтан беріледі.Толық жауап берген топ анықталады.
Өз ойларын айтады.
Рефлексия
Бағалау бетшесі арқылы бағалау. Стикерге өтілген сабақ туралы пікірлерін жаздыртып кері байланыс жасау.
Стикерге өтілген сабақ туралы пікірлерін жазып, тақтаға ілу.
Бағаларын күнделіктеріне қойдыру.
5
Үй тапсырмасы
Қ. Жармағамбетов «Ормандағы оқиға» ертегісін әңгімелеу
Үй тапсырмаларын күнделіктеріне жазып алу.
2