Күні:15.10.2018 Пәні:Математика Сыныбы: 2 «Ғ» Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Шамалар және олардың өлшем бірліктері. Сабақтың тақырыбы: Өлшеу құралдары. | Мұнайлы ауданы №10 жалпы білім беру орта мектебі КММ-сі Мұғалім:Жумашова Зауре Биболовна |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | 2.1.3.3** - шамалар мәндерін: ұзындық (см, дм, м)/ масса (кг, ц)/ көлем (сыйымдылық) (л) өлшем бірліктерін салыстыру және амалдар орындау. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|
Кейбір оқушылар: |
|
Бағалау критерийі | Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
Сөздік қор | Миллиграмм,грамм,килограмм,центнер,тонна. Миллиметр,сантиметр,метр,километр. Секунд,минут,сағат. Миллилитр,литр. |
Құндылықтарға дамыту | Оқушылар бір-бірін құрметтейді. Топта бірлесіп жұмыс жасайды. |
Әдіс-тәсілдер | Сұрақ-жауап, әңгімелеу,түсіндіру,көрнекілік. Кері байланыс. |
Пәнаралық байланыс | Қазақ тілі,дүниетану. |
АКТ қолдану дағдысы | Интербелсенді тақта,бейнежазба. |
Алдыңғы меңгерілген білім: | Бір және екі амалмен орындалатын еептер |
Ресурстар | Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
Жоспарланған Уақыт | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 7 минут | Топқа бөлу 2 минут І-топ «Масса» ІІ-топ «Ұзындық» ІІІ-топ «Уақыт» ІV-топ «Сыйымдылық» Психологиялық ахуал қалыптастыру: Жабырқауды білмейміз, Жалқаулықты сүймейміз. Біз талантты жас ұлан, Үлгі аламыз жақсыдан. Жұмбақ жасыру арқылы жаңа сабаққа ену Үш тілі бар,Тықылдаған үні бар.(Сағат) Жұқа тақтай бөлшегі, Ұзындықтың өлшемі.(Сызғыш) Артық кемді теңестірер, Артық салмақ жемес бірер.(Таразы) Күннің жады жазылады. Тақырып: «Өлшеу құралдары» | Қима қағаздарды алып, топтарға бөлінеді. (Оқушылар қол ұстасып орындайды) |
Ортасы 5 минут 7 минут | Білу және түсіну Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. Бұл-массаны өлшейтін құрал «Таразы». Масса өлшем бірліктері: Миллиграмм,грамм,килограмм,центнер,тонна. Бұл-ұзындықты өлшейтін құрал «Сызғыш».Миллиметр,сантиметр,метр,километр. Бұл-уақытты өлшейтін құрал «Сағат». Секунд,минут,сағат. Бұл сыйымдылық.Сыйымдылықты миллилитр,литрмен өлшейді. Қолдану. 1-тапсырма.Жұптық жұмыс: І топ ІІ топ ІІІ топ IV Топ 1.Бұл нені өлшейтін құрал? 2.Өлшем бірліктерін жазыңдар. Дескриптор: 1.Өлшеу құралдарын не үшін қолданатынын біледі. 2. Өлшеу құралдарының өлшем бірліктерін айтады. Бағалау. ҚБ 2-тапсырма: «Кім жылдам» ойыны. Сұрақ-жауап. Сағаттың қандай тілдері бар? Олар қалай аталады? Олардың бір-бірінен қандай айырмашылығы бар? 1сағат(сағ) =60 минут(мин) Сағат қандай уақытты көрсетіп тұр? Неше минут өтті? 1.Таңертең сабақ нешеде басталады? 2.Оқушылар сағат нешеде ыстық тамақ жеуге барады? 3.Сабақ нешеде аяқталады? Дескриптор: 1.Сағат тілдерін ажыратады. 2.Берілген уақыт өлшемін (сағат,минут)нақты айтады. Бағалау. ҚБ | Мұғалім түсіндіреді Таразы Сызғыш Сағат Шелек,пластмас-са құтылар |
Сергіту сәті 2 минут | Сергіту сәті | Видео жазбадағы би |
10 минут Аяқталуы 3 минут | 3- тапсырма.Топтық жұмыс. Әлияның салмағы-34кг.Сырымның салмағы-43кг. Санжар мен Маржанның салмағы да сонша? Маржан-36 кг Санжар -? Ең ауыры кім? Шарты: Әлия-34кг ?кг Сырым-43кг Маржан-36кг Санжар-?кг ?кг Шешуі:34+43=77(кг) 77-36=41(кг) Жауабы:Санжар 41кг.Ең ауыры - Сырым Дескриптор: 1.Зерттеу жұмысын орындайды. 2. Мәліметтерді пайдаланып есептер құрастырады. Бағалау.Бас бармақ әдісі
4- тапсырма.Жеке жұмыс.Өлшеу нәтижесін қара.Таразы «тілі» қандай бөлікке келіп тоқтады және қандай санды көрсетіп тұр неге?
Салыстыр. 3*25 Дискриптор: 1.Таразы тілі қандай санды көрсетіп тұрғанын анықтайды. 2.Салыстырады Бағалау: ҚБ | Топтан бір оқушы шығып түсіндіреді. Дәптермен жұмыс |
Кері байланыс 3 минут | Қорытынды.Не үйреніп,не білдік? Жаңа тақырыпты меңгергендіктерін білу мақсатында,қима қағаздарды таңдау арқылы топқа бөліну | Қима қағаздар |
Үйге тапсырма: Оқушыларға ежелгі өлшеу құралдары туралы ақпарат тауып келу. |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? | |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |