kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Менің мектепке баратын жолым. О дыбысы мен әрпі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бекітемін:                Н О Шаянбаева

43-сабақ                                              Қысқа  мерзімді  жоспар   

Пән:  сауат ашу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Менің мектебім

Күні: 21.10.19.

Сынып: 1

Мектеп: Жарқын О М

Мұғалімнің аты-жөні: КБаймухашева

Қатысқандар саны: 10

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Менің мектепке баратын жолым. О дыбысы мен әрпі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.1.8.1 берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту

1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру

1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:  О дыбысы бар сөздерді ажыратады, сурет бойынша әңгіме құрап айта алады. Каллиграфиялық талаптарға сай жаза алады.

Көптеген оқушылар:  О дыбысы сөздің қай жерінде тұрғаннын айта алады.

Кейбір оқушылар:  О дыбысы бар сөздер айтып, буынға бөле алады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Менің мектепке баратын жолым. О дыбысы мен әрпі»

Бекітемін: Н О Шаянбаева

43-сабақ Қысқа мерзімді жоспар

Пән: сауат ашу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Менің мектебім

Күні: 21.10.19.

Сынып: 1

Мектеп: Жарқын О М

Мұғалімнің аты-жөні: КБаймухашева

Қатысқандар саны: 10

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Менің мектепке баратын жолым. О дыбысы мен әрпі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


1.1.8.1 берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту

1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру

1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар: О дыбысы бар сөздерді ажыратады, сурет бойынша әңгіме құрап айта алады. Каллиграфиялық талаптарға сай жаза алады.

Көптеген оқушылар: О дыбысы сөздің қай жерінде тұрғаннын айта алады.

Кейбір оқушылар: О дыбысы бар сөздер айтып, буынға бөле алады.

Бағалау критерийлері


О дыбысы бар сөздерді ажыратады.

Сурет бойынша әңгіме құрап айта алады.Каллиграфиялық талаптарға сай жазады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады: О дыбысы бар сөздерді ажыратады, сурет бойынша әңгіме құрап айта алады.

Пәнге тән лексика мен терминология: О дыбысы мен әрпі

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

-Сен мектепке қалай барасың?

-Сурет бойынша сөздер сызбасын оқы.

Құндылықтарды дарыту


Сын тұрғысынан ойлау, өз пікірін дәлелдей білу дағдыларын дамыту.

Пәнаралық байланыстар


Дүниетану, жаратылыстану

АКТ қолдану дағдылары


Слайд


Бастапқы білім


Оқушылардың дыбыс мен әріп туралы алғашқы білімдері бар.

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы


5 минут






Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

«Сөзмоншақ» әдісі арқылы жүзеге асады.

Кезекпен төмендегідей сөздерді тізбектеп, бір –біріңді қайталамай айтыңдар:

О дыбысынан басталатын сөздер, о дыбысы сөздің ортасында кездесетін сөздер, о дыбысы сөздің аяғында кездесетін сөздер, о дыбысынан басталатын сөздер...

Оқушылар қандай сөз айтқанына байланысты 3 топқа біріктіріледі, топ атауын қояды.

1-топ – «О дыбысынан басталатын сөздер»;

2 – топ – «О дыбысы сөздің ортасында кездесетін сөздер»;

3 – топ –«О дыбысы сөздің аяғында кездесетін сөздер»

Оқу мақсатын жариялау үшін «Сұрақтар тізбегі» әдісі қолданылады.

-Бұл сөздерде ортақ дыбысты атайық.

-О дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі екен?

-Ендеше бүгінгі сабағымызда о дыбысы мен әрпін қайталап оқитын боламыз.










Сабақтың ортасы



6 мин












7 мин















5 мин















2 мин







10 мин










(Т) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісі арқылы жүзеге асады.

Оқулықтың 44- бетінде берілген диалогты тыңдаңдар. Сурет бойынша әңгіме құрап айтыңдар.

Дескриптор:

-Сурет бойынша әңгіме құрап айтады.

Саралау тәсілі: «Тапсырма» әдісі арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыларға:

- Суретке қарап өз жолыңмен салыстыр, ерекшелігін айт.

ҚБ: «Бас бармақ» әдісі

Жоғары- Сурет бойынша әңгіме құрап айта алса.

Көлденең - Сурет бойынша әңгіме құрап айтуда көмек қажет етсе;

Төмен -Сурет бойынша әңгіме құрап айтуда қиналса;


(Т) 2 – тапсырма «Бір минуттық әңгіме» әдісі арқылы жүзеге асады.

Оқулықтың 44-бетіндегі сұраққа жауап беріңдер.

-Сендер мектепке қалай барасыңдар?

Дескриптор

- Мектепке қалай баратынын айтып береді.

Саралау тәсілі: «Тапсырма» әдісі арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыларға:

-«Менің жолым» тақырыбында сурет сал.

ҚБ: «Жұлдызша» әдісі.

Сары- Мектепке қалай баратынын айтып бере алса;

Жасыл- Мектепке қалай баратынын айтып беруде көмек қажет етсе;

Қызыл- Мектепке қалай баратынын айтып беруде қиналса;

(Ж) 3 – тапсырма «Ойлан, тап» әдісі арқылы жүзеге асады.

Оқулықтың 44-бетіндегі суреттерден мектепке барар жолда кездесетін о әрпі бар сөздерді атап, көрсетіп беріңдер.

Дескриптор

- О әрпі бар сөздерді атап, суретін көрсетеді.

Саралау тәсілі: «Тапсырма» әдісі арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыларға:

-Сынып бөлмесінен о дыбысы бар заттарды ата.

ҚБ: «Бағдаршам» әдісі.

Жасыл- О әрпі бар сөздерді атап, суретін көрсете алса;

Сары- О әрпі бар сөздерді атап, суретін көрсетуде көмек қажет етсе;

Қызыл- О әрпі бар сөздерді атап, суретін көрсетуде қиналса;

Сергіту сәті. Сәйкес қимыл жасау арқылы орындалады.

Бір, екі, үш,

Қане, қанат қағамыз.

Бір, екі, үш,

Қарлығаш боп ұшамыз.

Бір, екі, үш,

Жинап алдық күш.


(Д) 4- тапсырма тақтамен және дәптермен жұмыс.

Бала қолының ұсақ бұлшық еттерін дамыту және каллиграфиялық талапқа сай жазуға қалыптастыру үшін төмендегілерді орындату:

– Жұмыс дәптерінде берілген тапсырмаларды;

–О о әрпі бар сөздерді жазғызу.

Дескриптор: Тапсырмаларды орындайды, о әрпі бар сөздерді талапқа сай жазады.

Саралау тәсілі «Қарқын» арқылы жүргізіледі.

Қарқынды оқушыға: қосымша әріп, сөз жазу.

Қарқыны баяу оқушыға қолдау көрсету, үйрету.

Қ.Б: «Смайлик» әдісі

Тамаша - Тапсырмаларды орындап, о әрпі бар сөздерді талапқа сай жаза алса;

Жақсы - Тапсырмаларды орындап, о әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қателіктер болса;

Қалыпты - Тапсырмаларды орындауда, о әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қиналса.








Бас бармақ







оқулық









жұлдызшалар суреті







оқулық




















Жұмыс дәптері











Смайлик

Сабақтың соңы




5 мин

Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі арқылы алынады.

Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім?

Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме?

Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды?

Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма?

Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім?


Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Т1. Саралау тәсілі: «Тапсырма» әдісі Кейбір оқушыларға:

- Суретке қарап өз жолыңмен салыстыр, ерекшелігін айт.

Т2. Саралау тәсілінен «Тапсырма» әдісі: Кейбір оқушыларға:

-«Менің жолым» тақырыбында сурет сал.

Т3. Саралау тәсілінен «Тапсырма» әдісі: Кейбір оқушыларға:

-Сынып бөлмесінен о дыбысы бар заттарды ата.

Саралау тәсілі «Қарқын» арқылы жүргізіледі.

Қарқынды оқушыға: қосымша әріп, сөз жазу.

Қарқыны баяу оқушыға қолдау көрсету.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Т1. ҚБ: «Бас бармақ» әдісі

Жоғары- Сурет бойынша әңгіме құрап айта алса.

Көлденең - Сурет бойынша әңгіме құрап айтуда көмек қажет етсе;

Төмен -Сурет бойынша әңгіме құрап айтуда қиналса;


Т2. ҚБ: «Жұлдызша» әдісі.

Сары- Мектепке қалай баратынын айтып бере алса;

Жасыл- Мектепке қалай баратынын айтып беруде көмек қажет етсе;

Қызыл- Мектепке қалай баратынын айтып беруде қиналса;


Т3. ҚБ: «Бағдаршам» әдісі.

Жасыл- О әрпі бар сөздерді атап, суретін көрсете алса;

Сары- О әрпі бар сөздерді атап, суретін көрсетуде көмек қажет етсе;

Қызыл- О әрпі бар сөздерді атап, суретін көрсетуде қиналса;

қосымша әріп, сөз жазу.

Т4. Қ.Б: «Смайлик» әдісі

Тамаша - Тапсырмаларды орындап, о әрпі бар сөздерді талапқа сай жаза алса;

Жақсы - Тапсырмаларды орындап, о әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қателіктер болса;

Қалыпты - Тапсырмаларды орындауда, о әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қиналса.

Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі арқылы алынады.

Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім?

Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме?

Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды?

Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма?

Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық жұмыста материалды пайдаланып, жасауда қауіпсіздік техниканың ережесі сақталады.


Сергіту сәті. Сәйкес қимыл жасау арқылы орындалады.

Бір, екі, үш,

Қане, қанат қағамыз.

Бір, екі, үш,

Қарлығаш боп ұшамыз.

Бір, екі, үш,

Жинап алдық күш.


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?









Бекітемін: Н О Шаянбаева

44-сабақ Қысқа мерзімді жоспар

Пән: сауат ашу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Менің мектебім

Күні: 22.10.19.

Сынып: 1

Мектеп: Жарқын О М

Мұғалімнің аты-жөні: КБаймухашева

Қатысқандар саны: 10

Қатыспағандар саны:










Сабақ тақырыбы











Менің мектепке баратын жолым. Т дыбысы мен әрпі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру

1.1.2.1 мұғалімнің көмегімен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау

1.1.4.1 мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау

1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар: Т дыбысы мен әрпін таниды, ажыратады, дыбыспен сәйкестендіре алады. Каллиграфиялық талаптарға сай жаза алады.

Көптеген оқушылар: Т дыбысы бар сөздерді кеспе әріптермен құрайды.

Кейбір оқушылар: Шағын мәтін құрап айта алады.

Бағалау критерийлері


Т дыбысы мен әрпін таниды, ажыратады, дыбыспен сәйкестендіреді.

Каллиграфиялық талаптарға сай жаза алады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады: Т дыбысы мен әрпін таниды, ажыратады, дыбыспен сәйкестендіре алады.

Пәнге тән лексика мен терминология: т дыбысы мен әрпі.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

-Суретке қара.

-Суреттерде жасырынған әріп таңбаларын оқы.

-Суреттердің көмегімен жасырынған сөздерді оқы.

Құндылықтарды дарыту


Өз пікірін дәлелдей білу, өзгенің пікіріне құрметпен қарау дағдыларын дамыту.

Пәнаралық байланыстар


Дүниетану, жаратылыстану

АКТ қолдану дағдылары


Слайд


Бастапқы білім


Оқушылардың т дыбысы мен әрпі туралы алғашқы түсініктері бар.

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

5 минут












Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Шеңберде тұрған оқушылар хормен қайталайды.

Туған күннің сәні,

Тәп-тәтті торт.

Дастарханның сәні,

Бүгінде ол торт.

Топқа бөлінгенде торт суретінен таңдап бөлінеді.

Топ атауын оқушылар өздері қояды.

Оқу материалын жариялау үшін «Миға шабуыл» әдісі қолданылады.

-Біз таңдаған суреттегі зат қалай аталады?

- Ол қандай дыбыстан басталады?

–Т дыбысы туралы не айта аласыңдар?

– Бүгінгі сабағымызда қандай дыбыс туралы үйренеміз деп ойлайсыңдар?







4 түрлі торт суреті

Сабақтың ортасы



8 мин





















8 мин


















4 мин



10 мин
















(Т) 1- тапсырма «Жасырынған сөздер» әдісі арқылы жүзеге асады.

Оқулықта берілген мәтінді тыңдату. Суреттердің көмегімен жасырынған сөздерді кезекпен оқыту.

Дескриптор:

- Суреттердің көмегімен жасырынған сөздерді оқиды.

Саралау тәсілі: «Қарқын » әдісі арқылы жүзеге асады.

Қарқыны жоғары оқушыға:

-Жолда л әрпі жасырынған суретті көрсет, атын ата. Сол сөзді қатыстырып сөйлем құрап айт.

Қарқыны баяу Ж Амангелдіге: уақыт беріледі.

ҚБ: «Кітаптар» әдісі

3 кітап- Суреттердің көмегімен жасырынған сөздерді оқи алса;

2 кітап - Суреттердің көмегімен жасырынған сөздерді оқуда көмек қажет етсе;

1 кітап - Суреттердің көмегімен жасырынған сөздерді оқуда қиналса;


(Ж) 2- тапсырма «Кім жылдам!» ойыны арқылы жүзеге асады.

Мұғалім айтқан сөздерді кеспе әріптермен құрап көрсет, дауыстап оқы.

Тал, нан, нар, бал, тон, он, тор, ора, ана, тб

Дескриптор:

- Кеспе әріптермен сөздерді құрайды.

­- Сөздерді дауыстап оқиды.

Саралау тәсілі: «Қарқын » әдісі арқылы жүзеге асады.

Қарқыны жоғары оқушыға:

-«Төрт түлік» тақырыбына шағын әңгіме құрап айт.

Қарқыны баяу Ж Амангелдіге : уақыт беріледі.

ҚБ: «Оқу құралдары» әдісі

Дәптер- Кеспе әріптермен сөздерді құрап, ол сөздерді оқи алса;

Қалам - Кеспе әріптермен сөздерді құрап, ол сөздерді оқуда көмек қажет етсе;

Өшіргіш - Кеспе әріптермен сөздерді құрауда, ол сөздерді оқуда қиналса.


Сергіту сәті сәйкес қимылдарын «Жаяу» әнін хормен айту, сәйкес би қимылдарын жасау арқылы орындалады.

(Д) 3- тапсырма тақтамен және дәптермен жұмыс.

Бала қолының ұсақ бұлшық еттерін дамыту және каллиграфиялық талапқа сай жазуға қалыптастыру үшін төмендегілерді орындату:

– Жұмыс дәптерінде берілген тапсырмаларды;

–Т т әрпі бар сөздерді жазғызу.

Дескриптор: Тапсырмаларды орындайды, о әрпі бар сөздерді талапқа сай жазады.

Саралау тәсілі «Қарқын» арқылы жүргізіледі.

Қарқынды оқушыға: қосымша әріп, сөз жазу.

Қарқыны баяу Ж Амангелдіге қолдау көрсету, үйрету.

Қ.Б: «Бағдаршам» әдісі

Жасыл - Тапсырмаларды орындап, т әрпі бар сөздерді талапқа сай жаза алса;

Сары - Тапсырмаларды орындап, т әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда аздаған қателіктер болса;

Қызыл - Тапсырмаларды орындауда, т әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қиналса.


оқулық












кітаптар суреті




















Дәптер, қалам, өшіргіш суреттері












Жұмыс дәптері












бағдаршам суреті


Сабақтың соңы




5 мин


Кері байланыс: «Менің сөзім» әдісі бойынша өтеді.

Сыныптан бір оқушы тұрып, сабақтан бүгінгі үйренгендерін айтады. Айтып болған соң, басқа бір оқушының атын атайды. Сөзді сол оқушы жалғастырып, сабаққа рефлексия жасайды. Барлық оқушы сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады.


Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Т1. Саралау тәсілі: «Қарқын » әдісі арқылы жүзеге асады.

Қарқыны жоғары оқушыға:

-Жолда л әрпі жасырынған суретті көрсет, атын ата. Сол сөзді қатыстырып сөйлем құрап айт.

Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі.

Т2. Саралау тәсілі «Қарқын» арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыларға:

-«Төрт түлік» тақырыбына шағын әңгіме құрап айт.

Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі.

Т3. Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүргізіледі.

Кейбір оқушыға:

қосымша әріп, сөз жазу.

Қарқыны баяу оқушыға қолдау көрсету, үйрету.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Т1. ҚБ: «Кітаптар» әдісі

3 кітап- Суреттердің көмегімен жасырынған сөздерді оқи алса;

2 кітап - Суреттердің көмегімен жасырынған сөздерді оқуда көмек қажет етсе;

1 кітап - Суреттердің көмегімен жасырынған сөздерді оқуда қиналса;

Т2. ҚБ: «Оқу құралдары» әдісі

Дәптер- Кеспе әріптермен сөздерді құрап, ол сөздерді оқи алса;

Қалам - Кеспе әріптермен сөздерді құрап, ол сөздерді оқуда көмек қажет етсе;

Өшіргіш - Кеспе әріптермен сөздерді құрауда, ол сөздерді оқуда қиналса.


Т3. Қ.Б: «Бағдаршам» әдісі

Жасыл - Тапсырмаларды орындап, т әрпі бар сөздерді талапқа сай жаза алса;

Сары - Тапсырмаларды орындап, т әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда аздаған қателіктер болса;

Қызыл - Тапсырмаларды орындауда, т әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қиналса.

Кері байланыс: «Менің сөзім» әдісі бойынша өтеді.

Сыныптан бір оқушы тұрып, сабақтан бүгінгі үйренгендерін айтады. Айтып болған соң, басқа бір оқушының атын атайды. Сөзді сол оқушы жалғастырып, сабаққа рефлексия жасайды. Барлық оқушы сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық жұмыста материалды пайдаланып, жасауда қауіпсіздік техниканың ережесі сақталады.


Сергіту сәті. «Мектебім» әніне сәйкес би қимылдарын жасау арқылы орындалады.





Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз






Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?






Бекітемін: Н О Шаянбаева

45-сабақ Қысқа мерзімді жоспар

Пән: сауат ашу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Менің мектебім

Күні: 23.10.19.

Сынып: 1

Мектеп: Жарқын О М

Мұғалімнің аты-жөні: КБаймухашева

Қатысқандар саны: 10

Қатыспағандар саны:







Сабақ тақырыбы







Менің мектепке баратын жолым. Т дыбысы мен әрпі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу

1.1.2.1 мұғалімнің көмегімен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау

1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру

1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар: Т дыбысы бар сөздерді буындап оқи алады. Каллиграфиялық талаптарға сай жаза алады.

Көптеген оқушылар: Мұғалімнің көмегімен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтайды.

Кейбір оқушылар: Берілген дыбыстан басталатын сөздер айтады.

Бағалау критерийлері


Т дыбысы бар сөздерді буындап оқи алады.

Каллиграфиялық талаптарға сай жазады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады: Т дыбысы бар сөздерді буындап оқи алады.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Т дыбысы мен әрпі.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

-Бұл қандай дыбыс?

-Бұл дыбыстың таңбасы қайсысы?

Құндылықтарды дарыту


Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, жеке және топпен жұмыс істей білу қасиетін дарыту.

Пәнаралық байланыстар


Дүниетану, жаратылыстану

АКТ қолдану дағдылары


Слайд


Бастапқы білім


Т дыбысы туралы алғашқы білімдері бар.

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы


5 минут






Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін «Шаттық шеңберінде» оқушылар хормен айтады.

Ашық менің жүрегім

Ылғи күліп жүремін.

Бірге ойнап, бір жүрер

Достарым көп, білемін!

Пазл әдісімен жол белгілері суреттерін таңдап, құрастыра отырып, топқа біріктіріледі, топ атауын таңдайды.

Оқу мақсатын жариялау үшін «Миға шабуыл» әдісі қолданылады.

-Біз қандай жолбелгісіне қарай топқа біріктік?

- Бұл белгілердің мағынасын талдайық.

–Өткен сабақта қандай дыбыс және әріппен танысқан едік?

-Олай болса, бүгінгі сабағымызда Т дыбысы және әрпін қайталап оқып, санамызда бекітетін боламыз.







Жол белгілерінен пазл суреттері


Сабақтың ортасы



10 мин














2 мин





8 мин















2 мин






10 мин

(Д) 1 – тапсырма «Тізбектеп оқу» әдісі арқылы жүзеге асады:

Берілген сөздерді буындап оқы.

Ат, ар, ор, он, ол, ана, ара,ал, от.

Ата, тар, тор, тон, тол, тана, тара, тал, Отан.

Дескриптор:

-Сөздерді буындап оқиды.

Саралау тәсілі: «Тапсырма» әдісі арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыларға:

- Т дыбысы ортасында кездесетін сөздерді ата.

ҚБ: «Текшелер» әдісі.

Үлкен- - Сөздерді буындап оқи алса.

Орташа- - Сөздерді буындап оқуда көмек қажет етсе;

Кіші - - Сөздерді буындап оқуда қиналса.


(Ұ) 2- тапсырма «Тыңда және сұраққа жауап бер» әдісі арқылы жүзеге асады.

Оқулықтағы 46-бетіндегі тапсырмамен жұмыс жасау.

-Әйнекшенің орнына тиісті сөзді қой. Сұраққа жауап бер:

-Сенің мектепке баратын жолыңда не бар?

Дескриптор:

­-Сұраққа жауап береді, әйнекшенің орнына тиісті сөзді айтады.

Саралау тәсілі: «Қарқын » әдісі арқылы жүзеге асады

Қарқыны жоғары оқушыға:

- Көрсетілген шартты белгінің мағынасын айт.

Қарқыны баяу оқушыларға уақыт беріледі.

ҚБ: «Кілт» әдісі

Алтын- Сұраққа жауап беріп, әйнекшенің орнына тиісті сөзді айта алса;

Күміс - Сұраққа жауап беріп, әйнекшенің орнына тиісті сөзді айтуда көмек қажет етсе;

Темір - Сұраққа жауап беріп, әйнекшенің орнына тиісті сөзді айтуда қиналса.


Сергіту сәті сәйкес қимыл жасау арқылы орындалады.

Жел улейді у-у,

Құйын келіп билейді зу-зу.

Қатты, қатты жел соқты гу-гу,

Жапырақтар қол соқты ду-ду,

Орманды көрдім ну-ну.


(Д) 3- тапсырма тақтамен және дәптермен жұмыс.

Бала қолының ұсақ бұлшық еттерін дамыту және каллиграфиялық талапқа сай жазуға қалыптастыру үшін төмендегілерді орындату:

– Жұмыс дәптерінде берілген тапсырмаларды;

–Т т әрпі бар сөздерді жазғызу.

Дескриптор: Тапсырмаларды орындайды, о әрпі бар сөздерді талапқа сай жазады.

Саралау тәсілі «Қарқын» арқылы жүргізіледі.

Қарқынды оқушыға: қосымша әріп, сөз жазу.

Қарқыны баяу оқушыға қолдау көрсету, үйрету.

Қ.Б: «Смайлик» әдісі

Тамаша - Тапсырмаларды орындап, т әрпі бар сөздерді талапқа сай жаза алса;

Жақсы - Тапсырмаларды орындап, т әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қателіктер болса;

Қалыпты - Тапсырмаларды орындауда, т әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қиналса.

оқулық









Текшелер суреттері




















Кілт суреттері

















Жұмыс дәптері








Үлкен, кіші, орташа доптар суреті

Сабақтың соңы




5 мин


Кері байланыс: «Смайликтер» әдісі бойынша өтеді.

Оқушылар тапсырма бойынша ой қорытып, өз іс-әрекеттерін айтады. Айта алмаса сұрақтарға жауап береді. Сөзді тізбек бойынша келесі оқушы жалғастырып, сабаққа рефлексия жасайды.

Барлық оқушы сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады.

-Бүгінгі сабақтан не үйрендіңдер?

-Сабақтың қай тұсы қызықты болды?

Смайликтер

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Т1. Саралау тәсілі: «Тапсырма» әдісі арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыларға:

- Т дыбысы ортасында кездесетін сөздерді ата.

Т2. Саралау тәсілі: «Қарқын » әдісі арқылы жүзеге асады

Қарқыны жоғары оқушыға:

- Көрсетілген шартты белгінің мағынасын айт.

Қарқыны баяу оқушыларға уақыт беріледі.

Т3. Саралау тәсілі: «Қарқын» әдісі арқылы жүргізіледі.

Қарқынды оқушыға: қосымша әріп, сөз жазу.

Қарқыны баяу оқушыға қолдау көрсету, үйрету.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Т1. ҚБ: «Текшелер» әдісі.

Үлкен- - Сөздерді буындап оқи алса.

Орташа- - Сөздерді буындап оқуда көмек қажет етсе;

Кіші - - Сөздерді буындап оқуда қиналса.

Т2. ҚБ: «Кілт» әдісі

Алтын- Сұраққа жауап беріп, әйнекшенің орнына тиісті сөзді айта алса;

Күміс - Сұраққа жауап беріп, әйнекшенің орнына тиісті сөзді айтуда көмек қажет етсе;

Темір - Сұраққа жауап беріп, әйнекшенің орнына тиісті сөзді айтуда қиналса.

Т3. Қ.Б: «Смайлик» әдісі

Тамаша - Тапсырмаларды орындап, т әрпі бар сөздерді талапқа сай жаза алса;

Жақсы - Тапсырмаларды орындап, т әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қателіктер болса;

Қалыпты - Тапсырмаларды орындауда, т әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қиналса.Кері байланыс: «Смайликтер» әдісі бойынша өтеді.

Оқушылар тапсырма бойынша ой қорытып, өз іс-әрекеттерін айтады. Сөзді тізбек бойынша келесі оқушы жалғастырып, сабаққа рефлексия жасайды. Барлық оқушы сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық жұмыста материалды пайдаланып, жасауда қауіпсіздік техниканың ережесі сақталады.


Сергіту сәті сәйкес қимыл жасау арқылы орындалады.

Жел улейді у-у,

Құйын келіп билейді зу-зу.

Қатты, қатты жел соқты гу-гу,

Жапырақтар қол соқты ду-ду,

Ормандар көрдім ну-ну.


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз


Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?







Бекітемін: Н О Шаянбаева

46-сабақ Қысқа мерзімді жоспар

Пән: сауат ашу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Менің мектебім

Күні: 24.10.19.

Сынып: 1

Мектеп:Жарқын ОМ

Мұғалімнің аты-жөні:К Баймухашева

Қатысқандар саны: 10

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Менің мектепке баратын жолым. Т дыбысы мен әрпі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу

1.1.2.1 мұғалімнің көмегімен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау

1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру

1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар: Т дыбысы бар сөздерді буындап оқи алады. Каллиграфиялық талаптарға сай жаза алады.

Көптеген оқушылар: Мұғалімнің көмегімен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтайды.

Кейбір оқушылар: Берілген дыбыстан басталатын сөздер айтады.

Бағалау критерийлері


Т дыбысы бар сөздерді буындап оқи алады.

Каллиграфиялық талаптарға сай жазады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады: Т дыбысы бар сөздерді буындап оқи алады.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Т дыбысы мен әрпі.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

-Бұл қандай дыбыс?

-Бұл дыбыстың таңбасы қайсысы?

Құндылықтарды дарыту


Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, жеке және топпен жұмыс істей білу қасиетін дарыту.

Пәнаралық байланыстар


Дүниетану, жаратылыстану

АКТ қолдану дағдылары


Слайд


Бастапқы білім


Т дыбысы туралы білімдері бар.

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы


5 минут






Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін «Шаттық шеңберінде» оқушылар хормен айтады.

Ашық менің жүрегім

Ылғи күліп жүремін.

Бірге ойнап, бір жүрер

Достарым көп, білемін!

Пазл әдісімен жол белгілері суреттерін таңдап, құрастыра отырып, топқа біріктіріледі, топ атауын таңдайды.

Оқу мақсатын жариялау үшін «Миға шабуыл» әдісі қолданылады.

-Біз қандай жолбелгісіне қарай топқа біріктік?

- Бұл белгілердің мағынасын талдайық.

–Өткен сабақта қандай дыбыс және әріппен танысқан едік?

-Олай болса, бүгінгі сабағымызда Т дыбысы және әрпін қайталап оқып, санамызда бекітетін боламыз.







Жол белгілерінен пазл суреттері


Сабақтың ортасы



8 мин













5 мин


















2 мин






5 мин




















10 мин

(Ұ) 1 – тапсырма «Тізбектеп оқу» әдісі арқылы жүзеге асады:

Берілген сөздерді буындап оқы.

Ат, ар, ор, он, ол, ана, ара,ал, от.

Ата, тар, тор, тон, тол, тана, тара, тал, Отан.

Дескриптор:

-Сөздерді буындап оқиды.

Саралау тәсілі: «Тапсырма» әдісі арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыларға:

- Т дыбысы ортасында кездесетін сөздерді ата.

ҚБ: «Текшелер» әдісі.

Үлкен- - Сөздерді буындап оқи алса.

Орташа- - Сөздерді буындап оқуда көмек қажет етсе;

Кіші - - Сөздерді буындап оқуда қиналса.


(Т) 2- тапсырма «Шартты белгілер» әдісі арқылы жүзеге асады.

Оқулықтағы 46-бетіндегі тапсырмамен жұмыс жасау.

Шартты белгілердің мағынасын айт, есте сақта.

Дескриптор:

­- Шартты белгілердің мағынасын айтады.

Саралау тәсілі: «Қарқын » әдісі арқылы жүзеге асады

Қарқыны жоғары оқушыға:

- Сюжетті суретке қарап қандай жол белгілерін көріп тұрғаныңды айт.

Қарқыны баяу Ж.Аман гелдіге уақыт беріледі.

ҚБ: «Кілт» әдісі

Алтын- Шартты белгілердің мағынасын айта алса;

Күміс - Шартты белгілердің мағынасын айтуда көмек қажет етсе;

Темір - Шартты белгілердің мағынасын айтуда қиналса.


Сергіту сәті сәйкес қимыл жасау арқылы орындалады.

Жел улейді у-у,

Құйын келіп билейді зу-зу.

Қатты, қатты жел соқты гу-гу,

Жапырақтар қол соқты ду-ду,

Орманды көрдім ну-ну.


(Т) 3- тапсырма «Болжап көр» әдісі арқылы жүзеге асады.

Оқулықтағы 46-бетіндегі тапсырмамен жұмыс жасау.

-Тышқан ініне жету үшін нелерді кездестіргенін сызық бағытына қарап болжа. Сөздерді оқы.

Дескриптор:

­- Тышқан кездестірген жануарларды атап, сөзді оқиды.

Саралау тәсілі: «Қарқын » әдісі арқылы жүзеге асады

Қарқыны жоғары оқушыға:

- Суреттегі жануарлар туралы қандай ертегілер білесің?

Қарқыны баяу Ж.Аман гелдіге уақыт беріледі.

ҚБ: «Кілт» әдісі

Үлкен- Тышқан кездестірген жануарларды атап, сөзді оқи алса;

Орташа - Тышқан кездестірген жануарларды атап, сөзді оқуда көмек қажет етсе;

Кіші - Тышқан кездестірген жануарларды атап, сөзді оқуда қиналса.


(Д) 4- тапсырма тақтамен және дәптермен жұмыс.

Бала қолының ұсақ бұлшық еттерін дамыту және каллиграфиялық талапқа сай жазуға қалыптастыру үшін төмендегілерді орындату:

– Жұмыс дәптерінде берілген тапсырмаларды;

–Т т әрпі бар сөздерді жазғызу.

Дескриптор: Тапсырмаларды орындайды, о әрпі бар сөздерді талапқа сай жазады.

Саралау тәсілі «Қарқын» арқылы жүргізіледі.

Қарқынды оқушыға: қосымша әріп, сөз жазу.

Қарқыны баяу оқушыға қолдау көрсету, үйрету.

Қ.Б: «Смайлик» әдісі

Тамаша - Тапсырмаларды орындап, о әрпі бар сөздерді талапқа сай жаза алса;

Жақсы - Тапсырмаларды орындап, о әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қателіктер болса;

Қалыпты - Тапсырмаларды орындауда, о әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қиналса.

оқулық









Текшелер суреттері


















Кілт суреттері

















Жұмыс дәптері








Үлкен, кіші, орташа кілт суреті

Сабақтың соңы




5 мин


Кері байланыс: «Смайликтер» әдісі бойынша өтеді.

Оқушылар тапсырма бойынша ой қорытып, өз іс-әрекеттерін айтады. Айта алмаса сұрақтарға жауап береді. Сөзді тізбек бойынша келесі оқушы жалғастырып, сабаққа рефлексия жасайды.

Барлық оқушы сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады.

-Бүгінгі сабақтан не үйрендіңдер?

-Сабақтың қай тұсы қызықты болды?

Смайликтер

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Т1. Саралау тәсілі: «Тапсырма» әдісі арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыларға:

- Т дыбысы ортасында кездесетін сөздерді ата.

Т2. Саралау тәсілі: «Қарқын » әдісі арқылы жүзеге асады

Қарқыны жоғары оқушыға:

- Сюжетті суретке қарап қандай жол белгілерін көріп тұрғаныңды айт. Қарқыны баяу оқушыларға уақыт беріледі.

Т3. Саралау тәсілі: «Қарқын» әдісі арқылы жүргізіледі.

Қарқынды оқушыға:

- Суреттегі жануарлар туралы қандай ертегілер білесің?

Қарқыны баяу оқушыларға уақыт беріледі.

Т4. Саралау тәсілі: «Қарқын» әдісі арқылы жүргізіледі.

Қарқынды оқушыға: қосымша әріп, сөз жазу.

Қарқыны баяу оқушыға қолдау көрсету, үйрету.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Т1. ҚБ: «Текшелер» әдісі.

Үлкен- - Сөздерді буындап оқи алса.

Орташа- - Сөздерді буындап оқуда көмек қажет етсе;

Кіші - - Сөздерді буындап оқуда қиналса.

Т2. Қарқыны баяу оқушыларға уақыт беріледі.

ҚБ: «Кілт» әдісі

Алтын- Шартты белгілердің мағынасын айта алса;

Күміс - Шартты белгілердің мағынасын айтуда көмек қажет етсе;

Темір - Шартты белгілердің мағынасын айтуда қиналса.

Т3. ҚБ: «Кілт» әдісі

Үлкен- Тышқан кездестірген жануарларды атап, сөзді оқи алса;

Орташа - Тышқан кездестірген жануарларды атап, сөзді оқуда көмек қажет етсе;

Кіші - Тышқан кездестірген жануарларды атап, сөзді оқуда қиналса.


Т4. Қ.Б: «Смайлик» әдісі

Тамаша - Тапсырмаларды орындап, т әрпі бар сөздерді талапқа сай жаза алса;

Жақсы - Тапсырмаларды орындап, т әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қателіктер болса;

Қалыпты - Тапсырмаларды орындауда, т әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қиналса.

Кері байланыс: «Смайликтер» әдісі бойынша өтеді.

Оқушылар тапсырма бойынша ой қорытып, өз іс-әрекеттерін айтады. Сөзді тізбек бойынша келесі оқушы жалғастырып, сабаққа рефлексия жасайды. Барлық оқушы сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық жұмыста материалды пайдаланып, жасауда қауіпсіздік техниканың ережесі сақталады.


Сергіту сәті сәйкес қимыл жасау арқылы орындалады.

Жел улейді у-у,

Құйын келіп билейді зу-зу.

Қатты, қатты жел соқты гу-гу,

Жапырақтар қол соқты ду-ду,

Ормандар көрдім ну-ну.


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз


Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





































47-сабақ Қысқа мерзімді жоспар

Пән: сауат ашу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Менің мектебім

Күні:

Сынып: 1

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Сыныптан тыс уақытта. У дыбысы мен әрпі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру

1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу

1.2.1.1 сөз/сөйлем сызбасын оқу

1.3.11.1 сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар: У дыбысын ажыратады, әріппен сәйкестендіреді, сөздерді буындап оқи алады. Каллиграфиялық талаптарға сай жаза алады.

Көптеген оқушылар: Мұғалімнің көмегімен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтайды.

Кейбір оқушылар: Берілген дыбыстан басталатын сөздер айтады.

Бағалау критерийлері


У дыбысын ажыратады, әріппен сәйкестендіреді, сөздерді буындап оқи алады.

Каллиграфиялық талаптарға сай жаза алады.


Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады: У дыбысын ажыратады, әріппен сәйкестендіреді, сөздерді буындап оқи алады.

Пәнге тән лексика мен терминология: у дыбысы мен әрпі

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

-Мәтін не туралы?

-Сөздерді буындап, не тұтас оқы.

-Сызбаның және сөздердің көмегімен мәтінді оқы.

Құндылықтарды дарыту


Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, өз пікірін дәлелдей білу дағдыларын дамыту.

Пәнаралық байланыстар


Дүниетану, жаратылыстану

АКТ қолдану дағдылары


Слайд


Бастапқы білім


Оқушылар у дыбысы туралы алғашқы түсінігі бар.

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы


5 минут






Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

үшін «Шаттық шеңберінде» оқушылар қол ұстасып тақпақ айтады.

Арайлап таң атты,

Қайырлы таң балалар!

Алтын шапақ таратты,

Қайырлы таң балалар!

Әлемде нұр тыныштық,

Әрбір бейбіт күн ыстық!

Балық суреттерін таңдай отырып топқа біріктіріледі.

Оқу мақсатын жариялау үшін «Сұрақтар тізбегі» әдісі қолданылады.

-Топқа біріккендегі суреттер туралы не айтасыңдар?

– Олар нмен ауланады?

-Ау сөзіндегітаныс емес дыбыс қайсысы?

-Олай болса, бүгінгі сабағымызда у дыбысы және әрпімен танысатын боламыз.










Алабұға, табан балық, шортан, сазан суреттері


Сабақтың ортасы



8 мин















2 мин







10 мин



















10 мин


(Ж) 1- тапсырма «Тыңда және оқы» әдісі арқылы жүзеге асады.

Оқулықтың 47-бетіндегі мәтінді тыңда. Қарамен берілген, ауға түскен сөздерді оқы.

У-у-у, ау, ауа, аула, аулау, ару, Аруна, алу, Алуа.

Дескриптор:

- Қарамен берілген сөздерді оқиды.

Саралау тәсілі: «Қарқын » әдісі арқылы жүзеге асады

Қарқыны жоғары оқушыға:

-У дыбысы бар сөздерге мысал келтір.

Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі.

ҚБ: «Балықтар» әдісі

Үлкен- - Қарамен берілген сөздерді оқи алса;

Орта- Қарамен берілген сөздерді оқуда көмек қажет етсе;

Кіші- Қарамен берілген сөздерді оқуда қиналса;


Сергіту сәті сәйкес қимыл жасау арқылы орындалады:

Жел улейді у-у,

Құйын келіп билейді зу-зу.

Қатты, қатты жел соқты гу-гу,

Жапырақтар қол соқты ду-ду,

Орманды көрдім ну-ну.


(Т) 2 – тапсырма «Кім зерек?» әдісі арқылы жүзеге асады.

Сөздерді тізбектеп оқыңдар. У дыбысының дауысты және дауыссыз екенін ажырат. Кеспе әріптермен жазыңдар.

Дескриптор

- Сөздерді тізбектеп оқиды.

- Кеспе әріптермен жазады.

Саралау тәсілі: «Тапсырма» әдісі арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыларға:

-У дыбысы кездесетін сөздер айт.

ҚБ: «Итбалықтар» әдісі.

Үлкен- Сөздерді тізбектеп оқып, кеспе әріптермен жаза алса;

Орташа- Сөздерді тізбектеп оқып, кеспе әріптермен жазуда көмек қажет етсе;

Кіші- Сөздерді тізбектеп оқуда, кеспе әріптермен жазуда қиналса;


(Д) 3- тапсырма тақтамен және дәптермен жұмыс.

Бала қолының ұсақ бұлшық еттерін дамыту және каллиграфиялық талапқа сай жазуға қалыптастыру үшін төмендегілерді орындату:

– Жұмыс дәптерінде берілген тапсырмаларды;

–У у әрпі бар сөздерді жазғызу.

Дескриптор: Тапсырмаларды орындайды, у әрпі бар сөздерді талапқа сай жазады.

Саралау тәсілі «Қарқын» арқылы жүргізіледі.

Қарқынды оқушыға: қосымша әріп, сөз жазу.

Қарқыны баяу оқушыға қолдау көрсету, үйрету.

Қ.Б: «Пингвиндер» әдісі

Үлкен - Тапсырмаларды орындап, у әрпі бар сөздерді талапқа сай жаза алса;

Орташа - Тапсырмаларды орындап, у әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қателіктер болса;

Кіші - Тапсырмаларды орындауда, у әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қиналса.

оқулық











Балықтар суреттері


























Итбалықтар суреті







Жұмыс дәптері











Пингвиндер суреттері


Сабақтың соңы




5 мин


Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі

Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім?

Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме?

Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды?

Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма?

Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім?


Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Т1. Саралау тәсілі «Қарқын » арқылы жүзеге асады.

Қарқыны жоғары оқушыға:

-У дыбысы бар сөздерге мысал келтір.

Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі.

Т2. Саралау тәсілі: «Тапсырма» әдісі Саралау тәсілі: «Тапсырма» әдісі арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыларға:

-У дыбысы кездесетін сөздер айт.

Т3. Саралау тәсілі «Қарқын» әдісі арқылы жүргізіледі.

Қарқынды оқушыға: қосымша әріп, сөз жазу.

Қарқыны баяу оқушыға қолдау көрсету, үйрету.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Т1. ҚБ: «Балықтар» әдісі

Үлкен- - Қарамен берілген сөздерді оқи алса;

Орта- Қарамен берілген сөздерді оқуда көмек қажет етсе;

Кіші- Қарамен берілген сөздерді оқуда қиналса;

Т2. ҚБ: «Итбалықтар» әдісі.

Үлкен- Сөздерді тізбектеп оқып, кеспе әріптермен жаза алса;

Орташа- Сөздерді тізбектеп оқып, кеспе әріптермен жазуда көмек қажет етсе;

Кіші- Сөздерді тізбектеп оқуда, кеспе әріптермен жазуда қиналса;

Т3. Қ.Б: «Пингвиндер» әдісі

Үлкен - Тапсырмаларды орындап, у әрпі бар сөздерді талапқа сай жаза алса;

Орташа - Тапсырмаларды орындап, у әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қателіктер болса;

Кіші - Тапсырмаларды орындауда, у әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қиналса.Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі

Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім?

Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме?

Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды?

Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма?

Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық жұмыста материалды пайдаланып, жасауда қауіпсіздік техниканың ережесі сақталады.


Сергіту сәті «Қаражорға» биіне сәйкес қимыл жасау арқылы орындалады.


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


















Бекітемін: Н О Шаянбаева

49-сабақ Қысқа мерзімді жоспар

Пән: сауат ашу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Менің мектебім

Күні:4.11.19.

Сынып: 1

Мектеп: Жарқын ОМ

Мұғалімнің аты-жөні: К Баймухашева

Қатысқандар саны: 10

Қатыспағандар саны:1

Сабақ тақырыбы

Сыныптан тыс уақытта. У дыбысы мен әрпі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру

1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу

1.2.1.1 сөз/сөйлем сызбасын оқу

1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру

1.3.11.1 сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар: У дыбысы бар кейбір жиі кездесетін сөздерді буындап оқи алады. Каллиграфиялық талаптарға сай жаза алады.

Көптеген оқушылар: Мұғалімнің көмегімен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтайды.

Кейбір оқушылар: Берілген дыбыстан басталатын сөздер айтады.

Бағалау критерийлері


У дыбысы бар кейбір жиі кездесетін сөздерді буындап оқи алады. Каллиграфиялық талаптарға сай жаза алады.


Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады: У дыбысы бар кейбір жиі кездесетін сөздерді буындап оқи алады.

Пәнге тән лексика мен терминология: у дыбысы мен әрпі

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

-Мәтін не туралы?

-Сөздерді буындап, не тұтас оқы.

-Сызбаның және сөздердің көмегімен мәтінді оқы.

Құндылықтарды дарыту


Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, өз пікірін дәлелдей білу дағдыларын дамыту.

Пәнаралық байланыстар


Дүниетану, жаратылыстану

АКТ қолдану дағдылары


Слайд


Бастапқы білім


Оқушылар у дыбысын ажыратады, әрпімен сәйкестендіре біледі.

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы


5 минут






Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

үшін «Шаттық шеңберінде» оқушылар қол ұстасып тақпақ айтады.

Топқа бөлінгенде у дыбысы бар сөз айтып бөлінеді.

Топ атауын оқушылар өздері қояды.

1-топ – у дыбысы сөз басында келетін;

2-топ – у дыбысы сөз ортасында келетін;

3-топ – у дыбысы сөз соңында келетін;

Оқу материалын жариялау үшін «Миға шабуыл» әдісі қолданылады.

-Біз өткен сабақта қандай дыбыспен танысып оқыдық? Кімнің есінде бар?

–У дыбысы туралы не айта аласың?

– У әрпі туралы не айта аласың?

– Бүгінгі сабағымызда не үйренеміз деп ойлайсыңдар?











Сабақтың ортасы



8 мин















2 мин







10 мин



















10 мин


(Ж) 1- тапсырма «Сөздерді оқы» әдісі арқылы жүзеге асады.

Оқулықтың 47-бетіндегі сөздерді оқы.

Ту, ау, науа, ау, ауа, ру, ару, аула, лаула, алау, аулау, алу, Алуа, Аруна, аралау.

Дескриптор:

- Сөздерді буындап, тұтас оқиды.

Саралау тәсілі: «Қарқын » әдісі арқылы жүзеге асады

Қарқыны жоғары оқушыға:

-У дыбысы бар сөздерге сыныптан мысал келтір.

Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі.

ҚБ: «Сегізаяқ» әдісі

Үлкен- - Сөздерді буындап, тұтас оқи алса;

Орта- Сөздерді буындап, тұтас оқуда көмек қажет етсе;

Кіші- Сөздерді буындап, тұтас оқуда қиналса;


Сергіту сәті сәйкес қимыл жасау арқылы орындалады:

Жел улейді у-у,

Құйын келіп билейді зу-зу.

Қатты, қатты жел соқты гу-гу,

Жапырақтар қол соқты ду-ду,

Орманды көрдім ну-ну.


(Т) 2 – тапсырма «Мәтінді оқы» әдісі арқылы жүзеге асады.

Сызбаның және сөздердің көмегімен мәтінді оқыңдар. У дыбысының дауысты және дауыссыз болуын ажырат.

Дескриптор

- Мәтінді оқиды.

- у дыбысын дыбыс түріне ажыратады.

Саралау тәсілі: «Тапсырма» әдісі арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыларға:

-У дыбысы кездесетін сөздер айт.

ҚБ: «Ұлулар» әдісі.

Үлкен- Сөздерді тізбектеп оқып, кеспе әріптермен жаза алса;

Орташа- Сөздерді тізбектеп оқып, кеспе әріптермен жазуда көмек қажет етсе;

Кіші- Сөздерді тізбектеп оқуда, кеспе әріптермен жазуда қиналса;


(Д) 3- тапсырма тақтамен және дәптермен жұмыс.

Бала қолының ұсақ бұлшық еттерін дамыту және каллиграфиялық талапқа сай жазуға қалыптастыру үшін төмендегілерді орындату:

– Жұмыс дәптерінде берілген тапсырмаларды;

–У у әрпі бар сөздерді жазғызу.

Дескриптор: Тапсырмаларды орындайды, у әрпі бар сөздерді талапқа сай жазады.

Саралау тәсілі «Қарқын» арқылы жүргізіледі.

Қарқынды оқушыға: қосымша әріп, сөз жазу.

Қарқыны баяу оқушыға қолдау көрсету, үйрету.

Қ.Б: «Теңіз жұлдыздары» әдісі

Үлкен - Тапсырмаларды орындап, у әрпі бар сөздерді талапқа сай жаза алса;

Орташа - Тапсырмаларды орындап, у әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қателіктер болса;

Кіші - Тапсырмаларды орындауда, у әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қиналса.

оқулық











Сегізаяқ суреттері


























Ұлулар суреті







Жұмыс дәптері











Теңіз жұлдыздары суреттері


Сабақтың соңы




5 мин


Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі

Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім?

Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме?

Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды?

Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма?

Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім?


Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Т1. Саралау тәсілі «Қарқын » арқылы жүзеге асады.

Қарқыны жоғары оқушыға:

-У дыбысы бар сөздерге сыныптан мысал келтір.

Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі.

Т2. Саралау тәсілі: «Тапсырма» әдісі Саралау тәсілі: «Тапсырма» әдісі арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыларға:

-У дыбысы кездесетін сөздер айт.

Т3. Саралау тәсілі «Қарқын» әдісі арқылы жүргізіледі.

Қарқынды оқушыға: қосымша әріп, сөз жазу.

Қарқыны баяу оқушыға қолдау көрсету, үйрету.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Т1. ҚБ: «Сегізаяқ» әдісі

Үлкен- - Сөздерді буындап, тұтас оқи алса;

Орта- Сөздерді буындап, тұтас оқуда көмек қажет етсе;

Кіші- Сөздерді буындап, тұтас оқуда қиналса;

Т2. ҚБ: «Ұлулар» әдісі.

Үлкен- Сөздерді тізбектеп оқып, кеспе әріптермен жаза алса;

Орташа- Сөздерді тізбектеп оқып, кеспе әріптермен жазуда көмек қажет етсе;

Кіші- Сөздерді тізбектеп оқуда, кеспе әріптермен жазуда қиналса;

Т3. Қ.Б: «Теңіз жұлдыздары» әдісі

Үлкен - Тапсырмаларды орындап, у әрпі бар сөздерді талапқа сай жаза алса;

Орташа - Тапсырмаларды орындап, у әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қателіктер болса;

Кіші - Тапсырмаларды орындауда, у әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қиналса.

Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі

Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім?

Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме?

Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды?

Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма?

Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық жұмыста материалды пайдаланып, жасауда қауіпсіздік техниканың ережесі сақталады.


Сергіту сәті сәйкес қимыл жасау арқылы орындалады:

Жел улейді у-у,

Құйын келіп билейді зу-зу.

Қатты, қатты жел соқты гу-гу,

Жапырақтар қол соқты ду-ду,

Орманды көрдім ну-ну.



Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Менің мектепке баратын жолым. О дыбысы мен әрпі

Автор: Баймухашева Куралай Нурахметовна

Дата: 26.12.2019

Номер свидетельства: 533635
