kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Менің достарым. Д дыбысы мен әрпі

Нажмите, чтобы узнать подробности

55 - сабақ  Қысқа  мерзімді  жоспар  

Пән:  сауат ашу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Менің отбасым және достарым Күні:

Сынып: 1

Мектеп:

Мұғалімнің аты - жөні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Менің достарым. Д дыбысы мен әрпі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1. 2. 9. 1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру

1. 2. 6. 1* мұғалімнің көмегімен ерекшелігіне қарай мәтін жанрын (өлең, әңгіме, ертегі) ажырату

1. 3. 11. 1 сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:  Д дыбысы бар сөздерді ажыратады,  мәтін жанрын ажырата алады.  Сөйлемнің жазылу ережесін біледі.

Көптеген оқушылар:  Д дыбысы бар сөздерден сөйлем құрап айта алады.

Кейбір оқушылар:  Д дыбысы бар сөздерді қатыстырып, шағын мәтін құрап айта алады.

Бағалау критерийлері

Д дыбысы бар сөздерді ажыратады.

Мәтін жанрын ажыратады. 

Сөйлемнің жазылу ережесін біледі.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады: Д дыбысы бар сөздерді ажыратады,  мәтін жанрын ажырата алады.  Сөйлемнің жазылу ережесін біледі.

Пәнге тән лексика мен терминология:  Д дыбысы мен әрпі, мәтін жанры

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

 - Бұл өлең бе, әлде әңгіме ме?

 - Сұрақтың жауабын сызбаға қарап болжа.

Құндылықтарды дарыту

Сын тұрғысынан ойлау, өз пікірін дәлелдей білу дағдыларын дамыту.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Менің достарым. Д дыбысы мен әрпі»

55 - сабақ Қысқа мерзімді жоспар

Пән: сауат ашу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Менің отбасым және достарым Күні:

Сынып: 1

Мектеп:

Мұғалімнің аты - жөні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Менің достарым. Д дыбысы мен әрпі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


1. 2. 9. 1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру

1. 2. 6. 1* мұғалімнің көмегімен ерекшелігіне қарай мәтін жанрын (өлең, әңгіме, ертегі) ажырату

1. 3. 11. 1 сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар: Д дыбысы бар сөздерді ажыратады, мәтін жанрын ажырата алады. Сөйлемнің жазылу ережесін біледі.

Көптеген оқушылар: Д дыбысы бар сөздерден сөйлем құрап айта алады.

Кейбір оқушылар: Д дыбысы бар сөздерді қатыстырып, шағын мәтін құрап айта алады.

Бағалау критерийлері


Д дыбысы бар сөздерді ажыратады.

Мәтін жанрын ажыратады.

Сөйлемнің жазылу ережесін біледі.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады: Д дыбысы бар сөздерді ажыратады, мәтін жанрын ажырата алады. Сөйлемнің жазылу ережесін біледі.

Пәнге тән лексика мен терминология: Д дыбысы мен әрпі, мәтін жанры

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- Бұл өлең бе, әлде әңгіме ме?

- Сұрақтың жауабын сызбаға қарап болжа.

Құндылықтарды дарыту


Сын тұрғысынан ойлау, өз пікірін дәлелдей білу дағдыларын дамыту.

Пәнаралық байланыстар


Дүниетану, жаратылыстану

АКТ қолдану дағдылары


Слайд


Бастапқы білім


Оқушылардың д дыбысы мен әрпі туралы алғашқы білімдері бар.

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс - әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы


5 минут






Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

«Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы жүзеге асады.

Оқушылар доп суретін таңдай отырып 4 топқа біріктіріледі, топ атауын қояды.

Оқу мақсатын жариялау үшін «Сұрақтар тізбегі» әдісі қолданылады.

- Бұл суреттердегі затты атайық.

- Ол не үшін керек?

- Оның түсі қандай?

- Доп түрлері туралы тағы не айта аласың?

- Доп сөзі қандай дыбыстан басталады?

- Д дыбысы туралы не айтуға болады?

- Ендеше бүгінгі сабағымызда д дыбысы мен әрпін оқып білетін боламыз.


4 түрлі доп суреті








Сабақтың ортасы



10 мин
















8 мин


















2 мин









10 мин










(Т) 1 - тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі арқылы жүзеге асады.

Оқулықтың 55 - бетінде берілген диалогты және мәтінді тыңдаңдар. Сұрақтарға жауап беріп, дәлелдеңдер:

- Бұл өлең бе, әлде әңгіме ме?

- Өлең мен әңгімені қалай ажыратамыз?

Дескриптор:

- Мәтін жанрын ажыратады. Өз пікірін дәлелдейді.

Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыларға:

- Өлеңде кім туралы айтылған?

ҚБ: «Бас бармақ» әдісі

Жоғары - Мәтін жанрын ажыратып, өз пікірін дәлелдей алса.

Көлденең - Мәтін жанрын ажыратып, өз пікірін дәлелдеуде көмек қажет етсе;

Төмен - Мәтін жанрын ажыратуда, өз пікірін дәлелдеуде қиналса.


(Ж) 2 – тапсырма «Еркін әңгіме» әдісі арқылы жүзеге асады.

Оқулықтың 55 - бетіндегі сөздер мен мәтінді оқыңдар. Сұрақтың жауабын сызбаға қарап болжап айтыңдар.

Дескриптор:

- Сөздер мен мәтінді оқиды.

- Сызбаға сай сұраққа жауап береді.

Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыларға:

- «Менің досым» тақырыбына ауызша шағын мәтін құра.

ҚБ: «Бағдаршам» әдісі.

Жасыл - Сөздер мен мәтінді оқып, сызбаға сай сұраққа жауап бере алса;

Сары - Сөздер мен мәтінді оқып, сызбаға сай сұраққа жауап беруде көмек қажет етсе;

Қызыл - Сөздер мен мәтінді оқып, сызбаға сай сұраққа жауап беруде қиналса.

Сергіту сәті. Сәйкес қимыл жасау арқылы орындалады.

Бір, екі, үш,

Қане, қанат қағамыз.

Бір, екі, үш,

Қарлығаш боп ұшамыз.

Бір, екі, үш,

Жинап алдық күш.


(Д) 3 - тапсырма тақтамен және дәптермен жұмыс.

Бала қолының ұсақ бұлшық еттерін дамыту және каллиграфиялық талапқа сай жазуға қалыптастыру үшін төмендегілерді орындату:

– Жұмыс дәптерінде берілген тапсырмаларды;

–Д әрпі бар сөздерді, сөйлемдерді жазғызу.

Дескриптор: Тапсырмаларды орындайды, д әрпі бар сөздерді талапқа сай жазады.

Саралау тәсілі «Қарқын» арқылы жүргізіледі.

Қарқынды оқушыға: қосымша сөйлемдер жазу.

Қарқыны баяу оқушыға қолдау көрсету, үйрету.

ҚБ: «Смайлик» әдісі

Тамаша - Тапсырмаларды орындап, д әрпі бар сөздерді талапқа сай жаза алса;

Жақсы - Тапсырмаларды орындап, д әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қателіктер болса;

Қалыпты - Тапсырмаларды орындауда, д әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қиналса.

оқулық












Бас бармақ







оқулық










Бағдаршам суреті
















Жұмыс дәптері







Смайлик

Сабақтың соңы




5 мин

Кері байланыс «Менің сөзім» әдісі бойынша өтеді.

Сыныптан бір оқушы тұрып, сабақтан бүгінгі үйренгендерін айтады. Айтып болған соң, басқа бір оқушының атын атайды. Сөзді сол оқушы жалғастырып, сабаққа рефлексия жасайды. Барлық оқушы сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады.


Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Т1. Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүргізіледі. Кейбір оқушыларға:

- Өлеңде кім туралы айтылған?

Т2. Саралау тәсілінен «Тапсырма» әдісі: Кейбір оқушыларға:

- «Менің досым» тақырыбына ауызша шағын мәтін құра. Т3. Саралау тәсілі «Қарқын» арқылы жүргізіледі.

Қарқынды оқушыға: қосымша сөйлемдер жазу.

Қарқыны баяу оқушыға қолдау көрсету, үйрету.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Т1. ҚБ: «Бас бармақ» әдісі

Жоғары - Мәтін жанрын ажыратып, өз пікірін дәлелдей алса.

Көлденең - Мәтін жанрын ажыратып, өз пікірін дәлелдеуде көмек қажет етсе;

Төмен - Мәтін жанрын ажыратуда, өз пікірін дәлелдеуде қиналса.


Т2. ҚБ: «Бағдаршам» әдісі.

Жасыл - Сөздер мен мәтінді оқып, сызбаға сай сұраққа жауап бере алса;

Сары - Сөздер мен мәтінді оқып, сызбаға сай сұраққа жауап беруде көмек қажет етсе;

Қызыл - Сөздер мен мәтінді оқып, сызбаға сай сұраққа жауап беруде қиналса.


Т3. ҚБ: «Смайлик» әдісі

Тамаша - Тапсырмаларды орындап, д әрпі бар сөздерді талапқа сай жаза алса;

Жақсы - Тапсырмаларды орындап, д әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қателіктер болса;

Қалыпты - Тапсырмаларды орындауда, д әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қиналса.

Кері байланыс «Менің сөзім» әдісі бойынша өтеді.

Сыныптан бір оқушы тұрып, сабақтан бүгінгі үйренгендерін айтады. Айтып болған соң, басқа бір оқушының атын атайды. Сөзді сол оқушы жалғастырып, сабаққа рефлексия жасайды. Барлық оқушы сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық жұмыста материалды пайдаланып, жасауда қауіпсіздік техниканың ережесі сақталады.


Сергіту сәті. Сәйкес қимыл жасау арқылы орындалады.

Бір, екі, үш,

Қане, қанат қағамыз.

Бір, екі, үш,

Қарлығаш боп ұшамыз.

Бір, екі, үш,

Жинап алдық күш.


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


























56 - сабақ Қысқа мерзімді жоспар

Пән: сауат ашу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Менің отбасым және достарым

Күні:

Сынып: 1

Мектеп:

Мұғалімнің аты - жөні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Менің достарым. Д дыбысы мен әрпі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


1. 2. 9. 1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру

1. 2. 6. 1* мұғалімнің көмегімен ерекшелігіне қарай мәтін жанрын (өлең, әңгіме, ертегі) ажырату

1. 2. 1. 2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу

1. 1. 4. 1 мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау

1. 3. 11. 1 сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар: Ш дыбысы мен әрпін таниды, ажыратады, дыбыспен сәйкестендіре алады. Каллиграфиялық талаптарға сай жаза алады.

Көптеген оқушылар: Ш дыбысы бар сөздерді кеспе әріптермен құрайды.

Кейбір оқушылар: Шағын мәтін құрап айта алады.

Бағалау критерийлері


Ш дыбысы мен әрпін таниды, ажыратады, дыбыспен сәйкестендіреді.

Каллиграфиялық талаптарға сай жаза алады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады: Ш дыбысы мен әрпін таниды, ажыратады, дыбыспен сәйкестендіре алады.

Пәнге тән лексика мен терминология: ш дыбысы мен әрпі.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- Суретке қара.

- Ізденуді топпен ұйымдастыр. Бұл қай дыбыс?

- Сызбаның және сөздердің көмегімен оқы.

- Сен шарларға қандай құттықтау сөздерін жазар едің?

Құндылықтарды дарыту


Өз пікірін дәлелдей білу, өзгенің пікіріне құрметпен қарау дағдыларын дамыту.

Пәнаралық байланыстар


Дүниетану, жаратылыстану

АКТ қолдану дағдылары


Слайд


Бастапқы білім


Оқушылардың ш дыбысы мен әрпі туралы алғашқы түсініктері бар.

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс - әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

5 минут












Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Шеңберде тұрған оқушылар хормен қайталайды.

Мерекенің сәні,

Әп - әдемі шарлар.

Безендірер барлығын,

Әп - әдемі шарлар.

Топқа бөлінгенде шар суретінен таңдап бөлінеді.

Топ атауын оқушылар өздері қояды.

Оқу материалын жариялау үшін «Миға шабуыл» әдісі қолданылады.

- Біз таңдаған суреттегі зат қалай аталады?

- Ол не үшін қажет?

- Шар сөзі қандай дыбыстан басталады?

–Ш дыбысы туралы не айта аласыңдар?

– Бүгінгі сабағымыздағы мақсатымыз не болады?







4 түсті шар суреті

Сабақтың ортасы



8 мин

















7 мин

















8 мин

























2 мин





10 мин














(Ұ) 1 - тапсырма «Жағдаяттық сұрақ» әдісі арқылы жүзеге асады.

Оқулықта берілген мәтінді тыңдату. Сұраққа жауап беріңдер.

- Бұл қай дыбыс?

- Кеспе әріптен көтеріп көрсетіңдер.

Дескриптор:

- Ш дыбысын айтады, әрпін көрсетеді.

Саралау тәсілі «Қарқын » әдісі арқылы жүзеге асады.

Қарқыны жоғары оқушыға:

- Шараның туған күніне қандай тілек айтар едің?

Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі.

ҚБ: «Менің сыйлығым» әдісі

Кітап - Ш дыбысын айтып, әрпін көрсете алса;

Қойын дәптер - Ш дыбысын айтып, әрпін көрсетуде көмек қажет етсе;

Қалам - Ш дыбысын айтуда, әрпін көрсетуде қиналса.


(Ж) 2 - тапсырма «Кім зерек!» әдісі арқылы жүзеге асады.

Сызбаның және сөздердің көмегімен оқы.

- Шара 6 жасқа толды. Шора шар сатып алды. Ол шар үрледі. Шар ыш деген дыбыс шығарып, жерге жалп етті. Бұл - ш әрпі.

Дескриптор:

- Сөйлемдерді оқиды.

Саралау тәсілі «Тапсырма » әдісі арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

- Сен шарларға қандай құттықтау сөздерін жазар едің?

ҚБ: «Тосын сый» әдісі

Көк қорап - Сөйлемдерді оқи алса;

Сары қорап - Сөйлемдерді оқуда көмек қажет етсе;

Қызыл қорап - Сөйлемдерді оқуда қиналса.


(Ж) 3 - тапсырма «Кім жылдам!» ойыны арқылы жүзеге асады.

Мұғалім айтқан сөздерді кеспе әріптермен құрап көрсет, дауыстап оқы.

Шар, Шара, шарлар, Шора, шашу, шортан

Аш, шаш, ал, алша, ша, шашу, шу, шула.

- Шора, шана ал.

- Шара, шашу шаш.

Дескриптор:

- Кеспе әріптермен сөздерді құрайды.

­ - Сөздерді дауыстап оқиды.

Саралау тәсілі «Тапсырма » әдісі арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

- Кеспе әріптермен өзің ш ыдыбысы бар сөз құрап жаз, оқы.

ҚБ: «Шарлар» әдісі

Жасыл - Кеспе әріптермен сөздерді құрап, ол сөздерді оқи алса;

Сары - Кеспе әріптермен сөздерді құрап, ол сөздерді оқуда көмек қажет етсе;

Қызыл - Кеспе әріптермен сөздерді құрауда, ол сөздерді оқуда қиналса.


Сергіту сәті сәйкес қимылдарын туған күнге арналған әнді хормен айту, сәйкес би қимылдарын жасау арқылы орындалады.


(Д) 4 - тапсырма тақтамен және дәптермен жұмыс.

Бала қолының ұсақ бұлшық еттерін дамыту және каллиграфиялық талапқа сай жазуға қалыптастыру үшін төмендегілерді орындату:

– Жұмыс дәптерінде берілген тапсырмаларды;

–Ш әрпі бар сөздерді, шағын сөйлемдерді жазғызу.

Дескриптор: Тапсырмаларды орындайды, ш әрпі бар сөздерді талапқа сай жазады.

Саралау тәсілі «Қарқын» арқылы жүргізіледі.

Қарқынды оқушыға: қосымша сөйлемдер жазу.

Қарқыны баяу оқушыға қолдау көрсету, үйрету.

ҚБ: «Туған күн қалпағы» әдісі

Сары - Тапсырмаларды орындап, ш әрпі бар сөздерді талапқа сай жаза алса;

Көк - Тапсырмаларды орындап, ш әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қателіктер болса;

Қызыл - Тапсырмаларды орындауда, ш әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қиналса.


оқулық










Кітап, қойындәптер, қалам суреті


















Әртүсті тосын сый қораптары суреттері








Кеспе әріптер
























туған күнге арналған ән




Жұмыс дәптері












Әртүсті қалпақтар

Сабақтың соңы




5 мин


Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі арқылы алынады.

Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім?

Балан үйрек – басқаларға көмегім тиді ме?

Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды?

Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма?

Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім?


Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Т1. Саралау тәсілі «Қарқын » әдісі арқылы жүзеге асады.

Қарқыны жоғары оқушыға:

- Шараның туған күніне қандай тілек айтар едің?

Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі.

Т2. Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыларға:

- Сен шарларға қандай құттықтау сөздерін жазар едің?

Т3. Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүргізіледі.

Кейбір оқушыға:

- Кеспе әріптермен өзің ш ыдыбысы бар сөз құрап жаз, оқы.

Т4. Саралау тәсілі «Қарқын » әдісі арқылы жүзеге асады.

Қарқыны жоғары оқушыға:

- қосымша сөйлемдер жазу.

Қарқыны баяу оқушыға қолдау көрсету, үйрету.


Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Т1. ҚБ: «Менің сыйлығым» әдісі

Кітап - Ш дыбысын айтып, әрпін көрсете алса;

Қойын дәптер - Ш дыбысын айтып, әрпін көрсетуде көмек қажет етсе;

Қалам - Ш дыбысын айтуда, әрпін көрсетуде қиналса.

Т2. ҚБ: «Тосын сый» әдісі

Көк қорап - Сөйлемдерді оқи алса;

Сары қорап - Сөйлемдерді оқуда көмек қажет етсе;

Қызыл қорап - Сөйлемдерді оқуда қиналса.


Т3. ҚБ: «Шарлар» әдісі

Жасыл - Кеспе әріптермен сөздерді құрап, ол сөздерді оқи алса;

Сары - Кеспе әріптермен сөздерді құрап, ол сөздерді оқуда көмек қажет етсе;

Қызыл - Кеспе әріптермен сөздерді құрауда, ол сөздерді оқуда қиналса.

Т4. ҚБ: «Туған күн қалпағы» әдісі

Сары - Тапсырмаларды орындап, ш әрпі бар сөздерді талапқа сай жаза алса;

Көк - Тапсырмаларды орындап, ш әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қателіктер болса;

Қызыл - Тапсырмаларды орындауда, ш әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қиналса.

Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі арқылы алынады.

Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім?

Балан үйрек – басқаларға көмегім тиді ме?

Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды?

Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма?

Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық жұмыста материалды пайдаланып, жасауда қауіпсіздік техниканың ережесі сақталады.


Сергіту сәті. «Мектебім» әніне сәйкес би қимылдарын жасау арқылы орындалады.





Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз






Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





























57 - сабақ Қысқа мерзімді жоспар

Пән: сауат ашу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Менің отбасым және достарым

Күні:

Сынып: 1

Мектеп:

Мұғалімнің аты - жөні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Менің достарым. Д дыбысы мен әрпі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


1. 2. 9. 1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру

1. 2. 1. 2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу

1. 3. 11. 1 сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар: Д әрпін ажыратып, дыбыспен сәйкестендіре алады. Каллиграфиялық талаптарға сай жаза алады.

Көптеген оқушылар: суреттерді, сөздерді пайдаланып сөйлемдер құрай алады.

Кейбір оқушылар: суреттер бойынша сөйлемдер құрап айтады.

Бағалау критерийлері


Д әрпін ажыратып, дыбыспен сәйкестендіре алады. Каллиграфиялық талаптарға сай жаза алады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады: Д әрпін ажыратып, дыбыспен сәйкестендіре алады.

Пәнге тән лексика мен терминология: Д дыбысы мен әрпі.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- Суреттерден д әрпі бар сөздерді тап. Оларға дыбыстық талдау жаса.

- Әріптер мен сандарды пайдаланып сөз құрастыр.

- Заттардың алғашқы әріптерінен сөз құрастыр, жаз.

Құндылықтарды дарыту


Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, жеке және топпен жұмыс істей білу қасиетін дарыту.

Пәнаралық байланыстар


Дүниетану, жаратылыстану

АКТ қолдану дағдылары


Слайд


Бастапқы білім


Д дыбысы мен әрпі туралы білімдері бар.

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс - әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы


5 минут






Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін «Шаттық шеңберінде» оқушылар хормен айтады.

Ашық менің жүрегім

Ылғи күліп жүремін.

Бірге ойнап, бір жүрер

Достарым көп, білемін!

Сурет бөліктерін таңдап, құрастыра отырып, топқа біріктіріледі, топ атауын таңдайды.

Оқу мақсатын жариялау үшін «Миға шабуыл» әдісі қолданылады.

- Біз қандай сурет құрастырдық?

- Заттың атын атап, буынға бөлейік?

–Өткен сабақта танысқан дыбысты сурет атауынан іздейік. Қай жерінде кездеседі?

- Олай болса, бүгінгі сабағымызда Д дыбысы және әрпін қайталап оқып, санамызда бекітетін боламыз.







Дөңгелек, бүлдірген, доға, ыдыстардың пазл суреттері


Сабақтың ортасы



7 мин



















5 мин
















8 мин




















2 мин








10 мин

(Ұ) 1 - тапсырма «Талдау жаса» әдісі арқылы жүзеге асады.

Оқулықта берілген суреттердегі заттарды ата. Д әрпі бар сөзді тап. Оларға дыбыстық талдау жаса.

Балмұздақ, бүлдірген, жейде, дәптер, домбыра, дәрігер, қарындаш.

Дескриптор:

- Д әрпі бар сөзді тапса, дыбыстық талдау жасайды.

Саралау тәсілі «Тапсырма » әдісі арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

- Суреттегі заттардан д әрпі бар сөзді қатыстырып сөйлемдер құра.

ҚБ: «Бас бармақ» әдісі

Жоғары - Д әрпі бар сөзді тапса, дыбыстық талдау жасай алса;

Көлденең - Д әрпі бар сөзді тапса, дыбыстық талдау жасауда көмек қажет етсе;

Төмен - Д әрпі бар сөзді табуда, дыбыстық талдау жасауда қиналса.

(Ж) 2 – тапсырма «Құрастыр» әдісі арқылы жүзеге асады.

56-беттіндегі әріптер мен сандарды пайдаланып сөз құрастыр.

Дескриптор:

- Әріптер мен сандарды пайдаланып сөз құрастырады.

Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыларға:

- Сөздерді пайдаланып сөйлемдер құра.

ҚБ: «Текшелер» әдісі.

Үлкен - Әріптер мен сандарды пайдаланып сөз құрастыра алса.

Орташа - Әріптер мен сандарды пайдаланып сөз құрастыруда көмек қажет етсе;

Кіші - Әріптер мен сандарды пайдаланып сөз құрастыруда қиналса.


(Т) 3 - тапсырма «Сөз құрастыр» әдісі арқылы жүзеге асады.

Оқулықтың 56 - бетіндегі тапсырмамен жұмыс жасау.

Суреттердегі заттардың алғашқы әріптерінен сөз құра. Шыққан сөзді оқы, жаз.

Дескриптор:

­ - заттардың алғашқы әріптерінен сөз құрап, оқиды, жазады.

Саралау тәсілі «Қарқын » әдісі арқылы жүзеге асады.

Қарқыны жоғары оқушыларға:

- Заттардың атын қатыстырып сөйлемдер құрап айт.

Қарқыны баяу оқушыларға уақыт беріледі.

ҚБ: «Кілт» әдісі

Алтын - заттардың алғашқы әріптерінен сөз құрап, оқып, жаза алса;

Күміс - заттардың алғашқы әріптерінен сөз құрап, оқып, жазуда көмек қажет етсе;

Темір - заттардың алғашқы әріптерінен сөз құрауда, оқуда, жазуда қиналса.


Сергіту сәті сәйкес қимыл жасау арқылы орындалады.

Жел улейді у - у,

Құйын келіп билейді зу - зу.

Қатты, қатты жел соқты гу - гу,

Жапырақтар қол соқты ду - ду,

Орманды көрдім ну - ну.


(Д) 4 - тапсырма тақтамен және дәптермен жұмыс.

Бала қолының ұсақ бұлшық еттерін дамыту және каллиграфиялық талапқа сай жазуға қалыптастыру үшін төмендегілерді орындату:

– Жұмыс дәптерінде берілген тапсырмаларды;

–Д әрпі бар сөздерді, шағын сөйлемдерді жазғызу.

Дескриптор: Тапсырмаларды орындайды,д әрпі бар сөздерді талапқа сай жазады.

Саралау тәсілі «Қарқын» арқылы жүргізіледі.

Қарқынды оқушыға: қосымша сөйлемдер жазу.

Қарқыны баяу оқушыға қолдау көрсету, үйрету.

ҚБ: «Доптар» әдісі

Үлкен - Тапсырмаларды орындап, д әрпі бар сөздерді талапқа сай жаза алса;

Орташа - Тапсырмаларды орындап, д әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қателіктер болса;

Кіші - Тапсырмаларды орындауда, д әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қиналса.

оқулық












Бас бармақ

















Текшелер суреті
















Кілт суреттері



















Жұмыс дәптері








Үлкен, кіші, орташа доптар суреті

Сабақтың соңы




5 мин


Кері байланыс «Смайликтер» әдісі бойынша өтеді.

Оқушылар тапсырма бойынша ой қорытып, өз іс - әрекеттерін айтады. Айта алмаса сұрақтарға жауап береді. Сөзді тізбек бойынша келесі оқушы жалғастырып, сабаққа рефлексия жасайды.

Барлық оқушы сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады.

- Бүгінгі сабақтан не үйрендіңдер?

- Сабақтың қай тұсы қызықты болды?

Смайликтер

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Т1. Саралау тәсілі «Тапсырма » әдісі арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

Суреттегі заттардан д әрпі бар сөзді қатыстырып сөйлемдер құра.

Т2. Саралау тәсілі «Тапсырма » әдісі арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

- Сөздерді пайдаланып сөйлемдер құра.

Т3. Саралау тәсілі «Қарқын» арқылы жүргізіледі.

Қарқынды оқушыға:

- Заттардың атын қатыстырып сөйлемдер құрап айт.

Т4. Саралау тәсілі «Қарқын» арқылы жүргізіледі.

Қарқынды оқушыға:

- қосымша сөйлемдер жазу.

Қарқыны баяу оқушыға қолдау көрсету, үйрету.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Т1. ҚБ: «Бас бармақ» әдісі

Жоғары - Д әрпі бар сөзді тапса, дыбыстық талдау жасай алса;

Көлденең - Д әрпі бар сөзді тапса, дыбыстық талдау жасауда көмек қажет етсе;

Төмен - Д әрпі бар сөзді табуда, дыбыстық талдау жасауда қиналса.

Т2. ҚБ: «Текшелер» әдісі.

Үлкен - Әріптер мен сандарды пайдаланып сөз құрастыра алса.

Орташа - Әріптер мен сандарды пайдаланып сөз құрастыруда көмек қажет етсе;

Кіші - Әріптер мен сандарды пайдаланып сөз құрастыруда қиналса.

Т3. Қарқыны баяу оқушыларға уақыт беріледі.

ҚБ: «Кілт» әдісі

Алтын - заттардың алғашқы әріптерінен сөз құрап, оқып, жаза алса;

Күміс - заттардың алғашқы әріптерінен сөз құрап, оқып, жазуда көмек қажет етсе;

Темір - заттардың алғашқы әріптерінен сөз құрауда, оқуда, жазуда қиналса.

Т4. ҚБ: «Доптар» әдісі

Үлкен - Тапсырмаларды орындап, д әрпі бар сөздерді талапқа сай жаза алса;

Орташа - Тапсырмаларды орындап, д әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қателіктер болса;

Кіші - Тапсырмаларды орындауда, д әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қиналса.

Кері байланыс «Смайликтер» әдісі бойынша өтеді.

Оқушылар тапсырма бойынша ой қорытып, өз іс - әрекеттерін айтады. Сөзді тізбек бойынша келесі оқушы жалғастырып, сабаққа рефлексия жасайды. Барлық оқушы сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық жұмыста материалды пайдаланып, жасауда қауіпсіздік техниканың ережесі сақталады.


Сергіту сәті сәйкес қимыл жасау арқылы орындалады.

Жел улейді у - у,

Құйын келіп билейді зу - зу.

Қатты, қатты жел соқты гу - гу,

Жапырақтар қол соқты ду - ду,

Ормандар көрдім ну - ну.


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз


Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?







































58 - сабақ Қысқа мерзімді жоспар

Пән: сауат ашу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Менің отбасым және достарым

Күні:

Сынып: 1

Мектеп:

Мұғалімнің аты - жөні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Менің сыныптас достарым. Ы дыбысы мен әрпі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


1. 3. 5. 1 тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызбалар, суреттер, белгілерін қолдана отырып, жай сөйлемдер/мәтін құрастыру және жазу

1. 2. 9. 1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру

1. 1. 8. 1 берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту

1. 3. 11. 1 сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар: Ы дыбысы мен әрпін таниды, ажыратады, дыбыспен сәйкестендіре алады. Каллиграфиялық талаптарға сай жаза алады.

Көптеген оқушылар: Тақырыпқа байланысты керекті суреттер қолдана отырып, жай сөйлемдер құрап жаза алады.

Кейбір оқушылар: Кеспе әріптермен өзің ы дыбысы бар сөз құрап жаз, оқы .

Бағалау критерийлері


Ы дыбысы мен әрпін таниды, ажыратады, дыбыспен сәйкестендіре алады.

Каллиграфиялық талаптарға сай жазады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады: Ы дыбысы мен әрпін таниды, ажыратады, дыбыспен сәйкестендіре алады.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Ы дыбысы мен әрпі.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- Бұл қандай дыбыс?

- Бұл дыбыстың таңбасы қайсысы?

- Сызбаның және сөздердің көмегімен сөйлем құрап жаз.

Құндылықтарды дарыту


Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, жеке және топпен жұмыс істей білу қасиетін дарыту.

Пәнаралық байланыстар


Дүниетану, жаратылыстану

АКТ қолдану дағдылары


Слайд


Бастапқы білім


Ы дыбысы мен әрпі туралы алғашқы түсініктері бар.

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс - әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы


5 минут






Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Сөзмоншақ» әдісі арқылы жүзеге асады.

Кезекпен ы дыбысы бар сөздерді тізбектеп, бір –біріңді қайталамай айтыңдар.

Оқушылар айтқан сөзіне байланысты 3 топқа біріктіріледі, топ атауын қояды.

1-топ – «Ы дыбысынан басталатын сөздер»;

2 – топ – «Ы дыбысы сөздің ортасында кездесетін сөздер»;

3 – топ –«Ы дыбысы сөздің соңында кездесетін сөздер»

Оқу мақсатын жариялау үшін «Сұрақтар тізбегі» әдісі қолданылады.

-Бұл сөздерде ортақ дыбысты атайық.

-Ы дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі екен?

-Ендеше бүгінгі сабағымызда Ы дыбысы мен әрпін оқитын боламыз.









Сабақтың ортасы



8 мин

















10 мин





















2 мин


10 мин

(Ұ) 1 – тапсырма «Қонақтың атын тап» әдісі арқылы жүзеге асады:

Оқулықтың 57 – бетіндегі тапсырма.

Ы әрпіне келген қонақтардың аттарын тап. Ол сөздерге дыбыстық талдау жаса.

Суыр, тышқан, қасқыр, тотықұс, аю.

Дескриптор:

- Қонақтарды атайды, сөздерге дыбыстық талдау жасайды.

Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыларға:

- С дыбысы ортасында кездесетін сөздерді ата.

ҚБ: «Жұлдызша» әдісі.

Сары - Қонақтарды атап, сөздерге дыбыстық талдау жасай алса.

Жасыл - Қонақтарды атап, сөздерге дыбыстық талдау жасауда көмек қажет етсе;

Қызыл - Қонақтарды атауда, сөздерге дыбыстық талдау жасауда қиналса.


(Т) 2 - тапсырма «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы жүзеге асады.

Суреттерге қарап, өз топтарыңмен сұраққа жауап беріңдер.

-Оқушылар қандай сабақтарда болды?

-Олар әр сабақта немен айналысты?

-Сауат ашу сабағында қай әріппен танысты?

Дескриптор:

- Суреттерге қарап, сұраққа жауап береді.

­ Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

- Кеспе әріптермен өзің ы дыбысы бар сөз құрап жаз, оқы.

ҚБ: «От шашу» әдісі

3 шапалақ - - Суреттерге қарап, сұраққа жауап бере алса;

2 шапалақ - - Суреттерге қарап, сұраққа жауап беруде көмек қажет етсе;

1 шапалақ - - Суреттерге қарап, сұраққа жауап беруде қиналса.


Сергіту сәті «Қаражорға» биін билеу арқылы орындалады.


(Д) 4 - тапсырма тақтамен және дәптермен жұмыс.

Бала қолының ұсақ бұлшық еттерін дамыту және каллиграфиялық талапқа сай жазуға қалыптастыру үшін төмендегілерді орындату:

– Жұмыс дәптерінде берілген тапсырмаларды;

–Ы әрпі бар сөздерді, шағын сөйлемдерді жазғызу.

Дескриптор: Тапсырмаларды орындайды, с әрпі бар сөздерді талапқа сай жазады.

Саралау тәсілі «Қарқын» арқылы жүргізіледі.

Қарқынды оқушыға: қосымша сөйлемдер жазу.

Қарқыны баяу оқушыға қолдау көрсету, үйрету.

ҚБ: «Үшбұрыш» әдісі

Үлкен - Тапсырмаларды орындап, ы әрпі бар сөздерді талапқа сай жаза алса;

Орташа - Тапсырмаларды орындап, ы әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қателіктер болса;

Кіші - Тапсырмаларды орындауда, ы әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қиналса.

Оқулық, кеспе әріптер












Жұлдызшалар суреттері




















шапалақ











Жұмыс дәптері








Үшбұрыш суреттері

Сабақтың соңы




5 мин


Кері байланыс «Смайликтер» әдісі бойынша өтеді.

Оқушылар тапсырма бойынша ой қорытып, өз іс - әрекеттерін айтады. Айта алмаса сұрақтарға жауап береді. Сөзді тізбек бойынша келесі оқушы жалғастырып, сабаққа рефлексия жасайды.

Барлық оқушы сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады.

- Бүгінгі сабақтан не үйрендіңдер?

- Сабақтың қай тұсы қызықты болды?

Смайликтер

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Т1. Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыларға:

- С дыбысы ортасында кездесетін сөздерді ата.

Т2. Саралау тәсілі «Тапсырма » арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

- Кеспе әріптермен өзің ы дыбысы бар сөз құрап жаз, оқы.

Т3. Саралау тәсілі «Қарқын» арқылы жүргізіледі.

Қарқынды оқушыға: қосымша сөйлемдер жазу.

Қарқыны баяу оқушыға қолдау көрсету, үйрету.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Т1. ҚБ: «Жұлдызша» әдісі.

Сары - Қонақтарды атап, сөздерге дыбыстық талдау жасай алса.

Жасыл - Қонақтарды атап, сөздерге дыбыстық талдау жасауда көмек қажет етсе;

Қызыл - Қонақтарды атауда, сөздерге дыбыстық талдау жасауда қиналса.


Т2. ҚБ: «От шашу» әдісі

3 шапалақ - - Суреттерге қарап, сұраққа жауап бере алса;

2 шапалақ - - Суреттерге қарап, сұраққа жауап беруде көмек қажет етсе;

1 шапалақ - - Суреттерге қарап, сұраққа жауап беруде қиналса.

ҚБ: «Үшбұрыш» әдісі

Үлкен - Тапсырмаларды орындап, ы әрпі бар сөздерді талапқа сай жаза алса;

Орташа - Тапсырмаларды орындап, ы әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қателіктер болса;

Кіші - Тапсырмаларды орындауда, ы әрпі бар сөздерді талапқа сай жазуда қиналса.

Кері байланыс «Смайликтер» әдісі бойынша өтеді.

Оқушылар тапсырма бойынша ой қорытып, өз іс - әрекеттерін айтады. Сөзді тізбек бойынша келесі оқушы жалғастырып, сабаққа рефлексия жасайды. Барлық оқушы сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық жұмыста материалды пайдаланып, жасауда қауіпсіздік техниканың ережесі сақталады.


Сергіту сәті «Қаражорға» биін билеу арқылы орындалады.


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз


Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

















59 - сабақ Қысқа мерзімді жоспар


Пән: сауат ашу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Менің отбасым және достарым

Күні:

Сынып: 1

Мектеп:

Мұғалімнің аты - жөні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Менің сыныптас достарым. Ы дыбысы мен әрпі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


1. 1. 2. 1 мұғалімнің көмегімен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау

1. 2. 1. 2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу

1. 3. 11. 1 сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар: мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтайды. Cөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қояды.

Көптеген оқушылар: ы дыбысы бар сөздер құрап жазады.

Кейбір оқушылар: Берілген дыбыстан басталатын сөздер айтады.

Бағалау критерийлері


Мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтайды.

Cөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қояды.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады: мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтайды.

Пәнге тән лексика мен терминология: ы дыбысы мен әрпі

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- Мәтін не туралы?

- Ол не үшін қажет?

Құндылықтарды дарыту


Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, өз пікірін дәлелдей білу дағдыларын дамыту.

Пәнаралық байланыстар


Дүниетану, жаратылыстану

АКТ қолдану дағдылары


Слайд


Бастапқы білім


Оқушылардың ы дыбысы туралы білімі бар.

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс - әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы


5 минут






Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

«Сөзмоншақ» әдісі арқылы жүзеге асады.

Кезекпен ы дыбысы бар сөздерді тізбектеп, бір –біріңді қайталамай айтыңдар.

Оқушылар ы дыбысы бар сөздерді айтып, 3 топқа біріктіріледі, топ атауын қояды.

1 - топ – «Ы дыбысынан басталатын сөздер»;

2 – топ – «Ы дыбысы сөздің ортасында кездесетін сөздер»;

3 – топ –«Ы дыбысы сөздің соңында кездесетін сөздер»

Оқу мақсатын жариялау үшін «Сұрақтар тізбегі» әдісі қолданылады.

- Бұл сөздерде қандай дыбыс болуы тиіс деп ескерттім?

- Ы дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі екен?

- Ендеше бүгінгі сабағымызда ы дыбысы мен әрпін еске түсіреміз, тереңдетіп танысамыз.











Сабақтың ортасы



5 мин
















5 мин

















3 мин




10 мин







(Ж) 1 - тапсырма «Тыңда және мазмұнда» әдісі арқылы жүзеге асады.

Оқулықтың 58 - бетіндегі мәтінді тыңда, сұраққа жауап бер, мазмұнын айт.

  • Мәтінде не туралы айтылған?

  • -Олар не үшін қажет?

Дескриптор:

- Сұраққа жауап береді, мәтінді мазмұндайды.

Саралау тәсілі «Қарқын » әдісі арқылы жүзеге асады

Қарқыны жоғары оқушыға:

- Ынтымақ сөзін буынға бөл.

Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі.

ҚБ: «Сызғыштар» әдісі

Сары - Сұраққа жауап беріп, мәтінді мазмұндай алса;

Көк - Сұраққа жауап беріп, мәтінді мазмұндауда көмек қажет етсе;

Қызыл - Сұраққа жауап беруде, мәтінді мазмұндауда қиналса.


(Т) 2 – тапсырма «Кім жылдам?» әдісі арқылы жүзеге асады.

Берілген сөздерді топтың әр мүшесі бір тізбектеп оқыңдар.

Дескриптор:

- Сөздерді буындап немесе тұтас оқиды.

Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыларға:

- ы дыбысы бар сөздер құрап жазыңдар.

ҚБ: «Қарындаштар» әдісі.

Қоңыр - Сөздерді буындап немесе тұтас оқи алса;

Жасыл - Сөздерді буындап немесе тұтас оқуда көмек қажет етсе;

Қара - Сөздерді буындап немесе тұтас оқуда қиналса.


Сергіту сәті «Қызыл гүлім - ай» әніне сәйкес қимыл жасау арқылы орындалады:


(Д) 3 - тапсырма тақтамен және дәптермен жұмыс.

Бала қолының ұсақ бұлшық еттерін дамыту және сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қоюға қалыптастыру үшін төмендегілерді орындату:

– Жұмыс дәптерінде берілген тапсырмаларды;

–ы әрпі бар сөздерді, сөйлемдерді жазғызу.

Дескриптор: Тапсырмаларды орындайды, ы әрпі бар сөздерді, сөйлемдерді талапқа сай жазады.

Саралау тәсілі «Қарқын» арқылы жүргізіледі.

Қарқынды оқушыға: қосымша сөйлемдер жазу.

Қарқыны баяу оқушыға қолдау көрсету, үйрету.

ҚБ: «Смайлик» әдісі

Тамаша - Тапсырмаларды орындап, ы әрпі бар сөздерді, сөйлемдерді талапқа сай жаза алса;

Жақсы - Тапсырмаларды орындап, ы әрпі бар сөздерді, сөйлемдерді талапқа сай жазуда қателіктер болса;

Қалыпты - Тапсырмаларды орындауда, ы әрпі бар сөздерді, сөйлемдерді талапқа сай жазуда қиналса.

оқулық












Әртүсті сызғыш суреттері


















қарындаштар









Жұмыс дәптері










Смайликтер суреттері


Сабақтың соңы




2 мин


Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі

Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім?

Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме?

Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды?

Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма?

Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім?


Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Т1. Саралау тәсілі «Қарқын » арқылы жүзеге асады.

Қарқыны жоғары оқушыға:

- Ынтымақ сөзін буынға бөл.

Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі.

Т2. Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыларға:

ы дыбысы бар сөздер құрап жазыңдар.

Т3. Саралау тәсілі «Қарқын» арқылы жүргізіледі.

Қарқынды оқушыға: қосымша сөйлемдер жазу.

Қарқыны баяу оқушыға қолдау көрсету, үйрету.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Т1. ҚБ: «Сызғыштар» әдісі

Сары - Сұраққа жауап беріп, мәтінді мазмұндай алса;

Көк - Сұраққа жауап беріп, мәтінді мазмұндауда көмек қажет етсе;

Қызыл - Сұраққа жауап беруде, мәтінді мазмұндауда қиналса.

Т2. ҚБ: «Қарындаштар» әдісі.

Қоңыр - Сөздерді буындап немесе тұтас оқи алса;

Жасыл - Сөздерді буындап немесе тұтас оқуда көмек қажет етсе;

Қара - Сөздерді буындап немесе тұтас оқуда қиналса.

Т3. ҚБ: «Смайлик» әдісі

Тамаша - Тапсырмаларды орындап, ы әрпі бар сөздерді, сөйлемдерді талапқа сай жаза алса;

Жақсы - Тапсырмаларды орындап, ы әрпі бар сөздерді, сөйлемдерді талапқа сай жазуда қателіктер болса;

Қалыпты - Тапсырмаларды орындауда, ы әрпі бар сөздерді, сөйлемдерді талапқа сай жазуда қиналса.


Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі

Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім?

Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме?

Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды?

Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма?

Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық жұмыста материалды пайдаланып, жасауда қауіпсіздік техниканың ережесі сақталады.


Сергіту сәті «Қызыл гүлім - ай» әніне сәйкес қимыл жасау арқылы орындалады.


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?































60 - сабақ Қысқа мерзімді жоспар


Пән: сауат ашу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Менің отбасым және достарым

Күні:

Сынып: 1

Мектеп:

Мұғалімнің аты - жөні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Менің сыныптас достарым. Ы дыбысы мен әрпі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу

1.1.6.1 сөйлеу барысында сипаттау/салыстыру сөздерін, вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (ым-ишара, қимыл), дауыс ырғағын, мәнерін, қарқынын, сөз арасындағы кідірісті қолдану)

1.3.11.1 сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар: сөздерді буындап, жиі кездесетін сөздерді тұтас, түсініп оқиды. Cөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қояды.

Көптеген оқушылар: ы дыбысынан басталатын сөз айтып, буын санын анықтайды.

Кейбір оқушылар: Берілген дыбыстан басталатын сөздер айтады.

Бағалау критерийлері


Сөздерді буындап, жиі кездесетін сөздерді тұтас, түсініп оқиды.

Cөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қояды.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады: сөздерді буындап, жиі кездесетін сөздерді тұтас, түсініп оқиды.

Пәнге тән лексика мен терминология: ы дыбысы мен әрпі

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- Мәтін кім туралы?

- Ол не үшін қажет?

Құндылықтарды дарыту


Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, өз пікірін дәлелдей білу дағдыларын дамыту.

Пәнаралық байланыстар


Дүниетану, жаратылыстану

АКТ қолдану дағдылары


Слайд


Бастапқы білім


Оқушылардың ы дыбысы туралы білімі бар.

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс - әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы


5 минут






Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Оқушылар ыдыс суреттерін таңдап, 4 топқа біріктіріледі, топ атауын қояды. Ыдыстың атауын айтып сипаттайды.

Оқу мақсатын жариялау үшін «Сұрақтар тізбегі» әдісі қолданылады.

- Өткен сабақтарда қандай дыбысты оқып келеміз?

- Ы дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі екен?

- Ендеше бүгінгі сабағымызда ы дыбысы мен әрпін еске түсіреміз, тереңдетіп танысамыз.











Сабақтың ортасы


5 мин














3 мин




5 мин


















5 мин

(Т) 1 – тапсырма «Кім жылдам?» әдісі арқылы жүзеге асады.

Берілген сөздерді топтың әр мүшесі бір тізбектеп оқыңдар.

Дескриптор:

- Сөздерді буындап немесе тұтас оқиды.

Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыларға:

- ы дыбысынан басталатын сөз айт, буын санын анықта.

ҚБ: «Жұлдызша» әдісі.

Үлкен - Сөздерді буындап немесе тұтас оқи алса;

Орташа - Сөздерді буындап немесе тұтас оқуда көмек қажет етсе;

Кіші - Сөздерді буындап немесе тұтас оқуда қиналса.


Сергіту сәті «Қызыл гүлім - ай» әніне сәйкес қимыл жасау арқылы орындалады:


(Ж) 2– тапсырма «Бір минуттық әңгіме» әдісі арқылы жүзеге асады.

Суретке қарап, қай оқушы үзілісте өзін жақсы ұстағанын, қай оқушы өз тәртібін жөндеуі керектігін айтыңдар.

Дескриптор

- Оқушылардың тәртібінің дұрыс/дұрыс еместігін әңгімелейді.

Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүзеге асады.

Кейбір жұптағы оқушыларға:

- ы дыбысы кездесетін сөздер айтудан жарысыңдар.

ҚБ: «Бас бармақ» әдісі.

Жоғары - Оқушылардың тәртібінің дұрыс/дұрыс еместігін әңгімелей алса;

Көлденең - Оқушылардың тәртібінің дұрыс/дұрыс еместігін әңгімелеуде көмек қажет етсе;

Төмен - Оқушылардың тәртібінің дұрыс/дұрыс еместігін әңгімелеуде қиналса.


(Д) 3 - тапсырма тақтамен және дәптермен жұмыс.

Бала қолының ұсақ бұлшық еттерін дамыту және сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қоюға қалыптастыру үшін төмендегілерді орындату:

– Жұмыс дәптерінде берілген тапсырмаларды;

–ы әрпі бар сөздерді, сөйлемдерді жазғызу.

Дескриптор: Тапсырмаларды орындайды, ы әрпі бар сөздерді, сөйлемдерді талапқа сай жазады.

Саралау тәсілі «Қарқын» арқылы жүргізіледі.

Қарқынды оқушыға: қосымша сөйлемдер жазу.

Қарқыны баяу оқушыға қолдау көрсету, үйрету.

ҚБ: «Смайлик» әдісі

Тамаша - Тапсырмаларды орындап, ы әрпі бар сөздерді, сөйлемдерді талапқа сай жаза алса;

Жақсы - Тапсырмаларды орындап, ы әрпі бар сөздерді, сөйлемдерді талапқа сай жазуда қателіктер болса;

Қалыпты - Тапсырмаларды орындауда, ы әрпі бар сөздерді, сөйлемдерді талапқа сай жазуда қиналса.

оқулық










жұлдызша суреттері


















қарындаштар











Жұмыс дәптері










Смайликтер суреттері


Сабақтың соңы




2 мин


Кері байланыс: «Менің сөзім» әдісі бойынша өтеді.

Сыныптан бір оқушы тұрып, сабақтан бүгінгі үйренгендерін айтады. Айтып болған соң, басқа бір оқушының атын атайды. Сөзді сол оқушы жалғастырып, сабаққа рефлексия жасайды. Барлық оқушы сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады.


Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Т1. Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыларға:

- ы дыбысынан басталатын сөз айт, буын санын анықта.

Т2. Саралау тәсілі «Тапсырма» арқылы жүзеге асады.

Кейбір оқушыларға:

- ы дыбысы кездесетін сөздер айтудан жарысыңдар.

Т3. Саралау тәсілі «Қарқын» арқылы жүргізіледі.

Қарқынды оқушыға: қосымша сөйлемдер жазу.

Қарқыны баяу оқушыға қолдау көрсету, үйрету.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Т1. ҚБ: «Жұлдызша» әдісі.

Үлкен - Сөздерді буындап немесе тұтас оқи алса;

Орташа - Сөздерді буындап немесе тұтас оқуда көмек қажет етсе;

Кіші - Сөздерді буындап немесе тұтас оқуда қиналса.

Т2. ҚБ: «Бас бармақ» әдісі.

Жоғары - Оқушылардың тәртібінің дұрыс/дұрыс еместігін әңгімелей алса;

Көлденең - Оқушылардың тәртібінің дұрыс/дұрыс еместігін әңгімелеуде көмек қажет етсе;

Төмен - Оқушылардың тәртібінің дұрыс/дұрыс еместігін әңгімелеуде қиналса.

Т3. ҚБ: «Смайлик» әдісі

Тамаша - Тапсырмаларды орындап, ы әрпі бар сөздерді, сөйлемдерді талапқа сай жаза алса;

Жақсы - Тапсырмаларды орындап, ы әрпі бар сөздерді, сөйлемдерді талапқа сай жазуда қателіктер болса;

Қалыпты - Тапсырмаларды орындауда, ы әрпі бар сөздерді, сөйлемдерді талапқа сай жазуда қиналса.


Кері байланыс: «Менің сөзім» әдісі бойынша өтеді.

Сыныптан бір оқушы тұрып, сабақтан бүгінгі үйренгендерін айтады. Айтып болған соң, басқа бір оқушының атын атайды. Сөзді сол оқушы жалғастырып, сабаққа рефлексия жасайды. Барлық оқушы сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық жұмыста материалды пайдаланып, жасауда қауіпсіздік техниканың ережесі сақталады.


Сергіту сәті «Қызыл гүлім - ай» әніне сәйкес қимыл жасау арқылы орындалады.


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Менің достарым. Д дыбысы мен әрпі

Автор: Баймухашева Куралай Нурахметовна

Дата: 26.12.2019

Номер свидетельства: 533636
