Тақырыбы: Міржақып Дулатов: «Қыс»
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік. Мәтінді оқи отырып, оқушыларды ізденімпаздыққа баулу.
2.Дамытушылық. «Қыс»тақырыбы бойынша сөздерді пысықтап, меңгерту, ауызекі сөйлеу дағдыларын қалыптастыру, оқушылардың ойлау қабілеттерін, белсенділігін, қызығушылығын арттыру.
3.Тәрбиелік.Жылдың әр мезгілі өзінің әсемдігі, қажеттілігі бар екенін таныту.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Көрнекілігі: сызбалар, сөзжұмбақ т.б.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
- Сәлеметсіңдер ме, балалар! Мен сендермен жүздескеніме қуаныштымын. Бүгінгі көңіл күйлерің қалай?
- Сабағымызды бастамас бұрын сынып оқушыларын 2 топқа бөліп алайық.
І топ «Білім»,
ІІ топ «Тапқыр».
Бүгінгі сабағымыз жарыс түрінде болады.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
Өлеңді жатқа айту.
ІІІ.Жаңа сабақ
Бүгінгі сабағымызды жұмбақтар арқылы шешейік.
1. Қыста ғана болады,
Ұстасаң қолын тоңады. (қар)
2. Есіктен кіреді еңкейіп,
Төрге шығады қампайып. (аяз)
3. Отқа жанбас, суға батпас. (мұз)
- Бұл заттар қай кезде болады?
- Қыста.
- Балалар, сендер қыс туралы қандай өлеңдер білесіңдер?
Мен бүгінгі сабағымды Абай Құнанбаевтың «Қыс» өлеңімен бастағым келіп тұр.
ІІІ.Жан-жақты тексеру.
Әр топқа 3 сұрақтан жауап беру керек.
1. Қазір қай жыл мезгілі?
2. Қыс айларын атаңдар.
3. Қыста күндер қандай болады?
4. Қыста балалар не істейді?
5. Жыл мезгілдерін ата?
6. Қыста қандай мереке болады?
Бүгін біз Міржақып Дулатовтың «Қыс» мәтінімен танысайық.
Дәптермен жұмыс
Міржақып Дулатов Қостанай өңірінде туған (1885-1935), 50 жаста дүниеден озған. Ақын, жазушы. «Оян, қазақ» кітабын жазған.
Оқулықпен жұмыс.
1. Мәтінді тыңдаңдар?
2. Мәтінді оқып, мазмұнын түсіндіру.
Сөздік жұмыс жүргізу.
3.Тізбектей оқу.
4. Мәтінге ауызша сұрақтар құрастырыңдар.
5. Бір-біріңе сұрақтар қойыңдар.
Сергіту сәті.Ұзын құлақ сұр қоян,
Естіп қалып сыбдырды.
Ойлы-қырлы жерлермен,
Ытқып-ытқып жүгірді.
Қарап еді артыныа,
Көжегі екен өзінің.
Суретпен жұмыс
1. Суретте қай мезгіл бейнеленген?
2. Адамдар суықтан қалай қорғанады?
3. Сен қыста қалай киінесің?
V. Қорытынды. «Кім шапшаң?».
Сызбаны толтыр.
Қыс
VІ.Үй жұмысы. Мәтінді оқып, мазмұнын білу.
Бағалау