kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Арқарға үлкен мүйіз неге керек?

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тақырыбы: Арқарға үлкен мүйіз неге керек?

Мақсаты:1. Мәтін мазмұнын, негізгі идеясын ашу.

2. Байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту, сөздік қорларын байыту, жылдам оқу машықтарын дамыту. Қоршаған тірі табиғатқа

қызығушылықтарын арттыру.

3. Табиғатты, аңдарды, қоршаған ортаны қорғауға, аялауға,сүюге үйрету.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Пән аралық байланыс: дүниетану.

Әдіс - тәсілдері: сұраққа - жауап, әңгімелесу, түсіндіру, проблемалық, топтастыру, кубизм, Венн диаграммасы, жартылай ізденісті.

Көрнекілігі: Интерактивті тақта, кубик, кесте, бейнетаспа.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылар назарын сабаққа аудару. Сабаққа әзірлігі мен құралдарын түгендеу. Бір - біріне тілек айту, көңіл күй сыйлау.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Б. Соқпақбаев «Қамқорлық»

-Мәтінді бөліктерге бөлдіңдер ме?

1. Жанталасқан торғай

2. Жантастың жауыздығы

3. Қамқоршы Қожа   (3-4 оқушыға әңгімелету).

-Қандай мақал-мәтел, ырымдар білесің?

ІІІ. Өткенді қайталау ( Сергіту сәті)

ІҚызығушылығын ояту.

Еске түсіріп, ой жүгіртейік.

1.«Интернат қоймасындағы» жағымсыз кейіпкер.

2. Халық кегінің күйшісі болған.

3. «Жылан торғайды арбап жейді» дегенді бала кезінде естіген кім?

4. Бүркіт мәтініндегі бүркіт иесі

5. Киіктің лағы

А

Т

А

М

Ы

Р

З

А

Қ

Ұ

Р

М

А

Н

Ғ

А

З

Ы

А

Қ

Б

І

Л

Е

К

М

Ұ

Х

Т

А

Р

Қ

Ұ

Р

А

Л

А

Й












 

Ерекше белгідегі сөзге байланысты бүгінгі тақырыпты ашамыз.

ІV. Жаңы сабақ.

- Ерекше белгідегі сөзді оқы.

- «Арқар»

1.Ендеше «Арқарға үлкен мүйіз неге керек?» мәтінімен танысамыз.

- Авторы К.Сегізбаев 1941 жылы Шығыс Қазақстан облысында туған. Баспада қызмет атқарған. «Ашылмаған құпия», «Жылдың ең қысқа күндері» т.б. шығармалары бар.

ІІ Ой қозғау.

2. Топтастыру ( дүниетану бойынша)

- Арқар туралы не білесің?

Тауда жүреді

Әдемі аң

АРҚАР

Мүйізі үлкен

Қошқар мүйіз оюы

Жүйрік

Ешкіге ұқсайды

3. Оқулықтағы мәтінмен жұмыс:

Бөлімдерді оқыту. Әрбір бөлімге ат қою.

1.Орманға жиналу.

2.Жолда.

3.Атасының тапсырмасы.

4. Қошанның ізденісі.

5.Тағы да орманда.

6.Шешімнің табылуы.

7.Арқардың күзетте тұрған қалпын суреттеген тұсты тауып оқы. Суретті көрсету.

V. Бекіту. Мағынаны тану.

1. «Кубизм» стратегиясы мәтін бойынша.

1. Арқар қандай аң?

2. Ол жауынан қалай қорғанады?

3. Арқарға не тұқымдас?

4. Мүйізі не үшін керек?

5. Жауапты қайдан іздеді?

6. Атасы мүйіздің не үшін керек екенін қалай әңгімелеп толықтырды?

Проблемалық сұрақ «Мүйізі не үшін керек?»

2. Арқар туралы бейне таспадан қосымша мәліметтер тыңдату.

Арқар еліміздің таулы өлкесін мекендейді. Оның 6 түрі бар. Салмағы 200 кг, ұзындығы 160-168 см, тұрқы 160 см, жылына бір қозықа туады.

3. Венн диаграммасы.

Киік

Арқар

дала жануары

Шөп текті

тау жануары

сүйкімді, сұлу

Қызыл кітапқа енген

маңғаз

қойға ұқсас

жүйрін

үлкен мүйізі бар

мүйізі ем, ақша

қой атасы қошқар

ІV Ой толғаныс

Қорытынды ( Өзіндік ізденіс)

«Мен қызықты деректер білемін»

1.Кімнің шығармасымен таныстым?

2.Ол жазушы туралы не білемін?

3.Шығарманың  қай бөлігі ұнады?

4.Шығарма желісіне байланысты жағдаяттар мақал-мәтел, ырым, тыйым т.б.

VІ. Үйге тапсырма: мәнерлеп, түсініп оқу, мазмұнын әңгімелеу, ұнаған үзіндіге эссе, жұмбақ жазу, сурет салу.

VІІ. Оқушылардың білімін бағалау.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Арқарға үлкен мүйіз неге керек?»

Тақырыбы: Арқарға үлкен мүйіз неге керек?

Мақсаты: 1. Мәтін мазмұнын, негізгі идеясын ашу.

2. Байланыстырып сөйлеу дағдыларын дамыту, сөздік қорларын байыту, жылдам оқу машықтарын дамыту. Қоршаған тірі табиғатқа

қызығушылықтарын арттыру.

3. Табиғатты, аңдарды, қоршаған ортаны қорғауға, аялауға,сүюге үйрету.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Пән аралық байланыс: дүниетану.

Әдіс - тәсілдері: сұраққа - жауап, әңгімелесу, түсіндіру, проблемалық, топтастыру, кубизм, Венн диаграммасы, жартылай ізденісті.

Көрнекілігі: Интерактивті тақта, кубик, кесте, бейнетаспа.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылар назарын сабаққа аудару. Сабаққа әзірлігі мен құралдарын түгендеу. Бір - біріне тілек айту, көңіл күй сыйлау.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Б. Соқпақбаев «Қамқорлық»

- Мәтінді бөліктерге бөлдіңдер ме?

1. Жанталасқан торғай

2. Жантастың жауыздығы

3. Қамқоршы Қожа (3 - 4 оқушыға әңгімелету).

- Қандай мақал - мәтел, ырымдар білесің?

ІІІ. Өткенді қайталау ( Сергіту сәті)

І Қызығушылығын ояту.

Еске түсіріп, ой жүгіртейік.

1.«Интернат қоймасындағы» жағымсыз кейіпкер.

2. Халық кегінің күйшісі болған.

3. «Жылан торғайды арбап жейді» дегенді бала кезінде естіген кім?

4. Бүркіт мәтініндегі бүркіт иесі

5. Киіктің лағы




А

Т

А

М

Ы

Р

З

А


Қ

Ұ

Р

М

А

Н

Ғ

А

З

Ы


А

Қ

Б

І

Л

Е

К


М

Ұ

Х

Т

А

Р



Қ

Ұ

Р

А

Л

А

Й



Ерекше белгідегі сөзге байланысты бүгінгі тақырыпты ашамыз.

ІV. Жаңы сабақ.

- Ерекше белгідегі сөзді оқы.

- «Арқар»

1. Ендеше «Арқарға үлкен мүйіз неге керек?» мәтінімен танысамыз.

- Авторы К.Сегізбаев 1941 жылы Шығыс Қазақстан облысында туған. Баспада қызмет атқарған. «Ашылмаған құпия», «Жылдың ең қысқа күндері» т.б. шығармалары бар.

ІІ Ой қозғау.

2. Топтастыру ( дүниетану бойынша)

- Арқар туралы не білесің?





Тауда жүреді










Әдемі аң


АРҚАР


Мүйізі үлкен

Қошқар мүйіз оюы








Жүйрік


Ешкіге ұқсайды




3. Оқулықтағы мәтінмен жұмыс:

Бөлімдерді оқыту. Әрбір бөлімге ат қою.

1. Орманға жиналу.

2. Жолда.

3. Атасының тапсырмасы.

4. Қошанның ізденісі.

5.Тағы да орманда.

6. Шешімнің табылуы.

7. Арқардың күзетте тұрған қалпын суреттеген тұсты тауып оқы . Суретті көрсету.

V. Бекіту. Мағынаны тану.

1. «Кубизм» стратегиясы мәтін бойынша.

1. Арқар қандай аң?

2. Ол жауынан қалай қорғанады?

3. Арқарға не тұқымдас?

4. Мүйізі не үшін керек?

5. Жауапты қайдан іздеді?

6. Атасы мүйіздің не үшін керек екенін қалай әңгімелеп толықтырды?

Проблемалық сұрақ «Мүйізі не үшін керек?»



2. Арқар туралы бейне таспадан қосымша мәліметтер тыңдату.

Арқар еліміздің таулы өлкесін мекендейді. Оның 6 түрі бар. Салмағы 200 кг, ұзындығы 160 - 168 см, тұрқы 160 см, жылына бір қозықа туады.

3. Венн диаграммасы.



Киік


Арқар

дала жануары

Шөп текті

тау жануары

сүйкімді, сұлу

Қызыл кітапқа енген

маңғаз

қойға ұқсас

жүйрін

үлкен мүйізі бар

мүйізі ем, ақша


қой атасы қошқар





ІV Ой толғаныс

Қорытынды ( Өзіндік ізденіс)

«Мен қызықты деректер білемін»

1. Кімнің шығармасымен таныстым?

2. Ол жазушы туралы не білемін?

3. Шығарманың қай бөлігі ұнады?

4. Шығарма желісіне байланысты жағдаяттар мақал-мәтел, ырым, тыйым т.б.

VІ. Үйге тапсырма: мәнерлеп, түсініп оқу, мазмұнын әңгімелеу, ұнаған үзіндіге эссе, жұмбақ жазу, сурет салу.

VІІ. Оқушылардың білімін бағалау.














Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Арқарға үлкен мүйіз неге керек?

Автор: Козбагарова Гулшат Омурзаковна

Дата: 09.02.2018

Номер свидетельства: 455918
