Сабақтың мақсаты:білімділік: Қазақ халқының дәстүрлі музыкасы туралы
және оның кәсіби композиторлық
музыкасы туралы түсінігін кеңейту.
тәрбиелік:Музыка өнері арқылы ұлттық әдет-
ғұрыптарға, салт-дәстүрлерге
құрметін тәрбиелеу.
дамытушылық:оқушылардың музыкалық шығармаларды
қарапайым түрде талдауға, ажыратуға,
орындай білуін дамыту.
Күтілетін нәтиже: Музыкалық талғамын қалыптастыруға, білімді өз бетінше
меңгереді, халық әндерін тыңдап талдай
алады,шығармашылық тұлға тәрбиеленеді.
Сабақтың барысы:: І. Ұйымдастыру бөлімі
ІІ.Үй тапсырмасы:
ІІ:1. Қызығушылықтарын ояту: Халық әні «Сәулем-ай» әні орындалып тұрады. Оқушылар ортаға шығып оқушыларға « Гәкку», «Ақсиса» әндерінің сөздері беріледі, оқушылыр әндердің мәтінін құрастырып, «Гәкку», «Ақсиса» болып екі топқа бөлінеді.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Сабақтың мақсаты:білімділік: Қазақ халқының дәстүрлі музыкасы туралы
және оның кәсіби композиторлық
музыкасы туралы түсінігін кеңейту.
тәрбиелік:Музыка өнері арқылы ұлттық әдет-
ғұрыптарға, салт-дәстүрлерге
құрметін тәрбиелеу.
дамытушылық:оқушылардың музыкалық шығармаларды
қарапайым түрде талдауға, ажыратуға,
орындай білуін дамыту.
Күтілетін нәтиже: Музыкалық талғамын қалыптастыруға, білімді өз бетінше
меңгереді, халық әндерін тыңдап талдай
алады,шығармашылық тұлға тәрбиеленеді.
Сабақтың барысы:: І. Ұйымдастыру бөлімі
ІІ.Үй тапсырмасы:
ІІ:1. Қызығушылықтарын ояту: Халық әні «Сәулем-ай» әні орындалып тұрады. Оқушылар ортаға шығып оқушыларға « Гәкку», «Ақсиса» әндерінің сөздері беріледі, оқушылыр әндердің мәтінін құрастырып, «Гәкку», «Ақсиса» болып екі топқа бөлінеді.
ІІ:2.Топтық жұмыс:Оқушыларға әнші сал-серілердің, ақын, жазушылардың,өнер адамдардың портреттері беріледі, өткен әнші сазгерлердің суретін тауып, артық суретін алып қояды.
Абай Құнанбаев, Ақан сері, Жаяу Мұса, Біржан сал, Ыбырай Сандыбайұлының шығармашылықтары туралы шиыршық лақтыру арқылы ретімен екі топ түсінік береді. Топпен дайындалуға 4 минут беріледі, дәптерге түртіп еске түсіреді.
Абай Құнанбаев- ақын, философ, ағартушы,композитор. Шығыс Қазақстан облысы. Абай ауданында дүниеге келген. Абайдың 20 шақты сыршыл, ойлы тамаша әндері бар. Абай әндерінің өзгешелігі,әуенінде, ырғағында, жаңалық мол, мазмұны ашық. Абайдың музыкасы драма, мысқыл, трагедия, әдет-ғұрыптық, жаратылыс суретін бейнелейді. «Көзімнің қарасы», «Қараңғы түнде тау қалғып», « Айттым сәлем, Қаламқас»т.б
Біржан сал Қожағұлұлы – Көкшетау облысында дүниеге келген.Біржан сал ата-әже тәрбиесінде таршылық көрмей өседі. Жасынан домбырашы, ән салуға, сөз қиыстырып, серілер өміріне қызығып, серілік құрды.Ақындық, сазгерлік дарынын бағалаған халық оған «сал» деген қосымша ат береді. «Теміртас», «Ләйлім шырақ», «Көкек», «Ғашығым», «Бурылтай»т.б әндері бар.
Ыбырай Сандыбайұлы – әнші, ақын, композитор Көкшетау облысында дүниеге келген. Жасынан серілік құрып, басына үкі тағып жүргендіктен халық оны Үкілі Ыбырай атанады. 8 жасынан ақындығымен танылады.Әндері «Шалқыма», «Көкше», «Арарай», «Желдірме». Әншінің 40-қа жуық әндері бар.
Жаяу Мұса Байжанұлы- ақын,әнші сазгер Павлодар облысы Баянауыл ауданында дүниеге келген.Сауатын ауыл молдасынан ашады. Омбыдағы орыс мектебінде оқып, домбыра, сырнай, скрипка аспаптарында ойнауды меңгереді. «Сүйіндік», «Толғау», «Ақсиса», «Хаулау»т.б.
Ақан сері Қорамсаұлы- ақын, әнші, композитор Солтүстік Қазақстан облысы, Қоскөл жерінде дүниеге келген.Ақан сері өзінің көркімен, сөзімен, өнерімен танылғандықтан сері атанады. «Маңмаңгер», «Қараторғай», «Құлагер», «Тері қатқан» , «Балқадиша» т.б әндері бар.
ІІІ.Ән жұмбақ: Оқушылар әнші-композиторлардың әнін тыңдай отырып,
әннің атын, әншінің аты-жөнін табу керек.
ІҮ. Ән орындайық: Екі топ «Гәкку», «Ақсиса» әндерін орындайды.
Ү.Сәйкестендіру: Абай «Балқадиша»
Ыбырай «Қараңғы түнде тау қалғып»
Ақан сері «Теміртас»
Жаяу Мұса «Гәкку»
Біржан сал «Ақсиса»
ҮІ.Ашық микрофон:Екі топқа үш түсті қалам беріледі. Қызыл түсті
қаламды алған оқушылар бұрыннан не білетіндерін, көк түсті қалам алған оқушылар не үйрендім, жасыл түсті қаламды алған оқушылар не үйренгісі, не білгісі келетіндіктерін айтып өтеді.Үш түсті қаламды біріктіріп әдемі микрофонға қалған оқушылар тілектерін білдіреді.