kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жазықтықтағы тік бұрышты координаталар жүйесі. Координаталары бойынша нүктені салу

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Координаталық жазықтықтағы берілген нүктенің координаталарын таба білу, координаталары берілген нүктені координаталық жазықтықта сала білу дағдысын қалыптастыру. 

Дамытушылық: Суреттер бойынша нысананы көздей отырып, нүктелердің координатын табу және оны жаза білуге дағдыландыру, есептер шығарта отырып, оқушылардың ойлау, есте сақтау қасиеттерін дамыту.  

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Координаталық жазықтықтағы берілген нүктенің координаталарын таба білу, координаталары берілген нүктені координаталық жазықтықта сала білу дағдысын қалыптастыру. 

Дамытушылық: Суреттер бойынша нысананы көздей отырып, нүктелердің координатын табу және оны жаза білуге дағдыландыру, есептер шығарта отырып, оқушылардың ойлау, есте сақтау қасиеттерін дамыту.  

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жазықтықтағы тік бұрышты координаталар жүйесі. Координаталары бойынша нүктені салу»

Тақырыбы:  Жазықтықтағы тік бұрышты координаталар жүйесі. Координаталары бойынша нүктені салу

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Координаталық жазықтықтағы берілген нүктенің координаталарын таба білу, координаталары берілген нүктені координаталық жазықтықта сала білу дағдысын қалыптастыру. 

Дамытушылық: Суреттер бойынша нысананы көздей отырып, нүктелердің координатын табу және оны жаза білуге дағдыландыру, есептер шығарта отырып, оқушылардың ойлау, есте сақтау қасиеттерін дамыту.  

Тәрбиелілігі: Әдемі суреттер сала отырып, эстетикалық тәрбие беру.

Сабақтың көрнекілігі:  Суреттер, компьютердегі слайдтар, үлестірмелі карточкалар.

Сабақтың типі: Жаңа сабақ. 

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру 

2.Сабақтың мақсатымен таныстыру. Теориялық кезең.

3.Үй тапсырмасын тексеру. 

4. Білімді тексеру кезеңі. 


І бөлім. Теориялық білімді тексеру

А)Параллель түзулер дегеніміз не?

В)Қиылысатын түзулер жазықтықты неше бұрышқа бөледі?

С)Қиылысатын екі түзудің ортақ неше нүктесі болады?

Д) Перпендикуляр түзулер дегеніміз не? 

II бөлім. Жаңа сабақ түсіндіру

Санақ басы О нүктесінде қиылысатын өзара перпендикуляр екі координаталық түзу тік бұрышты координаталар жүйесін құрайды. Тік бұрышты координаталар жүйесі орналасқан жазықтық координаталық жазықтық деп аталады. Горизонталь сызылған координаталық түзу абсциссалар (Ох) осі деп, вертикаль сызылған координаталық түзу ординаталар (Оу) осі деп аталады.


ІІI бөлім. Практикалық жұмыс

а) Geogebra бағдарламасымен жұмыс


б) Оқулықпен жұмыс


№1164 

Координаталық жазықтықтан: А(-2, 4). В(-1, -3), С(-1, 5), Д(1, -З), Е(-5, 2), К(0, -1) нүктелерін табыңдар.

№1165 

Ұштарының координаталары боынша АВ, СD және EF кесінділерін сызыңдар:

А(3, 1), В(-3, 3), С(-2, -3), Д(4, -1), Е(1, 3), F(3, -4).


№1166

Координаталық жазықтықта А(3;2) нүктесін белгілеңдер. Координаталары А нүктесінің координаталарына қарама-қарсы сандар болатын В нүктесін табыңдар. АВ кесіндісін сыызыңдар.


№1167

Нүктелерді координаталарымен жазыңдар:

A(-3; 1), B(2; 4), C(3; -3), D( -4; -5).

L(3; 0), N(0; -3), K(-2; 0), E( 0; 3), F(1,4).


IV. Шығармашылық бөлім:

Әрбір топ координаталық нүктелерді белгілеп, тізбектеп қосу арқылы сурет салу .


түлкі

1) (- 3; 0), (- 2; 1), (3; 1), (3; 2),
(5; 5), (5; 3), (6; 2), (7; 2), 
(7; 1,5), (5; 0), (4; 0),(4; - 1,5), (3; - 1), (3; - 1,5),(4; - 2,5),
(4,5; - 2,5), (- 4,5; - 3), (3,5; - 3), (2; - 1,5),(2; - 1), (-1;-1), (- 2; - 2),
(- 2; - 2,5), (- 1; - 2,5), (- 1; - 3), (- 3; - 3), (- 3; - 2), (- 2; - 1),
(- 3; - 1), (- 4; - 2), (- 7; - 2),
(- 8; - 1), (- 7; 0), (- 3; 0).

2) көзі: (5; 2).

аю

1.(-3;0),(-3;1),(-2;1),(-2;2),(-2,5;2,5),(-2,5;4),(-3;5),(-2;6),(-1;5),(0;5)

2. (3;0),(3;1),(2;1),(2;2),(2,5;2,5),(2,5;4),(3;5),(2;6),(1;5),(0;5)

3.(-3;-1),(-2;-1),(-2;-3),(-3;-4),(-1;-4),(-1;-3),(0;-3)

4. (3;-1),(2;-1),(2;-3),(3;-4),(1;-4),(1;-3),(0;-3)

Көзі:(-1;4),(1;4)

тышқан

1) (3; - 4), (3; - 1), (2; 3), (2; 5), (3; 6), (3; 8), (2; 9), (1; 9),(- 1; 7), (- 1; 6),(- 4; 4), (- 2; 3),

(- 1; 3), (- 1; 1), (- 2; 1), (-2; - 1), (- 1; 0), (- 1; - 4), (- 2; - 4), (- 2; - 6), (- 3; - 6), (- 3; - 7),

(- 1; - 7), (- 1; - 5), (1; - 5), (1; - 6), (3; - 6), (3; - 7), (4; - 7), (4; - 5), (2; - 5), (3; - 4).

2)құйрығы: (3; - 3), (5; - 3), (5; 3).

3)көзі: (- 1; 5).

көгершін

1) (5;0), (-5;12), (-7;8), (-3;1), (-9;3), (-5;-6), (-2;-3), (2;-4), (6;-3), (8;-1), (9;2), (12;3), (11;3), (10;4), (9;4), (5;2), (3;4), (3; 7,5), (0;9), (-3; 14), (-3; 9,5).

2) көзі (10;3)


V.Сабақты бекіту: Тест тапсырмалары  
1. Координаталар жүйесі қалай құрылады? 
А) Параллель екі координаталық түзуден 
К) Перпендикуляр екі координаталық түзуден 
Н) Нүктелерден 
2. Горизанталь сызылған координаталық түзу қалай аталады? 
Р) Ордината Т) Перпендикуляр О) Абсцисса  
3. Вертикаль сызылған координаталық түзу қалай аталады?  
О) Ордината А) Абсцисса Р) Координата 
4. (-4; 3 ) қай ширектегі нүкте?  
Ә) І ширек Р) ІІ ширек Р) ІV ширек  
5. Өзара қиылыспайтын түзулер? 
Д) параллель  Р)перпендикуляр  І) сәуле 
6. (0; -5) нүктесі қай оське тиісті? 
І) Абсцисса И) Ордината Р) Білмеймін 
7. М(2; -3) К (-1; 2) қандай фигура шығады? 
Л) Түзу Н) Кесінді Р) Сәуле 
8. Тік бұрышты координаталар жүйесін ашқан ғалым? 
Х) Карл Гаусс Б) Әл-Фараби А) Рене Декарт 
9. Координаталар басы деп нені айтамыз? 
Ә) Абсциссалар осін Р) Ординаталар осін Т) абсциссалар осі мен ординаталар осінің қиылысу нүктесі

10.Тік бұрыш неше градусқа тең?

А)90 В)180 С)360

Жауабы: КООРДИНАТА

Ыстық орындық

VI. Бағалау: Топ басшы өз тобындағы оқушыларды  формативті  бағалайды

VII. Үйге тапсырма: №1168, №1170.







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Жазықтықтағы тік бұрышты координаталар жүйесі. Координаталары бойынша нүктені салу

Автор: Сагындыкова Шолпан Мырзатаевна

Дата: 27.01.2017

Номер свидетельства: 384630
