Күні:19.01.2017 | Сыныбы: 5а Пәні: Математика |
Сабақтың тақырыбы: | Жай бөлшектерді қосу және азайту ( Есептер шығару) |
Сабақтың мақсаты: | Жай бөлшектерді қосу, азайту ережелерін пайдаланып бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қоса, азайта алуын қалыптастыру. Оқушылардың шығармашылық және ойлау іс-әрекеттерін дамыту, өз ойын дәл әрі нақты жеткізуге үйрету, өз бетімен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру. Оқушыларды математикалық сауаттылыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу. |
Оқыту әдісі: | Репродуктивті, ішінара іздену, ертегі түрінде |
Сабақтың әдісі: | Топтық, жекелей, жұптық |
Мұғалімнің тәсілі: | Бағыт-бағдар, көмекке келу, топтағы өзіндік жұмыстарын қадағалау. |
Ресурстар: | А3, таратпа қағаздар, стикер, суреттер, АКТ, слайд |
Сабақта қолданысы: | АКТ-мен байланыс құндылығы (компьютер қолдану) |
Алдыңғы оқу | Жай бөлшектерді қосу және азайту |
Басталуы: (2 мин) | Ұйымдастыру кезеңі Жүректен жүрекке стратегиясы |
Сабаққа мақсат қою: (3 мин) | -Балалар, бүгінгі сабағымыз күнделікті сабақтан өзгеше өтеді. Бүгінгі сабағымызды ертегі түрінде өтеміз. Ертегінің аты «Ата-ананы ардақтау» деп аталады. |
| Ерте, ерте, ертеде бір ауылда бақытты жанұя өмір сүріпті. Отбасында әке-шешесі бағып отырған 20 баласы бар екен. 4 қыз бала, 16 ұл бала екен. Ата-анасы балаларын оқыту, өсіру үшін, көп еңбек еткен екен. Балаларының әрқайсысының өз орындары бар ерекше болып өсіпті. Дарындысы да бар екен, алғыры, өнерлісі, сүйкімдісі, күлегеші де, бұзығы да бар екен, сабақтан қалатыны да бар екен, оқымайтындары да бар болыпты. Бірақ көбісі жақсы оқып, тәртіпті болып, қалғандарын жетелеп, әке-шешесінің еңбектерін қайтарамыз деп ақылдасады. Сөйте келе балалар екі топқа бөлінеді. Бірінші топ ата-анасына үлкен әсем үй сыйлаймыз деп, екінші топ әкелеріне ең әдемі машина алып беруге кіріседі. Содан балалар жұмыстарына кіріседі. Берілген кезеңдерден топтар өздеріне ақша жинайды. |
І.Үй тапсырмасын тексеру, дұрыс шығарған оқушыларға ақша беріледі. (3 мин) | 1 4) 5) 6) |
ІІ. «Ой қозғау» қайталау сұрақтары.Дұрыс әрі тез шығарған топқа 200 ақша беріледі. (5 минут) | Дұрыс бөлшек деген не? Мысал келтір Бұрыс бөлшек деген не? Мысал келтір Аралас сан деген не? Мысал келтір Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады? Мысал келтір. Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтуды мысалмен түсіндір. Бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстыру? Алымдары бірдей бөлшектерді салыстыру Алымдары да, бөлімдері де әр түрлі бөлшектерді салыстырғанда? Аралас сандарды салыстыруды түсіндіріңдер |
ІІІ. Ойды іске асыру кезеңі:Кітаптағы есептер. (20 мин) | Деңгейлік тапсырмалар: А деңгейі 200$ В деңгейі 500$ С деңгейі 1000$ |
«А» деңгейінің тапсырмалары «В» деңгейінің тапсырмалары «С» деңгейінің тапсырмалары | 3) 4) № 989 №990 Самал екінші күні кітаптың бөлігін оқыды. №993 |
ІҮ. «Кім жылдам?» Дұрыс әрі тез шығарған топқа 500 ақша беріледі. Топтық жұмыс (5 минут) | «Кім жылдам?» 1,2- топқа |
Біліміңді тексер. Тест жұмысы (жеке жұмыс). (2минут) | |
ҮІ. Жинақтау қоры | Жиналған ақшаларымызды санап тиісті үйді немесе машинаны сыйлаймыз. |
Сергіту сәті | От шашу |
6 Үйге тапсырма беру | № |
Рефлексия (2 минут) | Бүгінгі сабақ ұнады ма? |
Бағалау | Бағалау парағы № | Оқушының аты-жөні | Үй тапсырмасы | Ой қозғау | Ойды іске асыру кезеңі | Кім жылдам? | Тест жұмысы | 1 | | | | | | | 2 | | | | | | | 3 | | | | | | | 4 | | | | | | | 5 | | | | | | | |
Қорытындылау | Сабақ барысында шығаруда екі түрлі тәсілмен жазбаша және ауызша шығаруды үйренеді. Сабаққа қызығушылықтары артады. |