Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді қосу және азайту.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Бөлшектерді қосу және азайту ережесін түсіндіру және оған есептер шығару дағдысын қалыптастыру.
Дамытушылық: Оқушыларды кең пайымды ойлануға дағдыландыру, пәнге қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелеу: Оқушыларды еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу, білімділікке, алғырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа білімді игеру сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, ойын.
Сабақтың көрнекілігі: Деңгейлік тапсырма, интерактивті тақта, оқулық слайд, эстафета қағазы.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеп, сабаққа көңіл аудару.
2. Үй тапсырмасын тексеру.
№1 cл(өткен сабақтан сұрақтар)
1.Қандай бөлшек дұрыс деп аталады?
2.Қандай бөлшек бұрыс деп аталады?
№2 слайд
Қандай бөлшектер :, 5 , , , 2, 6
№3 слайд
- Бұрыс бөлшекті аралас санға қалай айналдырамыз? Ережесі.
Аралас санды бұрыс бөлшекке қалай айналдырамыз?
Мысалы: 4 = , 7 =
3.Жаңа сабақ:
№4 слайд
1-мысал:
+ = = ; + = =
Әріппен жазсақ: + =
№5 слайд
Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ережесі:
Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосқанда олардың алымдарын қосып, алым етіп, сол бөлімнің өзін қалдыру керек.
2-мысал: - = , - = =
№6 слайд
Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесі:
Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтқанда азайтқыштың алымынан азайтқыштың алымын азайтып, алым етіп жазып, сол бөлімнің өзін қалдыру керек.
№7 слайд Ауызша есептер:
1) + = =
2) - = = =
3) - = =
4) + = =
5) - = =
№8 слайд
Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайту ережесі: Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу(азайту) үшін:
- Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек.
- Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу(азайту) керек
4.Оқулықпен жұмыс
№ 980
1) - = = =
2) + = = 1
3) - = =
4) + = =
№981
1) + = + = = 1
2) + = + =
3) - = - =
4) + = + =
Сергіту сәті.
Математикалық эстафета ойыны.
+ +
5. Сабақты бекіту
№9 слайд. Деңгейлік тапсырма
I-нұсқа II-нұсқа
1-деңгей
+ = + + = +
2-деңгей
+ = + = + = + =
3-деңгей
+ = + = + = + =
6. Бағалау:Деңгейлік тапсырмалар бойыншша жауаптарына қарай бағалаймын.
Үйге тапсырма: № 980(5-8) №981(5-8) №983. 6.1