Пәні: математика | Мектеп: №24 жалпы орта |
Сабақтың тақырыбы | Жай бөлшектерді қосу және азайту. |
Күні 19.01.2017ж | Мұғалімнің аты-жөні: Бексейтова У. |
Сынып: 5 «а» | Қатысқандар: 5«а» | Қатыспағандар: 5«а» |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: | Жай бөлшектерді қосу және азайту туралы бастапқы білім беру. Бөлшектерді қосудың азайтудың тәсілдерін тсіндіру, есептер шығаруда қолдану дағдыларын қалыптастыру. |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар орындай алады: |
Жай бөлшектерді қосып және азайта алады; |
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
Бөлшектерді қосуда ортақ бөлім бере алады; |
Кейбір оқушылар орындай алады: |
Қосуды координаталық сәуледе салып, қосындының мәнін таба алады. |
Ойлау дағдыларының деңгейлері: | Қолдану . |
Бағалау критерийлері | 1.Жай бөлшектерді қосып, азайтады; 2.Бөлшектерді қосуда, азайтуда ең кіші ортақ еселігін тауып ортақ бөлім бере алады; 3.Бөлшектерді координаталық сәуледе салып, қосындының мәндерін есептеп дәлелдейді. |
Тілдік мақсаттар | Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: |
Қосу-плюс-and, азайту- минус- |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: |
Талқылауға арналған сұрақтар: |
1.Жай бөлшек дегеніміз не? 2.Дұрыс, бұрыс бөлшек дегеніміз не? 3.ЕКОЕ және ЕҮОБ -ті қалай табамыз? |
Не себепті............. деп ойлайсыз? |
|
|
|
Құндылықтарды дарыту | Мәдениетті, дұрыс сөйлеуге тәрбиелеу, математикалық тілде дұрыс сөйлеуге, есептердің шартын дұрыс құра білуге, бір бірімен сыпайы қарым-қатынас жасай білу. |
Пән аралық байланыстар | |
АКТ қолдану дағдылары: | |
Бастапқы білім: | Жай бөлшекге ортақ бөлім бере алады, берілген мәндер бойынша есептер шығара алады. Дұрыс бөлшек пен бұрыс бөлшекті ажырата алады. |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Басы 3 минут 2 минут | Сабақ басында: Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру. Бүгінгі болатын сабақтың тақырыбымен мақсатымен таныстыру. Алдымен алдыңғы сабақта алынған білімдері қайталанады. | |
Ортасы 5-40 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпты 4 топқа бөлу І.Жаңа сабақты түсіндіру, мысалдар келтіру, сұрақтар қою. . қосындысының мәнін табайық . Бұл бөлімдерді бірдей бөлшектерді қосу ережесі Әріптермен жазсақ: Мысалы айырмасының мәнін табайық. Бұлбөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесі Әріптермен жазсақ: ІІ. Оқулықпен жұмыс. Есептер шығару. І топ. №980 . Амалдарды орындаңдар. 1) ; 2) 4) ІІ топ. №981. Бөлшектерді қосуды орындаңдар. 1) ІІІ топ. №982. Қосуды координаталық сәуледе орындап, қосындыны табыңдар: ІV топ. №983.Өрнектің мәнін табыңдар: | Жай бөлшектер туралы плакат Ақ парақ Кеспе карточкалар Ақ парақ, стикер, пламастер, плакат |
Критерийлер | Дискриптор |
1) Қандай бөлшек екенін ажыратады; 2)Ең кіші ортақ еселігін тауып, ортақ бөлім береді; 3)Шешімін тауып дәлелдеп көрсетеді. |
ІV. 515 ойыны. Жай бөлшекті он бес түрлі жағын айтып, жазып дәлелдеп беру. V.Бағытпен жалғастыр. Берілген есептердің шешімін табу. VІ.Қиылған фигураларды жинау арқылы есептер құрастырып, фостер арқылы қорғау. |
Сабақтың соңы 3-минут | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді Нені білдім, нені түсіндім, нені толық түсінбедім, немен жұмысты жалғастыру қажет. Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалайды. | |
Үй тапсырмасы 2 минут | №984-985 | |
Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Қосымша тапсырмалар беру | Денсаулық және қауіпсіздік техникасы ның сақталуы |
| | |
| | |
Саралап іріктелген тапсырмаларды орындау арқылы сандардың бөлінгіштік мәндерін табу арқылы, берілген сандардың еселіктерін табады | Критерийлер бойынша оқушылар өздерін бағалайды | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс әрекет түрлері. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақты саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақта уақыттық кезеңдер сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды неліктен? | Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
Жалпы баға: Сабақтың ең жақсы өткен екі аспектісі: 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алды: 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |