kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жай бөлшектерді қосу азайту

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу азайтуды үйренеді.  Бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді қосу азайтуды орындайды.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жай бөлшектерді қосу азайту»

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.2.А Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Мектеп: Ғ.Әбдірахманұлы атындағы Қима орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Сулеймэн Еркегуль

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жай бөлшектерді қосу азайту


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.17

бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;

5.1.2.18

бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;

Сабақ мақсаттары

Оқушылардың барлығы:

  • бөлімдері бірдей және бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосуды азайтуды орындай алады;

  • жай бөлшектерді қосу азайту ережесіне анықтама бере алады;

Оқушылардың басым көпшілігі: жай бөлшектерді қосу азайтуды түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы жауап береді, есеп шығаруға кезінде қолданады.

Кейбірі: жоғары деңгейлі ойлау дағдыларын қажет ететін тапсырмалар орындайды.

Бағалау критерийлері


  • Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу азайтуды орындайды;

  • Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу азайтуды орындайды;


Тілдік мақсаттар




Оқушылар:

- жай бөлшектерді қосу азайту ережелерін сипаттайды;

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

- бөлімдері бірдей жай бөлшектер;

- бөлімдері әртүрл жай бөлшектер;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • екі жай бөлшектің қосындысы;

  • екі жай бөлшекті қосу;

  • екі жай бөлшектерінің қосындысы


Құндылықтарды дарыту

Оқушылар ынтымақтастық ортада жұмыс жасайды. Бір бірімен қатынасқа түсе отырып, басқалардың пікірін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады.

Пәнаралық

байланыстар

экономика

Алдыңғы білім


  • жай бөлшек, жай бөлшектерді оқу және жазу;

  • бөліндіні бөлшек түрінде және бөлшекті бөлінді түрінде;

  • жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет




Ресурстар

Сабақтың басы



5 минут





















6-10 минут








І. Ұйымдастыру кезеңі.

а) Ынтымақтастық орнату.

«Бөлшекті тап». Қобдишаға тақырыпқа қатысты дұрыс және бұрыс бөлшектер, аралас сандар жазылған қағаз қиындылары салынады. Қобдишадан қиынды қағазды алып, шағын топтарға біріктіреміз. Топта 1 минутта ондағы жазылған бөлшекті сипаттап топ ішінде ережесін айтады.

1-топ дұрыс бөлшектер

2-топ бұрыс бөлшектер

3-топ аралас сандар болып топтастыру.

б) Жағымды психологиялық ахуал тудыру

Мен қандаймын сұрағына жауап беру керек (мысалы мен Гулдана гүлдей әдемімін. Қанат-Қайратты, Жанат –жомартпын, Айжан-ақылдымын...)

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. «бағдар шам» бойынша бағалаймын.

«жасыл»- орындалған

«сары»-жартылай

«қызыл»-орындалмағанды.

Дайын жауаптары арқылы тексеріледі. Егер оқушы жасыл немесе қызыл түсті бағдаршамды көрсетсе не себепті екенін анықтаймын.

ІІІ. «Миға шабуыл» сабақ тақырыбына байланысты оқушылардың қызығушылығын туғызу. Сабақтың тақырыбын мақсатын айқындауға ынталандырамын.

Суреттер: Не болды? Оқушыларға суретке байланысты жетекші сұрақтар қоямын. Сурет бойынша берілген сұрақтарға жауап береді. (сын тұрғысынан ойланады) сұрақтар қояды.



  1. Суретте алтыбұрыш қанша тең бөлікке бөлінген?

  2. Алты бұрыштың қанша бөлігі сары түспен, қанша бөлігі жасыл түспен боялған?

  3. Алты бұрыштың қанша бөлігі боялған?

  4. Оны бөлшекпен қалай жазуға болады?

  5. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу қалай орындалады?

2- суретте бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту қалай орындалған.








қалды



Суреттер бойынша оқушылар сабақ тақырыбын анықтайды, ережесін қорытып шығарады.

Белсенді оқыту әдістерін (түртіп алу әдісі) қолдануда анықтамалар мен түсініктерді дәптерге жаздырамын.


























Слайд 2













Слайд 3

abilkacimova_Matematika_5kz.











Слайд 4
















Сабақтың ортасы





















11-15 минут























16-19 минут









20- 25 минут



























26-30 минут





















31-35 минут











36-42 минут














IV. Сабақ мақсатына қатысты білімді дамытамын.

  • Бөлімдері бірдей жай бөлшектердің қосындысы алымы бөлшектердің алымдарының қосындысына, ал бөлімі өзгеріссіз қалдырған бөлшекке тең болады.

Әріптердің көмегімен бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу ережесі:

  • Бөлімдері бірдей жай бөлшектердің айырымын табу үшін бірінші бөлшектің алымынан (азайғыштан) екінші бөлшектің алымын (азайтқышты) азайтып, айырманың мәнін алымына, ал бөлімін өзгеріссіз бөліміне жазу керек.


Әріптердің көмегімен бөлімдері бірдей жай бөлшектерді азайту ережесі:

Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу азайту ережесін қорытып шығарады.


V. Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс . «Ойлан-жұптас-бөліс». Жаңа білімді бұған дейінгі біліммен байланыстырады. Түсінігімізді жетілдіруге жол ашады. Берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі, бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады. Топқа ортақ тапсырма беріледі. Бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді қосу және азайту қалай орындалады? Мысал есепке карап талқылау жүргізіледі. Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайту алгоритмін құрастыруды ұсынып, дайын алгоритммен салыстырамыз.


Алгоритмі:

- ЕКОЕ табады;

- толықтауыш көбейткішті табады;

-бөлшектің бөлімдерін ортақ бөлімге келтіреді;

-бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу азайту ережесін пайдаланады.

Сергіту сәті: « Қос шеңбері» Екі шеңбер, бірінің ішінде бірі. «Ішкі шеңбердегі» оқушылар тақырыпқа қатысты сұрақ қояды, ал «сыртқы шеңбер» оларды тыңдап, жауап береді. Мұғалім оларды сырттан бақылап, бағыттаушы сұрақтар қою арқылы пікірталасты қажетті арнаға бұрып отырады. Шеңбердегі оқушылар белгілі бір уақыт өткен соң рөлдерімен алмасады.

VІ. Жұптық жұмыс. Өзара ақылдасады, бірін-бірі оқытады . өзара және өзіндік бағалау жүргізеді.

А-тобы

431

Дүкенге аяқ киімдер әкелінген. Бірінші күні әкелінген аяқ киімнің -cі, екінші күні -і сатылды. Екі күнде аяқ киімдердің қанша бөлігі сатылды?

Дескриптор:

  • есептің шартын дұрыс жазады;

  • бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады;

  • есептің шыққан жауабын жазады.

434 (2;4)

Дескриптор:

  • белгісіз қосылғышты қосынды мен белгілі қосылғыш арқылы өрнектейді;

  • азайғышты айырым мен азайтқыш арқылы өрнектейді;

  • бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу азайтуды орындайды.


В-тобы

446 (2)

болғандағы өрнегінің мәнін табыңдар.

Дескриптор:

  • жай бөлшектерді қосу және азайту амалдарын орындайды;

  • өрнектің мәнін есептейді;

442

Санды -ке арттырғанда бөлшегі шығады. Арттырылған санды табыңдар.

Дескриптор:

  • есептің шартын түсінеді;

  • есептің шартына сай теңдеу құрастырады;

  • арттырылған санды табады.



С-тобы

Бірінші күні т көкөніс, екінші күні бірінші күнге қарағанда т артық көкөніс сатылды. Үшінші күні бірінші және екінші күндері сатылған көкөністен т кем сатылды. Үш күнде қанша тонна көкөніс сатылған?

Дескриптор:

  • есептің шартын дұрыс жазады;

  • есептің шартына сай өрнек кұрастырып, амалдарды орындайды.

VII. Шағын тест. Электронды оқу және жаңа технологияларды пайдалану. Оқушылар жеке ноутбук арқылы тест тапсырмаларын орындайды. Өзін өзі бағалайды. (пайыздық көрсеткіш арқылы бағалау жүргізіледі) Тақтада 100%, 70%, 50% көрсеткіштер ілінеді. Оқушы тапсырманы орын

  1. Бөлшектерді азайтыңдар:

  1. Өрнектің мәнін тап:

  1. Экскаватор бірінші күні ордың -ін , екінші күні -ін қазды. Экскаватор екі күнде ордың қанша бөлігін қазып шықты?



  1. Теңдеуді шешіңдер:

  1. Жай бөлшекті екі жай бөлшектің қосындысы түрінде жазыңдар:

  1. Амалды орындаңдар:

  1. Есептеңдер:

  1. Есептеңдер:



Слайд 5

abilkacimova_Matematika_5kz. §23. 112бет.





























Интерактивті тақтада көрсетіледі

Слайд 6















Оқулықпен жұмыс

А.Е. Әбілқасымова, Т.П. Кучер, З.Ә. Жұмағұлова. Алматы «Мектеп» 2017

Жоба





















А.Е. Әбілқасымова, Т.П. Кучер, З.Ә. Жұмағұлова. Алматы «Мектеп» 2017

117 бет.





























easyQuizzy

программа


Сабақтың соңы



43-45 минут


Қорытынды.

Рефлексия.

Бүгінгі сабақ бойынша өз ойыңмен бөліс



1. Мен сабақта жұмыс істедім

2. Мен сабақтағы жұмысыма

3. Сабақ мен үшін

4. Сабақ кезінде

5. Менің көңіл-күйім

6. Сабақ материалы маған

белсенді / белс емес



ризамын / риза емеспін

қысқа / ұзақ

шаршаган жоқпын / шаршадым

жақсарды / көңілсіз болды

түсінікті / түсініксіз

пайдалы / пайдасыз

қызықты / көңілсіз




VIII. Үйге тапсырма. Жай бөлшектер тақырыбына

1топ. «Крассворд»

2 топ. «Шағын тест»

3 топ. «Сұрақтар» дайындап келу.

Интерактивті тақтада және оқушыларға таратылады.



Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Оқу барысында мектеп оқушылары күрделілігі үш түрлі деңгейдегі тапсырмаларды таңдап және орындай алады:

  1. Деңгейлік тапсырмалар білім берудің міндетті деңгейінен тұрады. Оқушыларға мұндай есептерді шешу үшін дайын формула беріледі, олар формулаға сүйене отырып, тапсырманы біртіндеп орындайды.


Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?




Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушыларды жұптастырып, деңгейлік тапсырмалар беру .

Оқушыларға топпен орындау үшін практикалық тапсырмалар беру, деңгейлік тапсырмалар беру ерекшелігіне қарай

Оқушылар жұптық тапсырмаларды орындауда бірін-бірі бағалау

Практикалық тапсырмаларды орындағаннан кейін бағалау

Сабақ барысында пайдаланатын құрал-жабдықтарды (ноутбук) пайдалану ережесімен таныстырылады және компьютерді қолданудың қауіпсіздік ережелерін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:



2:



Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:



2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Жай бөлшектерді қосу азайту

Автор: Сулеймэн Еркегуль

Дата: 27.04.2018

Номер свидетельства: 467852
