kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Жай бөлшектер және аралас сандарды көбейту"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақты жаңа бағдарламаға сәйкес жасалған қысқа мерзімді жоспар. Сабаққа тез қолданғанға тиімді. Кейбір жерлерінде уақыт жетпей жататын болса қысқартып өзгертуге болады.  Осы тақырыпқа ашық сабақ бердім.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Жай бөлшектер және аралас сандарды көбейту"»

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 5.2А «Жай бөлшектер және аралас сандарды көбейту»

Мектеп: № 175 «Жаңа Ғасыр» гимназиясы КММ

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Егембердиева Салтанат Ахановна

Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағаны:

Сабақ тақырыбы:

5.3..Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту/1 сабақ/

Ресурстар

Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме):

5.1.2.21 Жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындау


Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

  • Жай бөлшектерді натурал санға көбейту, бөлшекті бөлшекке көбейту әдісімен танысады;

  • Аралас сандарды көбейту тәсілін үйренеді;

  • Көбейту қасиеттерін пайдаланады.

Оқушылардың көпшілігі:

  • Жай бөлшектерді натурал санға, бөлшекті бөлшекке көбейте алады ;

  • Аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдыра алады және жай бөлшектерді көбейтудің тәсілімен көбейтуді орындайды;

  • Көбейту алгоритмін тұжырымдай алады

Оқушылардың кейбіреулері:

  • Жай бөлшектер мен аралас сандарды көбейте алады және оны көбейту формуласын тұжырымдайды, оларды әріппен өрнектей алады


Бағалау критерийі:

  • Жай бөлшектерді натурал санға көбейтеді;

  • Бөлшекті бөлшекке көбейтеді ;

  • Аралас сандарды көбейтеді;

  • Көбейтудің қасиеттерін біледі.


Тілдік мақсат:

  • Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады;

  • Белгілі және белгісіз шамаларды сипаттай отырып, мәтінді есептердің шешімдерін түсіндіре алады;


Бөлім бойынша лексика және терминология

  • Жай бөлшектерді қосу және азайту;

  • Жай бөлшектерді көбейту және бөлу;

  • Арифметикалық амалдар алгоритмі.


Құндылықтарға баулу

Білім алушыларды ынтымақтастыққа,өзгенің пікірін сыйлауға,еңбекке және шығармашылыққа баулу, математикалық сауаттылықты дамыту


Пәнаралық байланыс:

Жаратылыстану, геометрия



Алдыңғы білім:

  • Жай бөлшектер мен аралас сандар түсініктері;

  • «дұрыс бөлшек» және «бұрыс бөлшек» ұғымын білу;

  • Натурал сандарды көбейту және бөлу дағдылары;

  • Бөлшектерді қысқарта алу;

  • Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру;

  • Аралас сандарды бұрыс бөлшек түрде және керісінше жазу;

  • Натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жазу.



Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері:


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері:


Ресурстар

Сабақтың басы:

5 мин















4



1 минут


Ұйымдастыру сәті: «Сәлемдесу» ойыны

Мұғалім оқушыларды дөңгелете тұрғызады. Ойын шарты бойынша мұғалім оқушыларға : қолмен, иықпен, ыммен, қол көтерумен т.б. әрекеттер арқылы сәлемдесуді ұсынады. Осылайша психологиялық көңіл –күі қалыптастырады.

Оқушыларды түгендеу;

Өткен тақырыпты өзектілеу және уәж туындату, сабаққа ынталандыру үшін белсенді оқу әдісі пайдаландым

«Сәйкестендіру»


Қалыптастырушы бағалау: «Мадақтама», «Табыс ағашы»

Пазлдар арқылы 5 топқа бөлу:

І-топ: Үшбұрыш

ІІ- топ: Төртбұрыш

ІІІ-топ: Шаршы

Сабақтың тақырыбын хабарлап, мақсатымен таныстыру








Слайд №1













Үлестірме суреттер



Сабақтың ортасы:

23 минут

6 мин






























2 мин















5 мин





































2мин







2 мин

















3 мин





















2мин





















4 мин


Белсенді оқу әдісі: «Тыңдап отырған үштік» жаңа тақырыпты меңгеру. Топтық жұмыс.

  1. Көбейтіндіні тең қосылғыштардың қосындысы түрінде жазып, есептеңдер:

1топ: *4; 1 *2

2 топ: *5; 3 *3

3топ: *2; 5 *2

Проблемалық сұрақ: Мәтіндік есепті талқылау

Қабырғасының ұзындығы м болатын квадраттың периметрін табыңдар.

Бөлшекті натурал санға көбейту үшін... керек.

Аралас санды натурал санға көбейту үшін ... керек

Көбейту ережесін әріптермен жазайық:

*n = . N- натурал сан, n1

Жай бөлшекті натурал санға көбейту үшін натурал санды бөлшек алымына көбейтеміз.



Қалыптастырушы бағалау:

Дескриптор

Білім алушы

Есептің шарты бойынша формула құрастырады және жазады.

1

Көбейтуді орындайды

1

Жай бөлшекті натурал санға көбейту ережесін тұжырымдайды

1

Әріппен өрнектейді

2

Әр топ бірін – бірі «басбармақ арқылы бағалайды, ал әр оқушы өздерін «бағдаршам» тәсілімен бағалайды

  1. Бөлшекті бөлшекке көбейту( Диалогтық тәсіл)

ABCD тік төртбұрышының ұзындығы дм, ал ені дм. ABCD тік төртбұрышының боялған бөлігінің) ауданын табыңдар









.
































Квадраттың ұзындығы тең қанша бөлік? ( дм)

Көлденеңінен тең неше бөлікке бөлінген? (дм)

Боялған бөліктің ауданын табу үшін қандай формула қолданамыз?

( S= a*b)

Демек,

S= * = = дм 2

Әріптермен өрнектейік:

* =







Практикалық есепті шешу барысында оқушылардың ережені тұжырымдағанда математикалық сөйлеу тілінің дұрыстығына назар аударамын.



Бөлшекті бөлшекке көбейту үшін алымын алымына ,

бөлімін бөліміне көбейтіп, нәтижесін жазу керек.

Мысалы : (жазбаша орындау тәсілін жазады)

  1. * =

  2. ( )2 =



III. Аралас сандарды көбейту алгоритмін құрастырайық.



3 * 6 =

Алгоритмі:

  1. Аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдырамыз;

  2. Бөлшектер қысқартуға келсе қысқартамыз;

  3. Бөлшекті бөлшекке көбейту әдісін пайдаланамыз.

Көбейтудің қасиеттері қандай?

* 0 = 0

a * 0 = 0



= 0

IV. Ширату жаттығулары:

1

1 кг кәмпиттің бағасы 350 тг. 1 кг кәмпит неше теңге?

(Заттың құнының формуласы С=аn)

2

Жердің жасанды серігі 7 км/сағ жылдамдықпен ұшырылды. Ол 8 сек қанша қашықтыққа барады?

(Ара қашықтықты табу формуласы S = v*t )

Дескриптор: Білім алушы

1

Қысқаша шартын орындайды

1

2

Есептің шарты бойынша формула құрастырады

1

3

Көбейтуді орындайды

1



Сергіту сәті : «Бармақтар отбасы» (қимыл –әрекеті мен саусақ жаттығуы)

Бармақ әке ,бармақ әке қайдасың?

Мындамын осында, халің қалай?

Бармақ ана бармақ ана қайдасың?

Мындамын осында , қалің қалай?

........................................................

Сараланған әдіс: «Баспалдақ» әдісі









Жеке жұмыс. (Тапқырлыққа есеп)

№583. Тігінші бірнеше көйлектің әрқайсысына 2 метрден есептеп, орам мата сатып алды. Ол орам матаны әр көйлекке жеке бөлу үшін 7 рет қиды.

  • Орам мата неше көйлек тігуге есепелген?

  • Орам мата неше метр?

(Жауабы : 22м)





Дескриптор:

Кесінді сызып, оны бөліктерге бөліп,бөлік санын анықтайды;

1

Бөлік саны нені көрсететінін біледі;

1

Аралас санды натурал санға көбейтеді.

1


Қалыптастырушы бағалау.«Смайлик» әдісі






Ресурсты парақтар

Бағалау кілті интербелсенді тақтада көрсетіледі





































Слайд №2







Математика 5-сынып. Алдамұратова

Байшоланов























Оқушылар өз білімдеріне сүйене отырып, алгоритм құрастырады, соның негізінде есепті шығарады.


Көбейтудің қасиеттеріне өздері мысал келтіреді



Математика 5-сынып. Алдамұратова

Байшоланов

№ 581















Timba.kz



















Математика 5-сынып. Алдамұратова

Байшоланов

№ 583



Сабақтың соңы:

6 мин









1 мин



2мин







«Шағын – тест»

1-топ: а) * в) 1 *2 с) 4 *2

2-топ: а) * в) 2 *6 с) 2 *1

3- топ : а) * в) 5 *4 с) 7 *7


Қалыптастырушы бағалау топ «бас бармақ» әдісімен, ал оқушылар өз ара «өзін-өзі» бағалау әдісімен баға береді.


Үйге тапсырма: §3.11 №575-577(тақ), 579,581















Тест кілті интерактивті тақтада көрсетіледі, оқушылар бірін бірі бағалайды.









Рефлексия және кері байланыс .

Оқушыларға келесі табыс ағашын бояу ұсынылады

Саралау

Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Белсенді оқыту әдістері

Сараланған оқу әдістері

бағалау

  1. Топтық жұмыста оқушылар бірі – біріне түсіндіреді;

  2. Жеке жұмыста ізденіп, логикалық ойлау қабілеті мен зерттеу дағдысы дамиды.


«Сәйкестендіру»,

«Тыңдап отырған үштік», « Диалогтық әдіс», «алгоритм құрастыру», «практикалық есеп», «проблемалық сұрақ» .Өз бетінше жұмыс істеуге сенімін арттырып, еркін ойлауға үйрету

Баспалдақ, диалог, қорытынды, деңгейлік тапсырма, қарқын, бағалау, іріктеу

Қалыптастырушы бағалау түрлері :

«Бағдаршам», «басбармақ», «Смайликтер», « табыс ағашы» әдісі

Қалыптастырушы бағалауда әр есепке дескриптор жазады




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"Жай бөлшектер және аралас сандарды көбейту"

Автор: Егембердиева Салтанат Ахановна

Дата: 14.05.2018

Номер свидетельства: 469538
