kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу".

Нажмите, чтобы узнать подробности

Батыс Қазақстан облысы Сырым ауданы Жалпы білім беретін Жамбыл негзігі мектебінің математика пәні мұғалімі Ешмұқанбетов Әділет Ғабитұлының 5 - сыныпқа арналған "Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу" атты қысқа мерзімді сабақ жоспары

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу".»

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5.1С бөлім: Жай бөлшектер

Мектеп: БҚО Сырым ауданы Жалпы білім беретін Жамбыл негізгі мектебі


Мұғалімнің аты-жөні: Ешмұқанбетов Әділет Ғабитұлы


Күні:

Сынып: 5

Сабақ тақырыбы

Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу.

Сабақтың түрі

Жаңа материалмен таныстыру, түсіндіру.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.1.9 жай бөлшек ұғымын меңгеру;

5.5.3.1 жай бөлшектерді оқу және жазу;


Сабақ мақсаттары

Оқушылар жай бөлшек ұғымын меңгеріп, жай бөлшектерді оқи және жаза біледі.

Бағалау критерийлері

Оқушылар, егер:

  • жай бөлшектің алымын дұрыс атай білсе;

  • бөлшектің бөлімін дұрыс атай білсе;

  • бөлшектің алымын да, бөлімін де дұрыс түсінсе және жаза алса, мақсатына жетеді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

- бұрыс бөлшектерді аралас сан түрінде және керісінше жазуды түсіндіре алады;

- жай бөлшекті алымын және бөлімін нұсқай отырып оқи алады;

Пәнге тән лексика мен терминология:үлес;жай бөлшек;бөлшектің алымы мен бөлімі;жартысы, ширегі, сегізден бірі(т.с.с)

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- бүтін және бөлшек бөліктен тұратын сан ... деп аталады;

- жай бөлшектің бөлімі..., ал алымы... білдіреді;

  • Сандарды салыстыру-Сравните числа-Compare numbers

  • Үлес-Доля-Fracture

  • Бөлшек бөлігі-Дробная часть-Fractional part

  • Бөлімі-Знаменатель-Denominator

  • Бұрыс бөлшек-Неправильная дробь-Unproper fraction

  • Жай бөлшек-Обыкновенная дробь-Vulgar fraction

  • Жарты-Половина-Half

  • Дұрыс бөлшек-Правильная дробь-Proper fraction

  • Координаттық сәуле-Координатный луч-Coordinate ray


Құндылықтарды дарыту



Жауапты азаматтар адал, сындарлы әрі белсенді, олар тұтастық, сыни идеялар мен қоғамды дамыту, ұлт пен қоршаған ортаны қорғау үшін пікір алуандығын әкеледі.

Оқушыларда өз бетімен жұмыс істеу мәдениетін дамыту, ұйымшылдыққа үйрету, бірін-бірі сыйлау.

Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет.

Оқылатын материалға сыни қарау арқылы оқуға құштарлыққа баулу

Пәнаралық байланыстар

Физика, ағылшын, информатика

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, интернет, компьютер, презентация

Бастапқы білім


Натурал сандар ұғымын меңгереді және натурал сандарға арифметикалық амалдар қасиеттерін қолданады

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут


Ұйымдастыру кезеңі.

Шырылдады қоңырау,

Біз сабақты бастаймыз.

Партамызға отырып,

Жаңа сабақ бастаймыз.

Саламатсыз ба оқушы

 Мамандық алғың келе ме,

Мамандық өзі немене?

Айналаң толған мамандық,

Айналаң толған өнеге.

Тыңдайық, кәне, ойлайық,

Білімге терең болайық.

Осы өлең жолдарында не туралы айтылып тұр. Мектепте алып жатқан біздің болашақ  мамандықтың баспалдағы. Ендеще сол баспалдаққа көтерілу кезінде қандай қасиеттерді бойымызға сіңіруіміз керек. Егер тапсырмаларды дұрыс орындасақ сол қасиеттер анықталады.

Мұғалім және оқушылар бір-бірімен амандасады.

«Ашық микрофон» әдісі.

Оқушылар қолдарына микрофон ұстап,өткен сабаққа байланысты немесе үй жұмысына байланысты сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді.

Мысалы:

1. Жай сандар деп қандай сандарды айтады?

2. Құрама сандар деп қандай сандарды айтады?

3. Сандардың 2;5;10 – ға бөлінгіштік белгілері?

4. Сандардың 3;9 – ға бөлінгіштік белгілері?

5. Санды жай көбейткіштерге жіктеу дегеніміз не?

6. Ереже: ЕҮОБ қалай табамыз?

Дискриптор білім алушы;

  • Жай сандарға анықтама береді және мысал келтіреді;

  • Құрама сандарға мысал келтіреді;

  • Сандардың бөлінгіштік белгілерін біледі;

Мұғалім оқушылардың көмегімен бүгінгі сабақтың тақырыбы, оған сәйкес мақсаты және күтілетін нәтижесі анықталады.




http://smk.edu.kz/Bank/Download/f1c0f357-94b3-49f1-9c6e-c46282c11c78


презентация

Сабақтың ортасы

5 минут








15 минут
























15 минут














Жаңа тақырыпты түсіндіру. Презентация.

  1. Тең бөліктер үлестер деп аталады.



2. Жай бөлшек

Әркімнің дәптер бетінен

Көреміз бөлшек сызығын

Үстіндегі алымы, білсеңіз

Астыдағы бөлімі

Бөлшекті біз әрқащан

Жай бөлшек деп атаймыз

3. Екі натурал санның бөліндісін бөлшек түрінде жазғанда, бөлшектің алымына бөлінгіш жазылып, бөліміне бөлгіш жазылады.

 - алымы, - бөлімі, ортасындағы бөлшек сызығы.

Қысқаша тарихи мәлімет беру :

  • Ерте кезде адамдар сауда-саттық кезінде үлестермен есептеу қажет болған. Алғашқыда бөлшек сандарды сынық сандар деп атады.

  • Алымы бірге тең жай бөлшектер аликвоттық бөлшектер деп аталады.( бірлік бөлшектер деп те аталады). Кез келген аликводтық бөлшек 1 - ден кіші болады.

  • Жүйеленгшен бөлшектер деп - алымы кез келген бүтін сан , бөлімі тек 10 саны немесе 60 саны ғана болатын сан.

  • Жалпы түрдегі бөлшек - алымы да бөлімі де кез келген сан болады.

  • Бөлшек сызығын - уал - Хассара және италияндық Леонардо Пизанский енгізді.

  • Топпен жұмыс

  • Үш таңбалы сан ойлаңдар. 123
    Ойлаған санға осы санның өзін тіркеп жаз. 123123
    Екінші оқушыға бер.
    Қағазға жазылған санды 13 - ке бөліп, шыққан санды үшінші оқушыға бер.
    Ол санды 11 - ге бөліп, 4 - ші оқушыға бер.
    4 - ші оқушы 11 - ге бөлінген санды 7 - ге бөліп, шыққан санды оқиды. Бұл сан бірінші ойлаған оқушының саны болады.

Жұппен жұмыс.

Оқушыларды жұппен бөліп, оқушыларға 2x2 өлшемдегі шаршы салуды ұсыныңыз және оны тең төрт бөлікке қалай бөлуге болатынын көрсетіңіз. Шаршының бір бөлігін боятыңыз. Шаршының қандай бөлігі боялғанын және қандай бөлігі боялмағанын анықтауды ұсыныңыз. Осыған ұқсас жұмысты 3x4 өлшемді тіктөртбұрышпен жүргізіңіз. Оны торкөздерге бөліп, қандай да бір бөлігін боятыңыз.

Дискриптор білім алушы;

  • оқушылар өздігінен жай бөлшек ұғымын тұжырымдайды

  • бұл этапта оқушылардың бір біріне деген басқаға деген сыйластығы дамиды

  • топпен жұмыс жасай алады

Қорытынды.

Бағалау: «Фишбоун әдісі»

Постерге балықтың қаңқасы суретін салып, басына тақырып жазылады. Түйінді ой құйрығына жазылады.Кейін ауызша және жазбаша кері байланыс беріледі.

Үй жұмысы

Ұзындығы 8 см-ге тең кесінді салыңдар. Түрлі түсті қарындашпен кесіндісін белгілеңдер. Кесіндінің белгіленбеген қандай бөлігі қалды?





































Қосымша:

https://www.ixl.com/math/grade-5/fractions-review



Сабақтың соңы

5 минут

Рефлекция






Мен тақырыпты меңгердім, маған сабақ ұнады..

Тақырыпты түсіндім, бірақ есептерді шешкен кезде қиналамын.

Сабақ маған түсініксіз болды.




Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Баяу орындайтын оқушылар мұғалімнен консультация алады немесе жақсы оқитын оқушылардан көмек сұрайды.

«Ашық микрофон» әдісі.

«Топпен жұмыс»

«Жұппен жұмыс»

«Фишбоун әдісі»

Дұрыс отыруларын қадағалау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақтың мақсаттары оқу бағдарламасына сай дұрыс қойылды.Сабақ мақсатына жетті.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
"Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу".

Автор: Ешмуханбетов Адилет Габитулы

Дата: 03.02.2018

Номер свидетельства: 454440
