Қысқа мерзімді жоспар. Сабақ жоспары
| Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі 5.3В бөлім: Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану
| Мектеп:Шақаман жалпы орта білім беретін мектебі | ||||||||||||||||
| Күні:19.01.2018ж | Мұғалімнің аты-жөні:Ахметова Д.О. | ||||||||||||||||
| Сынып: 5 | Қатысқандар саны:21 | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||
| Сабақ тақырыбы: Ондық бөлшек.Ондық бөлшектерді оқу және жазу. | |||||||||||||||||
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.1.13 ондық бөлшек ұғымын меңгеру
| ||||||||||||||||
| Сабақ мақсаттары | Мәселелік тапсырмамен топта жұмыс жасау арқылы оқушылар ондық бөлшекпен танысады және оларды оқуды, жазуды, разрядтық қосылғыштар қосындысы түрінде ұсынуды және разрядтық қосылғыштар қосындсыны ондық бөлшек түрінде жазуды үйренеді. | ||||||||||||||||
| Сабақтың тәрбиелік және дамытушылық аспектісі | Есептеу дағдыларын, математикалық тіл, есте сақтау, ойлау дағдыларын дамыту; Табиғат жайлы білім арқылы жауапкершілік сезімін, сабақта мінез-құлықтың этикалық және эстетикалық нормаларын қалыптастыру | ||||||||||||||||
| Сабақ типі | Жаңа білімді меңгеру дәне алғашқы бекіту, жаңа мәліметті бекіту | ||||||||||||||||
| Бағалау критерийлері | Оқушылар
| ||||||||||||||||
| Тілдік мақсаттар | Математикалық терминологияны қолдана отырып және өздерінің сөздерімен ондық бөлшекті, оның қалай жазылуын ұғынады және түсінеді, ондық бөлшектің разрядтарын атайды. Пәнге тән лексика мен терминология: - бүтін бөлік, бөлшек бөлік; - ондық бөлшек; - үтірмен ажыратылатын таңбалар саны; - үтірден кейінгі таңбалар саны; - ондық, жүздік, мыңдық және т.с.с. үлестер; - разрядтары бойынша сандарды жіктеу; - разрядтық бірліктер. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: - жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазу үшін. керек; - ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жазу үшін. керек; - ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу үшін. неше цифр болса, бөлінгіш пен бөлгіштегі үтірлерді оңға қарай сонша цифрға жылжыту керек; - егер ондық бөлшектің соңына бір немесе бірнеше нөлдер тіркеп жазылса ( алып тасталса), онда.бөлшек шығады; - ондық бөлшекті қандай да бір разрядқа дейін дөңгелектеу үшін. керек. | ||||||||||||||||
| Құндылықтарды дарыту | Адалдық, жауапкершілік, құрмет құндылықтарды дарыту -топтық жұмыс және өзін-өзі бағалау, өзара бағалау арқылы жүзеге асырылады, жаһандық азаматтық ондық бөлшек ұғымының даму тарихына саяхат жасау арқылы, ондық бөлшекті жазудың заманауи нұсқасымен танысу арқылы іске асырылады | ||||||||||||||||
| АКТ қолдану дағдылары | Микрокалькуляторлар, интерактивті тақта немесе диапроектор, жекелеген маркерлік тақталар немесе рефлексияға арналған кітапшалар | ||||||||||||||||
| Бастапқы білім | Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану дағдыларының болуы, бөлшектің негізгі қасиеттері, аралас сандар, натурал сандардың разрядтары | ||||||||||||||||
| Сабақ барысы | |||||||||||||||||
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар | |||||||||||||||
| Сабақтың басы 5 минут
| Ұйымдастыру кезеңі. Топтарға бөлу. «Пазл» әдісі Оқушылар өздерінің бөліктерін тауып, пазл құрастырады. 1 тапсырма. Пазл бөліктерінде ұсынылған тапсырмаларды ауызша орындау арқылы сабақ тақырыбын анықтау. Ауызша орындайтын тапсырма: 1. Мәжіліс залын мереке қарсаңында безендіру үшін 100 шар сатып алынды. Оның 39-ы қызыл шар. Қызыл шар қанша бөлікті құрайды. 2. Дүкенге құстар мен жануарлар үшін 600 кг жем әкелінді. Түске дейін оның - ін сатып жіберді. Түске дейін қанша жем сатылды? 3. 8 санын бөлімінде 100 болатын бөлшекпен алмастырыңыз. 4. Әмина құстар жайлы 19 беттен тұратын кітаптардың - ін оқып тастады. Кітапта неше бет бар? 5. 200 жас спортшылар мен жаттықтырушылар сапқа тұрғызылды. Олардың барлығы олимпиаданың ашылуына барады. Олардың - ы балалар. Сапқа тұрған жаттықтырушылар саны қанша?
Ең алдымен мұғалім барлық топтардың жауаптарын тыңдайды. Одан кейін дұрыс жауапты ұсынады: «Ондық бөлшек» Ауызша жұмысқа топта тексеру жүргізу (1 слайд) | 1 - қосымша
| |||||||||||||||
| Сабақтың ортасы 25 минут | |||||||||||||||||
| Сабақтың соңы 10 минут |
- ін сатып жіберді. Түске дейін қанша жем сатылды?
- ін оқып тастады. Кітапта неше бет бар?
- ы балалар. Сапқа тұрған жаттықтырушылар саны қанша? 

,






.

. Оқушылар өз бетімен орындайды және тапсырманы бірінші болып орындаған оқушының үлгісі бойынша тексереді.
