kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы

Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру

Сабақтың мақсаты

1. Жай бөлшектер мен аралас сандарды салыстыру ережелерін білу;

2. Оқушыларға белгілі координаталық сәуледе жай бөлшектер мен аралас сандарды салыстыру ережесін есептер шығарғанда дұрыс қолдана білу;

3. Мәтінді есепті талдау, шартының орындалуын түсіндіру, тұжырым жасау

Бағалау критерийі

  • жай бөлшектер мен аралас сандар ережесімен танысады және ережені тұжырымдайды;
  • есептер шығарғанда жай бөлшектер мен аралас сандардың салыстыру қасиеттерін қолданады;
  • берілген жаттығуды талдайды, орындайды, тұжырымдайды

Тілдік мақсаттар

Бөлшектерді салыстыруды түсіндіреді

Пәндік лексика және терминология: «жай бөлшек», «бұрыс бөлшек», «салыстыру», «координаталық сәуле», «аралас сан»

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: «аралас санның бүтін бөлігі салыстырылады», «аралас санның бөлшек бөлігін салыстыру», «жай бөлшектің алымы», «жай бөлшектің бөлімі», «теңсіздікті қанағаттандыратын мәндері»

Құндылықтарға баулу

Ынтымақтастық: Төзімділік, ынтымақтастық, өзара сыйластық, белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену жаңаны тез игеруге дайын болу.

Пәнаралық байланыс

Орындалатын жаттығулар мәтініне сәйкес геометрия пәнімен байланыс

Алдыңғы білім

5.5.3.3-жай бөлшектер мен аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

 

Сабақтың

басы

Оқушылармен сәлемдесу, назарын сабаққа дайындау.Шаттық шеңбер

Бір-біріне жылы сөздер айту арқылы психологиялық ахуалды қалыптастыру. Санау арқылы топқа бөлу.

Өткенді қ

айталау жаңа тақырыпқа көпір салу.

Суретте ұзындықтары бiрдей үш кесiндi берiлген. Бiрiншi кесiндiнiң -сi, екiншi кесiндiнiң

-сi, үшiншi кесiндiнiң -сi боялған.

Кесiндiлердiң боялған бөліктерінің ұзындықтарына сәйкесбөлшектерiн салыстырыңдар.

Бөлшектердi өсу ретiмен жазыңдар.

«Ой қозғау» әдісімен жаңа тақырыптың тақырыбы мен мақсатын анықтау.

Бөлшектерді координаталық сәуледе қалай кескіндейді?

Қай бөлшек үлкен, қай бөлшек кiшi?

Координаталық сәулеге үш бөлшекті жазсақ, үлкен бөлшек пен кіші бөлшек қалай орналасады деп ойлайсыңдар?

Кез-келген бөлшекті қалай салыстырамыз?

Ол үшін біз не білуіміз керек?

Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыңдар? Өз алдымызға қандай мақсат қоя аламыз?

презентация

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру»

Логикалық жаттығу.

Логикалық жаттығу.

  • Жыл он екі айдың ішінде 30 және 31 сандары ауысып отырады. Ал 28 және 29 сандары қай айда кездеседі?
  • Қосарланып жегілген ат-арбамен Самат 8 шақырым жол жүрді. Оның әр аты неше шақырым жол жүрді?
  • Ағаш үстінде 100 торғай отырды. Аңшы 5 торғайды атып алды. Торғайдың қаншасы қалды?
“ Бағытпен жалғастыр” ойыны.  Бірлік бөлшек Ең кіші жай сан Жұп цифр Дұрыс бөлшек Тақ цифр Аралас сан Бұрыс бөлшек

Бағытпен жалғастыр” ойыны.

Бірлік бөлшек

Ең кіші жай сан

Жұп цифр

Дұрыс бөлшек

Тақ цифр

Аралас сан

Бұрыс бөлшек

“ Кім жылдам?” ойыны 6 мен 9-дың ЕҮОБ-ін табыңдар. 12 мен 8-дің ЕҮОБ-ін табыңдар. 12, 6, 18 сандарының ЕҮОБ табыңдар

Кім жылдам?” ойыны

6 мен 9-дың

ЕҮОБ-ін табыңдар.

12 мен 8-дің

ЕҮОБ-ін табыңдар.

12, 6, 18 сандарының

ЕҮОБ табыңдар

Сөзжұмбақ шешу:

Сөзжұмбақ шешу:

  • Алымы бөліміне тең немесе алымы бөлімінен үлкен бөлшек.
  • Бөлшек сызығының астындағы сан.
  • Бөлшек сызығының үстіндегі сан.
  • Ең кіші жай сан.
  • Координаталық сәуледегі таңдап алынған кесінді.
Рефлексия: «Аяқталмаған сөйлемдер (1 мин)

Рефлексия: «Аяқталмаған сөйлемдер

(1 мин)

Назар аударғандарыңызға рахмет!

Назар аударғандарыңызға рахмет!


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру

Автор: Қарқын Слида

Дата: 08.11.2018

Номер свидетельства: 484290
