kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жай бөлшектерді қосу және азайту

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жай бөлшектерді қосу және азайту тақырыбына есесптер шығару 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жай бөлшектерді қосу және азайту»

Бекітемін Келісемін

Мектеп директорының оқу ісі Мектеп директорының ғылыми жұмыстар

жөніндегі орынбасары __________Б.Шерімова жөніндегі орынбасары_____________Ж.Қасымова



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.2А

Мектеп: №26


Күні: 14.11.2018

Мұғалімнің аты-жөні: Түгелбай Динара Құдайбергенқызы

Сынып: 5 «В»

Қатысқандар : 13

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектерді қосу және азайту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.17 Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу мен азайтуды орындау

Сабақ мақсаттары


  • Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады

  • Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтады

Бағалау критерийі

Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу мен азайтуды орындайды

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайту ережесін айта алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

  • Бөлімдері бірдей бөлшектер, дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сан,

Cыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер


Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосқанда олардың алымдарын қосып, алым етіп жазып, сол бөлімнің өзін қалдыру керек.


Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтқанда азайғыштың алымынан азайтқыштың алымын азайтып, алым етіп жазып, сол бөлімнің өзін қалдыру керек.

Ойлау дағды деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану

Құндылықтарға баулу

Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият. Өмір бойы білім алу, ынтымақтастық, ашықтық.

Пәнаралық байланыс

АКТ, сурет /дөңгелектерді бояу/

Алдыңғы оқу

Жай бөлшектер мен аралас сандарды салыстыру

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар



Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

Ыстық алақан әдісі бойынша дұырс және бұрыс бөлшектерді, аралас сандарды айтып өту.

Алма ағашындағы алма стикерлері арқылы қосу және азайту топтарына бөлу

Сабақта қатысып отырған топқа, оқушыларға жұлдызша беріледі.





Стикер, алма ағашы суреті, жұлдызша


Үй тапсырмасын тексеру. Жұптық жұмыс

«Сен маған, мен саған» әдісі бойынша (дәптерлерін алмастырып үй жұмысын тексереді) Интерактивті тақтада есептің дұрысы көрсетіліп тұрады.

№503 есеп

  1. 3)

  2. 4)


5) 6)


7) 8)


Өтілген тақырыпты қайталау

Интерактивті тақта және смартфон арқылы «Пликерс» бағдарламасы арқылы тест жұмысы орындалады.

  1. Жай бөлшектің жазылуындағы сызықша « - » нені білдіреді?

А) қосу

В)азайту

С) бөлу +

Д) көбейту

2) Алымы бөлімінен кіші бөлшектер қалай аталады?

А) дұрыс +

В) бұрыс

С) аралас сан

Д) жай бөлшек

3) Бүтін бөліктен және жай бөлшектен тұратын сандар қалай аталады?

А) дұрыс

В) бұрыс

С) аралас сан +

Д) жай бөлшек

4) Алымы бөлімінен үлкен бөлшектер қалай аталады?

А) дұрыс

В) бұрыс +

С) аралас сан

Д) жай бөлшек

5) Алымы бірдей бөлшектер қалай салыстырылады?

А) бөлімінің қайсысы үлкен болса сол бөлшек үлкен болады. +

В) алымдарының қайсысы үлкен болса сол бөлшек үлкен болады.

С) бүтін бөліктерінің қайсысы үлкен болса сол бөлшек үлкен болады.

Д) Дұрыс жауабы жоқ

6) теңдігін тап?

А) 1

В) +

С)

Д) Дұрыс жауабы жоқ

7)Бөлшекті қысқарт:

А)

Б) +

В)

С)

8) Аралас сан түрінде жазыңыз:

А) +

В)

С)

Д)

9) Бұрыс бөлшекті табыңыз

А)

В)

С)

Д)

10)Дұрыс бөлшекті табыңыз:

+

В)

С)

Д)

Мұғалімнің кері байланысы






Жұмыс дәптері










Пликерс карточкалары

Сабақтың ортасы


















Жеке жұмыс

«Bilim land» сайтындағы есептерді әр оқушы өзі дәптерге орындайды.


«Басбармақ» әдісі арқылы бағалау

Егер жауап дұрыс болса басбармақ жоғары

Егер жартылай дұрыс болса басбармақ жанға

Егер мүлде дұрыс емес болса басбармақ төменге қарату.

Топтық жұмыс

Боялған бөліктерді қолданып қосынды жаз және оның мәнін тап

1 топ 2-топ


Оқушылар топты «Бағдаршам» түстері арқылы бағалайды.


Сергіту сәті


Топтық жұмыс

Оқушылар есепті шығарып , топта қорғайды.

Есептің теңдігін тауып, дөңгелекті боя

1 топ

2-топ

Топтар бір –бірін смайлик арқылы бағалайды.

Жеке жұмыс

(Қалыптастыпушы бағалау тапсырмалары)

1-тапсырма

Есептеңіз:

а)

b)

Дескриптор: Білім алушы

- бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады;

- бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтады.

2-тапсырма

Өрнектің мәнін табыңыз:



Дескриптор: Білім алушы

- амалдардың орындалу ретін анықтайды;

- жай бөлшектерді қосады;

- жай бөлшектерді азайтады.

















"Bilim Land"сайты




























Таратпа













Ребустар видеоролик арқылы
















Смайликтер




Таратпа ҚБ





Сабақтың соңы







Рефлексия

«Екі жұлдыз - бір тілек» сабақта ұнаған екі нәрсені жазады және алма ағашына жапсырады.

Үйге тапсырма.

506 есеп. Ережелерді қайталау

Стикер

Қосымша ақпарат Интернет, кітапхана


Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және

қауіпсіздік техникасын сақтау



1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

2.Барлық оқушыларға бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосуға және азайтуға

тапсырмалар беріледі.

Сынып оқушыларының басым бөлігіне бөлімдері бірдей бөлшектерді қосуға, азайтуға үйрету .

1. Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара

3. «Басбармақ» әдісі арқылы бағалау

4. «Бағдаршам» арқылы бағалау

5. Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану


Сергіту жаттығулары

АКТ

Рефлексия

Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.





Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?


































































ҚОСУ















АЗАЙТУ


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Жай бөлшектерді қосу және азайту

Автор: Түгелбай Динара Құдайбергенқызы

Дата: 08.06.2019

Номер свидетельства: 513981
