Просмотр содержимого документа
«урок математики для 3класса с казахским языком обучения »
«Барқытбел орта мектебі» КММ Бастауыш сынып мұғалімі: Алиппаева Сандугаш Каникановнаның 3 сыныпқа құрастырылған сабақ жоспары 3-тоқсан 2014-2015 оқу жылы.
математика
3 – cынып
Мерзімі: 11.03.2015ж
Барлық оқушы саны:7
Қатысқаны:
Сабақ тақырыбы
«Қайталау сабағы»
Сабақтың мақсаты
Ауызша көбейту және бөлу, қалдықпен бөлуді орындау және оны тексеру жайлы білімдерін тиянақтау.
Күтілетін нәтиже
-Көбейту,бөлу, қалдықпен бөлу терең мағлұмат алады.
-Өз ойларын еркін жеткізуге тырысады.
-Топпен, жұппен жұмыс істеуге үйренеді.
Міндеттер
-пәнге деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру;
-Есепке сәйкес сызба сала білу дағдыларын қалыптастыру.
-ауызбіршілікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер
Топтық, жұптық жұмыс, тест жұмысы, шешу кілті,
Көрнекіліктер
Оқулық, стикер, ватман қағаздар, слайдтар
Сабақ барысы
Уақыты
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Сабақ кезеңдері:
1-кезең.
Қызығушы-
лықты ояту.
2минут
Психологиялық дайындық.
Шырылдады қоңырау,
Біз сабақты бастаймыз.
Партамыздан біз тұрып,
Жылы лебіз айтамыз...
Бүгінгі күн терезеден,
Бізге, міне, тұр қарап.
Сондай жақсы көңіл күймен,
Басталады бұл сабақ.
2,3,4-санадар таңдау арқылы топқа бөлу.
Оқушылар өз орындарынан тұрып, жылы лебіз білдіреді.
.
Топқа бөлінеді
2-кезең.
Мағынаны ажырату.
20-25 мин
Математикалық диктант арқылы бүгінгі тақырыпты табу: х*0=?
8/4=?
15/5=?
20/5?
24/4=?
81/9=?
100/10=?
Қ-0 А-2 Й-3 Т-4 А-6 Л-7 А-9 У-10
«Наурыз көже»- ойыны
Күн мен түн, қай кезде теңеледі? Наурыз мерекесіндегі негізгі тағам?Көженің құрамы?Қандай дәмнен құралады?(7)
Конвертте тапсырмалар:Тақтада жеке жұмыс.
Оқушылар тапсырма орындау арқылы,сабақ тақырыбын өздері шешеді.
Сабақтың тақырыбын табу.
Тапсырмалар орындау арқылы
7 дәмді табу.
Сергіту сәті.
2 мин
1,2,3- бойға жина күш,
Қолға қалам аламыз.
Әдемілеп жазамыз.
Оң жақ, сол жақ аяқ-қолдары арқылы қимыл жасады. Көніл күйлері көтеріліп сабаққа деген ынталары артты.
3-кезең.
Ой- толғаныс
10 мин
Тест.(жұппен ) жұмыс .Есеп шығару.( топпен жұмыс)
76 бет №3,4
3 үшбұрыш. 4 -шаршы 5 тік төртбұрыш
Периметр табу.
Әр топтағы оқушы алған білімдеріне қорытынды жасады. Соңынан жиынтық баға шығарды .Бір-бірін тексеру.
Бағалау
3 мин
Әр топ басшылары мен оқушылардың қойған балдық бағаларынан ортақ баға шығарды.
Топ басшысы бағалады.
Бір бірін бағалады.
Үйге тапсырма:
3мин
Рефлексия кесте толтыру
Өз ойларын еркін жазу
О
2
3
4
6
7
9
10
Қ
А
Й
Т
А
Л
А
У
2
3
4
2
3
4
Бұршақ
Ет
Қамыр
Тары
Тұз
Бидай
Құрт
«Наурыз көже»
Тест
18 санының ½ бөлігі нешеге тең?
А) 6
Б) 2
В) 9
2. 2тәулікте неше сағат бар?
А) 18сағат
Б) 42сағат
В) 48сағат
3. Бала 1минутта 60 сөз оқыса, 2 минутта неше сөз оқиды?
А) 100сөз
Б) 65 сөз
В) 120сөз
4. Амалдың ретін көрсет: (256-150)* 5+ 24/6
А)1, 2,3,4
Б)1,2,4,3
В)2,3,1,4
5. Біздің сыныптағы оқушылар санын 3 есе арттырсан неше болады?
А) 12
Б) 54
В) 21
Тест
18 санының ½ бөлігі нешеге тең?
А) 6
Б) 2
В) 9
2. 2тәулікте неше сағат бар?
А) 18сағат
Б) 42сағат
В) 48сағат
3. Бала 1минутта 60 сөз оқыса, 2 минутта неше сөз оқиды?
А) 100сөз
Б) 65 сөз
В) 120сөз
4. Амалдың ретін көрсет: (256-150)* 5+ 24/6
А)1, 2,3,4
Б)1,2,4,3
В)2,3,1,4
5. Біздің сыныптағы оқушылар санын 3 есе арттырсан неше болады?
А) 12
Б) 54
В) 21
Жауаптары:
1.В
2.В
3.В
4.Б
5.В
Бағасы
«0»-5
«1»-4
«2»-3
«3»-2
Тексерілді:
Қазақ тілі 3– cынып
Мерзімі:10.03.2015ж
Барлық оқушы саны:7
Сабақ тақырыбы
«Құрылымы күрделі теңдеулерді шешу»
Сабақтың мақсаты
Оқушылардың ауызша көбейту және бөлу тақырыбы бойынша білімдеріндегі кемшіліктерді анықтау және түзету.
Әдіс-тәсілдер
Жұптық, жекелей жұмыс, тест жұмысы, ойын арқылы
Көрнекіліктер
Оқулық,тапсырмалар, стикерлер,доп.
Сабақ барысы
Уақыты
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Сабақ кезеңдері:
1-кезең.
Қызығушы-
лықты ояту.
3мин
5 мин
Мұғалім оқушылармен сәлемдесіп, сабақтың өтілу жоспарымен таныстырады.
2.Тірек білімді белсендіру:( Ауызша есептеу):40-ты 18-ге арттыру; 78-ді 8-ге кеміту; 15-тің 27-ге нешеуі жетпейді; қандай саннан 36-ны азайтса 17 шығады; 58 бен 40 сандарының айырмасын 2 есе арттыру,50 мен 22 санд.қос. 9 есе кеміту.
Оқушылар «он сұрақ» әдісі арқылы сабақ тақырыбын табады.
Допты кімге берсе, сол жауап айтады.
2-кезең.
Мағынаны ажырату.
Шығармашылық жұмыс:
15 мин
10 мин
Карточка тарату, ондағы тапсырманы орындау жұппен жұмыс .
1к.- есеп
2к.- есеп
3к.- есеп
4к. есеп
«Сан таңдау» арқылы фигураның периметрін табу.
Дәптерде есепті шығару:
Шарты:
Сұрағы:
Шешуі:
3-үшбұрыш
4-тік төртбұрыш
5-шаршы
3-кезең.
Ой- толғаныс
7 мин
Жаңа тақырыпты бекіту мақсатында 10 сұрақтан тұратын тест жұмысы беріледі.
«Мен саған сен маған» әдісімен оқушылардың алған білімдері пысықталады.
Оқушылар тапсырманы белсенділік танытып орындауға жағдай жасау.
Бағалау
3мин
Оқушылардың қойған балдық бағаларына өз пікірін білдіреді. Оқушылар толықтай бағаланады.
Әр оқушы алған білімдеріне қорытынды жасайды. Соңынан жиынтық баға шығарды:
«5»-1, «4»-4, «3»-1
Үйге тапсырма
2 мин
74бет № 6 № 7 а
Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, плакатта салынған ағашқа жапсырды.
Қорытынды мен ұсыныс: Сабақбарысыдәстүрлі түрде өтті. Оқушылардың тіл байлығын, сөйлеу мәнерін дамытуда әлі де көптеген жұмыс атқару керек. Қысқа және де нақты жауап беруге оқушыларды әлі де машықтандыру керек деген ұсыныс білдіремін.
Оқу ісінінің меңгерушісі: Даниярова Р.А.---------------
1. Ұйымдастыру сәті: Мұғалім оқушылармен сәлемдесіп, сабақтың жоспарымен таныстырды, «лездеме» әдісі арқылы стильдердің түрлерін ажыратуға бағыттаушы сұрақтар берді.
2. Үй тапсырмасы:«Ыстық орындық» әдісін қолдану арқылы өткен тақырыпқа шолу жасады.
Оқушылар әдебиет пәнімен байланыстыра отырып кезекпен лезде жауап беріп, жаңа тақырыпты ашты.
Балалар бір бірінің жауабын тыңдап, қол шапалақтау арқылы бір біріне баға берді.
2-кезең.
Мағынаны ажырату.
10 мин
15 мин
«Миға шабуыл» ойыны арқылы мұғалім оқушыларға тақырыпты ашатын бағыттаушысұрақтар қойды.
Жаңа тақырыпты оқушылармен бірлесіп талдады, слайдтың көмегімен ережелерді түсіндірді.
Ауызша жұмыс жасады, қойылған сұрақтарға нақты жауап беруге тырысты.Дәптермен жұмыс орындады, тақырыпқа сай күрделі сөздерді өздеріне түртіп отырды.
Оқулықпен жұмыс жасады, 56-жаттығу Құнанбаевтың «Қыс» өлеңіндегі теңеулерді көшіріп жазып, мағынасын ашты.
Сергіту сәті.
3 мин
Дене мүшелерімен ауаға сурет салу жаттығуын жасатты.
Оң жақ, сол жақ аяқ-қолдары, танаумен, белмен қимыл жасады. Көніл күйлері көтеріліп сабаққа деген ынталары артты.
3-кезең.
Ой- толғаныс
5 мин
«Венн диаграмма» әдісі арқылы стильдердің ұқсастығы мен айырмашылығы, ортақ белгісін орындату арқылы жаңа тақырыпты пысықтады.
Әр оқушы алған білімдеріне қорытынды жасады
«Венн диаграмма» сызбасын толтыру арқылы жаңа тақырыпты жақсы меңгергендіктерін көрсете білді.
Бағалау
2 мин
Оқушылардың қойған балдық бағаларынан ортақ баға шығарды.
Оқушылар бір біріне әділ баға беріп, толығымен бағаланды.
Қорытынды мен ұсыныс: Барлық оқушылар сабаққа тартылды, белсенділік таныта білді. Мұғалім сабақ барысында «Сыни ойлау технолногиясының» бірнеше элементтерін пайдаланды, сабақ жақсы деңгейде жоспарланған, пән бойынша оқушылардың қызығушылығы байқалды, оқушылар толықтай бағаланды. Тек бір ғана ұсыныс, көрнекі құралдарды көбірек қолдану.
Оқу ісінінің меңгерушісі: Даниярова Р.А. ---------------
Пән мұғалімі: Юсупова А.Н.---------------
Қазақ тілі пәнінен сабаққа қатысу талдауым
Қазақ тілі
7 – cынып
Мерзімі: 22.01.2014 ж.
Барлық оқушы саны: 19
Қатысқаны: 16
Сабақ тақырыбы
«Етістіктің шақтары»
Сабаққа қатысу мақсатым
Мұғалімнің сабақ өткізу шеберлігін бақылау, оқушылардың пән бойынша білім деңгейін анықтау.
Әдіс-тәсілдер
Топтық, жұптық жұмыс, тест жұмысы, ойын түрі
Көрнекіліктер
Оқулық, стикер, ватман қағаздар, слайдтар
Сабақ барысы
Уақыты
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Сабақ кезеңдері:
1-кезең.
Қызығушы-
лықты ояту.
3мин
2 мин
7 мин
Оқушыларды түгендеп, сабақ жоспарымен таныстыруды тиімді стратегиямен көрсете білді. Сабақ жаңа сабақ болғандықтан, сайыс түрінде өтетінін түсіндіріп өтті.
1.Топқа бөлді стикер арқылы
2. Үй тапсырмасы: «Сұхбаттық тест» арқылы оқушылардың жұп боп жұмыс жасауын ұйымдастырды. Мұғалім бақылаушы рөлін атқарды.
«Аңдатпа сұрақ» әдісі арқылы алдын ала үйге берілген тапсырма арқылы тақырыптың мәнін аша білді
Стикер арқылы топқа бөлінді.
Ішкі-сыртқы шеңбер арқылы жұптасып бір-біріне сұрақ қояды, жауап береді. Жұптарының жауабын тыңдайды, бағалайды.
2-кезең.
Мағынаны ажырату.
15 мин
Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын тақтаға жазды. Әдісін түсіндірді, тірек сызбаны, слайд түрінде пайдаланды. «Миға шабуыл» ойыны арқылы мұғалім оқушыларға тақырыпты ашатын бағыттаушы сұрақтар қойды. Дәптермен жұмыс орындатты:103,104-жаттығуды берді.
Оқушылардың пәнге деген қызығушылықтары байқалды, тақтада кесте сызылып, әр оқушы берілген тапсырма бойынша кестені толтырды.
Әр сұраққа жарыса отырып жауап беріп отырды. Оқушылардың тақырыпты жақсы меңгергендіктері, жаттығуларды дұрыс орындаудан байқалды.
3-кезең.
Ой- толғаныс
7 мин
5 мин
Жаңа тақырыпты бекіту мақсатында «Эверест шыңы» ойыны ойнатылды. ББҮ әдісін қолданды: білдім?
Не білгім келеді?
үйрендім?
Тапсырманы дұрыс орындаған сайын шыңға шықты.Әр топтағы оқушы алған білімдеріне қорытынды жасады.
Бағалау
3 мин
Әр топ басшылары мен оқушылардың қойған балдық бағаларынан ортақ баға шығарды.
Топ басшысы бағалады.
Бір бірін бағалады. Соңынан жиынтық баға шығарды
Үйге тапсырма:
3мин
Оқушыларға үш шақ туралы:
Бірінші топқа ертегі
Екінші топқа айтыс
Үшінші топқа өлең жазып келу тапсырылды
Оқушылар күнделіктеріне берілген тапсырманы жазып алды.
Қорытынды мен ұсыныс: Сабақтың барысында жаңа тақырыпты оқушылар меңгеріп алғаны білініп тұрды. Жалпы пәнге деген қызығушылықтары жақсы. Сабақ өте қызықты, тартымды өтті. Мұғалім СТО технологиясының элементтерін тиімді қолданды,берген білімі бойынша сабақ барысында нәтижеге қол жеткізді деген ойдамын.
Оқу ісінінің меңгерушісі: Даниярова Р.А. ----------------------
Пән мұғалімі: Юсупова А.Н. ---------------
Қазақ тілі пәніненсабаққа қатысу талдауым
Қазақ тілі 7 – cынып
Мерзімі: 12.02.2014ж.
Барлық оқушы саны:19
Қатысқаны: 17
Сабақ тақырыбы
«Өткен шақ». «Жедел өткен шақ»
Сабаққа қатысу мақсатым
Оқушылардың сабаққа деген дайындығын, білім деңгейін анықтау.
Әдіс-тәсілдер
Жұптық, жекелей жұмыс, тест жұмысы, ойын арқылы
Көрнекіліктер
үлестірмелікеспе қағаздар,таблицалар, оқулық
Сабақ барысы
Уақыты
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Сабақ кезеңдері:
1-кезең.
Қызығушы-
лықты ояту.
3мин
5 мин
Мұғалім оқушыларғаетістіктің шақтары туралы түсінік берді,оның ішінде жедел өткен шақтың жасалу жолдарына түсініктеме беріп өтті.
2. Үй тапсырмасын тексеру: Қос шеңбер әдісі арқылы оқушылардың жұп боп жұмыс жасауын ұйымдастырды.
Қос шеңбер әдісі арқылы жұптасып бір-біріне сұрақ қойды, жұптарының жауабын тыңдап, бағалады.
2-кезең.
Мағынаны ажырату.
Шығармашылық жұмыс:
15 мин
10 мин
Жеке оқушылармен жұмыс: етістіктерден жедел өткен шақ жасатып,жіктеп,әрқайсысына сөйлем құратты.
Бар,ойна,жүгір,жарыс,сөйле
148-жаттығу берілдіМәтіннен жедел өткен шақты білдіріп тұрған етістіктерді тауып сөйлем
құрап жазу тапсырылды.
Тақтамен жұмыс: тақтаға белсенділік танытпай отырған оқушыларды шығарды, оларға жедел өткен шақ етістіктеріне бірнеше сөйлем жазып синтаксистік талдау жасатты.
Дәптермен жұмыс орындалды, кестені толтырды, сөйлем құрады. Жаттығуларды орындады.
Оқушылар жаттығуда берілген тапсырманы, сөйлемді күрделі және мазмұндығып құрап, ойларын нақты мысал келтіре отырып дәлелдеді.
Үш оқушы бұл тапсырмада белсенділік танытты, бір оқушы ғана сұрақтарға жартылай жауап берді. Жіберген қателерін өздері тауып, өз өздеріне баға берді.
3-кезең.
Ой- толғаныс
7 мин
Жаңа тақырыпты бекіту мақсатында «кім жылдам» ойыны арқылыоқушыларғапысықтау сұрақтар қойып алған білімдерін пысықтады.
Барлығы белсенділік танытты, бір оқушы ғана бірақ сұраққа жауап берді.
Бағалау
3мин
Оқушылардың критериалды бағаларына өз пікірін білдірді. Оқушылар толықтай бағаланды.
Әр оқушы алған білімдеріне қорытынды жасады. Соңынан жиынтық баға шығарды:
«5»-5, «4»-9, «3»-3
Үйге тапсырма
2 мин
150-жаттығуды берді
Оқушылар күнделіктеріне берілген тапсырманы жазып алды.
Қорытынды мен ұсыныс: Сабақбарысы дәстүрлі түрде өтті. Оқушылардың тіл байлығын дамытуда әлі де көптеген жұмыс атқару керек. Қысқа және де нақты жауап беруге оқушыларды әлі де машықтандыру керек деген ұсыныс білдіремін. Балалардың сабаққа деген дайындығы жақсы.
Оқу ісінінің меңгерушісі: Даниярова Р.А.---------------
Пән мұғалімі: Юсупова А.Н.---------------
Күні: 18.12.2013ж. Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 9
Барлық оқушы саны: 12 Қатысқаны: 10
Сабақтың тақырыбы : «Үмбетей жырау»
Сабаққа қатысу мақсатым :Мұғалімнің сабақ өткізу шеберлігін бақылау, оқушылардың пән бойынша білім деңгейін анықтау.
Сабақтың түрі : аралас сабақ
Сабақтың әдісі : сұрақ-жауап,шығармашылық іздену, жұптық жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі :кітаптар,тірек сызбалар т.б
Пәнаралық байланыс : тарих
Сабақты талдау барысы :
а) Ұйымдастыру кезеңі :
Пән мұғалімі оқушылармен амандасып,түгендеді,оқу құралдарын тексерді.Сыныптың тазалығына көңіл бөлді.Оқушылардың зейінін сабаққа аудару барысында «жүйрік болсаң тауып көр» ойынын ұйымдастырды, өткен тақырып пен жаңа тақырыпты байланыстыра отырып .
ә) Үй тапсырмасын пысықтау :
Мұғалім үйге берілген тапсырманы «жалғасын тап» ойыны арқылы сұрайды.Оқушылар«Ағайының көп болса » өлеңін мәнерлеп, нақышына келтіре кезектесе оқыды.
б) Жаңа сабақты түсіндіру.
Мұғалім Үмбетей жырау туралы қосымша оқулықтарды қолдана отырып ақпарат берді: Үмбетей жырау елінің қорғаны болған батырларды жырына арқау еткен. "Бөгембай өліміне", "Бөгембай өлімін Абылай ханға естірту" атты толғауларында ол" Бөгембай бастаған халық батырларын дәріптеген. "Қапшаған қандай ұрыстан" қайратты ерлерді ұрпағына өнеге еткен. Жырау Бөгембай батырдың ерлік бейнесін тамаша өрнектейді. Оны асқар Алатауға теңейді, тегеурінді бүркітке балайды, "Болмашыдай анадан болат тудың, Бөгембай" деп қастерлейді. Атамекенін жаудан қорғап қалған, халқымыздың ұлан-байтақ жерін— Баянауыл, Қызыл тау, Абыралы, Шыңғыстау — бүкіл Сарыарқа атырауын қалмақтардан аман алып қалған Бөгембай батырдың ерлігін сүйсіне жырлағаны жайлы айтып өтті.
Кітаппен жұмыс:Оқушылар кітаптан « Жауқашарға », «Бәке» өлеңін мәнерлеп, нақышына келтіре оқыды. Өз түсінгендерін сөзбен суреттеп айтуға тырысты: Үмбетей жырау "Бәкеге", "Жауқашарға" өлеңдерінде жаман қылықтан сақтандырған, жақсы қылыққа адамгершілікке, адалдыққа үндеген.
Білімді бекіту: Өтілген тақырыпқа байланысты мұғалім оқушыларға мен саған сен маған әдісі арқылы бір бірлеріне бірнеше сұрақтар қойдыртып, айтқан жауаптарын тыңдатқыза отырып, бір бірін бағалауға бағыттады. Алған білімдерін жинақтап, нәтижесін көрсете білді.
Білімді бағалау: Оқушылырдың жауаптарына ,сабаққа белсене қатысып отырғандарына қарай барлық оқушы бағаланды.
Үйге тапсырма:Үмбетей жыраудың шығармаларын оқып келу.
Қорытынды мен ұсыныс: Сабақбарысы дәстүрлі түрде өтті. Оқушылардың тіл байлығын, сөйлеу мәнерін дамытуда әлі де көптеген жұмыс атқару керек. Қысқа және де нақты жауап беруге оқушыларды әлі де машықтандыру керек деген ұсыныс білдіремін.
Оқу ісінінің меңгерушісі: Даниярова Р.А.---------------
Пән мұғалімі: Юсупова А.Н.---------------
Күні: 11.03.2014ж. Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 10
Барлығы: алты оқушы Қатысқаны: алты оқушы
Сабақтың тақырыбы: «Еңлік Кебек» поэмасы
Сабаққа қатысу мақсатым: Оқушылардың сабаққа деген дайындығын, білім деңгейін анықтау.
Сабақтың көрнекілігі:кітаптар,үнтаспа, дидактикалық материалдар т.б
Сабаққа талдау жүргізу барысым:
а) Ұйымдастыру кезеңі:
Пән мұғалімі оқушылармен амандасып,түгендеді,оқу құралдарын тексерді.Сыныптың тазалығына көңіл бөлді.Оқушылардың зейінін сабаққа аудару барысында «жүйрік болсаң тауып көр» ойынын ұйымдастырды, өткен тақырып пен жаңа тақырыпты байланыстырды.
ә) Үй тапсырмасын пысықтау:
Оқушылар Шәкәрім Құдайбердіұлының шығармаларынан үзінді жатқа мәнерлеп оқыды. Мұғалімүйге берілген Шәкәрімнің өмірбаянынан қосымша сұрақтар қойды.
1. Шәкәрімнің қандай поэмаларын білесіңдер?
2. Кімдердің шығармаларын аударған?
3. Қандай әндерін білесіңдер?
б) Жаңа сабақты түсіндіру:
Мұғалім ақынның поэмаларымен таныстырып өтті: Шәкәрім мұрасының қомақты саласы –поэмалары. Ақынның «Еңлік –Кебек» (1891), «Қалқаман-Мамыр» (1888) дастандары қазақ елінің тұрмыс , тарихынан жазылған. «Ләйлі-Мәжнүн» дастаны нәзира дәстүрі негізінде,шығыс аңызы желісімен шығарылған. «Еңлік –Кебек» , «Қалқаман-Мамыр» дастандары-сүйіспеншілікті, адал махаббатты,таза сезімді жыр еткен шығармалар. Ел аузындағы махаббат аңыздарын ақын суреткерлік шеберлікпен жырлап, жеке бас трагедиясынан халық трагедиясын көтереді.
Кітаппен жұмыс:Оқушылар Шәкәрім поэмаларын мәнерлеп оқып, түсініктерін айтты.
Топпен жұмыс: хронологиялық кестені толтырды.
1858 жылы дүниеге келеді1908 жылы елден жырақта тастақтатұрады
1931 жылы қайтыс болады1905-1906 жылдары Меккеге қажылыққа барады.
Білімді бекіту:
Өтілген тақырыпқа байланысты бірнеше сұрақтар қойды.
1 Шәкәрімнің қоғам қайраткері жөнінде не білесің?
2. Шәкәрім өзіне кімді үлгі тұтқан?
3. «Еңлік –Кебек» поэмасында қандай тарихи жағдайға тоқталады?
Білімді бағалау: Оқушылырдың жауаптарына ,сабаққа белсене қатысып отырғандарына қарай білімдері бағаланды.
Үйге тапсырма: Шәкәрімнің поэмаларын оқып келу
Қорытынды мен ұсыныс: Барлық оқушылар сабаққа тартылды, белсенділік таныта білді. Мұғалім сабақ барысында «Сыни ойлау технолногиясының» бірнеше элементтерін пайдаланды, сабақ жақсы деңгейде жоспарланған, пән бойынша оқушылардың қызығушылығы байқалды, оқушылар толықтай бағаланды. Тек бір ғана ұсыныс, көрнекі құралдарды көбірек қолдану.
Оқу ісінінің меңгерушісі: Даниярова Р.А.---------------
Пән мұғалімі: Юсупова А.Н.---------------
Қазақ тілі пәніненсабаққа қатысу талдауым
Қазақ тілі 9– cынып
Мерзімі:27.02.2014 ж.
Барлық оқушы саны:12
Қатысқаны: 11
Сабақ тақырыбы
«Қаратпа, оңашаланған сөздер»
Сабаққа қатысу мақсаттым
Оқушылардың сабаққа деген белсенділігін, сөйлеу барысында сөз мәнерін, тіл байлығын, ойын еркін жеткізу сауаттылығын бақылау.
Әдіс-тәсілдер
Жұптық, жекелей жұмыс, тест жұмысы, ойын арқылы
Көрнекіліктер
Оқулық, слайдтар, электронды оқулық.
Сабақ барысы
Уақыты
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Сабақ кезеңдері:
1-кезең.
Қызығушы-
лықты ояту.
3мин
5 мин
Мұғалім оқушылармен сәлемдесіп, сабақтың өтілу жоспарымен таныстырды.
2. Үй тапсырмасын тексеру: Қар көшкіні әдісі арқылы оқушылардың жұп боп жұмыс жасауын ұйымдастырды.
Оқушылар «он сұрақ» әдісі арқылы сабақ тақырыбын тапты.
Қар көшкіні әдісі арқылы жұптасып бір-біріне тыныс белгілеріне байланысты сұрақ қойды, жұптарының жауабын тыңдап, бағалады.
2-кезең.
Мағынаны ажырату.
Шығармашылық жұмыс:
15 мин
10 мин
«Миға шабуыл» ойыны арқылы мұғалім оқушыларға тақырып мағынасын ашатын тірек сызбаны, кесте түрінді ұсынды.
82-жаттығу берілді.
Карточкамен жұмыс ұймдастырды,ондағы тапсырма: берілген қаратпа, оңашаланған сөздерден сөйлемқұрап жазу тапсырылды.
Дәптермен жұмыс орындалды, кестені толтырды. Мұғалімге тақырып бойынша бірнеше сұрақ қойды. Бірлесіп талдау жұмысын жүргізді.Жаттығулардыорындады.
Оқушылар жаттығуда берілген тапсырмаға сай, сөздердің айтылу интонациясы мен жазылуына қарай тыныс белгілерін қойып орындады.
Оқушылар бұл тапсырманы да, қызығушылықпен орындады. Азаматта ғана екі грамматикалық қате кетті.
3-кезең.
Ой- толғаныс
7 мин
Жаңа тақырыпты бекіту мақсатында 10 сұрақтан тұратын тест жұмысы берілді.
«Мен саған сен маған» әдісімен оқушылардың алған білімдерін пысықтады.
Барлық оқушы бұл тапсырмада белсенділік танытты, бір оқушы ғана екі сұраққа ғана жауап берді.
Бағалау
3мин
Оқушылардың қойған балдық бағаларына өз пікірін білдірді. Оқушылар толықтай бағаланды.
Әр оқушы алған білімдеріне қорытынды жасады.
Үйге тапсырма
2 мин
92-жаттығуды берді.
Сабақтан алған әсерлерін смайлик арқылы білдірді.
Қорытынды мен ұсыныс: Мұғалімсабақбарысын жақсы ұйымдастырған. Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін аша білді. Сабақ мақсатына жетті.
Қатысқан бірлестік жетекшісі: Жомартова Л.Ж .---------------
Пән мұғалімі: Юсупова А.Н.---------------
Күні: 07.03.2014ж. Пәні: қазақ тілі Сыныбы: 7
Барлығы: 19 оқушы Қатысқаны: 17 оқушы
Cабақтың тақырыбы: Етістіктің шақтарын қайталау Сабаққа қатысу мақсатым: Іс тәжірибе алмасу, мұғалімнің сабақ жүргізу шеберлігін бақылау.
Мұғалім сыныпты төрт топқа бөлді(осы шақ, келер шақ, мақсатты келер шақ, жедел өткен шақ)
2. Үй тапсырмасын қайталау.
Мұғалім әр топтың атауына байланысты үлестірмелі сұрақтар таратты, топ басшылары топ мүшелерінен сұраққа жауап беретін оқушыны сайлап отырды, топ ішіндегі бір оқушы сарапшы рөлін атқарып жауаптың дұрыс\бұрысын сараптап отырды.
І топ
1. Осы шақ болатын етісіктерді ата.2.Осы шақ дегеніміз не?3.Осы шақтың түрлерін ата.
ІІ топ
1.Жедел өткен шақ дегеніміз не?
–а,-е,-й жұрнақтары арқылы жасалса,ауыспалы осы шақ па,ауыспалы келер шақ па,қалай ажыратамыз?
ІІІ топ
Көсемшенің –ып, -іп, -п және есімшенің –ған, -ген, -қан, -кен жұрнақтары арқылы жасалса өткен шақтың қай түрі? Келді сөзін жедел өткен шақ етіп жікте. Мақсатты келер шақ дегеніміз не? Жұрнақтарын ата.
IV топ
Қай сөйлемде жедел өткен шақтағы етістік бар?
Сахнада ән айттым.
Күн шайдай ашық.
ІІ. Мағынаны ажырату: Оқушылар сұрақтарға жауап бергенде өрнектер шығады.Сол өрнектерге мәтін құрастырды. Мұғалім тарапынан тапсырма берілді: «Гүл», «Көкпар», «Ою», «Жұлдыз» сөздерінен сөйлем құрау.
3.Шығармашылық жұмыс: Гүл неге жылайды? «Мені түсін» тәсілін қолдана отырып, мұғалім оқушыларды шығармашылық қабілеттерін шыңдауға бағыттады.
Суық,солу,жұлу,таптау,байқамау,талғамай бере салу,тікен қаулап өсіп кету,күн көзінен таса қалу,сусау(шөлдеу).Осы берілген сөздерді дәлелдей отырып,мәтін құрастыру.Мысалы: Суық (Күн суытқан кезде тоңып қараусыз,жылусыз қаламын ба деп жылайды).Байқамау (Иісі қандай,өзі қандай әдемі деп көңіл аудармай қасымнан өтіп кете ме деп жылайды).Талғамай бере салу (Әр гүлдің өз иесі,өзіне тән қасиеті болады емес пе?Қай гүлді кімге сыйлауын білмей,өз иесін таппай,гүл қадірін білмейтін біреуге беріп қоя ма деп жылайды) т.б.
ІІІ. Ой толғаныс: балалардың білімдерін бекіту мақсатында пән мұғалімі оқушыларға өтілген тарау бойынша он сұрақтан құралған тест таратты, оқушылар орындарында отырып орындады, болған соң бір бірімен алмасты, мұғалім дұрыс жауабын оқыды, оқушылар бір бірін бағалады.
Білімдерін бағалау: топ басшылары топ мүшелерін бағалады, бір бірін бағалады.
Мұғалім жиынтық баға қойды. 17 оқушыдан он бесі бағаланды, екі оқушы бағаланған жоқ.
Үйге тапсырма:Суретке қарап сөйлем ойлап құрастыру.
Қорытынды мен ұсыныс: Барлық оқушылар сабаққа тартылды, белсенділік таныта білді. Мұғалім сабақ барысында «Сыни ойлау технолногиясының» бірнеше элементтерін пайдаланды, сабақ жақсы деңгейде жоспарланған, пән бойынша оқушылардың қызығушылығы байқалды, оқушылар толықтай бағаланды. Тек бір ғана ұсыныс, көрнекі құралдарды көбірек қолдану.
Қатысқан мектеп тәлімгері: Базарова Б.С. ---------------
Пән мұғалімі: Юсупова А.Н.---------------
Пәні: қазақ тілі Күні: 17.03.2014 Сыныбы: 7
Сабақтың тақырыбы: «Сөздердің байланысу түрлері»
Барлығы: 19 оқушы Қатысқаны: 17 оқушы
Сабаққа қатысу мақсатым: Іс тәжірибе алмасу, мұғалімнің сабақ жүргізу шеберлігін бақылау.
Мұғалім сыныпты ортаға шығарып ,шеңберге тұрғызып, шеңбердің үзігі жоқ тұтас екендігі неде деген ой туғызу арқылы оқушыларға жаңа тақырыпты байланыстыра ой қозғады. Мерей: біз бір бірімізбен тығыз байланыста болғандықтан, сөздер де бір бірімен байланысу арқылы сөйлем құрастырады.
2. Үй тапсырмасын сұрау.
Ойын «Грамматикалық терминді таңдау». Терминдер: сөз,сөйлем,сөз тіркесі,синтаксис.
Оқушылар берілген терминдерден сабаққа қатысты термин сөзді анықтады және оның қажеттілігін дәлелдеді. Қажетті термин – сөз тіркесі.
Сөз тіркесі дегеніміз не?
Сөз тіркесінің қандай айырықша белгілері бар?
«Қатені түзеу» ойыны.
Сөз тіркесі
Қатесі
Дұрысы
1.Ізгілік кілті
Шылау арқылы
2.Көпір арқылы өту
Интонация арқылы
3.Абай - ақын
Орын тәртібі арқылы
4.Бақытты балалық
Жалғау арқылы
5.Самал жел
Орын тәртібі арқылы
6.Адамзатты сүю
Жалғау арқылы
7.Білу үшін оқу
Жалғау арқылы
8.Еңбектің сыйы
Шылау арқылы
9.Қаныш Сәтбаев – ғалым
Орын тәртібі арқылы
10.Ғажайып әлем
Интонация арқылы
Жаңа тақырып: Сөздердің байланысу түрлері.
Мақсат қою кезеңі.
«Бүгінгі тақырыпта нені білуіміз керек?»
Мұғалім сұрақ барысында оқушылардың болжау пікірлерімен таныса отырып,сабақтың негізгі мақсатын слайд арқылы көрсетті.
Мәтінмен жұмыс.
Оқушылар мәтіннамалық (текстологиялық) жұмыс орындады.
а) Мәтінде абзац бар ма? ә) Жаңа ой қанша?
б) Қосымша ой бар ма? в) Қандай сөйлемнің түрлері кездеседі?
Композициялық-мәтіндік талдау жасады. Мұғалім сабақ бойы бағыттаушы мен бақылаушы рөлін атқарды
Шығарма неше бөлімнен тұрады? Жоспарын құр.
Сөздердің байланысу түрлерін анықта.
Үйге тапсырма.112-беттегі мәтіндегі ойды аяқтап жазады,сөздердің байланысу тәсілдерін анықтайды.
Бағалау. Топ лидерлері арқылы оқушылар бағаланады.
Тұжырым.Мұғалім сабақ бойынша оқушыларға қорытынды жасатты.
Қорытынды мен ұсыныс: Оқушылар сабаққа жауапкершілікпен белсене қатысты, мұғалім оқушылардың дұрыс, жүйелі сөйлеу дағдыларын көтеру мақсатында ұтымды тәсілдер қолданды. Сабақ қорытындысы әділ бағаланды. Сабақ жақсы деңгейде өтті.
Қатысқан тәрбие ісінің меңгерушісі: Ашманова А.К. ................
Пән мұғалімі Юсупова А.Н. ...................
Пәні: қазақ тілі Күні:11.09.2013.Сыныбы: 7
Барлығы: 18 оқушы Қатысқаны: 18 оқушы
Сабақтың тақырыбы : «Орфографиялық және орфоэпиялық нормалардың сақталу орындары.»
Сабаққа қатысу мақсатым: Оқушылардың орфографиялық сауаттылығын анықтау
Сабақтың түрі : Аралас сабақ
Сабақтың әдісі : сұрақ – жауап,түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі : үлестірмелікеспе қағаздар
Сабақтың барысы : а) Ұйымдастыру кезеңі :
Оқушылармен амандасты, оқу құралдарын тексерді.Сыныптың тазалығына көңіл бөлді.Оқушылардың зейінін сабаққа аударды.
ә) Үй тапсырмасын пысықтау :
Үйге берілген жаттығуды тексерді. Кеспе қағаздарды үлестірді, оқушылар жауап берді.
б) Жаңа сабақты түсіндіру:
Мұғалім:«Орфоэпия» мен «Орфография» деген сөздердің мағынасын ашуға бағыттаушы мысал сөздер келтірді. Оқушылар сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін байқата білді, мысал арқылы ережені құрады. Дұрыс жауап бере білді.
Шығармашылық жұмыс : Оқушылартөмендегі сөздердің тұсына олардың орфографиялық нормасын сақтап жазды, жазылу ережесін тісіндірді.
Жылан гөз - жыланғұрт –
қайқаяқ – қайран ғалу –
қайрақ тас – қайыр ғош –
қақ пөлу – қағ алды –
саптаяқ – сарауыз –
сегіз ғанат –
Білімді бекіту : Мұғалім оқушыларға бірнеше сұрақтар қою арқылы білімдерін пысықтады. «Венн диаграмма» әдісі арқылы оқушылар сабақты бекітті.
Білімді бағалау :Оқушылардың ынтасына қарай білімдері толықтай бағаланды.
Үйге тапсырма : 13-жаттығу. Берілген сөйлемдерді оқып орыс сөздерін талдаңдар. Орыс сөздеріне жалғанған қосымшалардың орфографиялық нормаға сәйкестігін түсіндіріңдер.
Қорытынды мен ұсыныс: Оқушылар сабаққа белсене қатысты, мұғалім оқушылардың пәнге деген қызығушылығын аша білді. Сабақ тартымды да мазмұнды өтті. Оқушылардың коллеграфиясына көбірек мән беруді ұсынамын.
Қатысқан тәрбие ісінің меңгерушісі: Ашманова А.К. ................
Сабаққа қатысу мақсатым:Мұғалімнің сабақ өткізу шеберлігін бақылау, оқушылардың пән бойынша білім деңгейін анықтау.
Сабақтың барысы : а) Ұйымдастыру кезеңі :
Оқушылармен амандасты, оқу құралдарын тексерді.Сыныптың тазалығына көңіл бөлді.Оқушылардың зейінін сабаққа аударды.
ә) Үй тапсырмасын пысықтау :
Үйге берілген жаттығуды тексерді. Кеспе қағаздарды үлестірді. Оқушыларға бірнеше сұрақтар қойды, оқушылар жауап берді.
1.Сөйлем мүшесі неше түрге бөлінеді?
2. Тұрлаулы мүшесіне қайсысы жатады?
3. Не себепті тұрлаусыз мүшесі сөйлем құрай алмайды?
б) Жаңа сабақты түсіндіру:
Мұғалім: жаңа сабақтың тақырыбын оқушыларға « он сұрақ» әдісін қолдана отырып тапқыздыртты.
Сын есім мағынасына қарай: 1- сапалақ, 2- қатыстық
Сын есім құрамына қарай: 1- негізгі, 2- туынды, 3- күрделі.
Жаттығумен жұмыс: 64 -жаттығу.Мұғалім жаттығуда берілген мәтінді өзіндік диктант етіп жазғызды. Оқушылар құрамынан сапалық сын есімдерді тауып , ерекшелігін түсіндірді.
Жеке оқушылармен жұмыс: Қабылдауы баяу Бексұлтан мен Ерлан, Айдос берілген сын есімдердің бір тектес сапалық белгілерін көрсететін жұрнақтарды жалғап жазды.
Мысалы: қызыл-қызғылт,қызғылтым, қызылдау, қызылырақ,тым қызыл, өте қызыл
Білімді бекіту : Оқушылардың жаңа тақырып бойынша алған білімдерін мұғалім тест алу арқылы жинақтады.
Білімді бағалау :Оқушылардың ынтасына қарай білімдері бағаланды.
Үйге тапсырма : 66-жаттығу. Сапалық және қатыстық сын есімдерді ажыратыңдар, сөйлем құрастырып келіңдер.
Қорытынды мен ұсыныс: Сабақбарысы дәстүрлі түрде өтті. Оқушылардың тіл байлығын дамытуда әлі де көптеген жұмыс атқару керек. Қысқа және де нақты жауап беруге оқушыларды әлі де машықтандыру керек деген ұсыныс білдіремін. Балалардың сабаққа деген дайындығы жақсы.
Қатысқан ағылшын пәні мұғалімі: Карибжанова Г.А. ................
Пән мұғалімі Юсупова А.Н. ...................
Күні:22.11.2013 ж.Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 10
Сабақтың тақырыбы : «Шоқан Уәлиханов»
Сабаққа қатысу мақсатым:Мұғалімнің сабақ кезеңдерінде әдіс\тәсілдерді ұтымды қолдануын, сабақ мақсатының жүйелі құрылуын анықтау.
Оқушылармен амандасты, оқу құралдарын тексерді.Сыныптың тазалығына көңіл бөлді.Оқушылардың зейінін сабаққа аударды.
ә) Үй тапсырмасын пысықтау :
Мұғалім «Ыстық орындық» стратегиясы арқылы үй тапсырмасын бірнеше оқушылардан сұрайды, оқушылар ыстық орындықта отырған балаға бағыттаушы сұрақтар қояды, автор жауа береді.
б) Жаңа сабақты түсіндіру.
Ш. Уалиханов өмірінің елеулі кезеңдері мен еңбектерін оқушылар естерінде сақтап қалу үшін мұғалім хронологиялық кестені ұсынды, оқушылар өз беттерімен ізденіп толтырды, түсінік берді.
жылдар
оқиғалар
еңбектері
1835
Қазіргі Қостанай облысының Құсмұрын бекетінде туған
1847-1853
Омбыдағы кадет корпусында оқиды
1852
Шығысты зерттеуші И.Н. Березинмен танысады
1853
Әскери қызметте қалдырылады
1855
Орталық Қазақстанды,Жетісу, тарбағатай өлкелерін аралайды
«Тәңірі», « Қазақстандағы шамандықтың қалдығы»
1863-1864
Омбы қаласы
«Сот реформасы туралы жазбалар»
Кітаппен жұмыс:Оқушылар мұғалімнің көмегімен Шоқанның шығармаларын оқып,талдау жасады. Шоқанға мінездеме жазды.
Білімді бекіту: Өтілген тақырыпқа байланысты сұрақ\жауап арқылы мұғалім оқушылардың алған білімдерін пысықтады.
Шоқан Уалиханов туралы не білесің?
Ш.Уалиханов өмір сүрген шақтағы қоғам туралы,қазақ елі туралы не айтасың?
Ш.Уалихановты не себепті аққан жұлдыз деді?
Білімді бағалау:Оқушылырдың жауаптарына ,сабаққа белсене қатысып отырғандарына қарай білімдері толықтай бағаланды.
Үйге тапсырма: «Жалындап өткен жас ғұмыр» тақырыбына шығарма жазып келу.
Қорытынды мен ұсыныс:Оқушылардың тақырыпты жақсы меңгергендігі сабақ барысында байқалды. Мұғалім сабаққа үлкен ізденіспен дайындалған. Сабақ мазмұнды өтті.
Қатысқан қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі: Ашманов Е.А. ................
Пән мұғалімі Юсупова А.Н. ...................
Қазақ тілі пәніненсабаққа қатысу талдауым
Қазақ тілі 10 – cынып
Мерзімі: 07.10.2013ж.
Барлық оқушы саны:6
Қатысқаны: 6
Сабақ тақырыбы
«Сөз сазы». «Әсерлі сөйлеу». «Дауыс мәнері».
Сабаққа қатысу мақсатым
Оқушылардың сөйлеу мәдениетін, мәнерін, тіл байлығын, ойын еркін әрі нақты жеткізе алатындығын бақылау.
Әдіс-тәсілдер
Жұптық, жекелей жұмыс, тест жұмысы, ойын арқылы
Көрнекіліктер
Оқулық, слайдтар, электронды оқулық.
Дереккөздер
Электронды оқулық қазақ тіліне арналған 10-сынып
Қазақ тілі оқулық 10-сынып
Сабақ барысы
Уақыты
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Сабақ кезеңдері:
1-кезең.
Қызығушы-
лықты ояту.
3мин
5 мин
Мұғалім оқушылармен сәлемдесіп, сабақтың өтілу жоспарымен таныстырды.
2. Үй тапсырмасын тексеру: Қар көшкіні әдісі арқылы оқушылардың жұп боп жұмыс жасауын ұйымдастырды.
Оқушылар «он сұрақ» әдісі арқылы сабақ тақырыбын тапты.
Қар көшкіні әдісі арқылы жұптасып бір-біріне сұрақ қойды, жұптарының жауабын тыңдап, бағалады.
2-кезең.
Мағынаны ажырату.
Шығармашылық жұмыс:
15 мин
10 мин
«Миға шабуыл» ойыны арқылы мұғалім оқушыларға тақырып мағынасын ашатын тірек сызбаны, кесте түрінді ұсынды.
28-жаттығу берілді
Карточка таратты, ондағы тапсырма: берілген сөздерден тұрақты сөз тіркесін құрап жазу тапсырылды.
Дәптермен жұмыс орындалды, кестені толтырды. Мұғалімге тақырып бойынша бірнеше сұрақ қойды. Бірлесіп талдау жұмысын жүргізді. Жаттығуларды орындады.
Оқушылар жаттығуда берілген тапсырмаға сай, сөздердің айтылуы мен жазылуына байланысты орындады.
Оқушылар айтылу мәнеріне сай жазып, тапсырманы жақсы деңгейде орындады.
3-кезең.
Ой- толғаныс
7 мин
Жаңа тақырыпты бекіту мақсатында 10 сұрақтан тұратын тест жұмысы берілді.
«Мен саған сен маған» әдісімен оқушылардың алған білімдерін пысықтады.
Топ басшысы бес оқушы бұл тапсырмада белсенділік танытты, бір оқушы ғана сұрақтарға жартылай жауап берді деп пікірін білдірді.
Бағалау
3мин
Оқушылар толықтай бағаланды. Соңынан жиынтық баға шығарды:
«5»-1, «4»-4, «3»-1
Оқушылар қойған балдық бағаларына өз пікірлерін білдірді.
Үйге тапсырма
2 мин
29-жаттығуды орындауға берді
Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, плакатта салынған ағашқа жапсырды.
Қорытынды мен ұсыныс: Сабақбарысы мазмұнды өтті. Оқушылардың тіл байлығын, сөйлеу мәнерін дамытуда әлі де көптеген жұмыс атқару керек. Оқушылардың өздеріне көбірек ізденуге мүмкіншілік беру керек деген ұсыныс білдірем. .
Қатысқан бірлестік жетекшісі: Жомартова Л.Ж .---------------
Пән мұғалімі: Юсупова А.Н.---------------
Күні:07.09.2013 ж. Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 9
Барлық оқушы саны: 12 Қатысқаны: 11
Сабақтың тақырыбы: «Тұрмыс-салт жырлары»
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, т.б
Сабақтың көрнекілігі: перфокарта, тест сұрақтары, оқулық.
Сабаққа қатысу мақсатым:Мұғалімнің сабақ өткізу шеберлігін бақылау, іс\тәжірибе алмасу.
Сабақтың барысы : а) Ұйымдастыру кезеңі :
Оқушылармен амандасты, оқу құралдарын тексерді.Сыныптың тазалығына көңіл бөлді.Оқушылардың зейінін сабаққа аударды.
ә) Үй тапсырмасын пысықтау :
Үйге берілген жаттығуды тексерді. Кеспе қағаздарды үлестірді. Оқушыларға бірнеше сұрақтар қойды, оқушылар жауап берді.
1. «Әдебиет» деген сөз қай тілден енген?
2. Қазақ әдебиеті нешеге бөлінеді?
3. Ауыз әдебиетінің жазба әдебиетінен қандай айырмашылығы бар?
4.Ауыз әдебиеті қандай салаларға бөлінеді?
б) Жаңа сабақты түсіндіру:Мұғалім интервью әдісі арқылы оқушылардан сұхбат алу арқылы тақырыптың мазмұнын ашты, мағынасын танытты.
Кітаппен жұмыс:Оқушылар кітаптан тұрмыс- салт жырларының түрлерінен мәнерлеп оқыды. Мағынасын ажыратты, түсінік берді.
Топпен жұмыс: Тұрмыс-салт жырларының түрлерін топтастыру.
Бесік жыры тұсаукесер жыры жар-жар
Тұрмыс-салт жырлары
тойбастар
беташар бата-тілек
жоқтау наурыз жыры
Білімді бекіту:
Өтілген тақырыпқа байланысты бірнеше сұрақтардан құралған ашық тест берілді.
Тұрмыс-салт жыры дегеніміз не?
Қандай түрлерін білесіңдер?
Білімді бағалау:
Оқушылырдың жауаптарына ,сабаққа белсене қатысып отырғандарына қарай білімдері бағаланды.
Үйге тапсырма: Тұрмыс-салт жырлары және оның түрлері туралы оқып келу.
Қорытынды мен ұсыныс: Оқушылардың тіл байлығын, сөйлеу мәнерін дамытуда әлі де көптеген жұмыс атқару керек. Көрнекіқұралдарды аз пайдаланды. Оқушылар тақырыпты меңгерді. Сабақ бір сарында өтті.
Қатысқан орыс тілі мен әдебиет пәні мұғалімі Баязова С.Т. ---------------
Пән мұғалімі: Юсупова А.Н.---------------
Күні: 19.09.2013 ж. Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 10
Барлығы: 6 оқушы Қатысқаны: 6 оқушы
Сабақтың тақырыбы : «Махамбет Өтемісұлы»
Сабаққа қатысу мақсатым:Сыныптың ынтымақтастық ахуалын, пәнге деген қызығушылығын анықтау.
Сабақтың түрі :Дәстүрлі сабақ
Сабақтың әдісі :сұрақ-жауап,шығармашылық іздену
Сабақтың көрнекілігі :кеспе қағаздар,суреттер, оқулық, өлеңдер жинағы.
Сабақтың барысы : а) Ұйымдастыру кезеңі :Мұғалім оқушылармен сәлемдесіп, сабақтың өтілу жоспарымен таныстырды. Қар көшкіні әдісі арқылы оқушылардың жұп боп жұмыс жасауын ұйымдастырды.
ә) Үй тапсырмасын пысықтау :
Үйге берілген тапсырма бойынша оқушыларға бірнеше сұрақтар қойды.
«Қызғыш құс» өлеңінің жалғасын айт, ұйқасына қарай талда.
б) Жаңа сабақты түсіндіру.
Жаңа тақырыпты түсіндірмес бұрын мұғалім алдынала мазмұнын оқып келуді тапсырған оқушылардан Махамбеттің өмір тарихына шолу жасауды ұсынды.
Назерке: Махамбет Өтемісұлы 1803 жылы қазіргі Орал облысы, Жәнібек ауданындағы Бекетай құмы деген жерде дүниеге келді. Махамбет кейін перзенттік ыстық сезіммен әсірелей суреттеген, қуғында жүргенде аңсай сағынған бұл аймақ Бөкей ордасы, Бөкей хандығы немесе Ішкі орда деп те аталады. Еділ мен Жайық арасындағы бұл өлкенің Ішкі орда делінетіні сол кездегі Ресейдің шекаралық аумағына кіретіндіктен болса, Бөкей ордасы немесе Бөкей хандығы аталуы — Кіші жүздің бір бөлігін мұнда алғаш бастап әкеліп, қоныстандырған сұлтанның, кейінірек осы жердің ханы болған кісінің есіміне байланысты еді.
Мақпал:ақынныңөлеңдері: «Исатай деген ағам бар», «Мұнар күн»,«Мінкен ер»,
« Тайманның ұлы Исатай», « Тарланым», «Исатайдың сөзі», «Қызғыш құс».
Оқулықпен жұмыс: Махамбеттің өлеңдерін мәнерлеп, нақышына келтіре оқыды. Өлеңнің ұйқасына, құрылысына қарай талдады, мысал келтіре отырып ойларын дәлелдеді.
Білімді бекіту:Өтілген тақырыпқа байланысты қар көшкіні әдісі арқылы оқушылар бір\біріне бірнеше сұрақтар қойды. Берген жауабына қарай бірін бірі бағалады.
Білімді бағалау: Оқушылырдың жауаптарына,сабаққа белсене қатысып отырғандарына қарай білімдері бағаланады. Оқушылардың қойған бағасынан мұғалім жиынтық баға шығарды. Алты оқушы да бағаланды.
Үйге тапсырма:М.Өтемісұлының өмірі мен шығармаларын оқып келу.
Қорытынды мен ұсыныс: Сабақ мазмұнды өтті. Мұғалім мен оқушылардың арасындағы қарым\ қатынас жақсы екені бір\бірімен ашық, еркін пікір алмасуларынан байқалады. Сыныптың пәнге деген қызығушылығы жақсы.
Қатысқан мектеп психологі: Байболова Б.Е. ................
Пән мұғалімі Юсупова А.Н. ...................
Күні: 16.11.2013 ж. Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 9
Барлығы: 12 оқушы Қатысқаны: 12
Сабақтың тақырыбы : Ахмет Йасауи (ХІІ ғ.)
Сабаққа қатысу мақсатым: Мұғалімнің сабақ беру шеберлігін, оқушылардың пәнге деген қызығушылығын байқау.
Сабақтың түрі : жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың әдісі : сұрақ-жауап, баяндау
Сабақтың көрнекілігі : кітаптар, қосымша материалдар, суреттер
Сабақтың барысы : а) Ұйымдастыру кезеңі :Мұғалім оқушылармен сәлемдесіп, сабақтың өтілу жоспарымен таныстырды. Қар көшкіні әдісі арқылы оқушылардың жұп боп жұмыс жасауын ұйымдастырды.
ә) Үй тапсырмасын пысықтау :
Мұғалім «Ыстық орындық» стратегиясы арқылы үй тапсырмасын бірнеше оқушылардан сұрайды, оқушылар ыстық орындықта отырған балаға бағыттаушы сұрақтар қояды, автор жауа береді.
б) Жаңа сабақты түсіндіру.
Мұғалім оқушылармен диалог құру арқылы бірлесе отырып жаңа тақырыптың мазмұнын ашты. Оқушылар белсене араласып, өздері де жинақтап алып келген мәліметтерімен бөлісті. Оқушылар бірін бірін тыңдап, бірін бірі толықтырып, берген жауаптарын қол шапалақтау арқылы бағалады.
Оқушылар Қожа Ахмет Йасауиге топтастыру арқылы сипаттама берді.
Қожа Ахмет Йасауи
ақынойшылұстаздінисопылардың пірі
ағартушы
Кітаппен жұмыс: Ахмет Йасауи өлеңдерін оқушылар нақышына келтіріп, тізбекпен мәнерлеп оқыды.Мұғалім қолдау көрсетіп, оқушыларды формативті түрде бағалады.
Білімді бекіту: Мұғалім оқушылармен «сен білесің бе?» , оқушылар «менің білгенім»деген ойын ойнау арқылы алған білімдерін пысықтады.
Мұғалім: Азамат «сен білесің бе?» Йасауи қай жерде туып өскен.
Азамат: «менің білгенім»ЙасауиСайрам қаласында туып, Йасыда (Түркістан) тұрған, сондықтан әлемге Йасауи деген атпен танымал.
Мұғалім: Дильназ «сен білесің бе?» «Диуани хикмет» қандай ұғымды білдіреді.
Дильназ: «менің білгенім»"Диуан" - жинақ, "хикмет" - Алланың ақ жолы деген ұғымды білдіреді.
Бағалау : Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысып отырғандарына қарай жиынтық бағаларын қойды. Барлық оқушылардың білімдері бағаланды.
Үйге тапсырма :Ахмет Йасауи туралы оқып, деректер жинап келу.
Қорытынды мен ұсыныс: Сабақ тартымды өтті. Мұғалім мен оқушылардың арасындағы қарым\ қатынас жақсы. Оқушылар өз ойларын ашық, еркін жеткізе білді. Сыныптың пәнге деген қызығушылығы жақсы. Мұғалім кезең бойынша қызықты стратегияларды қолдана білді.
Қатысқан математика пәнінің мұғалімі: Барсагатова А.Б. ................
Пән мұғалімі Юсупова А.Н. ...................
Пәні: қазақ тілі Сыныбы: 7 Барлығы:17 оқушы Күні: 25.11.2013 ж.
Сабаққа қатысу мақсатым:Мұғалімнің деңгейлік тапсырма беру арқылы оқушының сабаққа деген қызығушылығын, ынтасын,білім деңгейін арттыру мақсаты туралы іс тәжірибе алмасу.
Сабақтың көрнекілігі: кестелер (интерактивті тақтада),топтастыру әдісінің мысалдары жазылған плакаттар,үлестірмелі қағаздар,слайдтар.
Ұйымдастыру кезеңі.Оқушыларды дұрыс отырғызып, түгендеді.Оқу құралдарын алдырып,назарларын сабаққа аударды.
Үй жұмысы. Мұғалім үйге берілген 99-жаттығуды талабына сай тіркесіп тұрған сөзімен бірге оқытты,олардың қай септікте тұрғанын айтқызды.Сұрақ-жауап әдісі арқылы үй жұмысын пысықтады.
Жаңа сабақ.
6-сыныптан өткен сұрау есімдігі туралы білімдерін еске түсірді.Слайд арқылы жаңа сабақты бастады.
Жіктеу есімдігінің түрленуі туралы оқулықта келтірілген кестеге назарларын аударды.Оның тәуелдену,септелу,жіктелу үлгісіне қарап ерекшелігін түсіндірді.Мысалдармен дәлелдеді.Септелген кездегі түбірлері сақталмай, жалғаулары өзгеріссіз жалғанады,тек барыс септігінің жалғауы –ған түрінде жалғанатыны туралы айттып өтті.
Мұғалім,жаттығу жұмыстарын талдау арқылы оқушылардың білімдерін тереңдетті.
100-жаттығу.Мәтінді оқып,құрамындағы сұрау есімдіктерінің мағыналық ерекшеліктеріне және қолданысына назар аудару.Мәтіннен жіктеу есімдігін тауып,оның қалай түрленіп тұрғанын айту.
101-жаттығу.Жаңылтпаштарды айтып үйрену.Құрамындағы жіктеу есімдіктерінің мағынасын және сөйлемде қандай қызмет атқарып тұрғанын түсіндіру.
102-жаттығу. Берілген жіктеу есімдіктерін қатыстырып сөйлем құрап жазу,
жіктеу есімдіктерінің түрлену жолдарын түсіндіру.
Жаңылтпаш сөздерді оқу, ішінен жіктеу есімдігін табу,оны талдау.
Сабақты қорыту. Мұғалім сабақты топтастыру,сұрақ-жауап әдісі арқылы қорытты.
3-слайд (Еліміздің Президенті Нұрсұлтан Назарбаевтың суреті арқылы жаңа сабаққа қатысты сөйлемдер құратты).
Үйге тапсырма: 103,104-жаттығулар. Берілген талабын түсіндірді.
Оқушылардың білімін бағалау.Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысып отырғандарына қарай жиынтық бағаларын қойды. Барлық оқушылардың білімдері бағаланды.
Қорытынды мен ұсыныс: Оқушылардың тақырыпты жақсы меңгергендігі сабақ барысында байқалды. Мұғалім сабаққа үлкен ізденіспен дайындалған. Сабақ мазмұнды өтті.
Қатысқан математика пәні мұғалімі: ХудайбергеноваН.Т. ................
Пән мұғалімі Юсупова А.Н. ...................
Өзара сабаққа қатысу талдауым.
Мұғалімніңаты-жөні:Юсупова А.Н.
Қатысушының аты-жөні:Куватова Л.З.
Күні:
Оқушы саны:12
Сыныбы:9
Пәні:қазақ әдебиеті
Сабақтың тақырыбы:
Қатысу мақсатым:
Сабақ алдын-ала жоспарланған
иә/жоқ
Оқытудың мақсаты мен міндеттері нақты белгіленген
иә/жоқ
Барлық оқушылар оқу нәтижесіне жетті
иә/жоқ
Сабақ жақсы құрылымдалған (бірізділік сақталған)
иә/жоқ
Мұғалім мен оқушының рөлі айқын көрінеді
иә/жоқ
Мұғалім оқушыларды бағыттап және қолдау көрсетіп отырды
иә/жоқ
Мұғалім уақыт пен ресурстарды тиімді пайдаланды
иә/жоқ
Оқушылардың барлық мүдделері есепке алынды
иә/жоқ
Бағалау оқыту үшін және оқуды бағалауға пайдаланды
иә/жоқ
Психологиялық ахуал тиімді оқытуды ынталандырды
иә/жоқ
Мұғалім оқушылардан «кері байланыс» алды
иә/жоқ
Барлық оқушылар сабақ бойы тапсырмаларды белсенді орындады
иә/жоқ
Сабақтың ұтымды жақтары:
1
2
3
Сабаққа қатысушы мұғалімнің түсіндірмесі:
Қатысқан батауыш сынып мұғалімі: Куватова Л.З. ...............
Пән мұғалімі: Юсупова А.Н................
Өзара сабаққа қатысу талдауым.
Мұғалімніңаты-жөні:Юсупова А.Н.
Қатысушының аты-жөні:Сабыр Ерсін
Күні:
Оқушы саны:18
Сыныбы:7
Пәні:қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы:
Қатысу мақсатым:
Сабақ алдын-ала жоспарланған
иә/жоқ
Оқытудың мақсаты мен міндеттері нақты белгіленген
иә/жоқ
Барлық оқушылар оқу нәтижесіне жетті
иә/жоқ
Сабақ жақсы құрылымдалған (бірізділік сақталған)
иә/жоқ
Мұғалім мен оқушының рөлі айқын көрінеді
иә/жоқ
Мұғалім оқушыларды бағыттап және қолдау көрсетіп отырды
иә/жоқ
Мұғалім уақыт пен ресурстарды тиімді пайдаланды
иә/жоқ
Оқушылардың барлық мүдделері есепке алынды
иә/жоқ
Бағалау оқыту үшін және оқуды бағалауға пайдаланды
иә/жоқ
Психологиялық ахуал тиімді оқытуды ынталандырды
иә/жоқ
Мұғалім оқушылардан «кері байланыс» алды
иә/жоқ
Барлық оқушылар сабақ бойы тапсырмаларды белсенді орындады
иә/жоқ
Сабақтың ұтымды жақтары:
1
2
3
Сабаққа қатысушы мұғалімнің түсіндірмесі:
Қатысқан АӘД пәні мұғалімі: Сабыр Ерсін...............