Тақырыбы: Үлестер. Жай бөлшектер
Мақсаты: Оқушыларға жай бөлшек,үлес,алым, бөлім туралы
түсініктер беру
Жәй бөлшектің құрылымы мен таныстыру
Екі натурал санның бөліндісін жай бөлшек түрінде жаза
білуге үйрету
Натурал санды жай бөлшек түрінде жаза білуге үйрету
Күтілетін
нәтиже: жай бөлшекті, оның құрылымын, үлесті біледі
екі санның бөліндісін жай бөлшек түрінде жаза алады
жай бөлшектің алымы мен бөлімін ажырата алады
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: диалог, СТО.
Сабақтың қөрнекілігі: Акт, кеспе кағаздар
Сабақтың барысы:
Үйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, түгендеу, тазалыққа назар аудару
Қызығушылығын ояту
(Өткен сабактармен байланыс)
Шеңбер деген қандай фигура
Радиус деп нені айтамыз ( жарты диаметр)
Шеңбердің ең үлкен диаметрі (хорда)
Мағынаны тану. Жаңа сабақ
Бүтінің бірнеше тең бөліктерінің әрқайсысы үлестер деп аталады
Жәй бөлшек -
Мұндағы: а –алымы, в- бөлімі, - бөлшек сызығы
Енді балалар екі натурал санның бөліндісі былай жазылады
12 :4= , 90:18 =
Жаңа сабакты түсінгенін зерттеу
Оқулықпен жұмыс
№ 777 есеп
№ 780,781, есеп
№782
№783
Сергіту сәті
(оқушыларға мұғалім нұсқау беріп,олар орындайды)
Адасқан сандар:
( сандарды өз орындарына қой)
Жай сандар, құрама сандар. Жәй бөлшектер
Математикалық диктант
а) жай бөлшегі түрінде жаз
Жетіден екіні; бестен үшті; алтыдан бірді; сегізден бесті; оннан тоғызды; жүзден үшті.
б) Дөңгелекті тең 4 бөлікке бөлгендегі оның бір бөлігін.. деп атайды.
есеп
1.Айжанда үш бүтір алма, екі жарты алма және төрт ширек алма бар. Айжанда барлығы неше алма бар?
Сабақты қорытындылау:
Үлес дегеніміз не?
Жай бөлшектің бөлімі мен алымы нені көрсетеді?
Бөлінді бөлшек түрінде қалай жазылады
Оқушыларды бағалау
Үй тапсырмасы: §5.1. №785, 790