kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Туындыны табу ережесі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Для учителей математики, этот разработку я использовала на своей открытый урок

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Туындыны табу ережесі»

Сабақ жоспары



Пәні: Алгебра және анализ бастамалары

Сынып: 10

Күні: 18.01.2017ж.



Сабақтың тақырыбы: Туындыны есептеу ережесі

Сабақтың мақсаты: Туындның анықтамасын, туындыны табу кестесін,

туындыны табу ережелерін, туындының қолданылуын

қайталау арқылы оларды есептерде қолдана білу

машықтарын қалыптастыру.

Сабақтың көрнекілігі: Интербелсенді тақта, карточка.

Пәнаралық байланыс: Арнаулы пәндер

Сабақтың түрі: тақтаны өз бетімен игеру, ойын сабақ



Сабақтың кезеңдері:

І. Ұйымдастыру

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 1. Фронтальды сұрақтар

2. «Математикалық лото» ойыны



ІІІ. Негізгі бөлім: 1. «Банк – қаржы мекемесі» ойыны

2. Есептар шығару

IV. Миға шабуыл: Логикалық есептер

V. Үйге тапсырма беру

VI. Бағалау.



Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру:

а) Оқушылармен сәлемдесу;(1 мин)

б) Оқушыларды түгелдеу; (1 мин)

в) Оқушыларды топқа бөлу: (2 мин)

Оқушылар 3топқа бөлінеді және әр топ банк атауын алады. Жақсы оқитын үш

оқушы банк призиденті етіп сайланады. Қалған оқушылар – салымшылар.

І топ – Халық банкі

ІІ топ – Каспий банкі

ІІІ топ БТА банкі

Қорытындылағанда қай банкте қаржы көп, сол банк жеңіске жетеді.

г) Назарларын сабаққа аудару.


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру(4 мин)

а). Фронтальды сұрақтар «Математикалық диктант» арқылы жүргізіледі. (Әр дұрыс жауапқа 1балдан беріледі).

  1. Функцияның туындысын табу амалы :  (дифференциалдау)

  2. Тұрақты санның туындысы неге тең = ? (0)

  3. Туындының белгіленуі: (у’(х))

  4. у(х) белгілеулерін енгізген кім? (Лагранж)

  5. 5х-тің туындысы неге тең? (5)

  6. х2-тың туындысы неге тең? (2х)

  7. х-тың туындысы неге тең? (1)



ә). «Математикалық лото» ойыны.(5 мин)

«Жартысын тап» /туындысын табу формулаларын қолданып сәйкестендіреді. Әр дұрыс жауапқа 1балдан беріледі./

( хn

u´ ·v + u · v´

( u +v )´

0

(

C

( u · v)´

-

n·xn-1

( u -v )´

u´ + v´

(C

u´ - v´



ІІІ. Негізгі бөлім: (15 мин)

а). Банк – қаржы мекемесі, онда барлық халық, барлық мекемелер, кәсіпорындар қаражаттарын жинайды және несие береді.

Әр банк тапсырмалары 2000, 5000, 10000 бейнеленген карточкаларға жазылады.

2000 – жеңіл тапсырмалар

5000 – сәл күрделі тапсырмалар

10000 – күрделі тапсырмалар

Екі мыңдық карточкалардың тапсырмалары: (Әр дұрыс жауапқа 2 балдан беріледі).



(x) = (12х)´= 12; (x) = (1-2х)´= -2

(x) = (3x - 2)´ = 3; (x) = (-5х+1,6)´= -5 ;

Бес мыңдық карточкалардың тапсырмалары:( Әр дұрыс жауапқа 5 балдан беріледі).

(x) = (x2 + 3x - 1)´= 2x + 3 (x) = (x3 +х )´= 3x2 +1 ;

(x) = (x 3 + x 2)´= 3x2 +2x ; (x) = (x53)´= 5x4 – x2 ;

Он мыңдық карточкалардың тапсырмалары: (Әр дұрыс жауапқа 10 балдан беріледі).



(x) = ((2x-3)(1- x3))´= (2х - 2x4 – 3+3x3 =2 - 8x3 + 9x2;

(x) = ()´= (

(-14+7x+2= - 28x+7;

(x) = ( )´= ;

(x) = (()´=(x)´ - (4)´ = 1;



ә). Оқулықпен жұмыс жасау: (Әр дұрыс жауапқа 5 балдан беріледі).(10 мин)



188

а)

(x) = = = ;

(1) = ;

б) =

(x) = 6х + = = ;

(1) =

в) =

(x) = =

(1) =



IV Миға шабуыл: Логикалық есептер. (Әр дұрыс жауапқа 1балдан беріледі).

(4 мин)


  1. Айжан мен Маржанның әкелерінің аттарын ата. Айжан мен Маржан – Асқар мен Мұраттың қыздары. Айжан Асқардың қызынан үш жас кіші болса, бұлардың әкелерінің аттары кім?

Жауабы: Асқар – Маржан, Айжан – Мұрат.

  1. Математика олимпиадасында Азамат, Байсал, Диас алғашқы үш орынға ие болды. Азамат 1 – ші және 2 – ші орын ала алмады, ал Байсал 2 – ші орын алған жоқ. Диас 3 – ші орын алған жоқ. Азамат, Байсал, Диас нешінші орындар алды?

Жауабы: Байсал – 1, Диас – 2, Азамат – 3.

  1. Жолда бір қыз бен ер азаматты кездестірген кезде: «Сіздер бір-бірлеріңізге кімдер боласыздар?»-деген сұрағына қыз былай деп жауап береді: «Бұл кісінің шешесі, менің шешемнің енесі болады». Сонда олар бір-біріне кім болады?

Жауабы: Әке мен қыз



  1. Бір кішкене қыз атасынан, сіз нешедесіз деп сұрайды. Сонда атасы «менің жасымды алты есе кемітіп, 6-ны алса, 6 тең болады». Сонда атасы нешеде?

Жауабы: (6+6)*6 = 72
5. Төрт қайың қатар өсіп тұр, әрбір қайыңда 4-4 тен үлкен бұта бар, әр үлкен

бұтақта 4-4 алма бар. Барлық алма саны қанша?

Жауабы: Бірле бір алма жоқ. Қайын ағашында алама өспейді



V. Үйге тапсырма: № 189(1 мин)

VI. Бағалау .(2 мин)



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс

Скачать
Туындыны табу ережесі

Автор: Шондыбаева Галия Артисбаевна

Дата: 19.02.2017

Номер свидетельства: 393632
