kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жас ұстаздарға көмек болар деген мақсатпен жіберіп отырмын.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«ашык сабак 9 сынып»


Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру

Сабақтың мақсаты: тригонометрияның формулаларын өрнектерді ықшамдауға қолдана білу, оқушылардың ойлау қабілетін, еске сақтау қабілетін дамыту, мемлекеттік емтиханға сапалы дайындау бағытын күшейту. Тақырып бойынша білімдерін тереңдету, жүйелеу,

есеп шығару кезіндегі білім дағдыларының қалыптасуына көз жеткізу.

Сілтеме: Күнтізбелік жоспар, оқулық А. Әбілқасымова және т.б. «Алгебра» 9- сынып

Тәсілі : жеке, жұппен, топпен.

Әдісі: АКТ, СТО, диалог, оқу үшін бағалау, оқыту үшін бағалау

Көрнектілік: мультимедиялық проектор, презентация, кеспелер, оқушыларды бағалау парақтары, рефлексияға арналған кеспелер.

Күтілетін нәтиже: Тригонометрияның формулаларын есептер шығаруға қолдана алады, өзін-өзі бағалауды үйренеді.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі: Сәлеметсіздер ме, балалар, бүгін сендермен нәтижелі жұмыс істейміз ғой деп ойлаймын. Оқушыларды кәмпиттің түрлерімен топтарға бөлемін. Оқушылар орындарына жайғасады, кәмпиттерге жапсырмалар жапсырылған, онда тапсырмалар жапсырылған. Оқушылар ол тапсырмаларға ауызша жауап береді.

Осыдан кейін бағалау парақтары таратылады, парақпен жұмыс істеу тәртібі түсіндіріледі. Оқушылар сабақ бойы тапсырманың әрбір түріне өз жұмысының нәтижесін енгізіп отырады. Сабақ соңында алған бағасын біледі.

2-тапсырма: Семантикалық карта толтыру


sin

tg

2sin

cos2

1-sin2







sin2







tg







2700







cos(900-)







tg()







3-тапсырма: (тригонометриялық функциялардың қасиеттері)

Біз тригонометриялық функциялардың бірнеше қасиеттері бар екендігін білеміз,төмендегі тапсырмаларды орындай отырып, біз бір қасиетін есімізге түсіреміз.

Тура теңдіктердің номерлерін көрсет.

1) sin (-3x) = sin 3x

2) cos 5x = cos (-5x)

3) tg 2x = -tg 2x

4) ctg (-2,5x) = - ctg 2,5x

5) –sin 5x = sin (-5x)

Сыныпқа сұрақ: Неге 2, 4, 5 тепе-теңдіктер дұрыс деп ойлайсыңдар? Бұл қандай қасиетке жатады?

4-тапсырма:

І топ.

ІI топ.

ІII топ. sin

5-тапсырма:

І топ. Ықшамда:

ІI топ. Ықшамда:

ІII топ. Ықшамда:

6-тапсырма: Тест

І нұсқа

ІІ нұсқа

1.Есепте: sin2 , мұндағы =

A.1 B. 0 C. D.

2.Өрнекті ықшамда:

A.1 B. 2 C. 3 D. 4

3.Өрнекті ықшамда:

А. cos В. 2 cos C. sin D. 2sin

4.Өрнекті ықшамда:

A. B. sin2-cos2

C. D. sin2+cos2

5. Өрнекті ықшамда: tg 2 х + sin 2 х + cos 2 х

А. - В. - C. D.


1. Есепте: cos2 , мұндағы =

A.1 B. 0 C. D.

2.Өрнекті ықшамда:

A. B. C. D.

3.Өрнекті ықшамда:

А. cos В. 2 cos C. sin D. 2sin

4. Өрнекті ықшамда:

A. B. sin2-cos2

C. D. sin2+cos2

5. Өрнекті ықшамда: 2-(sin 2 х + cos 2 х) + ctg 2 х

А. - В. - C. D.



Сабақты қорытындылау. Рефлексия






Бәрін шығара алдым! Сабақ көңілімнен шықты



Бәрін бірдей түсінбедім, түсінгім келеді



Ештеңе түсінбедім




Түсінгім де келмейді



Үйге тапсырма: тест тапсырмалары 134-бет













Семантикалық карта


sin

tg

2sin

cos2

1-sin2







sin2







tg







2700







cos(900-)







tg()











Семантикалық карта


sin

tg

2sin

cos2

1-sin2







sin2







tg







2700







cos(900-)







tg()











Семантикалық карта


sin

tg

2sin

cos2

1-sin2







sin2







tg







2700







cos(900-)







tg()










Семантикалық карта


sin

tg

2sin

cos2

1-sin2







sin2







tg







2700







cos(900-)







tg()

















Тура теңдіктердің номерлерін көрсет.

1) sin (-3x) = sin 3x

2) cos 5x = cos (-5x)

3) tg 2x = -tg 2x

4) ctg (-2,5x) = - ctg 2,5x

5) –sin 5x = sin (-5x)


Тура теңдіктердің номерлерін көрсет.

1) sin (-3x) = sin 3x

2) cos 5x = cos (-5x)

3) tg 2x = -tg 2x

4) ctg (-2,5x) = - ctg 2,5x

5) –sin 5x = sin (-5x)



Тура теңдіктердің номерлерін көрсет.

1) sin (-3x) = sin 3x

2) cos 5x = cos (-5x)

3) tg 2x = -tg 2x

4) ctg (-2,5x) = - ctg 2,5x

5) –sin 5x = sin (-5x)



Тура теңдіктердің номерлерін көрсет.

1) sin (-3x) = sin 3x

2) cos 5x = cos (-5x)

3) tg 2x = -tg 2x

4) ctg (-2,5x) = - ctg 2,5x

5) –sin 5x = sin (-5x)



Тура теңдіктердің номерлерін көрсет.

1) sin (-3x) = sin 3x

2) cos 5x = cos (-5x)

3) tg 2x = -tg 2x

4) ctg (-2,5x) = - ctg 2,5x

5) –sin 5x = sin (-5x)



Тура теңдіктердің номерлерін көрсет.

1) sin (-3x) = sin 3x

2) cos 5x = cos (-5x)

3) tg 2x = -tg 2x

4) ctg (-2,5x) = - ctg 2,5x

5) –sin 5x = sin (-5x)



Тура теңдіктердің номерлерін көрсет.

1) sin (-3x) = sin 3x

2) cos 5x = cos (-5x)

3) tg 2x = -tg 2x

4) ctg (-2,5x) = - ctg 2,5x

5) –sin 5x = sin (-5x)



Тура теңдіктердің номерлерін көрсет.

1) sin (-3x) = sin 3x

2) cos 5x = cos (-5x)

3) tg 2x = -tg 2x

4) ctg (-2,5x) = - ctg 2,5x

5) –sin 5x = sin (-5x)



Тура теңдіктердің номерлерін көрсет.

1) sin (-3x) = sin 3x

2) cos 5x = cos (-5x)

3) tg 2x = -tg 2x

4) ctg (-2,5x) = - ctg 2,5x

5) –sin 5x = sin (-5x)



Тура теңдіктердің номерлерін көрсет.

1) sin (-3x) = sin 3x

2) cos 5x = cos (-5x)

3) tg 2x = -tg 2x

4) ctg (-2,5x) = - ctg 2,5x

5) –sin 5x = sin (-5x)



Тура теңдіктердің номерлерін көрсет.

1) sin (-3x) = sin 3x

2) cos 5x = cos (-5x)

3) tg 2x = -tg 2x

4) ctg (-2,5x) = - ctg 2,5x

5) –sin 5x = sin (-5x)



Тура теңдіктердің номерлерін көрсет.

1) sin (-3x) = sin 3x

2) cos 5x = cos (-5x)

3) tg 2x = -tg 2x

4) ctg (-2,5x) = - ctg 2,5x

5) –sin 5x = sin (-5x)



Тура теңдіктердің номерлерін көрсет.

1) sin (-3x) = sin 3x

2) cos 5x = cos (-5x)

3) tg 2x = -tg 2x

4) ctg (-2,5x) = - ctg 2,5x

5) –sin 5x = sin (-5x)



Тура теңдіктердің номерлерін көрсет.

1) sin (-3x) = sin 3x

2) cos 5x = cos (-5x)

3) tg 2x = -tg 2x

4) ctg (-2,5x) = - ctg 2,5x

5) –sin 5x = sin (-5x)


Тест

І нұсқа

ІІ нұсқа

1.Есепте: sin2 , мұндағы =

A.1 B. 0 C. D.

2.Өрнекті ықшамда:

A.1 B. 2 C. 3 D. 4

3.Өрнекті ықшамда:

А. cos В. 2 cos C. sin D. 2sin

4.Өрнекті ықшамда:

A. B. sin2-cos2

C. D. sin2+cos2

5. Өрнекті ықшамда: tg 2 х + sin 2 х + cos 2 х

А. - В. - C. D.


1. Есепте: cos2 , мұндағы =

A.1 B. 0 C. D.

2.Өрнекті ықшамда:

A. B. C. D.

3.Өрнекті ықшамда:

А. cos В. 2 cos C. sin D. 2sin

4. Өрнекті ықшамда:

A. B. sin2-cos2

C. D. sin2+cos2

5. Өрнекті ықшамда: 2-(sin 2 х + cos 2 х) + ctg 2 х

А. - В. - C. D.




Тест

І нұсқа

ІІ нұсқа

1.Есепте: sin2 , мұндағы =

A.1 B. 0 C. D.

2.Өрнекті ықшамда:

A.1 B. 2 C. 3 D. 4

3.Өрнекті ықшамда:

А. cos В. 2 cos C. sin D. 2sin

4.Өрнекті ықшамда:

A. B. sin2-cos2

C. D. sin2+cos2

5. Өрнекті ықшамда: tg 2 х + sin 2 х + cos 2 х

А. - В. - C. D.


1. Есепте: cos2 , мұндағы =

A.1 B. 0 C. D.

2.Өрнекті ықшамда:

A. B. C. D.

3.Өрнекті ықшамда:

А. cos В. 2 cos C. sin D. 2sin

4. Өрнекті ықшамда:

A. B. sin2-cos2

C. D. sin2+cos2

5. Өрнекті ықшамда: 2-(sin 2 х + cos 2 х) + ctg 2 х

А. - В. - C. D.




Тест

І нұсқа

ІІ нұсқа

1.Есепте: sin2 , мұндағы =

A.1 B. 0 C. D.

2.Өрнекті ықшамда:

A.1 B. 2 C. 3 D. 4

3.Өрнекті ықшамда:

А. cos В. 2 cos C. sin D. 2sin

4.Өрнекті ықшамда:

A. B. sin2-cos2

C. D. sin2+cos2

5. Өрнекті ықшамда: tg 2 х + sin 2 х + cos 2 х

А. - В. - C. D.


1. Есепте: cos2 , мұндағы =

A.1 B. 0 C. D.

2.Өрнекті ықшамда:

A. B. C. D.

3.Өрнекті ықшамда:

А. cos В. 2 cos C. sin D. 2sin

4. Өрнекті ықшамда:

A. B. sin2-cos2

C. D. sin2+cos2

5. Өрнекті ықшамда: 2-(sin 2 х + cos 2 х) + ctg 2 х

А. - В. - C. D.
























































Тура теңдіктердің номерлерін көрсет.

1) sin (-3x) = sin 3x

2) cos 5x = cos (-5x)

3) tg 2x = -tg 2x

4) ctg (-2,5x) = - ctg 2,5x

5) –sin 5x = sin (-5x)


Тура теңдіктердің номерлерін көрсет.

1) sin (-3x) = sin 3x

2) cos 5x = cos (-5x)

3) tg 2x = -tg 2x

4) ctg (-2,5x) = - ctg 2,5x

5) –sin 5x = sin (-5x)




Просмотр содержимого презентации
«презен 9 класс»

Sin x Cos x

Sin x

Cos x

Сабақтың мақсаты: Тригонометрияның формулаларын өрнектерді ықшамдауға қолдана білу, оқушылардың ойлау қабілетін, еске сақтау қабілетін дамыту. Тақырып бойынша білімдерін тереңдету, жүйелеу,  есеп шығару кезіндегі білім дағдыларының қалыптасуына көз жеткізу.

Сабақтың мақсаты: Тригонометрияның формулаларын өрнектерді ықшамдауға қолдана білу, оқушылардың ойлау қабілетін, еске сақтау қабілетін дамыту. Тақырып бойынша білімдерін тереңдету, жүйелеу, есеп шығару кезіндегі білім дағдыларының қалыптасуына көз жеткізу.

Оқушыларды бағалау парағы Жұмыс түрлері Ең жоғарғы балл Ауызша жұмыс Алынған баллдар саны 1 Семантикалық карта   6  Тригонометриялы қ функциялардың қасиеттері   3 Есептеу   Өрнекті ықшамдау     2   2 Тест     5 барлығы   19  

Оқушыларды бағалау парағы

Жұмыс түрлері

Ең жоғарғы балл

Ауызша жұмыс

Алынған баллдар саны

1

Семантикалық карта

 

6

Тригонометриялы қ функциялардың қасиеттері

 

3

Есептеу

 

Өрнекті ықшамдау

 

 

2

 

2

Тест

 

 

5

барлығы

 

19

 

α + α + + + + +

α

+

α

+

+

+

+

+

sin (-3x) = sin 3x  cos 5x = cos (-5x) tg 2x = -tg 2x ctg (-2,5x) = - ctg 2,5x  -sin 5x = sin (-5x) sin (-3x) = sin 3x  cos 5x = cos (-5x) tg 2x = -tg 2x ctg (-2,5x) = - ctg 2,5x  -sin 5x = sin (-5x)
  • sin (-3x) = sin 3x cos 5x = cos (-5x) tg 2x = -tg 2x ctg (-2,5x) = - ctg 2,5x -sin 5x = sin (-5x)
  • sin (-3x) = sin 3x
  • cos 5x = cos (-5x)
  • tg 2x = -tg 2x
  • ctg (-2,5x) = - ctg 2,5x
  • -sin 5x = sin (-5x)
Есепте

Есепте

Ықшамда

Ықшамда

тест жауаптары 1 н ұсқа 2 нұсқа  D , А , В , С , D  C , А , D , А , С

тест жауаптары

1 н ұсқа

2 нұсқа

D , А , В , С , D

C , А , D , А , С

Рейтинг  7 балл- дан төмен  Баға   7-11 балл  2  12-15 балл  3  16-17 балл  4  5

Рейтинг

7 балл-

дан

төмен

Баға

7-11

балл

2

12-15

балл

3

16-17

балл

4

5

Бәрін шығара алдым ! Сабақ көңілімнен шықты Бәрін бірдей түсінбедім, түсінгім келеді   Ештеңе түсінбедім Түсінгім де келмейді  

Бәрін шығара алдым ! Сабақ көңілімнен шықты

Бәрін бірдей түсінбедім, түсінгім келеді

 

Ештеңе түсінбедім

Түсінгім де келмейді

 

тест тапсыр-малары  134-бет

тест тапсыр-малары

134-бет


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру

Автор: Кудерова Раушан Калыковна

Дата: 23.12.2016

Номер свидетельства: 372789
