kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тригонометриялы? ?рнектерді т?рлендіру (саяхат саба?)

Нажмите, чтобы узнать подробности

саба?ты? та?ырыбы: тригонометриялы? те?деулерді т?рлендіру

саба?ты? ма?саты: тригонометриялы? ?рнектерді т?рлендіру жайлы ал?ан білімдері мен біліктерін ж?йелеп жалпылау

саба?ты? типі:?айталау саба?

саба?ты? т?рі:саяхат саба?ы

саба?ты? барысы:

1.?йымдастыру кезе?і

уакыт аралы?ы:

?йымдастыру кезе?і

мотивация

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тригонометриялы? ?рнектерді т?рлендіру (саяхат саба?)»

Тақырыбы: Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру

Мақсаты:

1) Білімділік: Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру жайлы алған білімдері мен біліктерін жүйелеп жалпылау.

2) Дамытушылық: Есептеу дағдыларын , шығармашылық және стандарттан тыс ойлау қабілеттерін, шығармашылық белсенділіктерін дамыту.

3) Тәрбиелік : Пәнге деген қызығушылықтарын арттырып, өзіндік және өзара бақылау дағдыларын, коммуникативтік құзырлықтарын қалыптастыру.

Типі: қайталау сабағы

Сабақтың түрі: саяхат сабағы

Әдісі: ізденушілік, зерттеу, практикалық, және өзіндік жұмыс

Көрнекі құрал: Интерактивті құрылғы


Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі

Уақыт аралығы

  • Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа әзірлік

  • Мотивация

Бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы: « Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру »

Біздің сабағымыз « Қазақстанға саяхат» яғни ......

1) блиц- сұрақтардан тұрады.


Мұғалім: Сіздердің назарларыңызды мынадай мәселеге аударғым келеді.

« тригонометрияға» байланыстының бәрін жаттап есте сақтау қажет емес, тек сандық шеңберде қалай іздеу керек екенін түсіну жеткілікті.

1-сұрақ :

Градустық өлшемде берілген бұрышты радиандық, ал радиандық өлшемде берілген бұрышты градустық өлшемге айналдыру формуласын атаңдар.?

Жауап: -градустық өлшем , а-радиандық өлшем

2 тапсырма :

Оң және сол бөліктерде тұрған тұжырымдарды сәйкестендіріп бағыт арқылы анықтама шығатындай етіп қосыңдар.



бұрышының синусы деп

А нүктесінің ординатасының абсциссасына қатынасын атайды




бұрышының косинусы деп

В нүктесінің ординатасының радиусқа қатынасын атайды




В нүктесінің абсциссасының ординатасына қатынасын атайды



бұрышының тангенсі деп



В нүктесінің абсциссасының радиусқа қатынасын атайды


бұрышының котангенсі деп



Жауап:

бұрышының синусы деп

бұрышының косинусы деп

бұрышының тангенсі деп

бұрышының котангенсі деп

А нүктесінің ординатасының абсциссасына қатынасын атайды

В нүктесінің абсциссасының ординатасына қатынасын атайды

В нүктесінің абсциссасының радиусқа қатынасын атайды



В нүктесінің ординатасының радиусқа қатынасын атайды













3- сұрақ

У= sin функциясының анықталу және мәндер аймағын атаңыздар

Жауап:

У= sin функциясының анықталу облысы аралығы, ал мәндер облысы аралығы


Тапсырма №4

бұрышы қай ширекке тиісті екенін бағыт арқылы қосып көрсетіңдер / сәйкес жауаптарды байланыстырыңдар/


І ширек





е tg0

ІІ ширек



ctg0 ж/е sin

ІІІ ширек



Cos ж/е tg


ІV ширек



Жауап:

е tg0

ctg0 ж/е sin

Cos ж/е tg

І ширек

ІІ ширек

ІІІ ширек

ІV ширек

5- сұрақ

Қандай тригонометриялық функцияларды жұп функциялар қайсысын тақ функциялар деп атаймыз ?

Жауап:

Жұп функция- косинус,ал тақ функциялар :синус, тангенс, котангенс

6 –тапсырма

Негізгі тригонометриялық теңбе- теңдіктерді жалғастырыңыздар :


Жауап:

1+

1



Ш . Жаттығулар кезеңі

1 есепті __________________________ жолдаймыз

Өрнекті ықшамдаңдар:

1)

Жауабы:

1) =

2 есепті жолдаймыз

1)

жауабы ;

1)


Рахмет! Бәрекелді жарайсыңдар!


3 есепті ------------------ ;жолдаймыз

, мұндағы болса f(x)- табыңыздар

Жауабы:


4 есеп ті жолдаймыз

Өрнекті ықшамдаңдар


Жауабы:


5 есепті

, болса мәнін табыңдар

Жауабы: Берілгені бойынша бұрышы ІІ ширектің бұрышы, демек косинустың таңбасы теріс болады.

( 1) формула бойынша

- ны табамыз

2)

Ал, балалар , сендер ертең бәрің де Ұлттық Біріңғай Тест тапсыратындарың өздеріңе белгілі. Сонда , көп формулаларды есте сақтау мүмкін емес. Кейбір тригонометриялық есептерді шығаруда формулаларды қолданбаса да болады. Ол үшін тікбұрышты үшбұрышты қолданып, синус, косинус, тангенс, котангенстің нақты анықтамаларын білу жеткілікті. Мысалы:


Sin -?


8 17

α

α

15


Бұл үшін синустың анықтамасын пайдаланамыз./ Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы қарсы жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы және синус III- ширекте таңбасы (- ) / Ендеше, Sin

IV-кезең

Енді, бүгінгі сабақтан алған білім ,біліктерімізді тиянақтау үшін қазір тест тапсырмаларын орындайсыңдар. Тапсырмалардың әрқайсысын орындау барысында сәйкес торларда «белгі» қойып отырыңдар. /Кері байланыс/

( -қайталауды қажет етпейді бәрін түсіндім)

( – келесі сабақта осы тапсырма жайлы есіме түсірсе екен)

( -қиын, сыныпта тағыда ұқсас есеп шығарғым келеді)




Тест

Тапсырмалар

Жауаптар




1

800 бұрыш қай ширекке тиісті

А) I B)II C)III D)IV




2

Cos 600 –ң мәнін табыңдар

А) B) C) D)




3

Сандардың қайсысы нөлден кіші


А) sin1500B)cos 1200 C) sin 600 D)cos 500




4

Егер , болса , онда табыңдар

А) B) C)0 D)1




5

Өрнекті ықшамдаңдар

А) B)0 C) D) 2





V. Орындалған тапсырмаларды жүйелеу

Мұғалім :Оқушылар, мұндай тест тапсырмаларын орындау барысында тек анықтамалар мен тригонометриялық функциялардың таңбасын ғана емес, өрнектерді ықшамдауда формулаларды да білуді талап етеді . Мұндағы 4 есепті мен көрсеткен әдіспен есептесеңдер уақыт үнемдеуге көмектеседі. Ал 2-ші тапсырманы орындағанда кестедегі мәндерді есте сақтау үшін өзіміздің алақанымызды пайдалансақ болады.














Синусты табу ережесін қарастырайық. – Үлкен бармақ пен ең кіші саусақтың қиылысуында Ай ортасы бар. Саусақтарды кеңірек айқара ашу керек. . Егер саусақтарды Ай ортасы шығатын сәулелер десек, онда кішкентай саусақтың бағыты 00 береді.

№0 мен №1 арасы 300 , №0 мен №2 арасы 450 ,№0 мен №3 арасы 600 №0 мен №4 арасы 900

Саусақтарды нөмірлесек,

1) №0 сәйкесінше 00

2) №1 сәйкесінше 300

3) №2 сәйкесінше 450

4) №3 сәйкесінше 600

5) №4 сәйкесінше 900

Мына формуланы есте сақтау керек: , мұндағы n- саусақ нөмірі.

Sin 450 =№2/2 =, ал косинусты табу үшін кері нөмірлейміз.




Тест тапсырмаларының жауаптары

Жауаптар

1

А

2

А

3

В

4

А

5

С


IV . Сабақты қорытындылау және үй тапсырмасына нұсқау беру

1. Мұғалім - Ал, енді бүгінгі сабақтан алған білімдерің мен біліктеріңді үй тапсырмасын орындағанда дұрыс қолдана білесіңдер деп ойлаймын.

1. Теориялық материалдарды қайталау

2. А №301

В № 304

С №328

2 . Мұғалім : - Балалар, бүгінгі сабақ туралы қандай ойларың бар және келер сабақтарды құрғанда қандай тапсырмаларға көңіл бөлсек деп ойлайсыңдар

Жауап : /Оқушылардың сабақтағы, топтағы және өздерінің жұмысы жайлы жауаптары





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Тригонометриялы? ?рнектерді т?рлендіру (саяхат саба?)

Автор: Канатбаева Агида Каржауовна

Дата: 16.03.2016

Номер свидетельства: 306290


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства