Саба?ты? ма?саты:
Білімділік: Б?л та?ырыпты о?и отырып, о?ушылар?а трапецияны? ауданын есептеу формуласымен таныстыру.
Дамытушылы?: трапецияны? ауданын табу?а есептер шы?ару да?дысын ?алыптастыру.
Т?рбиелік: О?ушыларды жауапкершілікке, ?з бетінше е?бек етуге т?рбиелеу.
Саба?ты? т?рі: жа?а саба?
К?рнекілік: сыз?ыштар, о?улы?
Просмотр содержимого документа
«Трапецияны? ауданына саба? жоспары »
Сынып: 8 «А»
Пән: Геометрия
Сабақтың тақырыбы: Трапецияның ауданы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Бұл тақырыпты оқи отырып, оқушыларға трапецияның ауданын есептеу формуласымен таныстыру.
Дамытушылық: трапецияның ауданын табуға есептер шығару дағдысын қалыптастыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды жауапкершілікке, өз бетінше еңбек етуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Көрнекілік: сызғыштар, оқулық
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасып, оларды түгендеу. Сабаққа дайындықтарын тексеру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Дәптер тексеру. Жауаптарын салыстыру
III. Негізгі бөлім: Есептер шығару.
Теорема. Трапецияның ауданы оның табандарының қосындысының жартысы мен биіктігінің көбейтіндісіне тең.
№ 284
Берілгені: Шешуі:
ABCD –трапеция
а = 15
b = 19
һ = 18 см
S = ? Жауабы: 306 cм.
№ 285
Берілгені: Шешуі:
ABCD –трапеция
һ = 16 см =1.6 дм
S = 4
LM=? Жауабы: 2,5 дм.
№ 286
Берілгені: Шешуі:
ABCD –трапеция
a = 3.5 дм
b= 2,9 дм
S = 2.56
һ = ? Жауабы: 0,8 см
№ 287
Берілгені: Шешуі:
ABCD –трапеция а = 4 x b = 5 x
һ = 3,2 дм = 32 см
a : b = 4 : 5
S = 288 а = 8 см b = 10 см
LM= ? Жауабы: 8 см, 10 см.
ІV. Сабақты бекіту. Трапецияның ауданы мен бір табаны белгілі болса, оның биіктігін анықтауға бола ма?
V. Қорытынды. Трапецияның ауданын табу формуласын қорытып шығару үшін нені негізге алады?
VI. Рефлексия. 1) не білемін? 2) не білмеймін? 3) не білгім келеді?
VII. Үйге тапсырма. № 288
VIII. Бағалау. Оқушыларды белсенділіктеріне қарай бағалау.