Мерзімі: 7.10.2014.
Тақырыбы: Тіктөртбұрыш.
Мақсаты: Тіктөртбұрыштың анықтамасын және оның қасиетін түсіндіру. Қасиеттерін қолдануға есептер шығаруға үйрету.
Табыс критерийлері: Тіктөртбұрышты ажырата алады. Тіктөртбұрыштың қасиеттерін біледі. Тіктөртбұрыштың периметрін таба алады.
Сабақтың бөлімі | Сабақтың кезеңдері | Әдіс -тәсілдер | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин) | Кіріспе | Тренинг Топқа бөлу Фигура арқылы топқа бөлінеді. | Тренинг жүргізу. Фигуралар таратылады. | Қасындағы оқушыға жақсы тілек айтады. Фигураның түрі бойынша топтасады. 1 үшбұрыш 2 тіктөртөртбұрыш 3 шеңбер Топ басшылары сайланады. | Формативті | Түрлі түсті қағаз қималары, слайд. |
Білу (3 мин) | II.Қызығушылықты ояту. | Бізді қоршаған әлемдегі төртбұрыштар слайд. | Интерактивті тақтадан слайд көрсетеді. | Сол слайд арқылы оқушылар тақырыпты білетін болады. | | |
Түсіну (7 мин) | III. Жаңа білімді меңгеру | Миға шабуыл | Тіктөртбұрыш тақырыбы беріледі. Фигураны неге тіктөртбұрыш деп атайды? Параллелограмның қандай қасиеттері тіктөртбұрыш үшін орындалады? Тек өзіне қатысты қандай қасиеттері бар? | Тіктөртбұрыш туралы мәлімет оқиды, топ ішінді талқылайды. | Формативті Бағалау парақшасы | Оқулық. Слайд. |
Қолдану (16 мин) | V. Теориялық білімді практикада қолдану | Оқулықпен жұмыс (жеке жұмыс) | А деңгейі № 32 a=8,5 см, b=4,5 см. a=17 дм, b=8 дм. Т/к: Р=? P=2(a+b)=2(8,5+4,5)= =2*13=26 P=2(a+b)=2(17+8)= =2*25=50 В Деңгейі №34 P=24 м a=b+3м P=24 м a=b-2м P=24 м a=b/2м Т/к: a,b=? P=2(a+b)=2(b+3+b)=24 2(2b+3)=24 4b+6=24 4b=18 b=4,5 a=4,5+3=7,5 P=2(a+b)=2(b-2+b)=24 2(2b-2)=24 4b-4=24 4b=28 b=7 a=7-2=5 P=2(a+b)=2(b/2+b)=24 b+2b=24 3b=24 b=8 a=8/2=4 С деңгейі №40 Д А К
С В А) АК=12 см, КД=8см, BK-биссек Т/к: АВ,АД=? АВ=АК=12см, АД=АК+КД=12+8=20 АВ=12см,АД=20 см. Б) ) АК=8 см, КД=12 см, BK-биссек Т/к: АВ,АД=? АВ=АК=8см, АД=АК+КД=12+8=20 АВ=8 см, АД=20 см. | Деңгейіне қарай есептер шығарады. | Формативті Бағалау парақшасы | Оқулық. Слайд. |
Талдау ( 7 мин) | IV. Жаңа білімді меңгеру | Венн диаграммасы (жеке жұмыс) | Параллелограм және тіктөртбұрыш қасиеттерін салыстырылады. | Венн диаграммасын толтырады. Тіктөртбұрыш пен параллелограмның ортақ қасиетін және айырмашылығын тауып жазады. | Формативті Бағалау парақшасы | Слайд. кесте |
Жинақтау (5 мин) | VI. Жаңа білімді бекіту. | Топтастыру (топтық жұмыс) | Постерлер таратылады. | Негізгі қасиеттерін схема түрінде жазады. | Формативті Бағалау парақшасы | Оқулық. Слайд. |
Бағалау (5 мин) | VII. Білім деңгейін анықтау. Үй тапсырамсы: 3.1 тақырыбы, № 28, № 42 | | Біз үшін бұл фигураның маңызы бар ма? Критерий бойынша бағалау. | Өзін өзі бағалау. Кері байланыс | Формативті (смайликпен) Бағалау парақшасы | |