kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тік төртбұрыштың ауданы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сыни ойлау қабілеттерін дамыту, шығармашылық қиялды күшейту; графикалық қабілетін дамыту. Есеп шартына сәйкес формулаларды қолдана білуге үйрету, сол формулалар арқылы аудандарды есептейді

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тік төртбұрыштың ауданы»

Пән: Геометрия

Күні: 10.03. 2017 .

Сынып: 8 сынып

Пән мұғалімі: Шаммухамбетова Н.Г.

Сабақтың тақырыбы: Тік төртбұрыштың ауданы

Сабақтың типі: жаңа сабақты меңгерту

Мақсаттары: Сыни ойлау қабілеттерін дамыту, шығармашылық қиялды күшейту; графикалық қабілетін дамыту. Есеп шартына сәйкес формулаларды қолдана білуге үйрету, сол формулалар арқылы аудандарды есептейді.



Табыс критерийлері

  1. Өмірмен байланыстыра отырып, яғни, кәсіби бағдар беру арқылы пәнге қызығушылығын арттырады.



Сабақ кезеңдері

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру бөлімі.


3 мин

І. Топқа бөлу. Мұғалімнің нұсқау береді

ІІ. Тақырып жоспары:

1.


Амандасу (мимикамен )

Жеребе таңдау арқылы топтарға бөлу / тік төртбұрыш,квадрат,пареллограмм, трапеция /тік төртбұрыш -1 топқа; квадрат -2 топқа; пареллограмм -3топқа; трапеция


-4топқа бөлініп отырады

Тік төртбұрыш,квадрат,пареллограмм, трапеция

Кіріспе


5 мин

























4 мин

«Ой қозғау» мұғалім айтады «Ертегі есеп»
... Орманды алқапқа барлық төртбұрыштың түрлері жиналады. Олар өздерінің араларынан патша сайламақ болады. Бірақ келіспей, ұзақ дауласады. Сол кезде кәрі параллелограмм: - - Барлығымыз төртбұрыштар патшалығына барайық. Кім бірінші жеткен болса, сол патша тағына лайық деп саналсын, -дейді. Бұған барлығы келіседі. Келе жатқанда алдарынан өзен кездеседі. Сонда өзен: Мені тек кімнің диагоналі қилысады және қилысу нүктесінде қақ бөлінеді тек сол ғана өте алады, - деп сылдырлап қоя береді. Кейбірі қалып, өткендері ары қарай жол жүреді. Алдарынан үлкен тау шығады, ол диагональдары тең төртбұрыштар ғана өте алатынын айтады. Кейбір саяхатшылар бұл жердеде қалады. Өткендері келе жатса, алдарынан үлкен сайды жалғастырып тұрған жіңішке көпір шығады. Ол да өз шартын айтады: Кімнің диагональдары тікбұрыш жасап қилысса солар ғана өте алады. Көпірден тек бір ғана төртбұрыш өтіп, патша сарайына жетіп, патша атанады.
Сұрақ: Қай фигура патша болды? Оның ең бірінші қарсыласы кім болды? Қайсысы жарыстан бірінші шығып қалды? 

Үй тапсырмасын сұрау

«Сұрақ -жауап»
Тік төртбұрыштың ауданы

1) Тең фигуралардың аудандары тең болады.

2) Егер фигура қандай да бір сызықпен екі басқа фигураларға бөлінсе, онда берілген фигураның ауданы осы бөліктердің аудандарының қосындысына тең.

3) Қабырғасы бір өлшем бірлігіне тең квадраттың ауданы 1 – ге тең.

Салдар 1. Егер бір фигура екінші фигураның бөлігі болса, онда бұл фигураның ауданы екінші фигураның ауданынан кем болады.

Салдар 2. Тең құрамды фигуралардың аудандары да тең болады.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді

Әр оқушы өздері алған фигуралардың анықтамасын, қасиетін айтады


ІІ. Негізгі бөліми

Жаңа материалды игерту.


7 мин

Оқулықпен жұмыс:І-топ 248, ІІ-топ 249, ІІІ-топ 250 ІV-топ 251 есептерді әр оқушы жеке жеке сосын жұппен, топпен орындайды мұны қалған оқушылар “Біреуі үйде, қалғаны қонақта” стратегиясы бойынша түсіндіреді. Үй жұмысына осы тапсырманы орындап келеді

«Жылдың төрт мезгілі» Оқушылар жыл мезгіліне байланысты, сыни тұрғыдан ойланып өз жауаптарын айтады. Мысалы: бір жылда төрт мезгіл болса, ал төртбұрышта төрт төбе, төрт кесінді ....

Геометриялық фигуралары арқылы бағалау Оқушылар өздері квадрат, параллелограмм, трапеция, тіктөртбұрыш фигураларын таңдайды.Геометриялық фигураларының суреттері


Оқушылар ереже дәптерлеріне тақырыпқа байланысты ережелерді жазады (қысқаша), келтірілген мысалдарды дәптерлеріне жазып отырады.

ІІІ. Есептер шығару.


4 мин

Математикалық диктант

1. Қабырғасы 8 см және 12 см болатын тіктөртбұрыштың ауданын табыңыз?

А) 100 см 2 Б) 96 см 2 В) 96 м2 Д) 100 м2

2. Тіктөртбұрыштың ауданы 22 дм 2, ұзындығы 5 дм. Оның ені неше дециметр.

А) 4 дм Б) 5 дм В) 4,4 дм Д) 4,5 дм

3. Қабырғасы 15,7 дм тең квадраттың ауданын есептеңіз?

А) 246,5 дм2 Б) 246 дм2 В) 246,49 дм2 Д) 250 дм2

4. Жай фигураның ауданы қандай шама?

А) теріс шама Б) оң шама В) 0 – ге тең шама

5. Ауданы 1,69мм 2 болатын квадраттың қабырғасын табыңыз?

А) 13 мм; 13мм Б) 1,3мм; 1,4мм В) 1,3мм; 1,3мм Д) 12 мм; 1,2м

Нұскасы

1

Б

2

В

3

В

4

Б

5

В


Оқуышылар тақтада берілген есептерді шығарады және дәптерлеріне жазады.

Тақтамен жұмыс

3 мин

Сәйкестендіру кестесі


Қасиеттері

Паралле

лограмм

ромб

Тіктөрт

бұрыш

квадрат

1. Қарама-қарсы қабырғалары тең және параллель.





2.Барлық қабырғалары тең.





3.Қарсы жатқан бұрыштары тең, іргелес бұрыштарының қосындысы 180°.





4. Барлық бұрыштары тік.





5. Диагональдары қиылысу нүктесінде қақ бөлінеді.





6. Диагональдары тең.




7. Диагональдары өзара перпендикуляр және бұрыштарының биссектрисасы болып табылады .





8. Барлық бұрыштарының қосындысы 3600 .









Көзге, қолға арналған жаттығулар жасайды.

IV. Қортындылау.

9 мин





10 мин

Математикалық сауаттылыққа есеп ҰБТ 2017-ші жылғы есеп 5 бет тақтаға орындайды 4бет 1710

Тест 1706 20-есеп 6-бет


Топтық жұмыс.

Постерге әр топ ауданға есеп орындау

Сыныптағы белсенді оқушы басқаларға бағыт беріп отырады. Өзгелерді тыңдай отырып , өз білімін толықтырады. Ізденеді.

V. Үйгетапсырма беру.

1 мин


Үй тапсырмасы:Ауданның өмірде қолданылуы мысал келтіру. Өлең шығару

Оқушылар тапсырманы күнделіктеріне жазады

VI. Бағалау.

1 мин

Сабаққа белсене араласқан оқушыларды бағалау. Бағаны талдау.

Топ жетекшісі бағалайды

VIІ. Рефлексия



Кері байланыс жасау

Не білдім, не білгім келеді?



Мұғалімнің қолы: _______________________________

Оқу ісінің орынбасары: __________________________











Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Тік төртбұрыштың ауданы

Автор: Шаммухамбетова Назигуль Габитханқызы

Дата: 08.04.2017

Номер свидетельства: 407706
