Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Көпмүшелер | Мектеп: Ұйғыр ауданының білім бөлімінің «И.Искандеров атындағы орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
Күні: | Мұғалімнің аты жөні: Г.Н.Заманова |
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Көпмүшелерді көбейту |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.1.8 көпмүшені бірмүшеге көбейтуді орындау; 7.2.1.9 көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындау;
7.2.1.9 көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындау; |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
Көпмүше мен амалдар қолдану туралы түсініктер қалыптасады, қасиеттерін үйреніп ,оның маңыздылығын ұғынады. |
Оқушылардың басым бөлігі: |
Сұрақты түсінеді,сұраққа еркін жауап бере алады. |
Кейбір оқушылар: |
Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығын ояту, оқушылардың құзыреттілігі қалыптасады. |
Бағалау критерийлері | -есептеулерде көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік, үлестірімділік қасиеттерін біледі; - бірмүше мен көпмүшелерге амалдар қолданады; |
Тілдік мақсат | Оқушылар: |
Пәндік лексика және терминология: |
|
Диалогке /жазылымға қажет сөз тіркестері: - көпмүшені бірмүшеге көбейту үшін ... ; - көпмүшені көпмүшеге көбейту үшін ... . |
Құндылықтарды дамыту | Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім, танымдық қабілиеттерін дамыту, ұлттық бірлік, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету, қарым-қатынас жасау қабиліеттері топта және жұпта жұмыс жасау арқылы артады. |
Пәнаралық байланыс | Ағылшын тілі(оқушылармен амандасу), қазақ тілі |
Алдыңғы тақырып | Көпмүшелерді қосу, азайту. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері/уақыты | Сабақта жоспарланған іс әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 5мин | Мотивация Оқушылармен амандасу: I’m glad to see you too. Thank you sit down! а) Психологиялик тренинг: Жұмбақ шешу Нәрселерді санағанда , керек ол бізге ауадай айтыңдаршы бұл қандай сан, жан-жағыңа қарамай жауабы: Натурал сандар Психологиялық тренингтың мақсаты: оқушылардың сабақ басындағы көңіл-күйін анықтау, зейінін шоғырландыру. ә) топқа біріктіру. Ондай болса балалар қағаз қиындыларында берілген алгебралық қосындыны есептеуде пайда болған коэффициенттің қандай натурал сан екенін анықтап топқа бөлінеміз. Бұл топқа бөлудегі мақсат: Оқушылардың алдыңғы оқу бойынша алгебралық қосындының ұқсас мүшелерін біріктіру тақырыбын еске түсіру және коэффициентін анықтау. Бағалау критерилері: А4 қағаздағы жауаптар | 1-топ | 2-топ | 3-топ | коэффициент 1-ге тең | Коэффициент 2-ге тең | Коэффициент 3-ке тең | оқушыларға берілетін таратпа | 1 | 3ab-2ab | 4b2-2b2 | 5ac-2ac | 2 | 4ab2-3ab2 | 5b2-3b2 | 6ac-3ac | 3 | 6a-5a | 6y-4y | 2ac+ac | -Ұқсас мүшелерді біріктіреді; -берілген бірмүшенің коэффициентін анықтйды. - өз тобын дұрыс анықтайды - 1 ұпай Қалыптастырушы бағалау: фишка таратылады Ауызша кері байланыс беру. Үй тапсырмасын тексеру. б) «Кофе таяқшылары» Белсенді оқыту(сұрақ қою және талқылау) Мақсаты: жабық сұрақтар қою арқылы жаңа сабаққа қажетті негізгі теориялық білімдерді еске түсіру, есте сақтау қабіліеттерін жетілдіру. Бірмүше деп нені атаймыз? Көпмүше деп нені атаймыз? Көпмүше мүшелері деп нені атаймыз? Ұқсас қосылғыштарды біріктіру деп нені атаймыз? дегеніміз не? «Бас бармақ арқылы» бағалау в) Белсенді оқытудың (зерделеу және зерттеу) Сыни тұрғыдан ойлауды дамытудың әдістерінің бірі «Дейін-кейін» әдісін қолдану арқылы жаңа сабаққа «көпіршелер» орнату, мақсат қою. (Топпен жұмыс) | «Дейін» | «Кейін» | Қорытынды | Менің ойым бойынша | | Менің айтқаным дұрыс(дұрыс емес), өйткені | Бірмүшені көпмүшеге қалай көбейтеді | | | | Бірмүшені көпмүшеге көбейту үшін қандай білім қажет? | | | | Көпмүшені көпмүшеге қалай көбейтеді | | | | Көпмүшені көпмүшеге көбейту үшін қандай білім қажет? | | | |
Сұрақ қою арқылы ҚБ жүзеге асырылды. | таратпа қағаздар «Кофе таяқшылары»
таратпа қағаздар |
Сабақтың ортасы 25 минут Білу Түсіну Қолдану (жеке жұмыс) А дәрежелі (2 упай) В дәрежелі (3 упай) | Белсенді оқыту. Нұсқау беру және айту. Мәтінмен жұмыс алгоритмы. Мәтінді оқу анықтама, келтірілген мысалдармен танысу терминологиямен жұмыс мәтінге сұрақ дайындау Деңгейлік тапсырмалар. Саралау тәсілі. Диолог және қолдау көрсету. Бағалау критерийі Білім алушы - көпмүшені бірмүшеге көбейтуды орындай алады. - Көпмүшені көпмүшеге көбейтуды орындай алады. Тапсырма. № 13.1 Көбейтіндіні көпмүше түрінде жаз. 1) а(а – с + 1) = а2- ас + а 2) -с(m + n -3) = -cm –cn +3c 3) 5х(х + у2 -5) = 5х2 +5ху2-25х № 13.2 (х-а) (х +у) = х2 + ху - ах - ау 1) (а + z) (n - m) = an–am+zn -zm Дескриптор: Білім алушы -көбейтудың үлестірімділік қасиетін қолданып көбейтіндіні көпмүше түрінде жазады. «Ойлан-жұптас-бөліс». №13.11. Теңсіздікті шешіңіз: 0,8х ( 5х - 0,8) + 0,04х ≤ 4х2- 12 4х2 – 0,64х +0,04х ≤ 4х2- 12 4х2 – 0,64х - 4х2 + 0,04х ≤ -12 -0,6х ≤ -12 х ≤ -12 : ( -0,6) х ≥ 20. Жавави: (20; + ∞) «Дейін-кейін» әдісін қолдану арқылы жаңа сабаққа қорытынды жасау. | Оқулық №1. жұмыс дәптер оқулық |
Сабақтың соңы 5мин | Оқуғучиларниң алған фишкилири бойичә йәкүнләш. 13 ұпай және одан жоғары – Сен жарадың! Үйге берілген тапсырманы дұрыс орындау арқылы өз біліміңді жетілдіре түс! 10-12 ұпай – Жақсы жұмыс жасадың! Ережелерді қайталау арқылы жоғары жетістікке жетесің! 9 ұпайдан төмен – Сәттілік! Ережелер мен мысал есептерді қайта қарастыр, сонда есептерді шығара алатын боласың! Сабақ соңындағы рефлексия. Шығу парағы Сауалнама толтыру, ауызша талдау 1. Мен тақырыпты игердім а). Барлық материалды игердім, нақты білім алдым б). Жартылай игердім в). Маған әлі жұмыстану керек 2. Мен жұмыс істедім, өзімнің жұмысыма қанағаттанарлық болдым а). Барлық тапсырмаларды орындадым, өзіме қанағатанамын б). Қате жібердім (қай сатыда?) в). Тапсырманы орындай алмадым (қай тапсырмаларды?) 3. Бүгінгі сабақта алған ұпай саныңды көрсет_____ 4. Оқушы аты – жөні: ________________________ Үйге тапсырма: §13. №13.10; 13.12 -Сабақ аяқталды, сау болыңыздар. | таратпа қағаздар |