kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Санды 10 – ға, 100-ге, 1000-ға көбейту және бөлу.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сандарды 10-ға, 100-ге, 1000-ға көбейту мен бөлудің тәсілдерін үйрету, білім, білік, дағдыларын қалыптастыру. Ойлау, есте сақтау, есептеу қабілеттерін дамыту.

Оқушыларды тапқырлыққа, еңбекшілдікке, бірлікке тәрбиелеу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Санды 10 – ға, 100-ге, 1000-ға көбейту және бөлу.»

Математика

Сабақтың тақырыбы: Санды 10 – ға, 100-ге, 1000-ға көбейту және бөлу

Сабақтың мақсаты: Сандарды 10-ға, 100-ге, 1000-ға көбейту мен бөлудің тәсілдерін үйрету, білім, білік, дағдыларын қалыптастыру. Ойлау, есте сақтау, есептеу қабілеттерін дамыту.Оқушыларды тапқырлыққа, еңбекшілдікке, бірлікке тәрбиелеу.

Көрнекілігі: үлестірме тапсырмалар.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ.

Әдіс-тәсілдері: топпен жұмыс, сұрақ-жауап, түсіндіру ,ұжымдық жұмыс, жеке жұмыс,

Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі.

Бүгін күн қандай тамаша,

Күн күліп тұр жараса.

Бізге келген қонақтарға

Сәлем бердік жарыса.

Балалар, бүгінгі сабағымызды бастамас бұрын «Кім жылдам?» ойынын ойнайық:

І Қызығушылықты ояту

1. Ағашты он бөлікке бөлу үшін оны неше жерінен кесу керек.
Жауабы: Тоғыз жерінен кесіледі
2. Бүгін 9 - шы қаңтар болса, түнгі 12 - де нешінші қаңтар болады?
Жауабы: 10 - шы қаңтар
3. Бұтақта 50 қияр бар. Бір бұтақта 5 қиярдан өсіп тұр. Екі бұтақта қанша қияр өсіп тұр. Жауабы: Бұтақта қияр өспейді
4. Аулада 7 шымшық отыр еді, оған тағы да бесеуі қосылды. Бір мысық жайлап келіп 1 шымшықты ұстап алды. Сонда қанша шымшық қалды?
Жауабы: Мысық ұстап алған 1шымшық қалды. Басқа шымшықтар ұшып кетті.

5. 4 үйрек 1 үйректің алдында келе жатыр. 1 үйрек 4 үйректің артында келе жатыр. 1 үйрек 4 үйректің ортасында келе жатыр. Барлығы неше үйрек келе жатыр?

Жауабы: 5 үйрек бірінің соңынан бірі келеді.
ІІ Үй тапсырмасы 116-бет № 8 тапсырманың орындалуы тексеріледі

900: 3 *2=600 (900+100) :2=500 (8000-400) :4=1900 (900-100) *2=1600

900: (3 *2 )=150 900 + 100 :2=950 8000- 400:4=9900 900 – 100 *2=700

ІІІ Жаңа сабақ.

ІІ Мағынаны тану.

1 Мысалдарды шығар және нәтижелерді салыстыр

2*10 23*10 234*10 (І топ)

2*100 23*100 234*100 (ІІтоп)

2*1000 23*1000 234*1000 (ІІтоп)

Кез келген санды 10, 100, 1000 сандарына көбейту үшін не істеу керек?

Санды 10-ға көбейткенде-оның оң жағына бір нөлді, ал 100-ге көбейткенде-екі нөлді, 1000-ға көбейткенде үш нөлді тіркеп жазамыз.Өйткені 23 санын 10 рет,23 санын 100 рет, 23 санын 1000 рет алдық.

(ә) Әр бағандағы мысалдарды шығар және нәтижелерді салыстыр

20:10 230:10 2340:10

200:100 2300:100 23400:100

2000:1000 23000:1000 234000:1000

Тапсырманы : «Ортадағы қалам» әдісі арқылы тексеремін.

Санды 10, 100, 1000 сандарына бөлу үшін не істеу керек?

Бөлу көбейтуге кері амал болғандықтан, санды 10-ға бөлгенде, санның оң жағынан бір нөлді, ал100-ге бөлгенде-екі нөлді, 1000-ға бөлгенде үш нөлді сызып тастау қажет. Яғни, қысқартып тастаймыз.

Дәптермен жұмыс.

-Күннің ретін және айды жазу.

-Көркем жазуды жүргіземіз

Тақтамен жұмыс.

3. Қалдықпен бөлуді орында және тексер:

48:10 438:10 4839:100

76:10 765:10 7658:1000

4. Жұппен жұмыс.

Мына сандардың ішінен 10-ға қалдықсыз бөлінетіндерін – бірінші бағанға, ал 100-ге қалдықсыз бөлінетіндерін – екінші бағанға, 1000-ға қалдықсыз бөлінетіндерін – үшінші бағанға теріп жазыңдар: 3784, 3780. 3700, 3000, 4873, 4870, 4800. 4000.

ІҮ Сергіту сәті

5 Әрбір бөлінгіште бөліндінің мәнін білдіретін цифрлардың астын сыз:

359:10 647:100 12894: 1000

72:10 4389:100 8536:1000

Мына сұрақтарға жауап бер:

Санды 10-ға бөлгенде бөлінгіштің қай цифры қалдықты көрсетеді? 100-ге бөлгенде ше? 1000-ға бөлгенде ше?

6 Есепті шығар:

Бірдей бес орамда 360 м. Шыт, ал бірдей үш орамда 108 м сәтен бар. Бір орамдағы шыт сәтеннен неше метр артық? Бір орамдағы сәтен шыттан неше есе кем?

Бірдей 5 орамда- 360м шыт -? артық

Бірдей 3 орамда – 108 м сәтен -?есе кем

360: 5 = 72 м

108: 3 = 36м(артық)

72-36 =36м

72:36=2(есе артық)

Жауабы: 1орамдағы шыт 1 орамдағы сәтеннен 36 метр артық және ол 2 есе артық, ал сәтен шыттан 2 есеге кем.

Математикалық диктант. Өрнек түрінде жаз және мәнін тап:

а) 860 және 160 сандарының айырмасын 8 есе арттыру;

(860-160)*8 =5600

ә) 90 және 5 сандарының көбейтіндісінен 370-ті азайту;

90* 5 – 370= 80

б) 1000-ның 2-ге бөліндісін 120-ға арттырып, қосындыны 2 есе кеміту;

( 1000: 2 + 120) :2 = 310

Топ аралық бағалау, топтық бағалау.

ІҮ Сабақты қорытындылау. Жарайсыңдар , балалар!

Бүгінгі сабағымыздан не үйрендіңдер? Қандай ой түйдіңдер?

Кері байланыс. « Екі жұлдыз, бір тілек» (Оқушылар сабақтан алған әсерлерін стикерлерге жазып, тақтаға іледі)

Үйге тапсырма: № 8 есеп






















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Санды 10 – ға, 100-ге, 1000-ға көбейту және бөлу.

Автор: Кабылдина Акбалдак Жанбыршиновна

Дата: 22.01.2018

Номер свидетельства: 451541
