Пән:математика
Ұзақ мерзімді жоспар:
5-бөлім«Математикалық модельдеу»
1-бөлімше «Есептер және матем-қ модельдеу»
Күні:05.05.2017ж.
Сынып: 1-сынып
Мектеп: «Батық ЖОББМ» КММ
Мұғалімнің аты-жөні:Мухаметкаримо-
ва Г.Е.
Қатысқандар саны:25
Қатыспағандар саны: -
Сабақ тақырыбы:
Сандарды салыстыру.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
1.5.1.2 сандарды, заттарды, тауар бағаларын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды анықтайтын терминдерді пайдалану
Сабақ мақсаттары:
Сандарды, заттарды, тауар бағаларын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды анықтайтын терминдерді пайдалану.
Барлық оқушылар: сандарды, заттарды, тауар бағаларын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды анықтайтын терминдерді пайдалануды үйренеді.
Көптеген оқушылар: сандарды, заттарды, тауар бағаларын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды анықтайтын терминдерді пайдалана алады.
Кейбір оқушылар: сандарды, заттарды, тауар бағаларын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды анықтайтын терминдерді пайдаланады және өмірде қолдана алады.
Бағалау критерийлері
-сандарды, заттарды санайды.
-сандарды, заттарды, тауар бағаларын салыстырады.
-сандарды, заттарды, тауар бағаларын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды анықтайтын терминдерді пайдаланады және өмірде қолданады.
Тілдік мақсаттар
Оқытудың тілдік оқу мақсаттары:
Сандарды оқу, жазу және салыстыру барысында «сан», «цифр», «теңдік», «қосу», «азайту» сияқты математикалық терминологияны; амалдардың
атауын, «=», «>», «<» белгілерін айту;
Пән лексикасы және терминология:
-сандардың атауы,
-санау, санап шығу, барлығы
-сан және цифр
Диалог/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестері: Қалай ойлайсыз? Не істедік? Менде қанша кәмпит бар? Қанша кәмпитті ұстай аласыз? Қанша тұрады? Қалай ойлайсыздар?
Құндылықтарды дарыту
Ұқыптылық, үнемшілдік құндылықтарын дарыту.
Пәнаралық байланыстар
Сауат ашу пәнімен байланысы бар.
АКТ қолдану дағдылары
Интербелсенді тақтадан сөреде тұрған әртүрлі тағамдардың және сусындардың суреттері, есептің мәтіні беріледі.
Бастапқы білім
Оқушылар даярлық сыныптан сандарды, санауды біледі.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарлан-
ған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ре
сурстар
Сабақтың басы
Сабақ басында: Ширату жаттығу: «Сиқырлы қапшық».
Сабақтың басында оқушыларды сыныптың ортасына шеңберге тұрғызылып, кәмпит салынған қапшық ұсынылады. Осы қапшықтан оқушылар кәмпит алады, алған кәмпиттерін санайды да салыстырады.
-Балалар, сендер жаңа не істедіңдер? Біз қапшықтан кәмпит алдық және санадық, бір-бірімізбен салыстырдық.
Ендеше, біз бүгін сандарды, заттарды,тауар бағаларын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды анықтайтын терминдерді пайдалануды өтеміз.
Қап-
шық
кәм-
пит
Сабақтың ортасы
Балалар, бүгін «Дүкен» ойыны ойнатылады. Мен сатушы, ал сендер сатып алушы боласыңдар. Интербелсенді тақтада сөредегі тағамдардың және сусындардың суреті берілген.
1-тапсырма «Санап шық» деп аталады.
Бұл тапсырма жеке жұмыста орындалады. Әр оқушылар сөреде ұсынылған тағамдар мен сусындарды атайды және санап шығады.Санап шыққан тағамның және сусынның санын айтады.Тапсырма арқылы саралау жүргізілді. Тапсырма қалыптастырушы бағалаудың «Сөздік бағалау» әдісі бойынша бағаланады.
Дескриптор:
- оқушылар тағам мен сусындарды атады, санады.
2-тапсырма «Салыстыр».
Бұл тапсырма жұптық жұмыста орындалады. Сөреде тұрған тағам мен сусындарды балаларға жұпта салыстыруды ұсынылады. Балалар тағам мен сусындарды санап, бір-бірімен салыстырады.
Тапсырмада ресурс арқылы саралау жүргізіледі.
Тапсырма қалыптастырушы бағалаудың «Қол белгісі» әдісі бойынша бағаланады.
Дескриптор:
- оқушылар заттардың санын салыстырады.
3-тапсырма «Бағала және сатып ал».
Бұл тапсырма топтық жұмыста орындалады. Оқушылар сөредегі тағамдарға немесе сусындарға баға қояды және өздеріне қажетті тағам немесе сусынды сатып алады да, кімдікі қымбат - арзан - бірдей немесе артық- кем-тең екенін салыстырады.
Тапсырма қалыптастырушы бағалаудың «Топтарға баға қою» әдісі бойынша бағаланады.
Дескриптор:
- сандарды, заттарды, тауар бағаларын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды анықтайтын терминдерді пайдаланады және өмірде қолданады.
4-тапсырма «Проблемалық есеп». Топтарға интербелсенді тақтаға жазылған проблемалық есеп оқылады. Менде 20 теңге бар. Қайтарым ретінде маған сатушы 10 теңге берді.Сендер қалай ойлайсыңдар мен осы дүкеннен қандай сусын сатып алдым?
Қабілеті жоғары оқушылар қандай тағам немесе сусынды және неше теңгеге сатып алынғаны туралы айтады. Қабілеті төмен оқушылар бұл тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды. Тапсырма қалыптастырушы бағалаудың «Топтарға баға қою» әдісі бойынша бағаланады.
Дескриптор: сандарды, заттарды, тауар бағаларын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды анықтайтын терминдерді пайдаланады, проблемалық есеп түрінде өмірде қолданады.
Тағамдар
сусындар
Сан-
дар
Баға
лар
Сабақтың соңы
Рефлексия. «Архиватор 20, 10, 5».
20 теңге-барлығы түсінікті.
10 теңге-сұрағым бар.
5 теңге-ештеңе түсінбедім.
Ти
ын
дар
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Сергіту сәті:
Осы тапсырмаларда жеке, жұптық және топтық жұмыстар жүргізілді.
Барлық оқушылар сандарды, заттарды, тауар бағаларын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды анықтайтын терминдерді пайдалануды үйренді. Көптеген оқушылар сандарды, заттарды, тауар бағаларын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды анықтайтын терминдерді пайдаланды.
Кейбір оқушылар сандарды, заттарды, тауар бағаларын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды анықтайтын терминдерді пайдаланды және өмірде қолданды.
1-дескриптор: сандарды, заттарды санайды.
2-дескриптор: заттарды салыстырады.
3-дескриптор: сандарды, заттарды, тауар бағаларын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды анықтайтын терминдерді пайдаланады және өмірде қолданады.
4-дескриптор:сандарды, заттарды, тауар бағаларын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды анықтайтын терминдерді пайдаланады, проблемалық есеп түрінде өмірде қолданады.
Оң қолымда бес саусақ. Сол қолымда бес саусақ. Қосып едім екеуін. Болып шықты он саусақ.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?