kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сабақтың тақырыбы: "Ақшаны пайдалану Есеп дегеніміз не?"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пән: Математика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4A бөлім: Ақшаны пайдалану 

Мұғалімнің аты-жөні:Бекова Г К

Сынып: 1В

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы

4A бөлім: Ақшаны пайдалану

Есеп дегеніміз не?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.5.3.1 Сандарды қосу, азайту және салыстыруға берілген жай және құрама есептер шығару

Сабақтың мақсаттары

сандарды қосу азайту, және салыстыруға  берілген жай және құрама есептерді шығару;

есептерді шығаруға тірек  сызбаларды таңдау.

Tеңгелік монеталардың құныны түсіну, бір-бірімен салыстыру арқылы  номиналы қымбаттырақ монетаны номиналы арзан монетадан ажырата білу, ақшаға   қатысты  есептеулер  жүргізе  білу

Жетістік критерийлері

  • «есеп» ұғымын және «есеп» ұғымымен байланысты  терминдермен  танысады.
  • Қосу амалымен берілген жай есептерді шығарып үйренеді.
  • Есептің сызбасы туралы мағлұмат алады.

 

Tеңгелік  монеталарды  номиналды құны бойынша  бір -бірінен ажырата білуді меңгереді.

 

 

Сөздік қор

шарт, сұрақ, шешім, жауап.

Құндылықтарды дарыту

Ұжымшылдыққа тәрбиелеу,жауапкершілік, сыйластық, өзара түсіністік құндылықтарды қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану, қазақ тілі пәндерімен байланыс орнайды.

Алдыңғы меңгерілген білім

Ақшаны ұсақтау.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы

жоспарланған  іс-әрекет

 

Ресурстар

5минут

Ұйымдастыру кезеңі 

Оқушыларға жайлы ахуал ұйымдастыру

Топқа  бөлу.

     4 топ

1-топ  Доллар

2 -топ  Эвро

 3-топ -Тенге

 4-Топ-Рубль.( Банкнот   белгісімен  таныстыру)

.

ОМ анықтап алу

  • есеп деген ұғыммен танысасың
  • есепке тірек  сызбаны  сәйкестендіріп үйренесің.
  • Бағалау  ережесімен таныстыру

Сәйкестендіру. Өзге  халықтардың банкноттары (балл  )

           

Мотивациялық  кезең

15 минут

Слайд№1 Ақша  қалай  пайда  болды?

Слайд №2 .Казақстан  Ұлттық  валютасы

Слайд №3  Есеп  деген не?

 Зерттеу жұмысын жүргейік.

Ойлан!

Оқып, салыстыр!

10+30

қосындының мәні неге тең?

Жанар бағасы 10 тг  кәмпит және бағасы 30 тг тұратын  балмұздақ сатып алды. Ол барлығы қанша ақша жұмсады?

Бұл тапсырмалардың ұқсастығы неде?

Айырмашылығы неде?

Қай тапсырманы орындау үшін,  бірден жауап бере аласың?

Осы екі тапсырманың  қайсысы есеп бола алады?

Неге олай деп ойлайсың?

Есеп –шартымен сұрақтан тұратын мәтін. Есептер әртүрлі  математикалық ережелерге беріледі.есептер жай және құрама  болып бөлінеді.Жай есеп –бір амалмен шешілетін есеп.есептің шарты мен сұрағы болады.Есептің шартында заттардың  саны, шамалардың мәндері жайында геометрилық фигуралардың  өлшемдері туралы мағлұмат беріледі.Белгілі сандар «мәліметтер» деп аталады.Сұрақ арқылы ненің белгісіз екенін біледі.Белгісіз сан ізделетін сан деп аталады.

Есептің шартын сұрағын  анықтау үшін, талдау жүргізу.

 Оқулықпен жұмыс ( Слайд.3)

Топпен  оқу

Назым асханадан тоқаш пен бір стақан сүт сатып алды. Тоқаштың бағасы 15 теңге Бір стақан сүттің бағасы 20 тг Назым қанша ақша жұмсады?

Әрбір есеп  төрт бөліктен тұрады.

Шарты, сұрағы, шешуі, жауабы.

Сызба бойынша есептің мазмұнын түсіндіру.

 

                           15теңге

                                                        20теңге

 

                                        ? теңге

Тоқаш-15 тг

Сүт-20 тг

Барлығы- ? тг

Шешуі : 15+20=35 (тг)

Жауабы:Назым тоқаш пен сүтке  35 тг  төледі.

Есепті шығару үшін қандай әрекеттер жасаймыз:

  • Есептің мәтінін оқу;
  • Есепте не белгісіз екенін табу;
  • Сызбаға түсіру;
  • Есепті шешу үшін қандай амал қолдану керектігін анықтау;
  • Есептің шешуін жазу;
  • Есептің жауабын жазу;

Қалыптастырушы  бағалау   жүргізу

 (Қ)Орындап көр.

Сурет бойынша есеп құрастыр.

Есептің 4 бөлігін есіңде сақта.

  • Шарты
  • Сұрағы
  • Шешуі
  • Жауабы 
  •   Сергіту  сәті

Тақтамен  жұмыс  40+15  70-30   80-10  т.б

"Ақша  жинау"  ойыны   (Акшаны  ортага  кою)

Оқушылар  ауызша  есептер  құрастырады

Шығарып көр.

Әмиянда 10 тг бар.т оған тағы 6 тг салды. Әмиянда енді неше тг болды?

Әмиянда -10тг

Салды -6 тг

Барлығы -? тг

Шешуі: 10+6 =16 тг

жауабы: Әмиянда барлығы 16 тг болды. т.б

Постермен жұмыс

Карзинада коптеген  заттар бар,соларға бағасын  қойып, есептеулер  жүргізу.

  100 тг  көп  зат сатып алуы керек

Ламинадталған  қағаздарымызға   есептеулер  жазу

«Шарты», «Сұрағы», «Шешуі», «Жауабы»деп жазылған  есептің құрамды бөліктерінің атаулары бар кеспе қағаздар;

есептерді құрастыруға және шығаруға арналған сызбалар;

есептің құрамды бөліктері  жазылған ескертпе:

Сабақтың соңы

5 минут

 

 

 

Рефлексия

Қорытынды

Кері байланыс: Бүгін не үйрендік?

Есептің басқа тапсырмадан қандай айырмашылығы бар?

Есептің негізігі бөлігін ата!

Есептің сұрағы  неде?

Сұрағы жоқ есеп бола ма?

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін балл санау арқылы 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

есепті шығаруда   қиналған  оқушыға жеке қолдау көрсету.

Сандарды қосу азайту, және салыстыруға  берілген жай және құрама есептерді шығарып   үйренеді

Сергіту сәті

         
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сабақтың тақырыбы: "Ақшаны пайдалану Есеп дегеніміз не?"»



Сабақ жоспары


Пән: Математика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4A бөлім: Ақшаны пайдалану



Мұғалімнің аты-жөні:Бекова Г К

Сынып: 1В

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны: 0


Сабақтың тақырыбы

4A бөлім: Ақшаны пайдалану

Есеп дегеніміз не?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.5.3.1 Сандарды қосу, азайту және салыстыруға берілген жай және құрама есептер шығару


Сабақтың мақсаттары

сандарды қосу азайту, және салыстыруға берілген жай және құрама есептерді шығару;

есептерді шығаруға тірек сызбаларды таңдау.

Tеңгелік монеталардың құныны түсіну, бір-бірімен салыстыру арқылы номиналы қымбаттырақ монетаны номиналы арзан монетадан ажырата білу, ақшаға қатысты есептеулер жүргізе білу


Жетістік критерийлері

  • «есеп» ұғымын және «есеп» ұғымымен байланысты терминдермен танысады.

  • Қосу амалымен берілген жай есептерді шығарып үйренеді.

  • Есептің сызбасы туралы мағлұмат алады.


Tеңгелік монеталарды номиналды құны бойынша бір -бірінен ажырата білуді меңгереді.



Сөздік қор

шарт, сұрақ, шешім, жауап.

Құндылықтарды дарыту

Ұжымшылдыққа тәрбиелеу,жауапкершілік, сыйластық, өзара түсіністік құндылықтарды қалыптастыру.


Пәнаралық байланыстар

Дүниетану, қазақ тілі пәндерімен байланыс орнайды.

Алдыңғы меңгерілген білім

Ақшаны ұсақтау.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы

жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар



5минут

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларға жайлы ахуал ұйымдастыру

Топқа бөлу .

4 топ

1-топ Доллар

2 -топ Эвро

3-топ -Тенге

4-Топ-Рубль.( Банкнот белгісімен таныстыру)

.

ОМ анықтап алу

  • есеп деген ұғыммен танысасың

  • есепке тірек сызбаны сәйкестендіріп үйренесің.

  • Бағалау ережесімен таныстыру


Сәйкестендіру . Өзге халықтардың банкноттары (балл )




Мотивациялық кезең


15 минут


Слайд№1 Ақша қалай пайда болды?

Слайд №2 .Казақстан Ұлттық валютасы

Слайд №3 Есеп деген не?


Зерттеу жұмысын жүргейік..

Ойлан!

Оқып, салыстыр!


10+30

қосындының мәні неге тең?

Жанар бағасы 10 тг кәмпит және бағасы 30 тг тұратын балмұздақ сатып алды. Ол барлығы қанша ақша жұмсады?


Бұл тапсырмалардың ұқсастығы неде?

Айырмашылығы неде?

Қай тапсырманы орындау үшін, бірден жауап бере аласың?

Осы екі тапсырманың қайсысы есеп бола алады?

Неге олай деп ойлайсың?

Есеп –шартымен сұрақтан тұратын мәтін. Есептер әртүрлі математикалық ережелерге беріледі.есептер жай және құрама болып бөлінеді.Жай есеп –бір амалмен шешілетін есеп.есептің шарты мен сұрағы болады.Есептің шартында заттардың саны, шамалардың мәндері жайында геометрилық фигуралардың өлшемдері туралы мағлұмат беріледі.Белгілі сандар «мәліметтер» деп аталады.Сұрақ арқылы ненің белгісіз екенін біледі.Белгісіз сан ізделетін сан деп аталады.

Есептің шартын сұрағын анықтау үшін, талдау жүргізу.

Оқулықпен жұмыс ( Слайд .3)

Топпен оқу

Назым асханадан тоқаш пен бір стақан сүт сатып алды. Тоқаштың бағасы 15 теңге Бір стақан сүттің бағасы 20 тг Назым қанша ақша жұмсады?

Әрбір есеп төрт бөліктен тұрады.

Шарты, сұрағы, шешуі, жауабы.


Сызба бойынша есептің мазмұнын түсіндіру.





15теңге

20теңге


? теңге


Тоқаш-15 тг

Сүт-20 тг

Барлығы- ? тг

Шешуі : 15+20=35 (тг)

Жауабы:Назым тоқаш пен сүтке 35 тг төледі.

Есепті шығару үшін қандай әрекеттер жасаймыз:

  • Есептің мәтінін оқу;

  • Есепте не белгісіз екенін табу;

  • Сызбаға түсіру;

  • Есепті шешу үшін қандай амал қолдану керектігін анықтау;

  • Есептің шешуін жазу;

  • Есептің жауабын жазу;


Қалыптастырушы бағалау жүргізу

(Қ)Орындап көр.

Сурет бойынша есеп құрастыр.


Есептің 4 бөлігін есіңде сақта.

  • Шарты

  • Сұрағы

  • Шешуі

  • Жауабы

  • Сергіту сәті

Тақтамен жұмыс 40+15 70-30 80-10 т.б




"Ақша жинау" ойыны (Акшаны ортага кою)

Оқушылар ауызша есептер құрастырады

Шығарып көр.

Әмиянда 10 тг бар.т оған тағы 6 тг салды. Әмиянда енді неше тг болды?

Әмиянда -10тг

Салды -6 тг

Барлығы -? тг

Шешуі: 10+6 =16 тг

жауабы: Әмиянда барлығы 16 тг болды. т.б



Постермен жұмыс

Карзинада коптеген заттар бар,соларға бағасын қойып, есептеулер жүргізу.


100 тг көп зат сатып алуы керек




Ламинадталған қағаздарымызға есептеулер жазу




«Шарты», «Сұрағы», «Шешуі», «Жауабы»деп жазылған есептің құрамды бөліктерінің атаулары бар кеспе қағаздар;

есептерді құрастыруға және шығаруға арналған сызбалар;

есептің құрамды бөліктері жазылған ескертпе:

Сабақтың соңы

5 минут







Рефлексия

Қорытынды

Кері байланыс: Бүгін не үйрендік?

Есептің басқа тапсырмадан қандай айырмашылығы бар?

Есептің негізігі бөлігін ата!

Есептің сұрағы неде?

Сұрағы жоқ есеп бола ма?






Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін балл санау арқылы

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

есепті шығаруда қиналған оқушыға жеке қолдау көрсету.

Сандарды қосу азайту, және салыстыруға берілген жай және құрама есептерді шығарып үйренеді

Сергіту сәті








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Сабақтың тақырыбы: "Ақшаны пайдалану Есеп дегеніміз не?"

Автор: Бекова Гулнар Кожакановна

Дата: 27.10.2022

Номер свидетельства: 616042
