САБАҚ: Ондық бөлшектерді оқу және жазу |
Күні: 15.02.17 СЫНЫП: 5 «А» |
Мұғалімі: Игілік Арайлым Досымханқызы |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Ондық бөлшектерді оқуға және жазуға үйренеді және оны қолдана білуге дағдыланады.Тақырыптың негізгі идеясын ашады, тұжырымдайды. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|
Кейбір оқушылар: |
|
Жоспарлан ған уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Кіріспе Білу (6 мин) | Төрт топқа бөліну:дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, ондық бөлшек, аралас сан; Математикалық шолу: \ауызша сұрақтарға жауап беру, есептер шығару\ 1. Қандай сан жай бөлшек деп аталады? Мысал келтір. 2. Аралас сан дегеніміз не? Мысал келтір. 3.Ондық бөлшектерді қалай оқимыз және жазамыз? 4.Жай бөлшекті ондық бөлшектен қалай ажыратамыз? Математикалық диктант орындайды | Парақша тандау арқылы топқа бөлінеді. Оқушылар топқа бөлінгеннен кейін алдымен оларға топ ережелерін сақтауды және әр топтан топ басшысын сайлайды. Қойылған сұрақтарға жауап береді Математикалық диктант 1. Ондық бөлшектерді жазыңдар: а) жиырма бес бүтін оннан үш; ә) үш бүтін жүзден он алты; б) нөл бүтін мыңнан он үш; в) нөл бүтін мыңнан бес |
Түсіну (5 мин) Қолдану (8 мин) Сергіту сәті (1 мин) Талдау (5 мин) Жинақтау (8 мин) | Бөлшек түрлерін ажырату арқылы парақ шаларға бөліп, жабыстырады, яғни жай бөлшек және ондық бөлшек. «Ой қозғау» әдісі. Оқулықпен жұмыс І-топ № 1215 ІІ-топ № 1222 ІІІ -топ № 1227 ІV-топ № 1213 Интербелсенді тақтадан қосу «Кім күшті» ойыны. Интербелсенді тақтада тапсырмалар ілінеді. Тапсыр маны орындап болғаннан кейін топтар бір-бірінің жұмыстарын тексереді. Деңгейлік тапсырма А-деңгейі: Сандарды ондық бөлшек түрінде жазыңдар: В-деңгейі Бөліндіні ондық бөлшек түрінде жазыңдар: С-деңгейі Ондық бөлшектерді қысқартылмайтын жай бөлшек түрінде жазып, кестені толтырыңдар: С-деңгейі Ондық бөлшектерді қысқартылмайтын жай бөлшек түрінде жазып, кестені толтырыңдар:
| Парақшаларға сандарды түрлеріне байланысты жабыстырады. Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды Бірінші орындаған оқушы тақтаға есепті шығарады. Оқушылар сергіту сәтіне көңіл бөледі. Оқушылар деңгейлік тапсырмаларды орындап, топтар бір-бірінің жұмыстарын тексереді. |
Бағалау (5 мин) | Ондық бөлшекті өмірмен қалай байланыс тыруға болады?оның осы ортадағы маңыздылығы қандай? | Оқушылар ондық бөлшекті өмірмен байланыстырып,өз ойларын айтады. |
Кері байланыс (3 мин) Қорытынды (4 мин) | Кері байланыс өткізіледі. 1.Ондық бөлшек сөз жұмбақ құрастыру (1,2 топ) 2. Логикалық сұрақтар құрастыру (3,4 топ) Мұғалім кезең бойынша оқушылардың бір – бірін, өзін бағалауын ескере отырып, ортақ бағаны шығарады. Демек балалар, бүгінгі сабақта бөліп алу және біріктіруді үйрендік. Балалар біріктіруді ұйымшылдық деп түсінейік. Ал, бөліп алуды алауыздық деп түсінейік. Сонда сіздер бұл қасиеттер кімдердің бойында болуы мүмкін деп ойлайсыңдар? -Адамдардың. -Дұрыс айтасыңдар. -Қайсы қасиетті таңдар едіңіңіздер? -Ұйымшылдықты. -Неге? Себебі, ұйымшылдық болған жерде барлығы да болады. Ол қандай қасиеттер арқылы жүзеге асады? Татулық Достық Сүйіспеншілік Қамқорлық Ынтымақтастық Бір-біріне көмек. Жарайсыңдар балалар! Түйін сөз. Бірігіп көтерген жүк жеңіл. Демек, ұйымшылдық татулықты білдіреді. Сыныпта барлығымыз тату болайық,дос болайық, бір-бірімізге қамқор болайық. Сонда ғана бір-бірімізге деген сүйіспеншілігімізді әр уақытта көрсете білеміз. | |