kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Разработка открытого урока по математике на тему "Площади фигур"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Данная работа является авторской. Текст на казахском языке. Поурочный план отличают логичность и показательность применяемых методов с их наполненностью содержания. достоинством работы следует считать достижение четкой алгоритмизации работы, что облегчает как организацию работы самому учителю, так и учащимся при выполнении заданий и закрепления темы.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Разработка открытого урока по математике на тему "Площади фигур" »

Оңтүстік Қазақстан облысы, Мақтарал ауданы, Атакент қалашығы, Есентаев ауылы

Мамық Тоқжігітов атындағы жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесі













Тақырыбы: «Аудан»







Сыныбы: 8 «А» сынып

Оқытушы: Кукиева Д.Д















2015ж

Сыныбы: 8 «а» сынып

Сабақтың тақырыбы: Аудан.

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік: Оқушылардың математикалық сауаттылығын дамыту мақсатында алған білімдерін өмірде пайдалана отырып, аудан туралы мағлумат беру.

  2. Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау, ой шақыра білу, жеке, топтасып жұмыс істеуге дағдыландыру.

  3. Тәрбиелік: Оқушыларды ізденуге, тез ойлануға, алғырлыққа, тапқырлыққа, есептер шығаруға үйрету.

Көрнекіліктер: Интерактивті тақта, карточкалар, кесте, мозайка, суреттер, формулалар.


Сабақтың жоспары:

  1. Ауданды көсем етіп сайлау

  2. Есептер шығару

  3. Тест тапсырмалары

  4. Логикалық есеп

  5. Мозаика құрастыру

  6. Кітаппен жұмыс

  7. Суретпен жұмыс

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Сабаққа қатысын тексеру. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Топқа бөлу.

  2. Үй тапсырмасын тексеру. Тапсырмалар интер.тақтада көрсетіледі.

  1. Барлық бұрыштары тік болатын параллелограм (Тік төртбұрыштар)

  2. Барлық қабырғалары тең параллелограм (Ромб)

  3. Геометрия неше бөлімнен тұрады? (Екі)

  4. Геометрияда дәлелдеуді қажет етпейтін термин (Аксиома)

  5. Екі қабырғасы паралель, қалған екі қабырғасы паралель емес төртбұрыш (Трапеция)

  6. Барлық қабырғалары тең үшбұрыш (Тең қабырғалы үшбұрыш)

  7. Ұн елесең елек, су тасысаң шелек (Цилиндр)

  8. Әкем жәшік құрады, үш өлшемнен тұрады (Параллелипипед)

  1. Жаңа сабақ:

Жас достарым мұны жақсы ұғайық

Математика ғылымы құрметтеуге лайық.

Дүниедегі құбылыстың мәніне,

Табиғаттың, қозғалыстың бәрін де.

Мүмкін емес есептерсіз түсіну,

Есебіңіз дүние кілті әлі де. – демекші «Аудан» еліне саяхат жасайық.

Ерте ерте заманда бір елде фигуралар тайпасы болыпты. Олардың көсемдері болмағандықтан фигуралар бір біріне бой бермей таласа береді екен. Оқушылар фигура роліне еніп, әр фигура өзіне тән қасиеттерімен мақтанып, көсем болуға таласады.



Бір күні Аудан атты фигура ойланып отырып былай дейді:

  • Фигуралар тыңдаңдар, мені көсем етіп сайлаңдар, ал мен әр фигураның ауданына арнайы формула ойлап табамын


Сонда фигуралар:

  • Сен бізге көсем болам десең фигураларға ортақ бір қасиет бар екенін тап, - дейді.

Бұл ұысынысқа Аудан келісіп өз параграфына ойлануға кіріп кетеді.

Бірнеше күдер өтеді, айлар өтеді. Ал Аудан болса өз параграфынан шықпайды. Фигуралар Аудан атайды ешқандай ортақ қасиетті таба алмағандықтан шықпай отыр деп ойлап, бір параграфтың астына қарапайым фигуралардың бірігуі мүмкін емес екендігіне көздері жеткендей болады. Сол сәтте Аудан шығып, былай дейді:

Аудан дегеніміз - оң шама. Сондықтан қарапайым фигуралар мынадай қасиеттерге ие:

  1. Тең фигуралар аудандары тең болады.

  2. Егер фигура жай фигура болып табылатан бөліктерге бөлінетін болса, онда бұл фигураның ауданы оның бөліктерінің аудандарының қосындысына тең болады.

  3. Қабырғасы бірлік өлшемге тең квадраттың ауданы бірге тең болады.

Аудан барлық фигураларға мынадай формула ойлап табады.

Тік төртбұрыштың аудан: S=ab

Параллелограммның ауданы: S=ah, S=ab sinά

Үшбұрыштың ауданы: S=1/2ah, S=1/2ab sinά, S= p=

  1. 1- топ есебі.

Бір фигура үшбұрыштың үйін іздеп әр параграфтан сұрай береді екен. Сонда Вектор параграфы мынадай деп жол сілтепті. Үшбұрыштың ауданын оның үш баласы арқылы табасың:

  1. 13, 14, 15


2- топ есебі.

Паралеллограмм фигурасы қатты сырқаттанып қалыпты, түшкіре беріпті. Сәрсенбінің сәтті күнінде ол мазасызданып отырып, Ауданға барыпты. Ауруының емін сұраймын деп бастағаны сол еді қатты түшкіріп жіберіпті. Сол сәтте екі үшбұрышқа бөлініп кетіпті. Сонда Аудан былай дейді:

  1. Бір үшбұрыштың қабырғасы a=5 см, биіктігі h=7 см болса, онда паралеллограмның ауданын табуға болады дейді.


3-топ есебі

Бір фигура үшбұрыштың үйін іздеп әр параграфтан сұрай береді екен. Сонда Вектор параграфы мынадай деп жол сілтепті. Үшбұрыштың ауданын оның үш баласы арқылы табасың:

  1. 5; 5; 6

  1. Тест тапсырмалары. Үш топқа үш нұсқада тест тапсырмалары тапсырылады. Әр нұсқа бес есептен тұрады. Оқушылар есепті шығарып, бес варианттың біреуін жауап етіп белгілейді.

  2. Логикалық есеп. Жеті жасар баласын есепке үйреткісі келген әкесі бір күні:

  • Енді жеті жылда түйеміз екі есе, жылқымыз үш есе, сиырымыз төрт есе, қойымыз бес есе көбейсе, онда бәрін қосқандағы саны сенің қазіргі жасыңнан екі есе көп болады екен,- дейді.

  • Сонда бұл үйдің түйесінің, жылқысының, сиырының, қойының саны канша?

Жауабы: бұл үйдің түйе, жылқы, сиыр, койлары біреуден болған. Жеті жылдан соң барлығы он төртке жетеді.


  1. Мозаика кұрастыру. Формуланы теңестіру арқылы, есептерді шығарып жауаптарын теңестіру арқылы мозика құрастыру.


  1. Кітаппен жұмыс. Оқушыларға 88-беттегі №340-349 аралығындағы есептер беріледі.


  1. Суретпен жұмыс. Осы суреттен есептер құрастырады. Әр топ үш-үш есеп құрастырып, қорғап береді.





  1. Сабақты қорытындылау.

Бағалау.

Үй тапсырмасы.

Рефлекция (екі жұлдыз бір тілек).



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Разработка открытого урока по математике на тему "Площади фигур"

Автор: Кукиева Дина

Дата: 21.04.2015

Номер свидетельства: 204190
