Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі 5.4. А Процент | Мектеп: № 4 мектеп-гимназия |
Күні: 26. 04. 2018 | Мұғалімнің аты-жөні: Атантаева Сания |
Сынып: 5 «Ә» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Процентке мәтіндік есептер шығару | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.5.2.6 процентке мәтіндік есептер шығару |
Сабақ мақсаты | Проценттерге мәтіндік есептер шығару біліктіліктерін бекіту Оқушылардың бәрі: процентке мәтіндік есептер шығарады, берілген санның процентін, проценті бойынша санды табады. Көбісі: Күрделі есептерді шығара алады Кебіреулері: Процентке есептер құрастырады |
Бағалау критерийлері | Оқушы мақсатқа жетті, егер: |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Процентке арналған мәтіндік есептерді талдайды және реттеп жазады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Процент, проценті бойынша сан, берілген санның проценті, екі санның бүтін бөлігінің проценті, проценті қолдануға мәтіндік есептер. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Берілген санның процентін табу үшін:.... Проценті бойынша санды табу үшін... |
Құндылықтарды дарыту | Оқып білу дағдысы, ақпаратты өздігінен табу, жағдайды сараптау, жаңа жағдайларға қалыптасу, мәселе қойып және шешім қабылдай білу, топта жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу Құндылықтарды дарыту осы сабақта жоспарланған жұмыс негізінде жасалынады. |
Пәнаралық байланыстар | Процентке байланысты білім, білік және дағдылары химия, экономика пәндерін оқу барысында қажетті, өмірде қолдануда практикалық маңызды болып табылады |
АКТ қолдану дағдылары | Қолданбалы прогр: Интербелсенді тақтаны презентация таныстыру үшін қолдану , Plickers программасы және қосымшасы, тақтаны жазу құралы ретінде қолдану. |
Бастапқы білім | Шамалардың қатынасын, үлес, жүзден бір бөлігі, процент ұғымдарын біледі. |
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Белсенді оқыту әдісі | Саралау | Қалыптастырушы бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 2 мин
5 мин
3 мин
17 мин | Ұйымдастыру кезеңі. ІІ. Білімді өзектендіру. Сабақ басында мұғалім оқушыларға топтарға келесі ұғымдарды өзара қайталауды ұсынады: процент, ондық бөлшекті процентке,процентті ондық бөлшекке айналдыру, пропроценті бойынша санды табу, берілген санның процентін табу ІІІ. Топтық жұмыс. Карточкалардың ішінен оздерінің тапсырмасына сай процентті ондық болшекке және жай бөлшекке аналдырып тиісті карточкаларды табады 125%=1,25= 54%=0,54= 70% =0,7 = 145%= 1,45=1 Топтық жұмыс әрі жеке жұмыс 1) Тауардың құны 1200 тг. Тауардың құны 25%-ға артқаннан кейін қанша тенге болады? 2) Кітапханада барлық кітаптардың 15% сөздіктер. Егер сөздіктер саны 600 болса, онда кітапханада барлығы қанша кітап бар? 3) Автобус бір қаладан екінші қалаға 50 км жолжүруі тиіс. 30 км жүрген соң ол демалуға тоқтады. Ол жолдың қанша пайызын жүрді? 4) Сенбілікке 160 адам шықты. Жолды жөндеуге барлық адамның 25 % қатысты, ал қалғандары ағаш отырғызды. Қанша адам ағаш отырғызды? 5) Математика бойынша қалалық олимпиаданың жүлдегерлері 48 оқушы, бұл барлық қатысушылардың 12% құрайды. Олимпиадаға қанша оқушы қатысқан? |
«Сұрақ-жауап» әдісі
«Адасқан сандар» әдісі
«Джигсо 1» әдісі |
Қолдау көрсету арқылы
Тапсырма арқылы
| Қол шапалақтау әрі мұғалімнің кері баланысы арқылы «Бас бармақ» әдісі Дескриптор:1) санның пайызын табады, қосу амалын орындайды 2)пайызы бойынша сан табады 3)қатынасы арқылы санның пайызын табады 4) санның пайызын табады, аазайту амалын орындайды 5)пайызы бойынша сан табады | Презентация
Презентация
Үлестірме қағаз
Үлестірме қағаз |
Сабақтың ортасы 5 мин
5 мин
Сабақты бекіту 3 мин | Жұптық жұмыс 1 ) 120 1саны қандай санның 30 % 2)720 санының 25% есепте 2 1)400 санынының 30 % есепте 2)180 саны қандай санның 25%
Жеке жұмыс 15 минут бір сағаттың . . . % құрайды. Жауабы 25% Пайыздарды ондық бөлшек түрінде жазыңыз: 14,6% Жауабы 0,146 Ондық бөлшектерді пайыз түрінде жазыңыз: 1,3 Жауабы 130%
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Үйге тапсырма: Келесі тақырыпқа дайындалып оқып келу, транспортир әкелу
|
«Ойлан- жұптас»
Тест
| Нәтежие арқылы Тапсырма арқылы саралау | Дискриптор: -пайызы бойынша санды табады -санның пайызын табады Бірін бірі кері есеп арқылы тексереді Plickers қосымшасы арқылы Стикерлер сөйлейді | слайд АҚТ слайд |
5) Математика бойынша қалалық олимпиаданың жүлдегерлері 48 оқушы, бұл барлық қатысушылардың 12% құрайды. Олимпиадаға қанша оқушы қатысқан?