Пәні: математика
Сабақтың тақырыбы: Сандарды оқу, жазу және салыстыру
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Екі таңбалы сандарды ондықтармен және бірліктермен санау арқылы шығарып алуға машықтандыру; Екі таңбалы сандарды оқу мен жазудың ерекшеліктерімен таныстыру, қатардағы орнына және ретіне қарай салыстыру, олардың ондықтар мен бірліктерден тұратынын аңғарту;
Дамытушылық:
Бір амалмен шығарылатын есептерді пысықтау, кестелік қосу мен
азайтуды және сәйкес ондықтарды қосу мен азайтуды қайталау;
Тәрбиелік:
Жылдамдыққа, шапшаңдыққа, өз пікірін еркін жеткізе білуге тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Ой толғау, ой шақыру, ашық пікір, сұрақ – жауап.
Қолданылатын көрнекіліктер:
Сабақтың түрлері: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
І. Қызығушылықты ояту.
Оқушыларды топқа бөліп, топ аттарымен таныстыру.
- Міне, бүгін біз балалар, топпен жұмыс жүргіземіз, енді сол топтармен таныстырып өтейін.
І топ.Шаршы
ІІ топ. Шеңбер
ІІІ топ. Тік төртбұрыш
ІV топ.Үшбұрыш
ІІ. Психологиялық ахуал
Отан - сенің ата – анаң,
Отан – досың, бауырың.
Отан – өлкең – астанаң,
Отан – аудан – ауылың
ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
Миға арналған аэробика – ондықтармен, жүздіктермен 1000 – ға дейін тура санау және кері санау.
1, 3, 0, 7 цифрларын пайдаланып, алты үш таңбалы сан құр, және жаз, оларды өсу ретімен орналастыр. Жүздіктердің, ондықтардың, бірліктердің санын анықтау.
ІV. Жаңа сабақ
1 – мысал
Бір таңбалы сандарды ата. Барлығы неше біртаңбалы сан бар?
Ең кіші және ең үлкен екі таңбалы сандарды ата. Барлығы неше екі таңбалы сан бар?
Ең кіші және ең үлкен үш таңбалы сандарды ата. Солсандарды жаз.
Неше бірлік 1 ондықты құрайды? Неше ондық 1 жүздікті құрайды? Неше жүздік 1 мыңдықты құрайды?
2 – мысал. Мына сандарды ата және жаз.
2 жүзд. 3 онд. 4 бірл. 4 жүзд. 9 онд. 5 бірл.
5 жүзд.0 онд. 1бірл. 7 жүзд. 6 онд. 0 бірл.
8 жүзд. 0 онд. 0 бірл. 9 жүзд. 9 онд. 9 бірл.
3 – мысал. Кестеде көрсетілген сандарды ата. Оларды дәптерге жаз.
Жүзд. Онд. Бірл. Оқылуы Жазылуы
4 3 2 Төрт жүз отыз екі 432
5 9 6
3 6 8
9 8 7
4 – мысал. Салыстыр:
5 * 9 50 * 90 500 * 900
7 * 4 70 * 40 700 * 400
8 бірл. * 6 бірл. 8 онд. * 6 онд.
1 онд. * 10 бірл. 10 онд. * 1 жүзд.
8 жүзд. * 6 жүзд. 10 жүзд. * 1 мыңд.
Сергіту сәті
5. Қайсысы есеп? Оны шығар.
Фермер 32 л қымыз және одан 18 л кем шұбат сатты. Фермер барлығы неше литр қымыз және шұбат сатты?
Фермерл қымыз бен шұбат сатты. Оның 32 литрі қымыз, ал қалғаны – шұбат. Фермер неше литр шұбат сатты?
Қымыз – 32 л.
Шұбат - ?, 18 л кем
Ш: 32 + (32 - 18) = 46 л
Ж:барлығы 46 л сатты.
Қымыз – 32 л.
Шұбат - ?, 18 л кем
Ш: 32 + (32 - 18) = 46 л
Ж:барлығы 46 л сатты.
Сабақты қорытындылау.
- 1 ондықта неше бірлік бар?
- 1 жүздікте неше ондық бар?
- 1 мыңдықта неше жүздік бар?
Оқушыларды бағалау.
Үйге тапсырма:7 - мысал