kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Открытый урок математики

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пән:Математика

Бөлім: 2В. Мәйдан. Миқдарлар

Педагогтің аты – жөні: Таирова Г.И.

Сынып: 3«Г»

Сабақтың тақырыбыФигуриларни селиш

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

3.3.2.1 чекитлик қәғәздә параллель вә қийилишидиған түзләрни; қийилишидиған геометриялик тәкши фигуриларни сизиш,уларниң қийилишиш вә бирикиш йерини тепиш.     

3.3.2.2 берилгән тәрәплири бойичә тиктөртбулуңлуқ билән квадрат, циркульниң ярдими билән чәмбәр сизиш.   

Сабақтың мақсаты:

Оқуғучилар чекитлик қәғәздә параллель, қийилишидиған түзләрни вә тәкши фигуриларни сизиду, уларниң қийилишиш вә бирикишни йерини тапиду; берилгән тәрәплири бойичә тиктөртбулуңлуқ билән квадрат, циркульниң ярдими билән чәмбәр сизиду. 

Сабақтың барысы:

Психологиялик тәйярлиқ:

Бир-биригә яхши тиләкләрни ейтиш.

Топларға бөлүш:

1топ: Тикбулуң

2топ: Үчбулуң

3топ: Квадрат

4топ: Дүгләк

Өткән мавзуни әскә чүшириш.

«Һәқиқәт вә ялған пикир» усули

*Радиус -чәмбәрниң мәркизини униң бойида ятқан халиған чекит билән қошидиған кесиндә      

*Чәмбәр дүгләкниң чегариси                   

*Дүгләк– барлиқ чекитлири мәркәздин бирдәк арилиқта ятқан, сизиқ билән чәкләнгән тәкши фигура 

*Симметрия-фигурини бир нәччигә бөлиду 

*Квадратниң мәйданини тепиш үчүн S=а х b формисини пайдилиниду                                 

Мавзуни ечиш.

«Кроссенс» усули арқилиқ йеңи мавзуни ечиш. /тахтиға йезиш/

Йеңи мавзуни чүшәндүрүш.

Қолниң кери, ярд, аршин, илик, ғериш тоғрисида чүшәндүрүш.  

1-тапшурма. Өз алдиға иш.

«Хәт» усули.

Чекитлик қәғәздә параллель вә қийилишидиған түзләрни селиш.

АБМ оқуғучиға тапшурмилар:

Муәллим ярдәм бериду.

Дескриптор:  2б               

чекитлик қәғәздә параллель түзләрни сизиду; 1балл

чекитлик қәғәздә қийилишидиған түзләрни сизиду; 1балл

2-тапшурма. Жүп билән ишләш.

«Ноутбук» усули.

Фигурилар селиш, қийлашқан йерини бояш, фигуриларниң қийлашқан йерини бояш.

АБМ оқуғучиға тапшурмилар:

Жүпи ярдәм бериду.

Дескриптор: 2б

Қийилишидиған түзләрни вә тәкши фигуриларни сизиду; 1балл

фигуриларниң қийилишиш вә бирикишни тапиду; 1балл

3-тапшурма. Өз алдиға иш.

«Рәңлик карточкилар» усули.

Ипадини тик қур түридә яз вә һесапла.Тәкшүрәшни орунла

АБМ оқуғучиға тапшурмилар:

Муәллим ярдәм бериду.

Дескриптор: 3б

Ипадини тик қур түридә язиду; 1балл

ипадини һесаплайду; 1балл

Тәкшүрәшни орунлайду; 1балл

Тетиклитиш минути

«Нейро жаттығулары»

Һәрикәтләрни орунлайду.

4-тапшурма. Топ билән иш.

«Делегатлар» усули

1-топ: «Түз сизиқ»

3см-дин 4 тәрипи бар фигура

2-топ: «Тик төртбулуңлуқ»

3см-дин 5 тәрипи бар фигура

3-топ:  «Үчбулуңлуқ»

3см-дин 6 тәрипи бар фигура

АБМ оқуғучиға тапшурмилар:

Топ ярдәм бериду.

Дескриптор: 2б

Фигура ясайду; 1балл

Периметрини тапиду; 1балл

Қабилийәтлик оқуғучиларға резерв тапшурмилар:

Карточкилар билән ишләйду.

Рефлексия:

«Кәйпият» усули арқилиқ әкси бағлиниш бериду.

Өйгә тапшурма:

42-бәт, №5-һесап

Баһалаш:

Варақлириға өзлирини баһалайду вә күндилигигә йезип келиду

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Открытый урок математики»

Тексерілді:_____________________

«А. Розыбакиев атындағы орта мектебі »КММ

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ тақырыбы: Фигуриларни селиш


Бөлім:

2В. Мәйдан . Миқдарлар

Пән:

Математика

Педагогтің аты – жөні:


Күні:

29.11.2023ж

Сынып: 3«Г» сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Фигуриларни селиш

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

3.3.2.1 чекитлик қәғәздә параллель вә қийилишидиған түзләрни; қийилишидиған геометриялик тәкши фигуриларни сизиш,уларниң қийилишиш вә бирикиш йерини тепиш.

3.3.2.2 берилгән тәрәплири бойичә тиктөртбулуңлуқ билән квадрат, циркульниң ярдими билән чәмбәр сизиш.

Сабақтың мақсаты:

Оқуғучилар чекитлик қәғәздә параллель, қийилишидиған түзләрни вә тәкши фигуриларни сизиду, уларниң қийилишиш вә бирикишни йерини тапиду; берилгән тәрәплири бойичә тиктөртбулуңлуқ билән квадрат, циркульниң ярдими билән чәмбәр сизиду.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Психологиялик тәйярлиқ:

Бир-биригә яхши тиләкләрни ейтиш.

Топларға бөлүш:

1топ: Тикбулуң

2топ: Үчбулуң

3топ: Квадрат

4топ: Дүгләк

Өткән мавзуни әскә чүшириш.

«Һәқиқәт вә ялған пикир» усули

*Радиус -чәмбәрниң мәркизини униң бойида ятқан халиған чекит билән қошидиған кесиндә

*Чәмбәр дүгләкниң чегариси

*Дүгләк– барлиқ чекитлири мәркәздин бирдәк арилиқта ятқан, сизиқ билән чәкләнгән тәкши фигура

*Симметрия-фигурини бир нәччигә бөлиду

*Квадратниң мәйданини тепиш үчүн S=а х b формисини пайдилиниду

Мавзуни ечиш.

«Кроссенс» усули арқилиқ йеңи мавзуни ечиш. /тахтиға йезиш/

Йеңи мавзуни чүшәндүрүш.

Қолниң кери, ярд, аршин, илик, ғериш тоғрисида чүшәндүрүш.

Бир-биригә тиләкләрни ейтиду.


Балилар 1дин 4чә санаш арқилиқ топларға бөлүниду.



Дескриптор:

Соалларға жавап бериду.

Һәқиқәт болса «+»

Ялған болса «–» бәлгүсини көтириду











Сүрәтләр арқилиқ йеңи мавзуни тапиду.










1балл



Жүрәкчи ләр







Карточки лар















Сүрәтләр

Ортасы

1-тапшурма. Өз алдиға иш.

«Хәт» усули.

Чекитлик қәғәздә параллель вә қийилишидиған түзләрни селиш.

АБМ оқуғучиға тапшурмилар:

Муәллим ярдәм бериду.



2-тапшурма. Жүп билән ишләш.

«Ноутбук» усули.

Фигурилар селиш, қийлашқан йерини бояш, фигуриларниң қийлашқан йерини бояш.

АБМ оқуғучиға тапшурмилар:

Жүпи ярдәм бериду.


3-тапшурма. Өз алдиға иш.

«Рәңлик карточкилар» усули.

Ипадини тик қур түридә яз вә һесапла.Тәкшүрәшни орунла

АБМ оқуғучиға тапшурмилар:

Муәллим ярдәм бериду.



Тетиклитиш минути

«Нейро жаттығулары»


4-тапшурма. Топ билән иш.

«Делегатлар» усули

1-топ: «Түз сизиқ»

3см-дин 4 тәрипи бар фигура

2-топ: «Тик төртбулуңлуқ»

3см-дин 5 тәрипи бар фигура

3-топ: «Үчбулуңлуқ»

3см-дин 6 тәрипи бар фигура

АБМ оқуғучиға тапшурмилар:

Топ ярдәм бериду.


Қабилийәтлик оқуғучиларға резерв тапшурмилар:

Карточкилар билән ишләйду.

Дескриптор: чекитлик қәғәздә параллель түзләрни сизиду;

чекитлик қәғәздә қийилишидиған түзләрни сизиду;


Дескриптор: 2б

Қийилишидиған түзләрни вә тәкши фигуриларни сизиду, фигуриларниң қийилишиш вә бирикишни тапиду;


Дескриптор: 3б

Ипадини тик қур түридә язиду 1б ипадини һесаплайду 1б

Тәкшүрәшни орунлайду-1б


Һәрикәтләрни орунлайду.


Дескриптор: 2б

Фигура ясайду-1б

Периметрини тапиду-1б








1балл



1балл





1балл



1балл





1балл


1балл


1балл







1балл

1балл






Чекитлик қәғәз







Циркуль, бояқлар







Карточка


Соңы


Әкси бағлиниш:

«Кәйпият» усули арқилиқ әкси бағлиниш бериду.

Өйгә тапшурма:

42-бәт, №5-һесап

Баһалаш:

Варақлириға өзлирини баһалайду вә күндилигигә йезип келиду


Балилар әкси бағлиниш бериду.

Күндүлүккә язиду.

Баһалаш варақчиси арқилиқ өзлирини баһалайду.



Сүрәтләр

Күндилик

Тәкшүрәш варақчиси





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Открытый урок математики

Автор: Таирова Гузалим Имитовна

Дата: 31.03.2025

Номер свидетельства: 667754
