Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану | Мектеп: «Ы.Алтынсарин атындағы орта мектеп» кмм |
Күні:18.01.2018 | Мұғалімнің аты-жөні: Рақымхан Г. |
Сынып:5ә,б | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Ондық бөлшектерді оқу және жазу | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.5.3.5 ондық бөлшектерді оқу және жазу |
Сабақ мақсаттары | Оқушылардың барлығы: ондық бөлшектерді оқуылуын және жазылуын біледі Оқушылардың басым бөлігі: ондық бөлшектерді оқи алады және жаза алады; Оқушылардың кейбірі: Жай бөлшекті ондық бөлшекке айландыра алады. |
Бағалау критерийлері | Оқушылар - ондық бөлшектерді оқиды және жазады; - жай бөлшектерді ондық бөлшекке екі тәсілмен аударады; - ондық бөлшектердің разрядтарын атайды; - қай бөлшектерді шектеулі ондық бөлшектерге аударуға болатынын, қайсысын аударуға болмайтынын түсінеді. |
Тілдік мақсаттар | Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз - мәтінді есептерде әріпті өрнектердің құрастырылуын сипаттайды; - мәтінді есептердің шешімін түсіндіреді; - практикалық есептердің математикалық моделін сипаттайды. - Пәнгетән лексика мен терминология: - ондық бөлшек- decimal fraction; - үтірмен ажыратылатын таңбалар саны; - үтірден кейінгі таңбалар саны; - ондық, жүздік, мыңдық және т.с.с. үлестер; - разрядтары бойынша сандарды жіктеу; - разрядтық бірліктер - жоғары (үлкен) разряд; - төменгі (кіші) разряд; - разрядтық бірліктер; - ондық таңбалар Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Ондық бөлшек – бұл жай бөлшектің басқаша жазылуы Берілген бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазу үшін ......... қажет Бүтін бөлік, бөлшек бөліктен үтір арқылы ажыратылады. Бөлшек оқылуы: …бүтін, …(оннан, жүзден, …) |
Құндылықтарды дарыту | Адалдық, жауапкершілік, құрмет құндылықтарды дарыту -топтық жұмыс , ондық бөлшекті жазудың заманауи нұсқасымен танысу арқылы іске асырылады. |
Пәнаралық байланыстар | Физика, экономика. |
Бастапқы білім | Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану дағдыларының болуы, бөлшектің негізгі қасиеттері, аралас сандар, натурал сандардың разрядтары |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | Амандасу. Түгендеу . | |
Сабақтың ортасы | Білімді қолдану шекараларын (мүмкіндіктерін) анықтау. Алгоритмдерді бекітеміз. Білімді қатесіз қолдану дағдыларын жетілдіру мақсатындағы ұқсас және үлгі бойынша жаттығулар. 1. Оқыңыз және санды жазыңыз. Кестеде өз мысалыңызды жазыңыз. 1 карточка 2.Кестені толтырыңыз. Өзара тексеру жасаңыз. 2 карточка № | Оқылуы | Ондық бөлшектегі үтірден кейінгі цифрлар саны | Ондық бөлшек түрінде жазылуы | 1 | 0 бүтін оннан 8 | 1 | 0,8 | 2 | 6 бүтін жүзден 53 | | | 3 | 10 бүтін мыңнан 108 | | | 4 | 4 бүтін жүзден 5 | | | 5 | 0 бүтін мыңнан 19 | | | 6 | 100 бүтін мыңнан 1 | | | 7 | 14 бүтін он мыңнан 305 | | | 8 | 0 бүтін оңмыңнан 6 | | | 9 | 0 бүтін жүзмыңнан 2147 | | | 10 | 3 бүтін жүзмыңнан 48 | | | 11 | 1 бүтін миллионнан 2 | | | Айтылым. Ондық бөлшекті оқу ережесі. Оқушылар маркерлік тақтада теңдік немесе теңсіздікті қалай оқу қажеттігін жазады. Сосын өз нқсқаларын оқиды, толықтырады және кітаптағы ережемен саалыстырады. А: Ондық бөлшектерді оқығанда оның барлық бөліктері қамтылады. Мысалы: 3 т 40 кг = 3,04 т – үш тонна қырық килограмм үш бүтін жүзден төрт тоннаға тең; 5,78 бес бүтін жүзден жетпіс сегіз тоғыз бүтін мыңнан үштен кіші 3. Бөлшектерді оқыңыз. Диктант. Өзін-өзі тексеру және командалық тексер а) 3 бүтін оннан 3; б) 15 бүтін жүзден 55; в) 0 бүтін жүзден 67; г) 5 бүтін мыңнан 404; д) 87 бүтін жүзден 1; е) 72 бүтін мыңнан 12; ж) 6 бүтін мыңнан 62; з) 2 бүтін жүзден 2; и) 0 бүтін жүзден 2. немесе . Ондық бөлшекке ауыстырыңыз және кестені толтырыңыз: бөлшегін ондық бөлшек түрінде жазыңыз. Не шықты? Микрокалькулятормен тексеріңіз. Неге олай шықты? Топта ойланыңыздар және түсіндіріңіздер. | Дидактикалық материал 1 |
Сабақтың соңы | Қорытынды - тест. Жауап үлгісі бойынша өзін-өзі тексеру. Сабақты қорытындылау. - "Ондық бөлшек" деген не? - Ондық бөлшек қайда қолданылады? - Қандай жай бөлшекті ондық бөлшекпен алмастыруға болады? - Үтір алдында жазылған санды қалай атайды? - Үтірден кейін жазылған санды қалай атайды? - Үтірден кейін қанша таңба болу керектігін қалай анықтайды? - Егер бөлімі 10, 100, 1000, 10000 болса, үтірден кейін қанша таңба болады? Рефлексия - не білдім, не үйрендім - нені түсінбедім - неге көңіл аударуым керек | |
Рефлексия 2 мин | Бармақ әдісі | |
Үй жұмысы | | Қосымша 3 |
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
тапсырмаларды іріктеу, топтағы қолдау | Оқушының жұмысын бақылау және диалогты қолдану, өзін-өзі бағалау, бірін-бірі бағалау арқылы жүргізіледі. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
Сабақ бойынша рефлексия - Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? - Оқушылар бүгін не үйренді? - Сынып атмосферасы қандай болды? - Дифференциация жұмыс жасады ма? - Барлығына уақыт жеткілікті болды ма? - Жоспарға қандай өзгерістер енгізілді? Неге? | Сабақ мақсаттары және күтілетін нәтижелер сабақтағы меңгерілетін мәліметке сәйкес болды. Сабақта жұмыс атмосферасы сезілді. Тапсырмаларды күрделілік деңгейі бойынша саралау оқушылардың қабілетіне сай болды. Сабақта уақыт тиімді пайдаланылды. |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Периодтық бөлшектермен танысу бойынша дифференциация. 2: Мәселелік тапсырма Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Бағыттаушы сұрақтардың ммұқият ойластырылуы 2: Кинестетиктер үшін тапсырмалар таңдау Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Келесі сабақта есеп шешімін тексеру дағдыларын дамыту үшін қате жіберілген тапсырмаларды қарастыру. Жұмыстары 60% -дан төмен болған оқушыларға назар аудару. |