Просмотр содержимого документа
«Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану»
Күні: Сынып: 5
Сабақ тақырыбы: Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану
Сабақ мақсаттары 5.1.1.13 ондық бөлшек ұғымын меңгеру Есептеу дағдыларын, математикалық тіл, есте сақтау, ойлау дағдыларын дамыту;
Тілдік мақсаттар Математикалық терминологияны қолдана отырып және өздерінің сөздерімен ондық бөлшекті, оның қалай жазылуын ұғынады және түсінеді, ондық бөлшектің разрядтарын атайды.
Сабақ барысы
Ұйымдастыру кезеңі. «Пазл» әдісі
1 тапсырма. Пазл бөліктерінде ұсынылған тапсырмаларды ауызша орындау арқылы сабақ тақырыбын анықтау.
Ауызша орындайтын тапсырма:
1. Мәжіліс залын мереке қарсаңында безендіру үшін 100 шар сатып алынды. Оның 39-ы қызыл шар. Қызыл шар қанша бөлікті құрайды.
2 тапсырма. Пазлда есеп шартында немесе есеп шығару барысында кездестірген барлық жай бөлшектерді жазып шығыңыз.
Оқушылар жазбасы: ,,,,.
Бөлшек сызығын қолданбай, оларды қалай жазуға болатынын ойланыңыз.
Кеңес
- Кестеге қараңыз
- Бөлшектерді оқыңыз. - Қандай қызық тұстарын байқадыңыз? (Барлық бөлшектердің бөлімінде бір және нөл бар) - Оларды қандай екі топқа бөлуге болады? (Дұрыс және бұрыс)
Білімді тексеру. Өздік жұмыс.
1. Пальто мен орамалдағы ойылған жұлдызшалар не? Барлығы өтпелі, кесілген, қолыңа алсаң - су? (қар ұшқыны)
Сабақты қорытындылау.
- Қандай жай бөлшекті ондық бөлшекпен алмастыруға болады?
- Үтір алдында жазылған санды қалай атайды?
- Үтірден кейін жазылған санды қалай атайды? - Үтірден кейін қанша таңба болу қажеттілігін қалай анықтауға болады? - Егер бөлімінде 10, 100, 1000, 10000 болса, үтірден кейін қанша таңба болады?